על גדרות וצביעות

ארצות רבות מקיפות עצמן בגדר, אך אותן העולם לא מגנה
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

לאחרונה נתבשרנו כי המצרים בונים חומה בגובה שישה מטרים סביב שארם אל-שיח'. הסיבה הרשמית היא "למנוע מכבשים ומאשפה לחדור לעיר". הסיבה האמיתית היא רצונם של המצרים להשיב את הביטחון לתיירים ולעודדם לחזור ולבקר בארץ הנילוס והפירמידות.

יש בעולם לא מעט מדינות המקימות גדרות לחצוץ בינן ובין אחרות. הסיבות הן בעיקרן הגנה מפני טרור ומניעת הסתננות של הגירה לא רצויה. הודו, למשל, הקימה גדר באורך 4000 ק"מ סביב בנגלדש כדי לבלום את הטרור האסלאמי, הגירה לא רצויה וגזלת קרקעות; דרום אפריקה הקימה גדר בינה ובין בוצוואנה כדי לבלום הגירה; גם ספרד הקימה גדר לעצירת מהגרים ממרוקו. לאחרונה גם הונגריה ומדינות אחרות בבלקן הנאבקות על בלימת מהגרים מאסיה הקימו גדרות; בין היוונים לטורקים בקפריסין חוצצת גדר, ואי-אפשר שלא להזכיר את הגדר בין ארצות הברית למקסיקו שטראמפ שואף להגדילה בניסיון נואש לבלום את ההסתננות מדרום אמריקה צפונה.

מן הסתם יש גדרות נוספות שרובן מתקבלות בהבנה ובשתיקה, כי רוב המדינות יודעות שביום מן הימים הן אולי תזדקקנה לגדר מפרידה. אבל יש מדינה אחת במזרח התיכון שלגביה קיים כלל אחר: הגדר שישראל הקימה לחצוץ בינה ובין הפלסטינים זוכה לגינוי חסר מעצורים, בעיקר בקרב מדינות העולם המערבי בצביעותן כי רבה, והיא משמשת בין היתר עילה להאשמת ישראל בנקיטת מדיניות אפרטהייד כלפי הפלסטינאים. למרבה הצער יש גם חוגים מסוימים בישראל המאמצים את הנרטיב העלילתי / האווילי / השִקרי הזה (והדבר בא לידי ביטוי גם באתר שלנו).

לפני כעשור נתבקשתי להרצות בפני משלחת אנשי חינוך מגרמניה שבאו להתרשם מהמצב בישראל. מייד תקפו אותי בשל החומה בנימוק שאפילו חומת ברלין שחצצה בין שני חלקי גרמניה נפלה בסופו של דבר. היה צורך להתאמץ להסביר להם שהגדר הוקמה לא סביב שטחי הישות הפלסטינית אלא סביב היישובים היהודיים באשר הם כולם בלב מדינת ישראל. למעשה, ישראל הכניסה עצמה מרצון לתוך גטו חדש ומגודר בניסיון לבלום את מתקפות הטרור. משני צידי חומת ברלין דוברים אותה שפה, מתפללים באותן כנסיות, מתחנכים על פי אותם ערכים תרבותיים, ולכן החומה יכולה הייתה ליפול ללא סכנה למי מהצדדים. מצב זה לא קיים במזרח התיכון.

בשנים שלאחר מלחמת ששת הימים נמחק למעשה גבול הקו הירוק, התנהלה תנועה חופשית של ערבים וישראלים לשני הכיוונים, הישראלים עשו את קניותיהם בערי הגדה והרצועה, ואילו הערבים עבדו, טיילו ורחצו בחופי הים התיכון באין מפריע, לא היה צורך בגדר עד שהחלו בטרור רצחני, כולל השלכת אבנים ופצצות תבערה על מכוניות המתיישבים בגדה. מצב זה אילץ את ישראל לסלול כבישים עוקפים כדי להבטיח את חייהם של התושבים ("אפרטהייד"). אני לא בטוח ששכנעתי את האורחים מגרמניה, שמוחם נשטף בדיסאינפורמציה ארוכת שנים, אבל ניכר שלפחות התעוררו בהם ספקות.

ברור שאיש בעולם לא יפצה פה למחות נגד הגדר המצרית, זו שמול רצועת עזה וודאי זו שסביב שארם אל-שיח', אבל ישראל? זה כבר סיפור אחר. על מה ידברו בוועידות דרבן, ובכנסי BDS שאליהם מוזמנים ומצטרפים בשקיקה נציגי ארגונים מטעם ולמען, כמו שוברים שתיקה ובצלם? צביעות? כבר אמרנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. אתה מתעלם משטחים כבושים
  אתה מתעלם משטחים שלכאורה לא בשליטת ישראל אבל כוחות צהל נכנסים לשם כמעט כל יום
  אתה מתעלם משטחים שעליהם מטילים מצור
  זה לא כל כך פשוט
  הפלסטינים ממש לא תמימים ואף גרוע מכך
  אבל גם אנחנו לא צדיקים

  1. כנראה שצריך לחזור להתחלה. מדינות ערב יזמו סדרה של מלחמות במטרה מוצהרת לחיסולה של מדינת ישראל, הפסידו, וכתוצאה מכך ישראל כבשה שטחים. תחת הכותרת "שטחים תמורת שלום" החזירה ישראל למצרים את סיני והגיעה להסדר עם ירדן תמורת הסכמי שלום. נותרנו עם הפלסטינאים. תחילה נמחק הקו הירוק והיה מעבר חופשי ושלו בין שתי הישויות עד שהגיע הסכם אוסלו. עד כה דחו הפלסטינאים כול הצעה להסדר, ובניגוד למוסכם פתחו במסעי טרור רצחני. לישראל לא נותרה ברירה אלא להקים גדר מצילת חיים בינה ובין שטחי הרשות הפלסטינאית, כולל גדרות כמעט סביב כול הישובים בלב ליבה של מדינת ישראל. זרועות הביטחון נדרשו לנטרל את מאמצי הטרור וכפי שידוע לך מאות ניסיונות כאלה נבלמים מדי שנה רק מישום שצהל מסתובב שם.

   חשוב כמה חיי אדם ניצלו בגלל פעילות זרועות הביטחון במאמץ לבלום את הגעת המחבלים עד לגדר, שברוב המקרים כבר מאוחר מכדי לעצור אותם.

   כאשר יהיה שלום אמיתי ויקבע גבול מוכר בינ"ל, במהרה ובימינו, ולאחר דיכוי הטרור נגד אדם והחקלאות, אפשר שניתן יהיה לוותר על חלק מהגדרות מצילות החיים. אם קודם לכך- זו תהיה הפקרת חיים, ואני בטוח שאינך חפץ בכך.

 2. משרתים בצה"ל בניגוד לחלק ניכר מהימין הקיצוני והערסי ובטח מהחרדים שונאי ישראל. אתה לא חייב להסכים לדעתם. הם לא חייבים לחשוב כמוך. לדעתם מה שנעשה במדינה מסכן את קיומה.

  1. ובאופן כמעט בלתי נמנע, בכול מלחמה בעולם באשר היא, כאשר צבאות מתנגשים ויורים זה בזה, נפגעים בני אדם אף שאינם מעורבים ישירות בקרב. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר במיליציה המציבה את ילדיה בקו החזית כדי שיפגעו לעיני המצלמות וישמשו כלי ניגוח, זו שיטתם והם עושים בה שימוש מוצלח להשגת יעדיהם המדיניים, וגם משיגים אפקט פסיכולוגי לרפות את ידי חיילי צהל עי העלאת ספקות בצדקם דרכם, וגם כאן הם משיגים הישגים נאים.

   כול עוד מטרתו המוצהרת של ארגון שוברים שתיקה הייתה להציף מקרים כאלה, להביאם לידיעת מפקדי הצבא לצורך תיקון בבית פנימה- לא הייתה כול בעיה. אך בניגוד למטרה המוצהרת הזו, החל הארגון להפיץ את משנתו ברחבי העולם במטרה לקדם לחצים פוליטיים על ישראל לפי תפיסתם הפוליטית העלומה. ולא זו בלבד, הסתבר שהכינו רשימות של מפקדים וחיילים שהיו מעורבים בלחימה במטרה שיוזמנו לדין בבתי המשפט הבין לאומי ב הג. לא מעט קצינים בכירים נמנעה מהם האפשרות להיכנס למדינות שונות באירופה מחשש לכליאתם בטרם משפט. חייל ממשפחתי שהשתתף במבצע האחרון בעזה, סיפר לי כיצד רדפו ולחצו עליו חברי הארגון לדווח על כול אירוע חריג, שעה שנלחם על חייו בעיר. והחמור ביותר, שבהיעדר די "אירועים" כאלה, החלו להמציא ולהפיץ עלילות שלא היו ולא נבראו, ונגד מי? נגד ילדינו ובנינו החיילים!.

   את משנתו של הארגון, הנתמך מכספי מוסדות שונים מאירופה, החל להפיץ בקמפוסים באוניברסיטאות בעולם, בפאבים של דבלין באירלנד, משתתף קבוע בוועידות השטנה בדרבן דרום אפריקה, במוסדות האו"ם, בכנסי BDS האנטי ישראל הקיצוני ביותר. קרא את הכתבה מהיום ב"ידיעות" על תערוכת התמונות שהארגון יזם במסדרונות האו"ם כדי להבין את חומרת הבעיה.

   לסיכום: אין לי בעיה עם מה שהם חושבים (זכותם), לא מוצא חן בעיניהם מה שקורה במדינה כדבריך? ילכו להפגין מול הכנסת ויצביעו בבחירות על דרך אחרת. הבעיה היא עם מה שהם עושים בעולם! ועל כך אני מתקומם.

 3. יש גם הרבה ישובים מגודרים בתוך ישראל כגון עומר, מיתר, קיבוץ להב ועוד המון ישובים – כולם עבריים.אין אף יישוב ערבי מגודר. זה מראה את האמת מי מאוים ומי המאיים. כתוצאה מכך הרצחנים הערבים רוצחים זה את זה וכך נותנים פורקן לייצריהם.

 4. אתה מכיר הרבה גדרת שמסביבם נורו כל כך הרבה אנשים בסך הכל אלפי פצועים והרוגים? וכמעט כולם לגמרי רק מצד אחד.

  1. אנו מכירים הרבה מאד גדרות שבהן נהרגו הרבה מיליוני בני אדם. למרבה הצער רבים מהם מבני עמנו. נכון – אם יש כאן גדרות שמסביבן נהרגים הרבה אנשים כיום – אז שיפסיקו לנסות לעבור את הגדרות ואז יפסיקו ליהרג.

  2. שאלה חשובה, נכון שעל גדר רצועת עזה למשל יש לפלסטינאים נפגעים בניסיונם לפרוץ את הגבול הבין לאומי ולחדור למדינת ישראל. רובם ילדים צעירים. מישהו שולח אותם לשם, לנוכח מצלמות הטלוויזיה וגם משלם על כול ילד פצוע.
   מה מסקנתך מהמצב הזה?

 5. למה אתה חושב שכל העולם צבוע והוא נגדנו לדעתך? האם בגלל שאויבנו האיסלמיסטים כל כך אהובים? האם גם אתה סבור שכל העולם אנטישמי? האם נגזר עלינו לנצח לריב עם כולם?

 6. בתשובה לשאלתך, אני לא חושב שכול העולם נגדנו (איי פיג'י למשל לא…), אבל כמות הביקורת שהגדר שלנו סופגת בתקשורת העולמית היא לאין שיעור גדולה מכול ביקורת אחרת, אם בכלל, על רשימת הגדרות החלקית שפרטתי. אפילו הביקורת על הגדר שטראמפ מבקש להגדיל מול פלישת המהגרים הלא חוקיים הצפויה מאמריקה הדרומית, אינה על עצם הצורך לפקח על החפצים להסתנן, אלא על עלותה הגבוהה של הגדר. מסתבר שכול מדינה ריבונית בעולם מעוניינת לשמור על זכותה לקבוע מי יכנס בשעריה, וודאי כשמדובר על חורשי רעתה. אגב המדינה היחידה שאני מכיר שיישוביה מקיפים עצמם בגדר בתוך מדינתם מפני טרור ופשע בהיקפים כאלה- היא ישראל.
  ואם יורשה לי לשאול, ותסביר לי אתה בבקשה, פעם אחת, מה אתה חושב?

 7. הבעייה היא לא מדוע יש גדרות אלא מדוע חיכו כל כך הרבה זמן להתקין אותן? כמה מהגרי עבודה הגיעו ממצרים לפני שבנו שם גדר וכמה הגיעו לאחר מכן? הגדרות הללו הוקמו כשהגיעו מים עד נפש!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן