האביב האסייתי פסח על קזחסטן

איך מחליפים שלטון בדיקטטורה
דגל המדינה
צילום: Malarz pl en.wikipedia.org

ב-19 במרץ התפטר נשיא קזחסטן נורסולטן נזרבייב בתום כמעט 30 שנה בתפקיד. נזרבייב שימש כנשיאה של קזחסטן עוד בימי ברית המועצות, כאשר קזחסטן הייתה רפובליקה סובייטית. הוא למעשה האב המייסד אשר הוביל לעצמאות של קזחסטן בשנת 1991, ודה-פקטו השליט הוותיק ביותר מקרב המדינות החדשות אשר קמו מתוך שבריה של ברית המועצות. במשך שלושים שנה בשלטון הכמעט אבסולוטי של נזרבייב, קזחסטן לא הכירה שום מנהיג אחר אשר יכול היה להיות אלטרנטיבה לנזרבייב.

בנאום הפרישה ציין נזרבייב כי במשך שלושים שנה נהנה המשטר מיציבות כלכלית ופוליטית, וכעת הגיע הזמן להעביר את השלטון לדור הצעיר. נזרבייב הוסיף: "קיבלתי החלטה לא קלה עבורי להתפטר מתפקיד הנשיא". יציבות שלטונו נשענה על צירוף של כמה גורמים: ראשית, הוא מנהיג חזק; שנית, החברה בקזחסטן נוהגת בשבטיות מתונה ונשלטת, שכלל אינה אופיינית למדינות אחרות במרכז אסיה; שלישית, תמיכה בלתי מסויגת של הצבא במשטר – תמורת טובות הנאה; ורביעית, דיכוי מוחלט של כל גורם אופוזיציוני אשר נתפס כגורם אשר מסכן את העם. נזרבייב אמר כי עד הבחירות ב-2020 ימלא את מקומו מקורבו ויו"ר הסנאט קאסים ג'ומראט טוקייב, ואילו דריגה נזרבייבה, בתו של נורסולטן נזרבייב, תחליף אותו כיושבת ראש הסנאט במדינה.

נזרבייב נבחר לראשונה בבחירות לנשיאות ב-24 באפריל 1990 ושירת בתפקיד עד ה-19 במרץ 2019. בשנת 1989 הוא כיהן בתפקיד המזכיר הראשון של המפלגה הקומוניסטית של הרפובליקה הסובייטית קזחסטן. מאז 1990 התמודד נזרבייב במספר מערכות בחירות, וכמעט תמיד השיג מעל תשעים אחוזים מקולות הבוחרים. בבחירות הראשונות בעידן העצמאות, בדצמבר 1991, הוא ניצח את יריביו וזכה ל-98% מהקולות. לאחרונה הוא נבחר לשמש נשיא באפריל 2015, כשגבר על יריבו וקיבל 98% מקולות הבוחרים. רק בשנת 1999 אחוז הקולות ירד מ-90%.

קזחסטן הינה מדינה רב-אתנית ורב-תרבותית, שהצליחה להשיג אינטגרציה לקבוצות תרבותיות שונות ולשלב אותן במרחב הציבורי. יחד עם זאת, קזחסטן איננה מדינה דמוקרטית בעליל: בשנת 2007 נזרבייב ביצע שינויים בחוקה אשר אפשרו לו להיבחר לתקופות כהונה ללא הגבלת זמן. במאי 2010 הפרלמנט בקזחסטן העביר חוק המקנה לנזרבייב מעמד מיוחד של "מנהיג האומה" – מעמד זה העניק לנשיא ולמשפחתו חסינות מוחלטת, ולמנהיג מוענקת זכות מלאה להשתתף בהכרעות גורליות ללא קשר למעמד הרשמי שלו או לתפקיד אחר, כלשהו, שהוא ממלא בממשלה.

כלכלת קזחסטן היא הגדולה והחזקה ביותר במרכז אסיה, והמדינה עשירה הרבה יותר משכנותיה קירגיסטן וטורקמניסטן. עד 2013, הכלכלה של קזחסטן צמחה בקצב של 8% בשנה. בשנת 2014 נרשמה האטה יחסית, אשר הייתה קשורה לירידה במחירי הנפט. בשנת 2015 הסתכם תמ״ג המדינה בכ-190 מיליארד דולר עם צמיחה של כ-1.5%, ואילו ב-2012–2014 עמד שיעור הצמיחה על 5% בממוצע. השחיתות במדינה היא בעיה רצינית – בשנת 2018 דירג ארגון "טרנספרנסי אינטרנשיונל" את קזחסטן במקום 124 מתוך 180 – מקום כלל לא מחמיא, בלשון המעטה, למדינה סגורה אשר למעשה בנויה על יחסי "פטרון-קליינט".

בימים אלה קזחסטן נמצאת על פרשת דרכים. מצד אחד, אפשר לנצל את התפטרותו של נזרבייב ולנסות לבנות דמוקרטיה במדינה. מצד שני, אין בכוונתו של נזרבייב לנטוש את הפוליטיקה. הוא מתפטר מתפקיד הנשיא בעודו מתפקד כאב רוחני, המשגיח מלמעלה, מעין אייתוללה של קזחסטן. התואר זה נקרא "יילבסי", דהיינו אבי האומה, המנהיג הראשון והמכונן. הוא אף משאיר לעצמו את השליטה בזרוע הביטחונית – וכך מבטיח לו ולמשפחתו שקט מקסימלי ומונע סגירת חשבונות במשטר העתידי. הנשיא הזמני קאסים ג'ומראט טוקייב הודיע עוד כי נזרבייב יישאר בתפקיד של היועץ הבכיר לנשיא וימשיך לכהן בתור היו"ר של מפלגת השלטון "נור-אוטן".

בשונה מארמניה, גאורגיה ואזרבייג'ן, קזחסטן לא עברה טלטלות קשות בשנים האחרונות, מאלה שכוללות שימוש באלימות מופרזת מצד המשטר. קזחסטן לא ידעה הפגנות המוניות של "האביב האסייתי" אשר פקד מדינות אחרות באזור. יחד עם זאת, המשטר לא הצליח לשפר באופן ניכר את רמת החיים של 18 מיליון אזרחים במדינה. לדברי נזרבייב, "אף שאימצנו חוקים רבים וקיבלנו החלטות רבות בממשלה, לא השגנו שינויים חיוביים בתחומים רבים בכלכלה". כפי הנראה נזרבייב הריח את ההתמרמרות בחברה, והחליט שלא לקחת סיכון ולהמשיך לכהן בתפקידו, על מנת לא להיות הנשיא המזוהה הן עם המשבר והן עם דיכוי של הפגנות פוטנציאליות במדינה.

בינתיים, קזחסטן מתקרבת אל סין. אין ספק שההתקרבות נועדה לצמצם את השפעתו של הקרמלין באזור ונבעה מרצונו של נזרבייב להדגיש בפני הממשל הרוסי את מורת רוחו מהתערבותה בענייניה הפנימיים של קזחסטן. עיקר הבעיה באיום של רוסיה להתערב למען אוכלוסיית הרוסים האתניים, שמושבם בצפון המדינה – איום שקיים תמיד, ומימושו עלול לדרדר את המדינה למלחמה. ההתערבות הרוסית באוקראינה, בגאורגיה ובמולדובה יצרו דפוס של "אימפריאליזם רוסי", שמטרתו להחזיר על כנה את האימפריה הסובייטית. נזרבייב פיענח את השאיפות הטריטוריאליות של רוסיה ועמל רבות למען בינוי מדינה עצמאית וחזקה, המתנהלת ללא תלות ברוסיה.

רוסיה חוזרת ואומרת שוב ושוב כי אחת עשרה הרפובליקות במרחב ברית המועצות לשעבר – אוקראינה, בלארוס, מולדובה, גאורגיה, ארמניה, אזרבייג'ן, טורקמניסטן, אוזבקיסטן, קזחסטן, קירגיזסטן וטאג'יקיסטן – נמצאות בעדיפות עליונה מבחינת האינטרס הלאומי שלה. קזחסטן ידעה תמיד לשחק משחק כפול מול הקרמלין: חברות טובה מזה ושמירת האינטרסים הלאומיים מזה. המעבר מאותיות קיריליות לאותיות לטיניות נתפס בקרמלין כבגידתו של "האח הקטן". נזרבייב פיתח יחסים מצוינים עם ארצות הברית וגם עם אירופה, וכך יכול לנווט במשולש הגיאו-פוליטי של ארה"ב-סין-רוסיה. בקרמלין מוטרדים מפני איבוד חבר אסטרטגי.

יש לזכור שקזחסטן היא דיקטטורה. הארגון "פרידום האוז", המדרג את רמת חופש הביטוי בעולם, העניק לקזחסטן מקום 175 מתוך 190. ולכל דיקטטורה, נאורה ככל שתהיה, יש גם עמודים שחורים בספר ההיסטוריה. הטבח האכזרי בשאנאוז'ן בדצמבר 2011 יישאר בזיכרון הקולקטיבי של קזחסטן ככתם דם על הקירות הבלתי חדירים של המשטר. לפחות 14 מתנגדי משטר נורו במהלך האירוע, במהלך התנגשות עם כוחות המשטרה בזמן חגיגות יום העצמאות. האירוע סימל את הדיכוי המוחלט של האופוזיציה ונתפס כפגיעה של המשטר בזכויות פוליטיות בסיסיות, כמו זכות ההתאגדות. הקשיחות שהפגין המשטר בדיכוי המפגינים בשאנאוז'ן, במחיר של הרוגים ופצועים וביקורת בין-לאומית חריפה, עשויה ללמד כי נזרבייב יהיה נחוש בהתנהלותו גם בעתיד, על מנת למנוע ממתנגדיו להציב אלטרנטיבה כלשהי לשלטון של המשפחה.

לקזחסטן אין מוסד פורמלי המסדיר את מעבר השלטון ואין ניסיון במעבר שלטון. זאת מסיבה פשוטה: השלטון מעולם לא הועבר במדינה. זוהי נקודת התורפה של כל המשטרים האוטוריטריים. לא במקרה, התפטרותו של נזרבייב עוררה שאלות רבות ברחבי רוסיה: הרוסים מנסים להציג קווים מקבילים בין דמויותיהם של פוטין ונזרבייב, כדי לברר לעצמם מהם התרחישים הפוליטיים המחכים להם לאחר הפרישה. מצד אחד, הפרישה של נזרבייב היא הפתעה, אך מצד שני מתגלים פרטים המעידים שהצהרת הפרישה נוסחה בזהירות ובקפדנות, ושיילבסי סידר את השחקנים במערכה באופן שימנע מלכתחילה זעזועים במערכת. חשבונות הבנק של המשפחה זכו לחסינות מיוחדת, וכל התפקידים החשובים במדינה נשארים בידי המשפחה.

ה"עזיבה ללא עזיבה" של נזרבייב מזכירה את הפרישה של לי קואן יו בסינגפור. בשנת 1990 הוחלף לי קואן יו בגו צ'וק טונג, אך הוא המשיך לשמש בתפקיד "שר בכיר" – תפקיד שהומצא במיוחד עבורו. בנו הבכור לי הסיין לונג סומן כממשיך דרכו, ואחרי תקופה ארוכה כסגן ראש ממשלה, ב-2004, מונה לראש הממשלה השלישי של סינגפור. בהמשך כיהן לי קואן יו בתפקיד "שר יועץ" בממשלה של בנו.

כל האמור לעיל אינו מבשר מעבר חלק כקטיפה לדמוקרטיה הליברלית בקזחסטן. נראה שהאביב האסייתי פסח על קזחסטן, ולא נצפים שינויים דרמטיים בעתיד הנראה לעין. גם אם בסופו של דבר תקום בקזחסטן דמוקרטיה ליברלית, מסלול ההתפתחות שלה – לפי מה שאפשר ללמוד מהפוליטיקה של האזור מאז פירוקה של ברית המועצות – יהיה ארוך ויקר, עם סטיות ומחסומים רבים לאורך הדרך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

 1. מאמרים על רוסיה והמדינות הקשורות אליה. תחום שכמעט ולא מסוקר במדיה הישראלית.

 2. האם דמוקרטיה בכול מחיר?
  מקריאת המאמר נשמעת אכזבה כנה על כך שקזחסטן החמיצה את האפשרות לאמץ משטר דמוקרטי, מן הסתם תחת ההנחה שהמשטר הנכון ביותר האולטימטיבי לכול מדינה בעולם היא הדמוקרטיה, ומדינה שאינה כזו, נחשבת כחשוכה אם לא גרוע מכך. זו היא התפיסה המקובלת בתרבות המערב, אך המחייבת בחינה ושאלה, האמנם?
  כי דמוקרטיה, כמו כול שיטת ממשל, נשענת על בסיס ערכים תרבותיים המאפיינים את החברה. תרבויות קולקטיביסטיות יותר כמו אלו הקיימות במזרח אסיה למשל או באפריקה, מעדיפות צורות שלטון אחרות והניסיון לכפות עליהן דמוקרטיה, כאשר ערכים אלו אינם מושרשים בתרבותם- נדון ברוב המקרים לכישלון המלווה לעיתים קרובות במרחץ דמים, כפי שקרה ברוב מדינות אפריקה כאשר בקשה לסיוע חוץ הותנתה באימוץ בחירות דמוקרטיות, כך גם בעיראק, מצרים של ה"אחים המוסלמים", סודן ומדינות אחרות במזרח התיכון.
  בנוסף, יש לזכור שצורת השלטון הרצויה, תלויה בקונטקסט אירועים פנימיים וחיצוניים כמו גם בשלב התפתחות חברתית. ספק האם סין למשל הייתה יכולה לבער כמעט לחלוטין את הרעב והמחסור של אזרחיה ולהיות מעצמה עולמית מובילה- אילו הייתה דמוקרטית. סביר שבשלב מסוים בחייה אפשר שתוכל להרשות לעצמה לאמץ מהלכים דמוקרטיים מסוימים. לעומת זאת ראה את הודו ה"דמוקרטית" המקרטעת מאחורי סין בשנת דור.

  הנאמר כאן אינו קשור למתרחש בקזחסטן, שאינני בקיא בה, אלא כהערה כללית. הייתי מצפה מהכותב להתייחס לשאלה האם התנאים במדינה זו בשלו לאימוץ דמוקרטיה, ואם זו הייתה ניכפת עליה- האם מצבה היה טוב יותר. וודאי שלא לתייג מדינה בעלת סגנון ממשל אחר כ"נחותה" באופן אוטומטי.

  1. גדעון:
   תגובה מאוד מעניינת!
   רק הערה אחת: יש מדינות עם תרבות אוטוריטארית דומה במרכז אסיה, אבל יש שם משהו שיותר מזכיר דמוקרטיה – קירגיסטאן!
   תודה רבה!
   יבגני

   1. בהחלט! כול מדינה, תרבותה ומאפייניה הייחודיים ומצבה הגיאופוליטי
    אגב, טיילתי בקירגיסטן לפני שנתיים, והאנשים ששוחחתי איתם אינם מתרשמים שיש משהו דמוקרטי אצלם..
    והערכה לפוסט המעניין שלך

 3. צאר והקומוניזם וכעת פוטין
  ורוסיה הגדולה והחזקה משפיעה על כל השכנות הקרובות והיותר רחוקות
  היו כמה שרצו לכיוון יותר דמוקרטי אבל רובם מתחילים לחזור משם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן