צריך להיזהר מהדוב הרוסי

ההתערבות הרוסית בבחירות בישראל
הדגל הרוסי
en.wukupedia.org

ביום שלישי 8 בינואר 2019, בכנס שהתקיים באוניברסיטת תל-אביב, הזהיר ראש השב"כ נדב ארגמן מפני התערבות אפשרית של מדינה זרה בבחירות המתקרבות בישראל. ארגמן אמר עוד, כי המדינה המדוברת תנסה להשפיע על הבחירות המתקרבות באמצעי סייבר, ובעזרת פצחנים (האקרים). מייד לאחר מכן ניסה השב"כ להרגיע: "למדינת ישראל ולקהיליית המודיעין, יש את הכלים והיכולות לאיתור, ניטור וסיכול של ניסיונות להשפעה זרה".

נושא הסייבר שב ועולה לכותרות ללא הרף. כבר בראשית ינואר 2019 הזהירה הרשות הלאומית להגנת הסייבר מפני התקפות אפשריות על מערכת הביטחון הישראלית, ועל מוסדות המבטיחים בחירות דמוקרטיות וחופשיות במדינה. בתגובה לדברי ארגמן מסרה ח"כ ויו"ר השדולה למרחב הווירטואלי, רויטל סויד, הודעה מדאיגה, בציינה במפגיע: "אני מתריעה על זה כבר שנה! […] כיו"ר שדולת המרחב הווירטואלי פניתי למערך הסייבר, למבקר המדינה וליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, בבקשה שיפעלו למניעת התערבות זרה בבחירות".

הרשויות בישראל הגיבו מייד להצהרתו של ארגמן. יואל חסון, חבר בוועדת הבחירות המרכזית, פנה לשופט מלצר, יו"ר ועדת הבחירות והאחראי על טוהר הבחירות, ותבע ממנו לקיים דיון דחוף בנושא. חסון אמר: "לאור הפרסומים באמצעי התקשורת על אמירתו הברורה והמדאיגה של ראש השב"כ נדב ארגמן על כך שמדינה זרה מתכננת להתערב בבחירות במדינת ישראל". גם אלדד יניב, יו"ר מפלגת "ארץ חדשה", פנה לשופט מלצר וביקש לזמן דיון דחוף בוועדה. אלדד אף ביקש לשקול אפשרות לזמן, לראשונה בתולדות המדינה, מפקחים בין-לאומיים למערכת הבחירות המתקרבת. ח"כ איילת נחמיאס ורבין, חברה בוועדת החוץ והביטחון, אמרה שלמרות פגרת הבחירות, היא עומדת לדרוש דיון דחוף בוועדת חוץ וביטחון ובוועדת המשנה לסייבר. ראש הממשלה הגיב אף הוא להצהרתו של ארגמן, ואמר שישראל ערוכה לכל תרחיש, וכי היא "מוכנה לסכל התערבות קיברנטית".

מובן שתגובתה של התקשורת הישראלית לא איחרה לבוא. לפי אתר החדשות וואלה: "הצנזורה לא אפשרה לפרסם את זהות המדינה" שאליה התייחס ארגמן בדבריו. עיתון "הארץ" דיווח כי ארגמן התבסס על המחקר שנעשה על ידי החברה הישראלית צ'ק פוינט על מערכות הבחירות האחרונות שהתקיימו במקומות שונים בעולם, ולפיו מתברר כי יש סיבות לדאגה. המחקר של צ'ק פוינט מראה, כי ההאקרים עומדים מאחורי הפריצות למאגרי המצביעים, כמו גם לרשתות פנימיות של מפלגות פוליטיות, התקפות שנועדו למנוע מתן שירות, ואף הפצה של מידע כוזב.

לאור דברי ארגמן: "אני לא יודע לטובת מי או לרעת מי. אני לא יודע בשלב זה לזהות את האינטרס הפוליטי – אבל היא תתערב ואני יודע על מה אני מדבר", הוסיף העיתון "דבר ראשון" כי טרם התברר לטובת איזה כוח פוליטי, ניסו ההאקרים לבצעה הטיה. העיתון "גלובס" תרם לדיון מידע חשוב, ולפיו ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, שהתראיין למקור בסוגיית ההתערבות הזרה בבחירות, אמר כי רוסיה היא מעצמה בעלת אינטרסים כאלה ואחרים, וכמו כל גוף תת-מדינתי שיש לו אינטרסים כאלה או אחרים, היא יכולה לפלוש למערכת הבחירות. הוא הדגיש שמה שחשוב כאן הוא "האם המערכת בנויה לטפל בזה?". פרדו הזכיר גם את בעיית עקיפת חוק מימון הבחירות על ידי גורמים אשר מעוניינים להתערב לטובת מפלגה כזאת או אחרת.

רוסיה מיהרה אף היא להגיב לאזהרת השב"כ, כפי שדווח ביום רביעי 9 בינואר 2019, באתרYnet . דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב מסר כי "רוסיה אינה מתערבת ואינה מתכוונת להתערב בבחירות בשום מדינה בעולם". פסקוב זעם ואף המליץ "לא לקרוא תקשורת ישראלית". שגרירות רוסיה בישראל פרסמה ציוץ בטוויטר, ובו נכתב: "הישארו רגועים והאשימו את רוסיה, או את ההאקרים הרוסים".

בשנים האחרונות הואשמה מוסקבה על ידי ארה"ב, בריטניה, גרמניה, מונטנגרו, צרפת ומדינות אחרות בכך שהיא חותרת תחת יציבותן, ומתערבת בבחירות ובפוליטיקה הפנימית שלהן. כבר בשנת 2016 פרסמה חברת אבטחת המידע האמריקנית פאייר-איי (FireEye) דו"ח מיוחד, שלפיו רוסיה ניסתה להתערב במערכת הבחירות האמריקנית לנשיאות. לפי דו"ח זה, האקרים רוסיים נחשדו בכך שהשתמשו בחשבונות פיקטיביים ברשתות החברתיות על מנת להפיץ מידע שקרי, שנועד להשפיע על דעת הקהל האמריקני לגבי הבחירות. לפי מסקנות הדו"ח, פעולות מסוג זה היו מכוונות מטרה כדי לזרוע כאוס בקרב ציבור הבוחרים האמריקני, ואף להוביל לאי-ודאות לגבי אופן התנהלות הבחירות ובכך להפחית את אמון האזרחים בדמוקרטיה האמריקנית ובמוסדותיה.

בחלק זה של המאמר אבקשלנתח את הדברים. שיטת ספירת קולות בישראל היא עדיין ידנית, לכן יהיה קשה לדמיין שלהאקרים תהיה אפשרות ממשית להשפיע על כמות הפתקים אשר ישולשלו לקלפי ביום הבחירות. לפי חקר המקרים הקודמים, נראה כי המטרה המרכזית של התערבות האקרים במערכות בחירות היא ניסיון לשנות את הלך הרוח של קהל הבוחרים. האקרים ניסו לזרוע כאוס ושנאה בקרב הבוחרים יותר מאשר ניסו לשנות את המספרים באמצעות התערבות באתרי הבחירות. המחקר של צ'ק פוינט אף מחזק את הטענה הזאת, משום שעולה ממנו כי האקרים מנסים לשנות את דעת הקהל באמצעות הפצת מידע כוזב, על ידי שימוש בחשבונות פייסבוק פיקטיביים.

לאחר סיומה של המלחמה הקרה, נדמה היה כי העולם נהיה חד-קוטבי, וכי ארה"ב מחזיקה במעמד של ההגמון האולטימטיבי, שמטרתו לבנות סדר עולמי חדש, דהיינו, דמוקרטיה ליברלית. עד מהרה התנער העולם מהאשליה ה"חד-קוטבית" המדוברת, ומצא ש"במגרש" נמצאים שחקנים חדשים, כדוגמת רוסיה, ואלה אינם מעוניינים בעולם חד-קוטבי, אלא הם מבקשים למצב את עצמם כאלטרנטיבה להגמוניה האמריקנית.

רוסיה רואה בהתפשטות של האיחוד האירופי ונאט"ו באוקראינה כאחד הגורמים הפוגעים בביטחון הלאומי שלה: פוטין מרגיש נבגד ממש מצד המערב, אשר הבטיח לפזר את נאט"ו אך לא עמד בהבטחתו. לשימור של נאט"ו היו סיבות משמעותיות: התוקפנות של רוסיה כלפי גאורגיה וכלפי אוקראינה, אשר הובילו את הרפובליקות הסובייטיות-לשעבר להצטרף למערב על מנת לאזן את השפעת הקרמלין.

באמצעות מלחמה היברידית שרוסיה מנהלת במזרח-אוקראינה, ובאמצעות המעורבות במערכות הבחירות במדינות אירופה ובארה"ב, רוסיה מנסה לבלום את המערב, ואף לחזק את תדמיתה כמדינה יציבה, חזקה וריבונית. המעורבות בבחירות באה בראש ובראשונה ליצור תדמית של אירופה חלשה ולא יציבה, הסובלת משסעים עמוקים, ונתונה לבעיות אינהרנטיות. רוסיה נוהגת להתערב לטובתם של כוחות פלגניים המנסים להחליש את אירופה – מפלגות הימין הקיצוני באוסטריה ובצרפת, אשר מעניקות לאירופה סטטוס חדש. כשכוחות הימין הקיצוני זוכים לתמיכה רוסית, צצה הזדמנות פז עבור הקרמלין להציג את האיחוד האירופי כגוף מרובה חסרונות, שאיננו אטרקטיבי בעיני האזרחים, ואף להציג את נאט"ו כגוף חלש הנמצא במחלוקות רבות. הערכות נוספות הנשמעות ברקע גורסות, כי רוסיה התערבה לטובת הבדלנים בקטלוניה בתקופת משאל העם לפני כשנה.

האמצעי השני שרוסיה נוקטת הינו השפעה מיידית על תוצאות הבחירות: מעורבות בתוצאות הבחירות במדינה מסוימת בארה"ב יכולה להשפיע על תוצאות הבחירות בארה"ב כולה, כמו גם, כמובן, על הקמפיין. כך, חשיפת המיילים של קלינטון במהלך המרוץ האחרון לנשיאות בארה"ב באה על מנת לפגוע במועמדת הלא-רצויה מבחינת הקרמלין.

נוסף על כך, רוסיה יכולה להתערב בבחירות על מנת להשיג שינוי (שרצוי מבחינתה) ממדינת היעד במדיניות החוץ. כך, למשל, הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, הצהיר במהלך המרוץ לנשיאות שיש לצמצם את התמיכה הצבאית במדינות החברות בנאט"ו ולהתנות אותה במצבן הכלכלי. בחירתו לנשיאות, אם כן, יכולה להוביל לשינוי דרמטי בפעילות הארגון.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. היא ארוכת שנים. ואני בטוח שהיא יותר עמוקה מאשר השפעות של בוטים שמפיצים פייק ניוז.

 2. מאמר מאוד חשוב: אם הם התערבו באמריקה הם בטוח יכולים להתערב גם אצלינו!

  1. אני לא חושב שיש פה קונספירציה
   טראמפ בינתיים היה נשיא הכי "רע" לקרמלין
   הוא גם מתגאה בזה כל הזמן!
   יבגני

 3. מדוע אתם בונים פנטזיה?
  במה הרוסים יכולים להזיק לנו כאן על ידי התערבות בבחירות, אם בכלל יהיה דבר כזה?
  הרי ברור לרוסים שאם ישראל תחליט היא יכולה לחסל את נוכחותם בסוריה תוך 24 שעות. ברור לרוסים שאם הם ינסו לפגוע בישראל אין ביכולתם להצליח בכך.
  הם זוכרים שישראל הביסה את שלוחיהם כאשר הם היו אימפריה סובייטית וישראל הייתה הרבה יותר קטנה וחלשה.
  כמובן שיש לנהוג בזהירות ובכבוד בדוב הרוסי. מה גם שיש לנו כאן בערך מיליון ורבע אזרחים רוסים לשעבר.

  1. יצחק
   במלחמה ההיברידית שרוסיה מנהלת מול מדינות שונות בעולם ההאקרים עשו הרבה נזק לדמוקרטיות המערביות. יש סיבה טובה להזהר!
   יבגני

   1. לא ברור ממה בדיוק צריך להיזהר?
    נכון הוא שכללית תמיד טוב להיות זהיר. אולם בעניין הספציפי שעליו כתבת – איזה נזק יכולים הרוסים לגרום לישראל?
    אולי להפיל עוד מטוס של עצמם ולהאשים בזה את ישראל? או אולי להנחית 2 מטוסים בים במקום על נושאת מטוסים ישנה וחלודה?
    ובכלל מה פירוש מלחמה היברידית בעניין זה?
    למה להפחיד את הפלבאים בפלסטינה-א"י?

 4. הם מאוד חזקים והמנהיג קובע ומבצע מה שוא מחליט ללא שום בלמים

 5. אם המנהיג קובע ומבצע ללא בלמים זה אומר שהוא מנהיג חזק. לא בהכרח זה אומר שמדינתו חזקה. רוסיה היא מדינת ענק עשירה במקורות טבעיים יותר מכל מדינה אחרת בעולם. משטר סוציאליסטי-קומוניסטי הרס כל חלקה טובה שם. כיום רוסיה אינה "מאד חזקה". אפילו במזרח התיכון הרוסים מנסים להחזיר לעצמם חלק מהדומיננטיות שהייתה להם כאן בעבר.
  כיום הם משתפים פעולה עם ישראל. לא רק בתחום הביטחוני.
  בוודאי שאסור לזלזל בהם, אולם מצד שני אין להגזים בכוחם הגם שיש לתת להם כבוד היכן שצריך.

 6. יש להם צבא מהגדולים בעולם עם טילים מעולים ושיריון וארטילריה מעולים וצוללות טובות ואין להם בעיה לספוג אבידות. אז אין להם נושאות מטוסים. אז מה. מדינות כמו שלנו הם יכולים לאכול בלי מלח.

  1. אם הם יכולים לאכול אותנו בלי מלח – מדוע אינם אוכלים?
   בעבר הם ניסו – ונכשלו.
   נכון – יש להם צבא גדול – אבל חלוד ורובו מיושן. הצבא הרוסי סובל מאי יכולת לגייס חיילים. עריקות ושכרות נפוצים בו.
   תקצר כאן היריעה מלספר על הצבא הרוסי כיום. אפילו באוקראינה הקרובה הם עוד לא הצליחו לנצח.
   אתה טועה טעות קריטית בהגדרה שיש להם יכולת לספוג אבדות. ההפך הוא הנכון. 15 הארונות קרבנות המטוס יצרו גלים מאד גבוהים במוסקבה. היו מי שהזכירו לציבור הרוסי את הארונות שהגיעו בזמנו מאפגניסטן וגרמו להתחלת קריסת הקומוניזם.
   שוב – לא לזלזל ברוסיה. כמו גם לא לזלזל בארצות אחרות. אבל מכאן עד להתבטלות בסגנון יאכלו אותנו בלי מלח – רחוקה מאד הדרך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן