תחילתו של האביב הרוסי?

מעצרו של גולונוב כסמל להידרדרות חופש הביטוי ברוסיה
הדגל הרוסי
en.wukupedia.org

איוואן גולונוב, עיתונאי מפורסם העוסק בחקירות של השוק האפור ברוסיה, נעצר בחשד כי ביצע, לכאורה, עבירות סמים חמורות. גולונוב הכחיש את כל האשמות נגדו, וטען כי "תפרו לו תיק". בקרב חבריו, כמו גם בציבור הרוסי בכלל, לגולונוב יש תדמית של אדם רציני ואיש מקצוע חסר פניות פר אקסלנס – דבר שאינו מתיישב עם ההאשמות המרשימות כמופרכות.

מעצרו של גולונוב הוביל לגל של הפגנות ברחבי מוסקבה במחאה על שרירותיות התנהלותם של כוחות הביטחון ופגיעה בחופש הביטוי. מייד עם היוודע דבר מעצרו של העיתונאי, ביקשו תומכיו מרשויות העיר אישור לארגן הפגנה, אך נענו בשלילה. עם זאת, האישומים נגד העיתונאי בוטלו מייד לאחר המחאה הציבורית שהייתה חסרת תקדים. לאחר הודעת בית המשפט על שחרורו, פרצו הנוכחים ליד ביתו של גולונוב בקריאות שמחה. הפרשה נמשכה כמעט שבוע, ומשכה את תשומת הלב של רוב אמצעי התקשורת הגלובליים.

להלן עיקרי הפרשה: גולונוב נעצר ביום חמישי 6 ביוני, בדרך לפגישה עם דמות מסתורית – אדם שהבטיח לו מידע בעל חשיבות הנוגע לחקירות העיתונאיות שאותן ניהל בשנים האחרונות. בהיותו במעצר היכו החוקרים את העיתונאי, אך הם סירבו להזמין עבורו עזרה ראשונה. לבסוף פונה גולונוב לבית חולים, ומשם נשלח למעצר בית. גולונוב טוען כי הסמים הושתלו בחפציו. לאחר שהתקבלו תוצאות בדיקות הדם שלו, מסר משרד הפנים כי לא נמצאו הוכחות שמצדיקות את המעצר. שר הפנים הרוסי, ולדימיר קולוקולטסב, אמר כי ההחלטה לשחרר את גולונוב ממעצר בית התקבלה בשל היעדר ראיות מפלילות. קולוקולטסב הוסיף, כי האישומים נגד העיתונאי "לא הוכחו", וכי הוא מתכוון לפטר לפחות שלושה קצינים בכירים ולהמשיך ולחקור קצינים נוספים אשר מעורבים בתיק. עורך דינו של גולונוב מסר כי הוא "הוכה והוחזק במעצר ללא גישה לעורך דין במשך 12 שעות".

גולונוב חקר את מעשי השוחד בעיריית מוסקבה. במקביל אף חקר את "מאפיית הזבל", שלטענתו גלגלה מיליארדים לכיס הפרטי של אנשיה – כספים שנגזלו מהקופה הציבורית. בציבור שוררת תחושה כי הכוחות האפלים של המשטר בקרמלין ניסו "לסגור חשבונות" עם העיתונאי. במדינות שבהן קיימות הגבלות על חופש העיתונות, ובמיוחד על עיתונות חוקרת שחיתות, אתרים כגון "מדוזה" (שבו גולונוב מועסק) נתפסים כאיום על המשטר.

סקירה מדוקדקת של "פרשת גולונוב" מובילה אותנו למסקנות מהותיות באשר לשינויים שחלים בימים אלה בחברה הרוסית. העובדה כי הפרשה הוציאה אנשים לרחובות, מפתיעה. בחודש שעבר היינו עדים לכוח אזרחי מתעצם ברוסיה, כאשר אנשים יצאו לרחובות כאקט של מחאה נגד בניית כנסייה ביקטרינבורג. המשטר ברוסיה עושה מאמצים כבירים למנוע מחאות רחוב: פוטין עצמו שב ואמר, כי הקרמלין פעל וימשיך לפעול רבות על מנת למנוע "תחריר רוסי".

הקריאה "לשחרר את איוואן גולונוב" הגיעה מכל קצוות הקשת הפוליטית הרוסית: גם עיתונאים המזוהים עם הקרמלין והמקדשים כל אקט וכל צעד של פוטין, הצטרפו למחאה ויצאו להפגין; יותר מ-200 מביניהם חתמו על העצומה, והביעו ביקורת ברשתות החברתיות.

בקרמלין מנסים להרגיע את הרוחות: דוברו של פוטין מסר כי הנשיא עקב אחר ה"מקרה", ודחה את הערכות העיתונאים אשר שבו וייחסו ל"אינסידנט" פגיעה של ממש באמון הציבור. הקרמלין, לפעמים, "משחק" בדמוקרטיה: הוא מאפשר מידה מסוימת של מחאה ואף מוכן לספוג מעט ביקורת כלפי המערכת. בפרשת גולונוב אנו עדים לאור ירוק שניתן לכל אמצעי התקשורת הכפופים לקרמלין, להראות אי-שביעות רצון מהמעצר של העיתונאי. למעשה מוסדות הדמוקרטיה ברוסיה אינם אלא זיוף אמין, אבל בתנאים מסוימים, הזיוף נחשף. ובל נטעה, כבר ב-12 ביוני, יום לאחר תום מעצר הבית של גולונוב, המשטרה הפליאה את מכותיה במוחים במוסקבה, השתלחה בהם ללא רסן ואף עצרה יותר מ-400 איש. ב-20 ביוני פוטין עומד לקיים "קו-ישיר", אירוע שנתי, שבו הנשיא עונה על שאלות הציבור בשידור חי. נראה שפוטין אינו מעוניין שהנושא ישוב ויעלה לסדר היום. בסוף החודש פוטין אף עומד להתארח ביפן במסגרת "אירועי פורום ה-G-20" והוא מנסה לצמצם כל סיכוי לכך שמנהיגי המדינות המפותחות ישאלו שאלות לא נוחות.

העולם כבר אינו מופתע כאשר הוא שומע, פעם נוספת, כי החירויות הבסיסיות של האזרחים ברוסיה נפגעות. בחברות חופשיות קשה לדמיין שהחשוד יכול לקבל מכות בזמן המעצר. אולם ברוסיה אלימות מצד כוחות משטרה הינה עניין שגרתי. גם במקרה שלנו, בהתחלה סוכנות הידיעות "אינטרפקס" הביאה את דברי הפרמדיק שאמר כי "העיתונאי סובל משריטות בחזה, צלעות חבולות ופציעות בראש". התקשורת הרוסית אף למדה היטב את עניין ה"פייק-ניוז", וסיפקה גרסאות רבות, לעיתים אף מנוגדות. כך למשל, מאוחר יותר, סוכנות הידיעות הרוסית "ריאה" (RIA) פרסמה, כי הרופא הראשי בבית החולים, ד"ר אלכסנדר מיסניקוב, אמר כי "הבדיקות לא הוכיחו את קיומן של פציעות חמורות". "גרדיאן" הבריטי פרסם כתבה המוקדשת כולה לאלימות כלפי גולונוב.

גם התקשורת הישראלית מוטרדת מהתפתחות האירועים סביב העיתונאי. אתר החדשות הישראלי "וואלה" פרסם כתבה שכותרתה: "מחאה נדירה בעיתוני רוסיה נגד מעצר העיתונאי: 'אנחנו איוואן גולונוב'". עיתון "הארץ" הוסיף כי המפגינים אשר יצאו לרחובות בעקבות המעצר של גולונוב ביקשו להעמיד לדין שוטרים, שלדברי המפגינים היו מעורבים ב"תפירת תיק".

רוסיה מידרדרת במדדים בינלאומיים של דמוקרטיה בכלל, ושל חופש הביטוי והעיתונות בפרט. אם פעם היה נהוג לראות ברוסיה העכשווית משטר היברידי, המשלב בתוכו יסודות של דמוקרטיה ואוטוריטריזם, הרי לאחרונה שלטונו של פוטין מקבל צביון יותר ויותר אוטוריטרי. רוסיה מגלה יחס נוקשה עד מאוד כלפי העיתונות החוקרת. כך למשל, במחצית הראשונה של 2019 חוקק הפרלמנט הרוסי חוקים האוסרים לדבר על הממשל באופן לא מכבד. השנה אף עבר ברוסיה חוק האינטרנט הריבוני, אשר מעניק לרשויות סמכויות נרחבות לסגירת אתרים המבקרים את הממשל בגין שחיתות, כמו גם למעקב אחרי הגולשים ברשת.

אף שגולונוב שוחרר ממעצר בית, אלפים ממשיכים לשבת בבתי כלא בגין סעיף 228.1 בחוק הרוסי – אחזקה בלתי חוקית של סמים. מעצרו של גולונוב מתפרש על ידי רבים כפריצתו של האביב הרוסי, בדומה לאביב הערבי במצרים. במצרים נחשב העיתונאי עבד אלפתאח לאחד מסמלי מהפכת 25 בינואר 2011, אשר בעקבותיה נאלץ הנשיא לשעבר חוסני מובארק לעזוב את תפקידו. כמו כן הוביל אלפתאח את המחאה נגד הנשיא מוחמד מורסי לאחר שזה השתלט עם אנשיו על מוסדות המדינה ונהנה מתמיכתם של קטר, טורקיה ותנועת האחים המוסלמים.

בחינת אופן התנהלותם של כוחות ביטחון הפנים הרוסיים מובילה אותנו למסקנות חמורות באשר ליכולות התפקוד שלהם. בתהליך ביצוע המשימה משתקפות בעיות רבות. כך למשל, באתר של ביטחון הפנים פורסמו 9 תמונות אשר אמורות להוות הוכחה לעבירת הסמים המדוברת. כעבור זמן קצר הודיעה אותה רשות כי ל-8 מתוך 9 תמונות אין קשר לפרשה, וכי לא מדובר כלל בתמונות מביתו של גולונוב. מתחילת הפרשה התנהגו קציני משטרה בצורה מחשידה. כך למשל, הם לא רצו לקחת דגימות ציפורניים של גולונוב – דבר שיכול להעיד על שימוש בסמים. התוצאות של בדיקות המעבדה העידו שלגלונוב אין קשר לסמים.

פרשת גולונוב גרמה נזק אדיר לדימויה של רוסיה בקרב קהילת המשקיעים אשר הגיעו באותם ימים לפסגה הכלכלית החד-שנתית בסנקט-פטרבורג. הפסגה הכלכלית הזאת מתקיימת מאז יוני 1997 ומטרתה גיוס משקיעים. בראשיתה שימשה כפורום כלכלי-אזורי בין מדינות חדשות שקמו במרחב הפוסט-סובייטי, אך לאחרונה החלו להשתתף בפורום גם אנשי עסקים מאירופה, ארה"ב וסין, ומנהיגים ממדינות אירופה, אסיה ואמריקה. במסגרת הפורום בסנקט-פטרבורג שבים ודנים, מדי שנה, על אודות האקלים הפוליטי אשר מגדיר את התחזיות הכלכליות.

השנה, עקב הסנקציות ובגלל שרירותיותה של מערכת אכיפת החוק, הגיעה רוסיה לשיא חדש בבריחת ההון הזר. נוסף על כך, מעצרו של איש העסקים מייקל קאלווי על ידי הרשויות הרתיע את המשקיעים עד מאוד. באופן אירוני, כשהפקידים הרוסים ניסו לשכנע את אנשי העסקים להשקיע במדינתם, נמסרה ההודעה הפרובוקטיבית על אודות מעצרו של גולונוב. אנשי עסקים, שמצד אחד שמעו על שקיפות הממשל ומצד שני קיבלו הודעה על מעצר של עיתונאי חוקר שחיתות, "הרימו גבה".

פוטין עצמו קרא לאנשי עסקים לסגור עסקאות כלכליות ולחתום על חוזים, וככל הנראה לא ראה את הפרשה אשר "גנבה לו את ההצגה" בעין יפה. הרשתות החברתיות "התפוצצו" בעקבות הפרשה ודחקו את הפורום הכל כך חשוב לפוטין לשולי סדר היום התקשורתי. גם אורחי הפורום תבעו תשובות מאנשי הממשל בעקבות הפרשה. לדידם של מבקרי הקרמלין, הפרשה יצרה תחושה של כאוס, שרירותיות בהפעלת כוח, וחוסר יעילות של המדינה בהתמודדות עם הסוגיה. מבקרים חריפים במיוחד ממשיכים לקרוא לרוסיה "מדינת מאפיה". אך בשונה ממאפיה המתקיימת במדינות המערביות – רוסיה היא מדינת מאפיה מבחינתם של אזרחיה. הם ממשיכים ומפתחים את הטיעון: בשעה שבמדינות מסוימות משתמשים בשירותי המאפיה, ברוסיה המאפיה משתמשת בשירותי המדינה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

    1. אבל גם למתחרותיה זה קרה כך זבסופו של דבר לא בטוח שמעמדה היחסי התדרדר

  1. המשטר ברוסיה הולך ונסגר!
    זה אמור להטריד גם אותנו

  2. יותר ויותר אנשים שם רוצים שינוי. נמאס להם מהצרות שפוטין מביא עליהם ואין לו בעצם שום הישג.

    1. אני לא מוצא עוד כותבים עם ידע כל כך עמוק ורחב על רוסיה בהווה וברית המועצות בעבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן