האחות הקטנה של רוסיה

האם רוסיה תספח את בלארוס?
הדגל הבלארוסי
דגל בלארוס תמונה: Zscout370 commons.wikimedia.org

חידוש השיחות בנושא האינטגרציה הכלכלית והפוליטית של מדינה מזרח-אירופית קטנה – בלארוס – אונס את נשיאה אלכסנדר לוקשנקו לקבל החלטות אסטרטגיות משמעותיות. נשיא בלארוס הינו דיקטטור הפכפך: לעיתים הוא מראה סימנים כי הוא מתקרב למערב ותומך באוקראינה, אך בתקופות אחרות הוא מתנהל בנאמנות מוחלטת כלפי הקרמלין. בתקופות של היצמדות לקו של הקרמלין, דהיינו התקרבות יתר לרוסים, נראה כי הצליח לעורר את תאבונו של פוטין. בעבר נהג פוטין לראות בבלארוס "אחות קטנה", לשחק עמה את משחקי הגז ולהטיל עליה מגבלות כלכליות כואבות, והנה עתה הוא מוכן לאיחוד ההיסטורי.

האיחוד אמור להחזיר את ברית המועצות לחיים ואף להעניק לרוסיה מעמד של אימפריה. החוקה הרוסית הנוכחית מגבילה את פוטין משתי בחינות – מבחינה טריטוריאלית לגבולות רוסיה בלבד ומבחינת מספר קדנציות עד 2024 בלבד. האיחוד עשוי ליצור ישות פוליטית חדשה, שבמסגרתה תיפתח אפשרות לשינויים בחקיקה – כאלה אשר יאפשרו לפוטין למשול בבלארוס וגם לזכות שוב בבחירות בשנת 2024. במילים פשוטות, סיפוח בלארוס יאפשר לפוטין להישאר בשלטון – אף שלמעשה הדבר מנוגד לחוקה הרוסית. ברקע מהדהד תרחיש שתקום ישות פוליטית ריבונית חדשה דה-פקטו, שאותה ינהיג הנשיא פוטין, בעוד שבלארוס תמשיך לשאת את סמלי ריבונותה ותישאר מדינה עצמאית דה-יורה. הלכה למעשה תקום ברית המועצות 2.0 בראשות רוסיה, ובלארוס תהיה מוטמעת כמעט לחלוטין בתוך הישות הזאת. ההסדר החדש, אם יקום, ידמה ביותר למסגרת הסובייטית, אשר בה לכל אחת מהרפובליקות ניתנה אוטונומיה בנושאים תרבותיים אך לא בסוגיות פוליטיות. גם תפקידי הנשיאים עשויים להישמר במבנה הזה, בתנאי שהוא יקום.

לנוכח פוטנציאל החיכוך הטמון במחירי הגז הרוסי המיוצא לבלארוס וגם לאור האינטרס המשותף – להימנע ממלחמה נוספת במזרח אירופה – בשלו התנאים ברוסיה ובבלארוס לשקול אימוץ של דוקטרינת האיחוד, כחלק מהחשיבה הרוסית על הרחבת האימפריה והכללת אזורי השפעה נוספים. למען האמת, מאז תחילת שנות התשעים של המאה הקודמת היו כבר כמה וכמה ניסיונות לקיים שיחות בנושא האיחוד הכלכלי והפוליטי, אלא שהפעם יותר ויותר פרשנים פוליטיים מסכימים כי האיחוד בלתי נמנע וכי הוא אכן יתגבש ויתרחש כבר השנה. עוד בשנת 1997 נעשה ניסיון ראשון לאינטגרציה בין שתי המדינות, אך המהלך לא יצא לפועל.

במהלך חודש דצמבר נפגשו נשיאי המדינות שלוש פעמים על מנת לדון בסוגיות הבוערות אשר יוצרות מתח בין מדינות. ב-25 בדצמבר 2018 נפגשו שני הנשיאים במוסקבה, ובתום פגישה ממושכת מסרו הודעה מטרידה: הם לא הספיקו לדון במגוון נושאים הקשורים לאינטגרציה של בלארוס במרחב הרוסי, והם עומדים להיפגש שוב בעוד ימים אחדים. בינתיים מסר שר האוצר הרוסי אנטון סילואנוב כי שני הצדדים יקימו ועדה משותפת שבה ידונו במחירי הגז החדשים שאמורים להיקבע עד שנת 2020. הנשיא לוקשנקו עצמו הצהיר, ב-31 בדצמבר 2018, כי הברית בין רוסיה למדינתו היא עובדה מוגמרת. בברכה מיוחדת לשנה חדשה שלח נשיא בלארוס מילים חמות לנשיא רוסיה, ואמר כי הברית בין שתי המדינות שרירה וקיימת (אם כי הוא השתמש במילה "ברית" ולא התייחס במפורש למונח "איחוד"). מכאן שהכוחות הצנטריפוגליים של הקרמלין, אשר תמיד מבעבעים ברקע – ניצחו.

ה-29 בדצמבר 2018 עלול להיזכר כיום שחור בספרי ההיסטוריה של הרפובליקות הסובייטיות לשעבר, מכיוון שבתאריך הזה הפכה המדינה הריבונית בלארוס למושבה הרוסית. מיד נשמעו קולות רבים ברחבי רוסיה אשר הציעו לקרוא ליישות פוליטית זאת בשם בלארוסיה (במקום בלארוס), במגמה  להבליט את שיוכה – הבלעדי – לאומה הרוסית.

הדרך לאיחוד רצופה מהמורות וויכוחים. בדצמבר 2018 הגיע הוויכוח לשיאו. דמיטרי מדוודב, ראש ממשלת רוסיה, הציע לשכנה שתי אפשרויות: להישאר בפורמט הפוליטי הנוכחי – ולא לקבל הנחה על הגז; או להצטרף לאיחוד עם רוסיה ולהעמיק את האינטגרציה אל תוך המרחב הרוסי, מעבר לרובל הרוסי ומעבר לשיטה האחידה של מכס וביקורת הגבולות. כלכלנים טוענים שהמעבר עלול לפגוע בכלכלה הבלארוסית. לוקשנקו מבין היטב כי האינטגרציה אל תוך המרחב הרוסי עלולה לפגוע במשטרו ובריבונותה של בלארוס. הוא שולט במדינה זה שלושים שנה וממש אינו מעוניין להישאר בדפי ההיסטוריה כמי ש"מכר את מדינתו". מאז שרוסיה נמצאת בבידוד כלכלי, בגלל הסנקציות המערביות, בלארוס החלה לפזול מערבה – וזה לא מצא חן בעיני הרוסים. הרוסים האשימו את לוקשנקו על כך שהוא יושב על צינור הגז הרוסי כמו טפיל וגוזר ממנו קופון. מסחר בגז הרוסי, כולל לאוקראינים, הוא חלק משמעותי מהכלכלה הבלארוסית, ועכשיו פוטין מנסה להיפטר מהטפיל ולגזור לעצמו את הרווחים הנובעים מחלוקת הגז.

לפי שעה רוסיה טוענת שהיא אינה מתכוונת ליטול חלק פעיל בסיפוח וכי היא תכבד את ההחלטה של העם הבלארוסי – תסריט מוכר לנו מסיפוחו של חצי-האי קרים האוקראיני. דוברו של נשיא פוטין דמיטרי פסקוב אמר שלא מדובר בסיפוח אלא ביישום של הסכמים קיימים להקמת האיחוד בין רוסיה לבלארוס אשר נחתמו כבר בשנת 1999. לפני כחצי שנה מינה פוטין את מיכאיל בביץ׳, סוכן לשעבר של שירות הביטחון הפדרלי הרוסי, להיות שגריר של מוסקבה בבלארוס. כנראה בקרמלין כבר נפלה ההחלטה בדבר האיחוד, וכעת דמיטרי פסקוב מנסה לגשש ולנחש מה תהיה התגובה הבין-לאומית לאמירות מסוג זה.

המערב מוטרד מההתרחשויות האחרונות במזרח אירופה. העיתון מייל און-ליין פרסם את  הכותרת: "אל תעמוד כל כך צמוד אליי! נשיא בלארוס חושש מהניסיון של רוסיה לבלוע את האומה שלו". הפרשן של מייל און-ליין אף ציין כי בלארוס חוששת מגורלן המר של גאורגיה ואוקראינה, שם רוסיה התערבה צבאית על מנת להגן על הרוסים האתניים. כותרת העיתון יוניאן הייתה: "האם רוסיה תהיה מסוגלת לבלוע את בלארוס?". הפרשן של יוניאן הוסיף את הנדבך האסטרטגי לאפשרות של סיפוחה של בלארוס: לדידו, פוטין "אוסף שטחים" במגמה ליצור אזורי חיץ נקיים מנאט"ו, שיאפשרו לרוסיה מרווח פעולה צבאי פוטנציאלי. מחבר המאמר קרא לתהליך זה "איסוף של אדמות רוסיות". גם אוקראינה מוטרדת עד מאוד: לקייב יש אינטרס למנוע את האיחוד בשל העילה הביטחונית – אם יקום האיחוד יגדל שטח המגע בין רוסיה לאוקראינה, דבר שמחייב חשיבה אסטרטגית מחודשת על הגנת הספר. גם בישראל כבר מזמן שמו לב לעניין וכבר לפני שנה דווח באתר וואלה כי ״משהו רע עובר על היחסים בין הדיקטטור האחרון של אירופה לבין שכנתו השתלטנית ממזרח״.

אם העולם המערבי לא יטרח לבלום את ההתקדמות הרוסית לקראת ההשתלטות על בלארוס, ייווצר בשטח זה אזור מסוכן עוד יותר – המפגש החדש בין האימפריה הרוסית לברית נאט״ו. בראש ובראשונה המערב צריך להכין תכנית פעולה לתרחיש שרוסיה תתחיל לממש את תכניתה שלה. סיפוחה של בלארוס על ידי הרוסים עלול להיות שלב מכריע בדרך להתפרקותה של האימפריה הרוסית ואף לשינוי המשטר. רוסיה אינה יכולה לכבוש את בלארוס – הנשיא לוקשנקו לא ייתן את ידו לבניית בסיסים צבאיים רוסיים במדינתו.

בלארוס יכולה להצטרף לאיחוד ההיסטורי רק כביטוי לרצון העם הבלארוסי. דה-פקטו בלארוס תמיד הייתה תלויה ברוסיה, האחות הגדולה, במגוון רחב של נושאים כלכליים. דעת הקהל אינה נוטה לטובת פוטין, אך הוא אינו מוטרד מכך. הוא רגיל להביא ניצחונות לעמו, מוקדי הגאווה הרוסית – קרים, סוריה, מונדיאל. ניצחון נוסף בבלארוס יחזיר לו את הפופולריות. העם הרוסי התחיל להבין כי קיים קשר בין מדיניות החוץ האגרסיבית לרמת החיים, שהושפעה לרעה מהסנקציות המערביות. סיפוח של בלארוס עשוי לפצות על המקרר הריק ולהחזיר, ולו למשך חודשים בודדים, את הגאווה לעם. אך בפועל פרויקט זה נידון לכישלון.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

  1. מכיוון שהמערב לא ייתן לו לעשות סיפוח נוסף. והאם הוא יעשה את זה שוב, נגד החוק הבינלאומי באמצעות כוח, רוסיה תדרדר לעוד סבבים של סנקציות.

 1. באתק YNET פרסמו עוד לפני שנה:
  מערב עוקבים בדאגה אחרי תרגיל צבאי נרחב של רוסיה ובלארוס, שנפתח היום ויימשך שישה ימים. בנאט"ו העבירו אלפי חיילים למדינות השכנות, שחוששות מפלישה. בבלארוס מנסים להרגיע: "לא מאיימים על אף אחד"

 2. תודה רבה!
  פוטין רוצה לבנות שוב את ברה"ב
  זה היה ברור מאז ומתמיד!

 3. מכה של ממש טראמפ לא נתן להם. והם הסיקו את המסקנה וממשיכים.

 4. בלרוס היא מדינה חלשה והיא מאוד תלויה בכלכלה הרוסית ובנפט הרוסי. אם פוטין ירצה לספח אותה – היא לא תעמוד בפני הלחץ.

 5. מתאימה למשטר ברוסיה
  לא שונה מרוסיה
  שכנה של רוסיה
  ההפרדה מלאכותית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן