"ונצואלה אין דומה לה"

האם רוסיה עומדת להפסיד בוונצואלה?
דגל ונצואלה commons.wikimedia.org

רוסיה היא בעלת בריתה הידועה של ונצואלה, וגם התומכת הכלכלית הנלהבת שלה באזור. לדעת מתנגדיו של הנשיא מדורו, דהיינו ארה"ב ומדינות אירופה, רוסיה מסייעת לו לשמור על כיסאו ואף מפעילה פעילים חשאיים – "כוחות ואגנר" – בקראקס. בחודש דצמבר 2018 נפגש מדורו עם הנשיא פוטין במוסקבה. הפגישה הניבה הצהרות מצידה של רוסיה, שלפיהן מצטייר קו ברור של תמיכה במדורו. בינתיים, מנהיג האופוזיציה גוואידו, הנתמך, אומנם חלקית, בידי הפרלמנט וקציני צבא בכירים, הכריז על עצמו כנשיא.

מאז הכרזתו של גוואידו פרצו בוונצואלה עימותים קשים בין מפגינים לשוטרים. לפי הדיווחים לפחות 26 בני אדם נהרגו. מדורו טוען כי צבא ונצואלה מפגין נאמנות לרשויות החוק. במקביל, לפי הדיווחים האחרונים באתר החדשות של Ynet בית המשפט העליון בוונצואלה, המאויש בנאמני המשטר של מדורו, התיר לחקור את גוואידו, שהכריז על עצמו כנשיא הזמני. נוסף על כך, בית המשפט העליון של המדינה אסר על גוואידו לחצות את גבולות המדינה ואף הקפיא את חשבונות הבנק שלו.

לשם הבנת היחסים בין רוסיה לנשיא מדורו, ארחיב מעט על ההשקעות הרוסיות בוונצואלה. המשטר בקראקס קיים קשרים כלכליים עם רוסיה ואף עם יריבות אחרות של ארה"ב בעולם, ביניהן קובה, איראן וסין. רוסיה סיפקה לוונצואלה הלוואות מופלגות בשווי של מיליארדי דולרים, טנקים ונשק, והשקיעה רבות בתעשיית הנפט של המדינה. במהלך ביקורו האחרון במוסקבה, הודיע מדורו כי רוסיה תשקיע שישה מיליארד דולר נוספים בתשתיות הנפט ובמכרות הפחם של ונצואלה. סך כולל של עסקאות הנשק בין שתי המדינות בשנים 2011–2017 מוערך ב-11 מיליארד דולר. רוסיה היא המשקיעה השנייה בגודלה בכלכלת ונצואלה, אחרי סין. פוטין לא היסס להשקיע במדינה בעודה שרויה בעומקו של משבר כלכלי, המלווה בעוני ובאינפלציה בשיעור של מיליוני אחוזים, בתקווה להשאיר מוקד כוח כלכלי ופוליטי אחרון באמריקה הלטינית.

נוסף על כך יש לבחון את מצבה של ונצואלה בזירה הבינלאומית. ארה"ב, ישראל ולמעלה מ-20 מדינות נוספות הכירו בגוואידו כנשיא ונצואלה. מנגד, ניצבות רוסיה, טורקיה וקובה לצידו של מדורו. הציר האנטי-אמריקני נעשה בולט יותר בשעת משבר. קובה נהנתה מעזרה כלכלית משמעותית מרוסיה, ולפי ה"ניו יורק טיימס" נשיאה של קובה, מיגל דיאס קאנל, אף הציע לנשיא ונצואלה מדורו "סולידריות בלתי מתפשרת". כמו כן, מיגל דיאס קאנל הצהיר כי התסיסה הפוליטית במדינה היא: "ניסיון לכפות הפיכה, ולהציב ממשלת בובות בשירות ארה"ב".

אעבור כעת לניתוח מצב הדברים. רוסיה חושבת גיאופוליטיקה: שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר, כי רוסיה תנקוט את כל הצעדים ההכרחיים כדי לתמוך בנשיא ונצואלה מדורו. רוסיה, "שיכורה" מניצחון מדומה בסוריה, רואה עצמה כמעצמה גלובלית אשר מסוגלת לאזן את ארה"ב – גם באמריקה הלטינית. לדעתי זו טעות, מאחר שארה"ב לא תוותר לעולם על ההפרעה בחצר האחורית שלה – מדינות אמריקה הלטינית. לנוכח המציאות של "המלחמה הקרה החדשה", רוסיה מוכנה ליטול על עצמה סיכונים חדשים הכרוכים במפגש ישיר מול כוחות ארה"ב בוונצואלה, ולהעמיק את המערכה.

לדעת כמה פרשנים ישראלים, הסיטואציה בוונצואלה מזכירה את התרחיש הסורי. רוסיה התערבה בסוריה על מנת להשיג דריסת רגל במזרח התיכון. כך, לדוגמה, ירון פרידמן טוען, כי גם בתרחיש הסורי, כמו גם בתרחיש של ונצואלה, מדובר ב"דיקטטור שעושק את עמו, מנהל משטר אימים מושחת ומביא את ארצו לשפל כלכלי-חברתי ולבידוד פוליטי". פרידמן מסביר מדוע מצבה של ונצואלה בשנת 2019 דומה לזה של סוריה ב-2011: "מדינה על סף קריסה, עוני ואבטלה גבוהים, שירותים לציבור שמתפקדים רק באופן חלקי ומשטר המכחיש את חומרת המצב".

רוסיה חושבת כלכלה: בשנים האחרונות השקיעה רוסיה כסף רב בוונצואלה. ההערכה היא, כי לאחרונה השקיעה בין 17 ל-25 מיליארד דולר, וזאת למרות המשבר הכלכלי הקשה שפרץ במדינה מאז עלייתו של מדורו לשלטון. רוסיה אינה מעוניינת להיות הבאה בתור, מתוך הבנתה כי המשבר הכלכלי עלול להוביל להפגנות סוערות ברחבי המדינה. לרוסיה כדאי לשמר את משטרו של מדורו, מכיוון שהמשבר הכלכלי הוריד את תפוקת הנפט של ונצואלה – דבר שגרם לעליית מחירים, ואפשר לרוסים להרוויח.

רוסיה תומכת במשטרים רודניים: רוסיה, בעלת בריתה של ונצואלה, עומדת בצורה איתנה מאחורי המשבר הפוליטי אשר פקד את המדינה. שכירי חרב, "כוחות ואגנר", ככל הנראה נשלחו על מנת לאבטח את המשאבים שרוסיה העבירה למדורו בשנים האחרונות. לפי גרסה שונה, "כוחות ואגנר" הגיעו כדי לאבטח את מדורו עצמו, אשר חושש לחייו. בריאיון לסוכנות הידיעות הממלכתית של רוסיה, אמר מדורו: "אין שום ספק שטראמפ נתן הוראה להרוג אותי. הוא אמר לממשלת קולומביה ולמאפיה הקולומביאנית להרוג אותי. אם משהו יקרה לי ביום מן הימים, האחראים הם דונלד טראמפ ונשיא קולומביה איוון דוקה".

"כוחות ואגנר" פעלו קודם לכן באוקראינה, בסוריה, בסודאן וברפובליקה המרכז-אפריקנית והם נועדו להגן על הדיקטטורים המקומיים. מאז תחילתה של המלחמה הקרה החדשה בין ארה"ב לרוסיה, רוסיה תומכת בדיקטטורים אשר מתנגדים למערב או נמצאים עימו בקונפליקט גלוי. יצוין, כי כלי תקשורת ערביים אשר בימי "האביב הערבי" בחרו לתמוך במשטר אסד, מביעים כעת תמיכה במדורו. הציר הלא-דמוקרטי, המתנגד לארה"ב ולמערב, נעשה מובהק יותר בשעת חירום: כאשר אחד הדיקטטורים נקלע לצרות – מייד רואים מי נגד מי בזירה הגלובלית.

המלחמה הקרה בעיצומה: האירועים אשר מתרחשים בוונצואלה בעת הזאת מזכירים עד מאוד את האירועים שהתרחשו בקובה בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 בעיצומה של המלחמה הקרה. התגובה האמריקנית להצהרה הרוסית בדבר תמיכתה במשטרו של מדורו, ולהחלטת בית המשפט העליון בוונצואלה להותיר לחקור את גוואידו, הייתה כי הדבר עלול להוביל ל"השלכות חמורות". ארה"ב, אשר הכירה בגוואידו כנשיא, איימה להטיל סנקציות חמורות על תעשיית הנפט של ונצואלה. ג'ון בולטון, היועץ האמריקני לביטחון לאומי, אמר כי לפגיעה בגוואידו עלולות להיות "השלכות חמורות".

במלחמה הקרה, כמו במלחמה הקרה, כל "האופציות על השולחן", אמר טראמפ. אחת מהאופציות הללו היא לשלוח 5,000 חיילים לקולומביה, שכנתה של ונצואלה. כאמור, טראמפ אינו פוסל את האופציה של התערבות צבאית המופנית נגד משטרו של מדורו.

במלחמה הקרה הנוכחית, בדומה למקרה הקובני, הקרמלין שלח שני מטוסי קרב לתרגיל אווירי משותף עם ונצואלה, מהלך אשר עורר זעם מצדו של ממשל טראמפ. ביום שישי 25 בינואר 2019 מסרה סוכנות הידיעות רויטרס, כי "קבוצה של שכירי חרב 'כוחות ואגנר' נשלחו לוונצואלה כדי להגן על מדורו". אף שבקרמלין מכחישים את הנוכחות של שכירי חרב מ"כוחות ואגנר", אנו יודעים, כי הם (אנשי ואגנר) פועלים במקומות שונים בעולם, ביניהם סוריה והרפובליקה המרכז-אפריקנית, על מנת לקדם את האינטרסים של רוסיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

  1. רוסיה הפסידה באפגניסטן, במרכז אירופה, בקובה, במצרים, בלוב, בעיראק, בסטאנים בצפון אסיה, באתיופיה, באנגולה, בצ'רנוביל ועוד. בוודאות היא תפסיד בוונצואלה. זה רק שאלה של זמן. בכלל לא ברור מה יש לה לחפש שם.

    1. גם האמריקנים, אבל הם בקב יותר איטי כך שהפעל לטובת ארצות הברית אפילו גדל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן