מדברי מנהיג ארה"ב – "אמריקה ראשונה"

טראמפ עושה בית ספר לכולם – בתוך ארה"ב ומחוצה לה
תמונה של דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org

מסמוס שני המשטרים המרקסיסטיים האחרונים בעולם: קובה וצפון קוריאה;

איון הסכם הגרעין העקום והדפנסיבי עם איראן מבית מדרשו של הנשיא אובמה;

שיגור 59 ועוד 100 טילי שיוט לאתרים בסוריה שמהם יצאו להפציץ עם גז עצבים;

הכרה בירושלים כבירת ישראל והעברה סמלית של שגרירות ארה"ב אליה;

זניחת הסכם פריז ההזוי בעניין מניעת התחממות כדור הארץ;

עצירת הנזק האדיר שהגלובליזציה גרמה למשק האמריקני;

ייזום ראשית עצירת ההסתננות הבלתי חוקית של מהגרי עבודה זרים לארצות הברית;

קריאה לטרור האסלאמיסטי בשמו המלא והחלת צעדים ראשונים לבלימתו;

צמצום האבטלה במשק האמריקני ובלימת הירידה בשכר העבודה למעמד העובדים;

הגדלת תקציב הביטחון האמריקני בכ-10% והעצמת המעמד הבין-לאומי של ארה"ב.

וכל אלו אינם אלא רק חלק מהישגיו של הנשיא טראמפ בשנתיים הראשונות לנשיאותו. במלוא הענווה אני מבקש מכל קטני האמונה והמשמיצים ללכת לבית הכנסת הקרוב למקום מגוריהם, להכות (בעדינות) על לוח ליבם ולבקש סליחה מאבינו שבשמיים. המהדרין יכולים להוסיף ולמלמל: חטאנו, עווינו, כסינו, אנא מחל לנו, אנו העניים ממעש.

בשנת הבחירות בארה"ב, עוד לפני שדונלד ג' טראמפ נבחר לנשיאות, כתבתי באתר זה על האיש, וסברתי שאם ייבחר הוא צפוי להיות נשיא טוב וגם חיובי הרבה יותר מקודמו כלפי מדינת ישראל. רבים וטובים סתרו את תחזיותיי. היו אף אחדים שתקפו נמרצות את נטייתו להחליף תדיר בכירים מצוות הבית הלבן. בחלקם בכירים שהוא עצמו מינה לתפקידיהם.

טענתי שהוא מתאכזב מהביצועים של חלקם ולכן הוא מודה להם, אך משלח אותם בברכת הצלחה במקום אחר. במקומם הוא ממנה בכירים חדשים אשר לפי הערכתו יצליחו טוב יותר בתפקידים הללו. לשם דוגמה, אם נבחן שני בעלי תפקידים: מזכיר המדינה (שר החוץ) והיועץ לביטחון לאומי, אין לי ספק שנגלה שהחילופים הללו מוצדקים לחלוטין.

כלפי גדולי משמיציו של טראמפ, כדוגמת העיתונאית הבכירה של "ידיעות אחרונות" הגב' אורלי אזולאי, טענתי כי לא ייתכן שאדם שעשה לביתו וכיום הוא שווה מיליארדי דולרים, הינו בור ועם הארץ. לא ייתכן שהוא חסר יכולת החלטה. לא ייתכן שהוא בעל אישיות "לא יציבה". אפילו, הוספתי, תתבוננו בחמשת ילדיו ובוודאי תבחינו שהם אנשים בוגרים ורציניים, בעלי משפחות, שלא כמו ילדי מנהיגים אחרים, כולל ילדיהם של מנהיגים ישראלים מסוימים, שילדיהם הפכו ללוזרים, מסוממים, או לסתם בעלי כישלונות (להבדיל מבעלי כישרונות). גם זה עשוי להעיד על האיש.

הנני מציע לקוראי חיבור זה לקרוא גם את "פתח הדבר: המפץ" – הפרק הראשון בספרו של העיתונאי המחונן נדב אייל ("המרד נגד הגלובליזציה" בהוצאת ידיעות אחרונות, מאי 2018). אייל מתאר את מה שהתרחש במטה של הילארי קלינטון בערב בחירתו של טראמפ לנשיאות. הילארי ואנשי המטה שלה, כמו גם סוקרים ומנהיגים מחוץ לארה"ב, היו בטוחים שהיא תהיה האישה הראשונה שתכהן בתפקיד הנשיאה בארה"ב. ואכן הצביעו עבורה כשלושה מיליון בוחרים יותר מאשר עבור טראמפ. כיצד קרה, אם כן, שדווקא הוא הפך לנשיא והיא ירדה מעל במת ההיסטוריה?

לצורך הבנת העניין יש לבחון את חוקת ארה"ב. אבות האומה האמריקנית שחיברו את החוקה לפני 230 שנים השתדלו לראות את העתיד. הם חיברו מסמך הגמוני שהפך למעין תנ"ך פוליטי מקודש לציבור האמריקני. מסמך זה היה גם לעמוד אש ההולך לפני המחנה עבור אומות אחרות שיצאו לעצמאות מהקולוניאליזם האירופי. אומות אלו הקימו את מדינותיהן יש מאין.

אבות האומה האמריקנית הותירו אפשרות בחוקה לבצע תיקונים בהתאם לרוח הזמן. אכן שנים אחדות אחרי חתימת החוקה הוכנסו בה עשרה תיקונים המהווים כולם ביחד את מגילת זכויות האדם. מלבד מגילת הזכויות נוספו לחוקה במשך כ-226 שנים עוד 17 תיקונים בלבד. דהיינו החוקה האמריקנית היא מסמך פוליטי יציב אשר זוכה להסכמה רחבה ואיתנה בציבור האמריקני. על פי מסמך זה נבחר טראמפ לנשיאות הגם שעבור גברת קלינטון הצביעו כשלושה מיליון אזרחים אמריקנים יותר משהצביעו עבור טראמפ.

במה דברים אמורים – האבות המייסדים של האומה האמריקנית היו הראשונים שהקימו רפובליקה פדראלית דמוקרטית, בשעה שכל יתר עמי העולם עדיין היו נתונים למרותם של נסיכים ומלכים. בחוקה שהם חיברו ביקשו האבות המייסדים להבטיח שמונרכיה מכל סוג שהוא לא תוכל לשוב ולהשתלט על המדינה החדשה שהם ייסדו. הם גם ביקשו להבטיח שאדם בלתי ראוי לא ייבחר להנהגת מדינתם, לא בהווה שלהם ולא בעתיד לבוא. לכן הם "המציאו" שיטה פוליטית חדשה לבחירת נשיא. למעשה, עד היום באף מדינה אחרת לא נוצר דבר דומה או חיקוי של אותה שיטה.

על פי שיטה זו הילארי קלינטון, שכיום רבים מתחילים להבין שהיא פחות מתאימה לנשיאות ארה"ב מאשר טראמפ, לא נבחרה.

על פי השיטה האמריקנית לבחירת נשיא, אזרחי ארצות הברית בוחרים חבר אלקטורים. החבר מתכנס פעם אחת, בוחר נשיא ומתפזר. כך נוצר מצב שהנשיא לא חייב את בחירתו לפעילים פוליטיים כאלה או אחרים, או למפלגה זו או אחרת. דהיינו הוא חופשי לחלוטין להנהיג את המדינה על פי ראות עיניו, כמובן במסגרת החוק ותחת מערכת איזונים ובלמים שהחוקה מפעילה על הנשיא.

כל מדינה ממדינות ארה"ב שולחת לחבר האלקטורים מספר נציגים לפי מספר תושביה. אולם הנציגים מכל מדינה מחויבים להצביע עבור המועמד שקיבל את רוב הקולות במדינתם. כך, אולי נוצר עיוות אלקטוראלי מסוים. אולם הטענה, על פי האבות המייסדים, היא שבאופן זה מתקזזת אפשרות לבחירת נשיא פחות מתאים לתפקיד. במשך השנים התווכחו חוקרי מדע המדינה בארה"ב על תוקף הנחה זו. אולם הגם שכך ואף שבמשך השנים שחלפו עלו מפעם לפעם הצעות לשנות את אופן בחירת הנשיא, עד היום לא שונתה השיטה, הגם שקיים בחוקה האמריקנית מנגנון המאפשר תיקונים לחוקה.

כיום, לנוכח הישגיו של הנשיא טראמפ והתחלת חילוץ ארה"ב מהבוץ שלתוכו השקיע אותה קודמו בתפקיד, נדמה שהאבות המייסדים של ארה"ב בהחלט צפו למרחוק. יהיה מי שיגיד שאבינו שבשמיים בזמנו כיוון את מעשי ידיהם של האבות המייסדים של האומה האמריקנית. יהיה מי שיגיד שהנשיא טראמפ "משתולל" וגורם נזק לארה"ב. יהיה מי שיביא כדוגמה לנזק את השבתת חלק מן הממשל כבר כחמישה שבועות. אולם נדמה לי כי לפחות על דבר אחד יסכימו עימי הרוב הגדול של מי שעוסקים בכך בישראל – בחירתו של טראמפ לנשיאות במקום ממשיכת דרכו הפוליטית של הנשיא אובמה, טובה מאוד למדינת ישראל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

  1. אינני נמנה בהכרח על אוהדי טראמפ. אני אוהד שרוף של ישראל. האם אינך מסכים שטראמפ טוב לישראל?
   מדוע הנך חושב שאוהדי טראמם לוקים בסנוורים?
   אולי אתה ודומיך לווקים בסנוורים כאשר אינכם מפנימים שנשיא אמריקאי תומך בגדול בישראל?

  1. אני ועוד עשרות מיליוני אמריקאים. גם מבלי לקחת בחשבון אזרחי מדינות אחרות כנראה מדובר בכמאה מיליון חסידים ועוד אחד.

 1. לא יעזור לכם כלום
  לא היה עד כה נשיא טוב לישראל כמו דונלד טראמפ

 2. החדשה והישירה והנוקבת והמעשית של טראמפ שמוכיחה את עצמה ומוכיחה בו בזמן כמה טעו כל קודמיו.

 3. הערה כללית:

  דגני תיאר את מעשיו ופועלו של טראמפ
  כול מי שחלק על כך, התייחס לאישותו של טראמפ ואף אחד לא הביא אף לא דוגמא אחת על מעש לא ראוי (שמן הסתם יש ויש לצד אישיותו הבעייתית).

  אחר כך תוכלו להתווכח על הרשימת המעש שהציג דר דגני שכאמור, עד לרגע זה איש לא סתר אותה

 4. אמנם לחסידי טראמפ יש רוב מוצק בארץ, אך מה לעשות ומרבית אזרחי ארה"ב ובוודאי מרבית העולם, חושב אחרת.
  מה שחלקכם מגדירים כהצלחה, אחרים מחשיבים ככשלון. הישגיו של מנהיג יכולים להימדד בעיקר בראי ההסטוריה.

  1. שוב אתה צודק. גם בזה שלחסידי טראמפ יש רוב מוצק בארץ ושהישגי מנהיג יכולים להימדד בעיקר בראי ההיסטוריה.
   ובכן – ראשית כל אותי וכמובן עוד רבים מאד בארץ מעניינת קודם לכל טובתנו במדינת ישראל.
   בוודאי תסכים אתי שמדיניות טראמפ כלפי איראן וכלפי הטרור האסלאמי הארור כבר מזכה אותו בהרבה נקודות זכות.
   לגבי מעמדה של ארה"ב וכיו"ב כבר מסתמן ששינוי המדיניות שעשה טראמפ ממדיניותו הכושלת של אובמה כבר נושאת פרי.
   ברור לחלוטין שהצלחה אצל אחד יכולה להיות כישלון אצל אחר. למשל הרג חייל ישראלי נחשב הצלחה גדולה אצל החמס.
   כאלה הם פני הדברים.

   1. האם מדיניות טראמפ כלפי ישראל היא לטובת ישראל? אני לא ממש חושב כך, אבל כמובן כל אחד רשאי להחזיק בדעתו.
    לפחות תסכים אתי שנסיגת כוחות ארה"ב מסוריה אינה מבשרת טובות. למזלנו אפילו הסנט הרפובליקני הביע את התנגדותו לצעד החפוז של הנשיא "הדגול".

    1. אין ספק שהנשיא טראמפ טוב לישראל. מדוע הנך חושב אחרת? במה הוא רע לנו?
     לגבי הוצאת חיילי ארה"ב מסוריה – גם אם היא תתבצע במלואה השפעתה על המצב האסטרטגי היא שולית.
     הגם שכך, הסביר לו מי שהסביר מה שהסביר, והוא הודיע שזה ייקח עוד הרבה זמן וגם אחר כך יישארו במעבר טאנף כמה מאות חיילים אמריקאים על מנת לחסום אפשרות חיבור יבשתי בין האיראנים לסוריה.
     אנא הסר דאגה מלבך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך