הגיאופוליטיקה של האוטוקפליה

ייסוד כנסייה אורתודוקסית עצמאית באוקראינה
תמונה של יבגני
ד"ר יבגני קלאובר

ב-15 בדצמבר 2018, לאחר מאבק מלוכלך וממושך, אוקראינה קיבלה סוף סוף את האישור ההיסטורי המיוחל מהפטריארך של איסטנבול לייסד כנסייה אורתודוקסית עצמאית. האירוע הזה מסמל פיצול היסטורי בנצרות האורתודוקסית שכמוהו לא נראה כאלף שנה, והקרע בין רוסיה לאוקראינה ממשיך להעמיק. כבר בחודש אוקטובר 2018 הונחה אבן הפינה לפרויקט האוטוקפליה האוקראיני, שמטרתו הייתה להוציא את ראש הכנסייה המקומית מכפיפות למנהיג דתי אחר מחוץ למדינה – קרי הכנסייה הרוסית.

ההיסטוריה של המונח "אוטוקפליה" מתחילה מיוון העתיקה, שם היא סימלה מצב של עצמאות. בימים אלה חוגגים באוקראינה עצמאות דתית ומדינית מרוסיה. לאחר קבלת אוטוקפליה, אוקראינה תהיה רשאית לבחור לעצמה את ראשיה, את ארכיבישופיה ואת המיטרופוליטים שלה, ולא תהיה עוד כפופה למוסקבה בשאלות הללו.

ב-6 בינואר 2019 הפטריארך האקומני ("העולמי") ברתולומיאו של קונסטנטינופול (איסטנבול) עומד למסור מסמך קדוש ששמו "טומוס", צו המעניק עצמאות לראש הכנסייה האורתודוקסית המקומית באוקראינה. המיטרופוליט יפיפאניי, בן 39, ינהיג מעתה את הכנסייה האוקראינית. החלטה זו התקבלה ללא התנגדות בקרב האליטה הרוחנית האוקראינית במהלך ההתכנסות במתחם קתדרלת סופיה הקדושה. זה 350 שנה לא נבחר בקייב מיטרופוליט אוטונומי ממוסקבה.

רוסיה מעלה טיעונים כבדי משקל בדבר היציאה של אוקראינה מחסותה הדתית: בקרמלין מבינים שהם מאבדים מקור הכנסה משמעותי מאוד. ברוסיה חששו לאבד עוד ערוץ השפעה רב-עוצמה על הנעשה באוקראינה, וניסו לסכל את המהלך בכל דרך. הכנסייה האורתודוקסית הרוסית עומדת לאבד כ-12,000 בתי מקדש המתקיימים מהתרומות של המאמינים. לפי הערכות מסוימות, מוסקבה איבדה קהילת מאמינים בסדר גודל של כ-30 מיליון. היא רואה באוטוקפליה ניסיון מערבי להרתיעה ולהפחית את התלות של האוקראינים ברוסיה, אך די ברור כי המניע העיקרי בעת הזאת ליציאת אוקראינה מהחסות הרוסית הוא גיאופוליטי.

אוטוקפליה מסמלת קרע עמוק בין מזרח למערב: כעת ברור כי אוקראינה כבר לא תהיה האחות הקטנה, וכי התמיכה האמריקנית באוקראינים, מהצד השני, מחזירה את ימיה הטובים של המלחמה הקרה. עבור הרוסים האוטוקפליה מסמלת התקרבות של המערב לגבולותיה – התקרבות שוות ערך להתקרבות של נאט"ו. מוסקבה מאמינה כי קייב לא הייתה מצליחה להשלים את ההתנתקות ללא סיוע מאסיבי מבחוץ, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר לא פעם כי היד המערבית עומדת מאחורי המעשה הזה. ראשי הכנסייה ברוסיה, אשר ניסו לסכל את המהלך, התבטאו לא פעם נגד אוקראינה ולא שמרו על צביון נייטרלי כמצופה מאנשי דת. כבר בחודש נובמבר 2018, כשהיה ברור שהעניינים הולכים לקראת ההתנתקות, הכנסייה הרוסית האורתודוקסית הודיעה, במחאה, כי היא מנתקת את יחסיה עם הכנסייה האקומנית.

אף שהכנסייה האורתודוקסית הרוסית היא הגדולה ביותר מבחינת כמות הנוצרים תחת חסותה, הכנסייה של קונסטנטינופול נתפסת כ"ראשונה בין שוות" בעולם האורתודוקסי. רוסיה רואה את את עצמה בראש הפירמידה של הכנסיות האורתודוקסיות ברפובליקות הפוסט-סובייטיות, אך מתן טומוס לאוקראינה מחסל את ההייררכיה הישנה וממקם את רוסיה במקום זהה לזה של אוקראינה, מולדובה והמדינות הבלטיות. לא במקרה, בכיר בכנסייה הרוסית איים כי ההכרה בעצמאות הכנסייה באוקראינה תוביל, אם לא למלחמה, אז לפיצול בממדי ענק בעולם הנוצרי – פיצול שלא היה כמותו מאז 1054.

רוסיה ניצבת בפני דילמה. מצד אחד, מתן גושפנקה להיווצרות הכנסייה האוקראינית העצמאית במסגרת המשא ומתן בינה לבין אוקראינה – אין לכך שום סיכוי. מצד שני, רוסיה עלולה לאבד קהילות מאמינים במקומות נוספים במרחב הפוסט-סובייטי, כפי שכבר נרמז. בכל מקרה, שכנותיה של רוסיה זיהו את החולשה והחלו להתעורר: בפינלנד יש קולות לדרוש מרוסיה להחזיר את קורליה – שטח פיני שנשאר בבעלותה של ברית המועצות אחרי מלחמת העולם השנייה; היפנים החלו לדרוש בחזרה את האיים הקוריליים, אשר לדידם שייכים ליפן אך נשארו בבעלות של ברית המועצות לאחר סיום המלחמה.

נשיא אוקראינה פטר פורושנקו רשם לעצמו הישג היסטורי. מבחינתו, זהו הישג בעל משמעות אדירה בדרך לצמצום ההתערבות הרוסית בענייניה הפנימיים של אוקראינה. עכשיו זה רשמי: אוקראינה ורוסיה כבר אינן שייכות לאותה כנסייה. זהו למעשה תג מחיר אוקראיני שבא להראות לרוסים את הסלידה והכעס שנבע מההתערבות האלימה שכללה את סיפוח חצי האי קרים ואת התמיכה ברוסים האתניים החמושים במזרח אוקראינה. פורושנקו התקשה להסתיר את השמחה. יש פרשנים שזיהו בקריאות של פורושנקו קולות מימי הביניים, כשה"טוב" מנצח את ה"רע". פורושנקו שאל את עצמו מה היא הכנסייה החדשה וענה לעצמו: "זוהי כנסייה ללא פוטין"; ועל כך קיבל מחיאות כפיים ועידוד רב מהקהל.

באותו נאום המשיך פורושנקו למנות את היתרונות של הכנסייה החדשה: לדידו זוהי כנסייה ללא פטריארך קיריל, אשר נתפס כמושחת, וגם ללא תפילה לחיי החיילים הרוסיים שבאו לאדמת אוקראינה על מנת להקיז דם. האוקראינים מאשימים את רוסיה במימון של קבוצות לאומניות במסווה של טיפוח המסורת הנוצרית־אורתודוקסית המשותפת וברטוריקה של "אומות-אחיות". פורושנקו הבהיר כי רוסיה היא כבר לא "אחות גדולה" של אוקראינה, וכי האוטוקפליה מסמלת צעד חשוב בבניית המדינה ובהגדרת האומה האוקראינית. הוא קשר את שאלת האוטוקפליה לשאלת הביטחון הלאומי של אוקראינה תוך כדי האשמות הכנסייה הרוסית על כך שעודדה מלחמה במזרח אוקראינה.

במשך חודשים ארוכים ניהל פורושנקו מו"מ נמרץ עם הפטריארך האקומני ברתולומאיוס, שנחשב לראשון בין שווים בקרב עמיתיו הפטריארכים של הכנסייה האורתודוקסית הנוצרית וכבעל זכות להעניק אוטוקפליה – זכות שהכנסייה האורתודוקסית הרוסית אינה מכירה בה. האוקראינים חוששים מהתקפות של רוסים קיצוניים, לכן הם דאגו להקיף את לאוורת קייב-פצ'רסק, מתחם המנזרים והכנסיות בבירה, בכוחות אס-ב-או (כוח ביטחון הפנים האוקראיני). האוקראינים חוששים שרוסיה תצית מלחמה דתית באזור.

לאוטוקפליה יש משמעויות גיאופוליטיות עמוקות. הפרשנים של רויטרס אמרו בצדק כי "אוקראינה ראתה בכנסייה הרוסית כלי שרת בידי הקרמלין וקיבלה אישור היסטורי מהפטריארך של איסטנבול לייסד כנסייה אורתודוקסית עצמאית בהנהגת איש דת הסבור כי נשיא רוסיה הוא השטן". באוקראינה חוששים כעת מפרובוקציות שעלולים לבצע לאומנים קיצוניים מהצד האוקראיני, או לחלופין "האנשים הירוקים" – שליחיו של הקרמלין בקייב. מוסקבה לא מצליחה להשלים פרויקט "אימפריה רוסית" בר-קיימא ללא הכרה בלגיטימיות שלה מחוץ לגבולותיה. רוסיה ואוקראינה תצטרכנה למצוא פשרה, והקלף הרוסי הולך ונחלש.

אפשרות אחת היא כי רוסיה תעודד הפגנות בקרב דוברי רוסית נגד האוטוקפליה. אפשרות פחות סבירה היא שרוסיה תשלח לאוקראינה כוחות, מעין מסע צלב, כדי לנענע את הסירה האוקראינית. הנשיא פוטין לא מנסה למצוא פשרה כלשהי עם קייב, והוא אמר לא פעם שהוא מחכה לבחירות באוקראינה – הבחירות עומדות להתקיים ב-31 במרץ 2019 – כדי לראות אם יהיה אפשרי למצוא שפה משותפת עם הנשיא החדש. אחרי התקרית בים השחור בין רוסיה לאוקראינה היחסים ידעו ירידה נוספת.

מן הראוי שישראל, הגם שיש לה אינטרסים לא מבוטלים גם ברוסיה וגם באוקראינה, תפעל באמצעות מנגנונים מוסדיים שלה למניעת מלחמה דתית במזרח אירופה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. כתבה יפה ומעניינת קוראים בנתונים שאתה כותב שעשית עבודה לעומק…
  תמשיך לכתוב לנו…

 2. להרוג מאות אנשים עם פצצה של טון חומר נפץ, או עם חבילת פצצות זרחן זה בסדר ועם גז עצבים זה ממש שונה. בקיצור, כל הרג בכל אמצעי פסול.

 3. זה ברצינות? שישראל, באמצעות המוסדות (אולי ביחיד) תפעל כדי למנוע מלחמות דת במזרח אירופה?
  למה – כדי שנוכל לנסוע בחגים לקבר של נחמן מאומן?
  שקודם נפתור את מלחמות הדת אצלנו.
  לא צריך לפנתז.

  1. אז להיות צנועים. ולי האוקראינים יעזרו לנו עם חמאס? או עם בנט?

 4. האוטוקפליה של האוקראינים זה באמת סופה של האימפריה הרוסית

  1. אבל ישראל היא אימפריה. עובדה, ד"ר יבגני ממליץ בכל פה שישראל תתערב במזרח אירופה כדי למנוע מלחמות דת. האם זו אינה ראיה חותכת שישראל אימפריה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן