יחסי ישראל-רוסיה היום ואז

הפלסטינים ובריה"מ – קואופרציית טרור שחלפו ימיה (1)
הדגל הרוסי
en.wukupedia.org

לא מזמן קיים ראש ממשלת ישראל ביקור בזק ברוסיה. הטלוויזיה הישראלית שידרה חלק מהמפגש המסכם של המשלחת הישראלית עם נשיא רוסיה פוטין וצוותו. באולם קבלות הפנים בקרמלין ישבו כעשרים אישים בשתי שורות. זו מול זו. באחת ישבו אנשי המשלחת הישראלית שהתלוותה אל נתניהו ובשנייה ישבו חברי הצוות הבכירים של המארח פוטין, אשר ישב ליד נתניהו בראש התכנסות זו.

הטלוויזיה הישראלית שידרה את דברי נתניהו. הוא נאם בלשון תקיפה וברורה, הגם שמנומסת למדי. נתניהו הצהיר בפומבי, כולל בפני צוותי הטלוויזיה שהקליטו את דבריו, שהתיאום הביטחוני בין רוסיה וישראל לגבי המתרחש בסוריה יימשך ואף ישתדרג, על מנת למנוע תקלה דוגמת זו שקרתה לא מזמן. הוא ציין במפורש שהחיכוך שנוצר בין ישראל ורוסיה אחרי הפלת מטוס הביון הרוסי בסוריה – מטוס שהופל על ידי טיל רוסי שנורה בידי חיילים סורים שהודרכו על ידי מומחים רוסים – הוא נחלת העבר. הוא הוסיף וציין שישראל תמשיך להכות ללא הפסק באיראנים במטרה לסלקם לחלוטין מסוריה. התבוננתי בשפת הגוף והפנים של פוטין. הוא הנהן בהסכמה. כתב הטלוויזיה דיווח שפוטין הסכים לכל דבריו של נתניהו. למעשה היחסים בין ישראל לרוסיה לא רק ששבו לקדמותם אלא אף התהדקו.

מתברר אפוא שכל תחזיות הפרשנים ועיתונאי החצר המלומדים בישראל, אשר בישרו לעם היושב בציון ש"הדוב הרוסי שב למזרח התיכון ועלינו להישמר לנפשותינו", לא היו אלא דברי הבל. פוטין והגנרלים שלו יודעים היטב שללא הסכמה ושיתוף פעולה מצד ישראל הם לא יוכלו להשיג את מטרותיהם בסוריה. הם אינם מסוגלים להשתלט על האיראנים. מתברר שהם אפילו נכנסו לעימות עם האיראנים, בשל ניגודי אינטרסים שצצו ועלו ביניהם אחרי "חיסול המדינה האסלאמית" והתחלת השיקום של המשטר העאלאווי בסוריה.

כתוצאה מהדיווח הטלוויזיוני הישיר מהמפגש של נתניהו ברוסיה, עלתה בתודעתי המחשבה: איפה מדינת ישראל עומדת מול רוסיה היום, לעומת המקום שבו עמדה מול רוסיה הסובייטית עד לפני כשלושה עשורים. בשולי מחשבה זו ציינתי לעצמי את חלוקת הקשב המדהימה של נתניהו. הוא ידע על השתוללות התקשורת בישראל נגדו בשל הודעת היועץ המשפטי על העמדתו לדין בכפוף לשימוע. הוא ידע איזו סערה ציבורית קשה ביותר ממתינה לו כעבור שעות אחדות כאשר ישוב לישראל. הגם שכך הוא קיים את שליחותו בקור רוח וביעילות, כאילו שאין כל דבר שעלול להעיב על שגרת יומו עם נחיתתו בישראל. כנראה לאיש יש עצבים מפלדה. על כן מצאתי לנכון לכתוב ולספר על התפתחות יחסי ישראל-רוסיה החל מהתקופה הסובייטית עד היום. זאת על מנת להזכיר לעצמנו את מה שהיה, כדי שנוכל לחשוב על מה שמתחולל בהווה ומה שעשוי להתפתח בעתיד.

ספר המצוי בספרייתי שנים רבות ועוד שני ספרים חדשים שהגיעו אל שולחני בעת האחרונה, בתוספת מאמר מעורר השתאות שפורסם בארצות הברית, יסייעו בעדי כמקורות ראשוניים לידע אשר ישמש לכתיבת הסאגה הזאת. הספר הראשון נקרא CIA-KGB Intelligence and Counter Intelligence Operations (מאת סלינה בלדווסקה וג'ונתן בלוך). הספר השני: דגל אדום מעל המזרח התיכון (מאת פסח מלובני). הספר השלישי: The Soviet-Israeli War 1967-1973 (מאת איזבלה גינור וגדעון רמז). אל הללו מצטרף מאמר שכתבה החוקרת ג'ודית ברגמן ושמו The Soviet-Palestinian Lie.

בעת האחרונה מרבים יודעי דבר לדבר ולכתוב על מעורבות גורמים מתוך הפדרציה הרוסית בהשפעה על התנהלות החברה האזרחית במדינות המערב. בין היתר מדובר על התערבות במערכות בחירות, השפעה על גופים פוליטיים, שימוש במנגנוני סייבר לכניסה לתוך מערכי תקשורת בין-לאומיים, ועוד כהנה וכהנה חדירות למערכות ציבוריות והשפעה עליהן במדינות המערב.

מסתבר שאין חדש תחת השמש. בשיטות של לוחמה פסיכולוגית ומודיעינית מסוג זה השתמשו באינטנסיביות רבה במשך 72 שנות קיום והתנהלות המשטר הסובייטי בברית המועצות. למען הדיוק ההיסטורי יש לציין שעוד בתקופת המונרכיה שקדמה למהפכה הסובייטית, התקיימה ברוסיה הצארית משטרה חשאית חזקה שנקראה "אוכראנה". אחת מיצירות הפייק-ניוז של אותה אוכראנה עליה השלום היה מסמך ושמו "הפרוטוקולים של זקני ציון".

יורשי אותה אוכראנה – הקומינטרן, הקומינפורם, והק-ג-ב, שנוסדו בתקופת הקומוניזם ברוסיה הסובייטית, המשיכו לעסוק באותן שיטות של לוחמה חשאית. הארגונים הסובייטיים החתרניים האלו שכללו את השיטות והרחיבו את השימוש בהן כמעט לכל רחבי העולם. לרוע מזלנו המנגנונים הסובייטיים החשאיים עסקו במלחמת חורמה נגד יהודים בתוך שטחי ברית המועצות בכלל ונגד מדינת ישראל בפרט.

במשך שנים אחדות, למעשה מיד לאחר סיום מלחמת העולם השנייה ועד לראשית שנות החמישים של המאה העשרים, נקטו הסובייטים מדיניות אוהדת כלפי היישוב היהודי בארץ ישראל. מדיניות סובייטית זו התפתחה גם בשל גישה אנטי-קולוניאלית נגד הבריטים. עם הקמת מדינת ישראל, ובידיעה שאת ישראל מנהיגה מפלגה סוציאליסטית, הסובייטים היו הראשונים והיחידים בעת ההיא שהסכימו לספק סוגי נשק לישראל, והעבירו אליה רבים מעודפי מלחמת העולם השנייה. הדבר נעשה במסגרת עסקה צ'כית שמאחוריה ניצבו הסובייטים.

היחס של הסובייטים לישראל השתנה במאה ושמונים מעלות אחרי פרוץ מלחמת קוריאה. ליתר דיוק אחרי שבן-גוריון החליט שישראל תפנה אל המחנה היריב לסובייטים, זה שהונהג בידי ארצות הברית. בעת ההיא החליטו מנהיגי הקרמלין לספח את המזרח התיכון אל תחום ההשפעה האימפריאלית שלהם.

כיוון שישראל פנתה אל המערב, הסובייטים התחברו עם אויביה של ישראל והחלו לספק להם נשק, סיוע צבאי ואזרחי ותמיכה פוליטית במוסדות בין-לאומיים. הם התחילו בכך עם המשטר הנאצריסטי במצרים. משם התעצם תהליך חדירת הסובייטים לארצות ערב ונמשך קרוב לארבעים שנים. הוא הסתיים עם קריסתה של ברית המועצות. הגם שכך, הפדרציה הרוסית, אשר ירשה את מקום ברית המועצות שקרסה, מוסיפה עד לימינו אלה לתמוך בסוריה, בניסיון להשיב לעצמה לפחות מעט מההשפעה שהייתה בזמנו לרוסיה הסובייטית במזרח התיכון.

הפרק הבא בסדרה עוסק בכלים הסובייטיים שפעלו בשירות הטרור הערבי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. לכן היא מציידת את סוריה בטילים נגד מטוסים, כדי שהסורים שהם חובבי ציון ידועים, יעזרו להגן עלינו .

  2. אין ספק שכיום רוסיה וישראל מקיימות יחסים קרובים. ברור שרוסיה חברה קרובה של סוריה. רוסיה גם מתאמת יותר ויותר עם טורקיה. ובשקט בשקט רוסיה תומכת מאוד באירןת. יותר ממה שחושבים. איך כל זה מסתדר?

  3. עושים כל מה שמשרת אותם ואותם בלבד וזה גם משתנה מפעם לפעם

  4. בכלל ובקשר עם רוסיה בפרט. והרבה מהקרדיט שיך תראש הממשלה נתניהו.

  5. בגלל שרוסיה כבר לא מה שהיתה
    היא הרבה יותר חדשה ולכן משתדלת לא להתעמת עם אף אחד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים