התמונה המעוותת מבעד לטלסקופ הרוסי

אמירות מטעות ובלתי אחראיות בתכנית טלוויזיה
הדגל הרוסי
en.wukupedia.org

נינו אבסדזה היא אישה מרשימה מאוד. היא עלתה ארצה מגיאורגיה בשנת 1996. היא בעלת שני תארים אקדמיים מאוניברסיטת טביליסי. עם סיום לימודיה עבדה כעיתונאית ופרשנית בכירה בטלוויזיה הגיאורגית. בישראל הפכה אבסדזה לפעילה חברתית, חברת כנסת מטעם מפלגת התנועה של ציפי לבני, עיתונאית בשפה הרוסית ומומחית לענייני רוסיה ומדינות ברית המועצות לשעבר. מאישיות בעלת קליבר מרשים מסוגה יש לצפות לסקירות וחוות דעת מלומדות ואחראיות על נושאים שבתחום התמחותה.

בשבת ה-22 בדצמבר 2018 צפיתי בתכנית טלוויזיה בהנחייתו של העיתונאי ומגיש הטלוויזיה הבכיר ערד ניר. התכנית הוקדשה ליחסי ישראל-רוסיה לנוכח קשיים שנוצרו בשל הפלת מטוס ביון רוסי לפני כחודשיים. המשתתפת הבכירה בתכנית הייתה מיודעתנו נינו אבסדזה. הדיון התנהל על מי מנוחות. לקראת סופו ביקש המנחה מכל אחד מהמשתתפים להעריך מה יהיה כיוון התפתחותם של יחסי ישראל-רוסיה בעתיד.

"פוטין מסתכל על ישראל מבעד לטלסקופ", אמרה אבסדזה בתשובתה למנחה. לשאלת ההבהרה הוסיפה, "אמרתי טלסקופ ואפילו לא מיקרוסקופ, על מנת להדגיש את גודלה ועוצמתה של רוסיה, ותחושת העליונות על ישראל הזעירה שפוטין מרגיש."

מיד אחרי דברי אבסדזה נעל ערד ניר את התכנית ותחנת הטלוויזיה עברה לאייטם הבא. אינני יודע מה חשו צופים אחרים למשמע דבריה של אבסדזה בתכנית זו. היא הרי נחשבת למומחית גדולה לענייני רוסיה. אולם לי היה נדמה שהגברת החשובה הזאת חיה בעבר, או רואה צל הרים כהרים, או שמומחיותה מבוססת על אשליות שכאילו היא יודעת, אך למעשה איננה יודעת. או שהיא מנסה למשוך תשומת לב של אנשים שיודעים עוד פחות ממנה ונוטים להיבהל כאשר מזכירים את הדוב הרוסי.

הנשיא הרוסי פוטין לא יכול להסתכל על ישראל דרך טלסקופ. גם לא דרך מיקרוסקופ. אמנם ישראל היא מדינה קטנה, אך משקלה הסגולי אינו קטן. לעומת זאת רוסיה היא אכן מדינה בעלת שטח גדול מאוד, אולם משקלה הסגולי אינו גדול עד כדי כך. אפילו בתקופה הסובייטית, כאשר ברית המועצות נחשבה למעצמה עולמית, לאמיתו של דבר המדינה הסובייטית הייתה קליפה חיצונית מוקפת במסך ברזל. בתוך הקליפה החיצונית התקיימה מערכת חברתית רקובה ומושחתת. בשנת 1989 קרסה המדינה הסוציאליסטית הסובייטית אל תוך עצמה. אף כוח חיצוני לא הביס אותה. היא הביסה את עצמה.

בישראל וגם במקומות אחרים במערב האמינו רבים שהמדינה הסובייטית מסכנת את החיים הדמוקרטיים בעולם. רבים חשבו שקיימת אפשרות שהסובייטים יביסו את הדמוקרטיות וישיתו על העולם משטר קומוניסטי. התמוטטות האימפריה הסובייטית והיעלמותה מעל במת ההיסטוריה הוכיחו לכול, ללא שום ספק, שהסכנה הסובייטית לא הייתה אלא בבחינת הונאה.

במקום אימפריה סובייטית באה לעולם פדרציה רוסית. היא אמנם עצומה בשטח אולם מתגוררים בה כיום כמחצית ממספר התושבים שהתגוררו בעבר באימפריה הסובייטית. 15 מדינות נוסדו בשטחי ענק שהתפצלו מהאימפריה הסובייטית. תושבי המדינות הללו ושליטיהן כיום סולדים מהפדרציה הרוסית. כך חשים גם התושבים במדינת גיאורגיה (מקודם הרפובליקה הסוציאליסטית גרוזיה), שהיא מדינת האם של מיודעתנו נינו אבסדזה.

הפדרציה הרוסית נגועה כיום בבעיות כלכליות שפתרונן ככל הנראה עדיין רחוק מאוד. הצבא הרוסי הגדול, למעט מספר מועט של יחידות צבא שטופחו על ידי המשטר החדש, נותר מאחור. ציודו מיושן. קיים ברוסיה קושי רב לגייס חיילים חדשים לשירות צבאי. רבות העריקות בצבא. חלק נכבד מתעשיות הביטחון קרסו והן ניצבות כפילים לבנים וחלודים.

מדינת ישראל, שעל פי גב' אבסדזה מר פוטין מסתכל עליה דרך טלסקופ, מקיימת כיום יחסים רב-תחומיים עם הפדרציה הרוסית בברכתו של פוטין. ישראל מסייעת לקדם את המשק הרוסי במספר תחומים אזרחיים. חיל האוויר הרוסי מפציץ בשלוש השנים האחרונות בשטח סוריה, אחרי שקיבל מישראל היתר לעשות כך. בסוריה קיימת חלוקת עבודה בין צה"ל לצבא הרוסי. מתקיים קשר טלפוני יום-יומי בין מפקדי שני הצבאות.

על שיתוף פעולה זה העיבה תקרית חמורה ביותר. מטוס ביון רוסי הופל מעל שמי מזרח הים התיכון וחמישה עשר אנשי צוות אוויר וקציני אלינט רוסיים שהיו עליו נהרגו. הצבא הרוסי החזיר לאימא רוסיה חמישה עשר ארונות קבורה. מבוכת מפקדי הצבא הרוסי הייתה עצומה. הם מצאו את עצמם נתונים לביקורת ציבורית קשה, כולל צורך להסביר לממשלת רוסיה ולנשיא פוטין את מה שאירע.

"הפתרון" שפיברקו הגנרלים הרוסים, כולל שר ההגנה שויגו, היה להאשים את ישראל בהפלת המטוס הרוסי. אכן, ממש באותו הזמן הפציצו מטוסי חיל האוויר הישראלי מטרות איראניות במערב סוריה, אולם מה שהפיל את המטוס הרוסי היה טיל נ"מ שנורה מסוללה סורית. הסוללה הסורית צוידה במשגרים ובטילים מתוצרת סובייטית. הרוסים הם אלו שאימנו ופיקחו על החיילים הסורים המוכשרים.

על כן לא יהיה מוגזם להסיק שלמעשה הרוסים היו במידה מסיומת אחראים להפלת המטוס של עצמם. מפקדי הצבא הרוסי מצאו לעצמם שעיר לעזאזל בדמות הישראלים, ועליהם הטילו את האחריות למות 15 קציני צבא יקרים בני המולדת הרוסית. מובן ש"כל העולם" יודע את האמת, כולל חברי ממשלת רוסיה ונשיאם מר פוטין. לראיה, השת"פ הביטחוני הישראלי עם הרוסים ממשיך להתקיים ואף התהדק והשתכלל לאחרונה.

הרוסים כיום זוכרים היטב שבעבר הלא רחוק הישראלים ריסקו על הקרקע והשמידו בקרבות אוויר כ-1,500 מיגים מפאר תוצרת התעשייה האווירית הסובייטית (מיג – ראשי התיבות של שמות מתכנניו: מיקויאן וגורביץ', במקרה אחד מהם היה יהודי). הרוסים, ובייחוד הנשיא פוטין, יודעים היטב כי בישראל חיים כיום כמיליון ורבע אנשים טובים שהיגרו אליה מרוסיה. למעשה זה המיעוט דובר רוסית הגדול ביותר שחי במדינה כלשהי שמחוץ לפדרציה הרוסית. מבין מהגרים אלה יש מי שהגיעו לעמדות הבכירות ביותר בישראל: בשלטון, באקדמיה, במוסדות הביטחון, בקורפוס הדיפלומטי, בכלכלה ובחברה.

על פי דברי בעלי תפקידים רבים ששירתו ברוסיה, כולל כאלה שהכירו אישית את הנשיא פוטין, היחס שלו ליהודים בכלל ולישראלים בפרט מלא בהערכה רבה. יש מי שאומר שפוטין מבקר בבית כנסת במוסקבה בחגי ישראל, ואף מראה יחס סנטימנטלי מסוים כלפי יהודים.

כל הנ"ל נאמר מבלי להתעלם מכך שרוסיה פועלת, ומן הסתם תמשיך לפעול, על פי האינטרסים שלה. אולם לצאת באמירות מטופשות ונטולות כל בסיס מציאותי כפי שעשתה גב' נינו אבסדזה, בתקיפות רבה, בשיחת טלוויזיה – זהו בלבול מוח בלתי אחראי ותו לא. בהחלט ראוי שעורכי התכניות בטלוויזיה יבחרו לתכניותיהם מומחים רציניים הרבה יותר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. יש לך אשלייה שפוטין מעריך את ישראל כששוות ערך. פוטין רוצה להביא את רוסיה ואת עצמו למעמד של מעצמת על. זה מחניף לו שנתניהו עולה לרגל אליו. אבל הוא מזלזל בישראל. הוא לא יחסום את סוריה בפני איראן. אל תזלזל במה שאמרה נינו אבסדזה.

  1. תודה על תשומת לבך ותגובתך. אולם אתה טועה כמה פעמים – פוטין בהחלט לא מזלזל בישראל. הוא לא יכול לחסום את סוריה בפני איראן. הוא ניסה ולא הצליח. הוא נזהר מאד מלערב את רוסיה בלוחמת קרקע בסוריה. הלקח של אפגניסטן נלמד ברוסיה היטב.
   דווקא ישראל, באמצעות שיתוף מודיעיני ופעילות חיל האוויר בלמה את התבססות האיראנים בסוריה כמובן תוך שת"פ עם הרוסים.
   גם בשת"פ כזה יש לעתים תקלות – וזה אכן קרה. הגם שכך השת"פ עם רוסיה נמשך.
   נכון שפוטין רוצה להחזיר את רוסיה למעמד של מעצמת על. הוא איחר את הרכבת.
   צא ולמד מה מצבה הכלכלי-חברתי-פוליטי של רוסיה כיום.
   ועוד דבר – אינני מזלזל שמה שנינו אבסדזה אמרה. היא כנראה לא מעודכנת במה שמתחולל בין ישראל ורוסיה. דבריה פשוט אינם נכונים.

 2. למה אתה חושב שאתה מבין בנושא יותר ממנה. היא חיה כל השנים כל יום את האזור הזה והפוליטיקה שלו.

 3. שאלתך עניינית ובמקומה. שמעתי את נינו אבסדזה בהזדמנות אחרת. התרשמתי שהיא נמצאת מנטלית במקום כלשהו בעבר ובדומיננטיות של הסובייטים על הגרוזינים.
  כיום המצב שונה. רוסיה ירדה מגדולתה וישראל התחזקה. כ"כ קיבלתי מידע מאישים שמכירים את פוטין אישית. אחד מהם אף פגש את פוטין בבית כנסת המרכזי במוסקבה.
  אבסדזה אינה בקיאה במערך היחסים האסטרטגיים בין ישראל לרוסיה.
  כך התרשמתי. כך חושבים אחרים שיודעים. כך כתבתי. ורק מעט ממה שיש לכתוב בעניין זה בשל רגישות פרסום הדברים.
  אם אתה רוצה להאמין דווקא לאבסדזה – יבושם לך.

 4. שהקשרים הטבים של נתניהו עם פוטין הם בעצם גרועים ומסוכנים
  וזב עוד כלום לעומת לאן שיקחו אותנו הקשרים של ראש הממשלה שלנו עם טראמפ

 5. שמחתי לקרוא את תגובתך. אכן גם אתה מאשר שלראש הממשלה שלנו יש כיום קשרים טובים עם פוטין וכמובן גם עם טראמפ.
  לגבי העתיד – אתה בוודאי יודע למי נתנה הנבואה מאז חורבן בית המקדש. מדוע שאני אוסיף על זה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך