מהפך – מברית ורשה לוועידת ורשה

ועידת ורשה ומפגש של קולוניאליזם לעניים בסוצ'י
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

נתחיל מהסוף: אם ראש ממשלת ישראל הצליח לארגן, ממש בימים אלה (אמצע פברואר 2019), ועידה בוורשה שעסקה בענייני ביטחון במזרח התיכון בהשתתפות נציגי כ-60 מדינות, כולל נציגים מ-11 מדינות ערביות, הרי שאין ספק כי האיש היקר הזה הוא מדינאי בעל שיעור קומה בין-לאומי ללא תקדים במקומותינו. לא רק שהוא גייס להשתתפות בוועידה שניים מבין שלושת המדינאים החשובים ביותר בארצות הברית – סגן הנשיא מייק פנס ומזכיר המדינה מייק פומפאו – אלא הוא גם תזמן את מועד ההתכנסות לחודשיים לפני הבחירות לכנסת ה-21 בישראל. בעת הזאת מתחילה להתעצם מערכת הבחירות, וברור שההדים המגיעים לישראל מהבירה הפולנית יפיחו רוח גבית במסע הבחירות של הליכוד אל עבר הרכבת הממשלה הבאה.

בכינוס ועידה זו ירה נתניהו – אם אכן היוזמה לוועידה זו באה מצידו – ופגע בשלוש ציפורים בבת אחת: גיבוש קואליציה בין-לאומית להמשך המאבק נגד משטר האייתוללות באיראן, תיאום מיטבי עם הממשל האמריקני, והצימוק שבעוגה – השפעה בלתי אמצעית לטובת הליכוד במערכת הבחירות בישראל.

ממש ימים אחדים לפני כינוס ועידת ורשה התכנסה בסוצ'י, לחוף הים השחור, ועידה זעירה אחרת. היה זה מפגש של שלושה מנהיגים ממדינות ניאו-קולוניאליסטיות של ימינו. בעצם זו הייתה התוועדות של "קולוניאליזם לעניים". המארח היה הנשיא הרוסי פוטין ושני אורחיו היו הנשיא הטורקי ארדואן וראש הממשלה האיראני רוחאני. בוועידת ורשה דנו על השקטת המזרח התיכון, ואילו בסוצ'י דנו על המשך הבערת המזרח התיכון. למעשה דיוני סוצ'י הסתכמו בהסדרה של המשך ההשתלטות של שלושת השותפים לדבר עבירה הללו ובחלוקת הטריטוריה של מה שפעם הייתה מדינה בשם סוריה.

ובמה אמורים הדברים: הרוסים, שעד לא מזמן היו כוחותיהם פרוסים ברחבי המזרח התיכון, מבקשים להגן על המקום האחרון שנותרה להם דריסת רגל בו, דהיינו החוף הים תיכוני הסורי. הטורקים, שצבאם פלש לצפון סוריה, מעוניינים לחסל את ההתנגדות הצבאית של הכורדים. אותם כורדים תומכים במורדים הכורדים בצד הטורקי של הגבול, והטורקים מקווים שדיכוי הכורדים הסוריים ישקיט גם את הכורדים בטורקיה. האיראנים מבקשים לשמור על דריסת הרגל שהם השיגו בסוריה, כולל כמובן הקשר היבשתי שלהם עם חזבאללה בדרום לבנון. אם המפגש המשולש בסוצ'י אינו אקט של קולוניאליזם, אין לדעת באיזה מונח אחר ניתן להגדירו. אולי, עם ניחוח היסטורי מסוים, ניתן להשוות את מפגש סוצ'י הנ"ל לוועידת ברלין (1884), שבה מעצמות אירופה חילקו ביניהן את יבשת אפריקה. יחי ההבדל הקטן.

שהטורקים רוצים לדכא את הלוחמים הכורדים – זה לא כל כך מטריד את ישראל. שהרוסים רוצים להישאר בנמלי לטקיה וטרטוס ובשדה התעופה חמיימים – גם כן לא כל כך מטריד את ישראל. במקרה זה הנוכחות הרוסית בסוריה דווקא עולה בקנה אחד עם האינטרס הישראלי. אולם הרצון של האיראנים להמשיך להתבסס בסוריה ובלבנון מטריד מאוד את ישראל. למעשה הדיונים וההתארגנות בוועידת ורשה מכוונים בדיוק נגד התבססות האיראנים בסוריה ובלבנון, כמו גם נגד חדירתם לדרום-מערב חצי האי ערב ונגד חתרנותם בנסיכויות הערביות הממוקמות בצד המערבי של המפרץ הפרסי.

ישראל תמשיך בפעילותה התקיפה נגד האיראנים בסוריה ונגד שלוחיהם בלבנון, הפעם בתמיכה בין-לאומית הולכת ומתעצמת כמו גם בתמיכה פומבית של ארצות ערביות סוניות. בכך בהחלט ניתן לומר שחל מהפך בקנה מידה היסטורי במערך הכוחות במזרח התיכון.

בשולי חיבור זה יש לשים לב לעוד דבר בעל משמעות מעניינת: בזמנו נשלטה ברית ורשה בידי רוסיה הסובייטית. נכללו בה כל ארצות מזרח אירופה, ביניהן כמובן גם פולין. הברית שנוסדה בוורשה ונקראה על שמה הייתה מיועדת נגד ברית נאט"ו, שהונהגה בידי ארה"ב. בעת ההיא הסובייטים תמכו בפועל במדינות ערביות שלחמו נגד ישראל. ולא רק זאת, הסובייטים גם אימנו ומימנו ארגוני טרור אסלאמיים, ואלה הרגו ופצעו אלפי ישראלים במשך השנים.

ומה היום – אין סובייטים. אימפריית הרשע שלהם קרסה ונעלמה. הרוסים משתפים איתנו פעולה בסוריה, הגם שהם נתונים בצבת של ניגודי אינטרסים שם. האמריקנים ביטלו את הסכם הגרעין המזויף עם איראן ואף חידשו את הסנקציות הכלכליות על מדינה זו. במקרה או שלא במקרה נערך בשבוע שעבר תרגיל משותף רב היקף של צה"ל עם הצבא האמריקני. סגן הנשיא פנס דרש בתקיפות ממדינות מרכז אירופה להסתלק מהסכם הגרעין עם איראן ולבטל את מסלקת הכסף שמדינות אלה יצרו על מנת לעקוף את הסנקציות שהטילו האמריקנים.

ראיתי חלק מנאומו המשתלח של שר החוץ האיראני זריף בטלוויזיה. כמובן הוא דיבר בנחרצות נגד ועידת ורשה. פניו התכרכמו והביעו כעס רב. הוא כמעט איבד את השליטה על דבריו, שהיו מלאים בטינה ובשנאה – שכן כנראה זה הדבר היחיד שהוא יכול לעשות בעניין בזמן הזה.

ולסיום – המהפך ההיסטורי מברית ורשה ההיא לוועידת ורשה בימינו מעורר את הדמיון. אנלוגיה זו מציינת במפורש את התמורה האדירה שחלה במעמד הבין-לאומי של מדינת ישראל. אם נאהב את המתבקש מסיפר זה או שלא נאהב – הנקודות מוועידת ורשה וממה שהתרחש סביבה נרשמות בספר הישר לזכותו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. הגדולים של מדינת ישראל בזירה הבינלאומית למרות שכל מיני אנשי שמאל מנסים לטשטש זאת

 2. מדוע התרשמת שהופכים את רוסיה ל"משהו לא רציני"?
  ההפך הוא הנכון. רוסיה מקיימת כיום עם ישראל מערכת יחסים רחבה וטובה ברצינות רבה מאד.
  אתה בוודאי תסכים אתי שכיום הפדרציה הרוסית איננה מה שהייתה בזמנו רוסיה הסובייטית.
  אתה בוודאי תסכים אתי שגם ישראל איננה היום מה שהיא הייתה כאשר היא התמודדה עם הסובייטים והערבים וניצחה.
  בישראל מתגורר המיעוט דובר רוסית הגדול ביותר בעולם מחוץ לרוסיה. מדוע הם כאן? שאל אותם. הם יסבירו לך.

 3. נתחיל מההתחלה ועידת ורשה אורגנה על ידי ארצות הברית ופולין.
  עד כמה האיש יקר נלמד במהלך השנה הקרובה דרך כתבי אישום ומשפט.
  התמורה הגדולה במעמדנו הבינלאומי
  היא שעם ארצות מערב אירופה מעמדנו די בשפל.עם ברזיל צאד פיליפינים הונגריה ודומהם עדיף שיחסינו היו פחות טובים.
  על יחסינו עם פולין חבל להכביר מילים.

 4. תודה על תשומת לבך והערותיך שעליהן הנני מבקש להגיב כדלהלן –
  אכן האיש יקר. הוא עולה לנו הרבה. בוא נראה מה יקרה עם כתבי האישום וכן הלאה.
  לגבי ועידת וורשה – שאל עצמך מדוע ארה"ב ארגנה את הוועידה ודווקא בפולין. אני משער שאינך יודע על כך הרבה.
  עם ארצות אירופה מעמדנו אינו בשפל. נכון יש בעיות מסוימות בעיקר של אנטישמיות חדשה. אולם בפירוש יש לנו שם ידידים רבים וגם אירופה קונה מאיתנו סחורות במיליארדים רבים כל שנה. ישראל היא גם השותפה היחידה מחוץ לאירופה בתכנית המדעית החשובה ביותר בעולם – אופק 2020.
  לגבי יתר הארצות שהזכרת – מדוע עדיף שיחסינו עמם היו פחות טובים? מה קרה לך? הם קונים גרועים למוצרים שלנו?
  ולגבי פולין – היחסים עם מדינה זו מצוינים. פולין מסייעת לנו בבלימת החלטות ב- EU ביעילות רבה. חלק מהיחסים חסויים. נכון שיש עם פולין בעיה מסוימת שצצה מידי פעם מחדש וזו ההשתתפות של פולנים בהשמדת יהודים בשואה. בעצמי עסקתי בעניין זה בשיחות מסוימות עם פולנים מהאקדמיה. לשמחתי בעיה זו אינה מסכלת את היחסים עם פולין מתוך הכרה של שתי המדינות שאכן קיימת בעיה היסטורית שכנראה לעולם לא תיושב לשביעות רצון כולם.
  אני משער שאינך מכיר את כל מה שמתחולל בתחום זה ולכן הנך מסיים את תגובתך בכך שחבל להכביר מילים.

 5. כל מדינה בעולם קשורה במידה זו או אחרת בגורמי חוץ. כמובן שקיימת תלות בין המדינות. כמובן ישראל נכללת בקטגוריות אלה.
  תמיד, אבל תמיד, ללא יוצא מן הכלל טוב להיזהר.
  תמיד טוב להיות אופטימי בהתבסס על עובדות.
  מי שבוחר בפסימיות – שיבושם לו.
  אני יודע שקשה להשתחרר מפרדיגמות שעבר זמנן.
  כיום ישראל תלויה פחות – בהרבה – בגורמי חוץ מאשר בעבר.
  האמת היא שישראל מסייעת למדינות רבות להתגבר על טרור וכיוצא באלה.
  על כן, יצחק ב. הנכבד, הגיע הזמן שתהפוך את הדיסקט.

 6. ארצות הברית ומערב אירופה. נניח שהם מנתקים עמנו הקשרים מדינת ישראל מתפרקת צבאית וכלכלית. רוב האנשים לא מוכנים להבין זאת.תחשוב עוד פעם.

 7. מה נפל עליך? מדוע שארה"ב ומדינות מערב אירופה ינתקו אתנו את הקשרים?
  הרי אפילו הנשיא אובמה אמר שאין אף דוגמה בעולם לשתי מדינות שביניהן קשרים כל כך איתנים וראשוניים כמו ארה"ב וישראל.
  על כן אני מציע לך דווקא להניח שהקשרים בייחוד עם מדינות מערב אירופה יתהדקו כיוון שהם מתמודדים עם בעיה קשה של טרור אסלאמיסטי וישראל היא השותפה הכי חשובה שלהם במערכה זו שרק הולכת ומחריפה מעת לעת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?