חזרה לברית המועצות?

מדד הגעגוע לברית המועצות הולך ועולה
תמונה של פוטין
ולדימיר פוטין צילום: Russian Presidential Press and Information Office, creative commons

במאמר זה אנתח את הגורמים העומדים מאחורי התגבשות השיח הנוסטלגי החדש – הגעגוע לברית המועצות. תחושת החרטה בגין פירוקה של האימפריה הסובייטית משתנה ביחס לשינויים החברתיים אשר רוסיה החדשה עוברת מאז 1991. השיח הנוסטלגי החדש הוא תוצאה של התמורות החלות בחברה הרוסית, ביניהן החסמים המקשים על ההתפתחות והמעבר לראיית העתיד, תוך זניחת העבר הסובייטי.

המרכז האנליטי "לבאדה" שברוסיה מודד את "מדד הגעגוע והחרטה" על התפרקותה של ברית המועצות, ובדצמבר 2018 המדד הרקיע שחקים והגיע לגובה חסר תקדים – ציון דרך אשר לא צפינו בשכמותו זה כעשור. "מדד הגעגוע לברית המועצות" הוא סקר המתקיים במסגרת מעקב שיטתי ורב-שנים מאז 1992 במטרה לעקוב אחר מגמות בדעת הקהל ברוסיה באשר לסוגיות היסטוריות, כגון היחס אל פשעיו של סטלין, געגועים לברית המועצות וכיוצא באלה. לפי המדד, לאורך לא מעט שנים רוב הציבור הרוסי ראה בברית המועצות מוקד לגעגוע. בשנת 2012 ירד מספרם של המתאבלים בגין התפרקותה של ברית המועצות ל-49%, והשנה שב ועלה, הפעם ל-66%. בשנים 1992–2018, בין 49% ל-75% מהנשאלים סברו כי החיים בברית המועצות היו טובים יותר. הסקר הצביע על הפער העמוק בין אלה הכמהים לברית המועצות של פעם לבין אלה שכלל אינם מתגעגעים, והשנה הקיטוב בין שתי הקבוצות הגיע לשיאו. כמו כן, הגעגוע לברית המועצות מתעצם והולך בקרב קבוצות גיל מבוגרות יותר, והוא נמוך יותר בקרב צעירים – דור חדש שנולד לאחר פירוקה של מסגרת זו ואינו שרוי במצב רוח נוסטלגי ביחס לימי העבר.

כמו כן לפי מדד הגעגוע כמחצית מהנשאלים תמכו בטענה שהחרטה נובעת מפירוקה של המערכת הכלכלית האחידה אשר איחדה את הרפובליקות הסובייטיות, ואף קיים קשר בין הגעגוע למערכת הכלכלית המאחידה לבין תפיסת הסיכונים המקובלת בכלכלה בת-זמננו. במילים פשוטות, כשליש מהנשאלים גורסים כי מערכת כלכלית אחידה מספקת פתרון למשברים כלכליים, דוגמת המשבר הנוכחי שרוסיה שרויה בו היום. עוד מעלה הסקר כי בקרב 36% מהנשאלים הגעגוע לברית המועצות נובע מכך שלדידם, המסגרת הזאת סיפקה לאזרחיה תחושה של שייכות.

התקוות לצמיחה, אשר בוטאו בעיקר מפיהם של צעירים רבים, היו כי התפרקותה של ברית המועצות לצד הליברליזציה של הכלכלה יובילו לצמיחה כלכלית ולדמוקרטיה. בפועל, ההתפתחות הכלכלית רק מבצבצת אי שם באופק, בשל הסנקציות הכלכליות מצד המערב וגם בגין ההכרעות האסטרטגיות שנוקטים הפקידים שמנהלים את המשק הרוסי.

פוטין עצמו גינה בפה מלא את מעשיו של מיכאיל גורבצ'וב בהזדמנויות רבות, ואף הגדיל לעשות בהאשימו את גורבצ'וב בפירוק המדינה הסובייטית – מעשה שהוביל לאסון גיאופוליטי עצום ממדים. לצד שגיאתו הבוטה של גורבצ'וב, דמותו ההיסטורית של סטלין חווה פריחה בשנים האחרונות, ואנחנו עדים לכך שברחבי רוסיה קמות מחדש אנדרטאות של הרודן אשר מנציחות את שמו ומאדירות אותו. לא מעט כלי תקשורת טרחו לעדן את המיתוס של סטלין ואף להזכיר את הישגיה של ברית המועצות בתקופתו, ביניהם היווצרות מוטיבציה, גיוס (מוביליזציה) פוליטי, שאיפה לניצחון במלחמה והשגתו, תיעוש ועוד.

ברשתות החברתיות שאינן מוגנות מטווח הישג ידה של המדינה, האזרחים הרוסיים מתלוננים על שחיתות גדולה של המשטר, לעומת ברית המועצות, הנתפסת כמדינה אשר התנהלה ביד קשה כלפי הבירוקרטים המושחתים. מספר הבירוקרטים והמנגנון כולו הלכו ותפחו בתקופתו של פוטין, ועל כן הפקידים מרשים לעצמם התבטאויות חריפות ביותר, ואלה מתקבלות כהתבטאויות אנטי-עממיות. התחושה השוררת בקרב הציבור היא כי אילו ברית המועצות הייתה מגלה פחות סובלנות כלפי פקידים שהתעשרו ללא שיעור והיו מסוגלים להרשות לעצמם לשלוח את ילדיהם ללמוד באוניברסיטאות ובמכללות הטובות והיקרות ביותר במערב, בדידותה של ברית המועצות לא הייתה מתעצמת עד כדי כך. שוררת באוויר תחושה שסטאלין לא היה מאפשר את כל זאת – וגם אווירה זו מולידה געגוע לברית המועצות "הישנה והטובה". כך תיאר את המצב אלכסיי באיירנימק: "צבא הפקידים, אלה שאין עליהם אחריות או לחץ וכל מה שהם עושים זה לבצע מדיניות מטעם. ברוסית אומרים על זה 'לשפוך מים מספל לספל'".

המדינה הסובייטית, אף שהייתה מושחתת עד היסוד ורקובה מן השורש, נתפסת כטהורה בקרב אזרחים רבים מאחר שהיא סיפקה דיור, חינוך ובריאות חינם – לכל אזרחיה באשר הם. הם שוכחים את הדיכוי, האידאולוגיה הצבועה, הסטנדרטים הכפולים, את שהייתם של מיליוני אנשים במחנות ריכוז וכן את המחסור ואת הפרופגנדה הסובייטית, ונזכרים בפולקלור, בסרטים, בספרים, אשר שימשו כמקלט רוחני מהתעמולה הפולשנית של המפלגה הקומוניסטית. הגעגוע הוא לסדר הטוב שאבד. כל אלה מסבירים ומתרצים את תוצאתו של סקר אחר, סקר משנת 2016 שערך מרכז לבאדה אשר הראה כי 54% מהרוסים מאמינים שסטלין מילא תפקיד חיובי בתולדות המדינה.

אחת המגרעות של הסקר הנוכחי נובעת מכך שבשאלת הגעגוע לברית המועצות הוא אינו מבחין, למשל, בין ברית המועצות בתקופתו של סטלין לברית המועצות בעת שלטונו של ברז'נייב. מדובר בשתי תקופות שונות לחלוטין זו מזו והמאופיינות ברמות שונות של פחד מדיכוי. שאלתם של אנשי לבאדה מתרכזת בברית המועצות כישות אמורפית ואחידה בכל התקופות, ומכך נובעת ההטיה הבוטה של התוצאה. אילו היו המשתתפים בסקר נשאלים ישירות אם הם מוכנים להחזיר לפעולה את מנגנוני הדיכוי של ברית המועצות מתקופתו של סטלין, התשובות היו שונות.

אחת הסיבות המרכזיות לעלייה בכמות הכמהים לחזרה לעבר הסובייטי נעוצה באפיוני המנהיג הנוכחי של רוסיה – ולדימיר פוטין. פוטין טרח להתפאר בעבר הסובייטי ולהנגיד אותו לשנות ה-90, שבמהלכן שלטו הדמוקרטים – אלה אשר לדעתו הרסו את הכלכלה הרוסית. יתרה מכך, בינואר 2016 אמר פוטין בעצמו כי הוא תמיד הביע חיבה כלפי הרעיונות הקומוניסטיים, באומרו: "אתה יודע שאני, כמו למעלה מעשרים מיליון אזרחים סובייטים, היינו חברי המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות, ואני גם עבדתי במשך 20 שנה עבור הק-ג-ב," והוסיף כי הוא "עדיין אוהב את הרעיונות הקומוניסטיים והסוציאליסטיים."

המערב מגיב לגל הנוסטלגיה הרוסית והתקשורת המערבית אינה מתעלמת מתוצאות הסקר. הדיון על העבר הסובייטי הפך להיות נחלת רבים מחוץ לגבולותיה של רוסיה. בעקבות תוצאות הסקר יצא המגזין האלקטרוני דה טראמפט (The Trumpet) בכותרת פרובוקטיבית: "ולדימיר פוטין, ואיתו רוב אזרחי רוסיה, מתחרטים על התמוטטותה של ברית המועצות".

תפיסת העבר הסובייטי בקרב אזרחי רוסיה היא סוגיה מורכבת במיוחד, הן בשל הגעגוע לאימפריה ולמדינה החזקה שנעלמה, הן בשל הקריאה הנשמעת בימים האלה בחברה הרוסית להחזיר את השוויון החברתי אשר אפיין את ברית המועצות ונעלם כלעומת שבא ברוסיה העכשווית של האוליגרכים. נוסף לכך, תפיסת העבר הסובייטי היא סוגיה אקוטית, משום שבברית המועצות הייתה אפשרות לתפיסה שוויונית של הרוסים האתניים והמוסלמים, בשעה שבימים אלה נצפה מתח רב בין הרפובליקות המוסלמיות, למשל צ'צ'ניה ודגסטאן. רוסיה אינה רוצה להבין שהיא אינה ברית המועצות וכי הרפובליקות הסובייטיות לשעבר לא ישובו לשכון עוד תחת כנפיה.

עליית המדרגה בדיון הציבורי ברוסיה באשר לברית המועצות מסמלת ככל הנראה שינוי מגמה: אם הגעגוע למדינה שהתפרקה לפני 20 שנה סימל את התשוקה לחזור למדינה חזקה ולבסס את מעמדה של רוסיה בעולם, אזי עכשיו הגעגוע קשור יותר לביטחון חברתי ותעסוקתי, זה אשר נמוג והתפוגג יחד עם האימפריה הסובייטית. בתחילת שנות ה-2000 הקפיטליזם הרוסי יצר צורך בהגדרה עצמית של רוסיה בקרב האומות – מהלך שמחייב הפגנה של כוח; ואילו עכשיו, רוסיה נכנסת לשנת 2019 עם משבר כלכלי, שנאה לאוליגרכים, המסמלים שחיתות, וקריאה להשיב את הסוציאליזם על כנו. טענה זו מתחזקת בעקבות דבריה של חוקרת ממרכז לבדה ושמה קארינה פיפייה, שאומרת כי הנוסטלגיה הנוכחית הושפעה מגורמים כלכליים ואף מחרטה על אובדן הצדק החברתי. המדינה הסובייטית מימי העבר נתפסת כמדינה אשר שירתה את העם הסובייטי וענתה לציפיות הפטרנליסטיות של אזרחיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

    1. אתם צודקים לחלוטין. לא רק שהקומוניזם הסובייטי מת ונקבר כך גם האשליה שהוא ישוב. משטר זה היה המושחת ביותר עלי אדמות. הם רצחו מיליונים מבני עמם. והרסו כלכלה של מדינה הכי עשירה בעולם במקורות כלכליים.
      אפילו אחרוני המשטרים שהיו מקורבים אליהם כמו קובה, וונצואלה, ומשטרים נוספים בדרום אמריקה ובאפריקה התחסלו או מתחסלים.
      ומדוע עולי רוסיה בישראל נוטים ימינה – זה ברור לחלוטין. כאשר הם שומעים את המילה סוציאליזם הם נתקפים בחררה. בניגוד לתמר זנדברג ועופר כסיף הם היו שם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן