הסכם הגרעין עם איראן ככישלון מונומנטאלי

יש להפנים את המצב ולהתאחד במאבק נגד תוצאות ההסכם
הדגל האיראני
commons.wikimedia.org

מדינות אשר בארסנל שלהן מצויים נשק גרעיני וטילים בליסטיים המאפשרים את שיגורו למרחקים, משתייכות לקבוצה מצומצמת מאוד של מדינות הגמוניות, אשר למעשה שולטות לא רק על סביבתן הגיאוגרפית הקרובה. השפעתן הפוליטית באה לידי ביטוי ברחבי העולם כולו. שליטיהן יכולים להכתיב מדיניות בין-לאומית. ואם גם מצוי ברשותן אוצר כדוגמת מאגרי נפט וגז בעלי ערך כלכלי בלתי נדלה, הרי שעוצמתן עלולה לטרוף את כל מי שאינו מוצא חן בעיני שליטיהן. לסיוט מעין זה עלולה להגיע איראן של האייתוללות, אם שאיפתה להשיג שליטה על נשק גרעיני תעבור מן הכוח אל הפועל.

למרבה המזל אין בידי האיראנים, לפחות לא בעשור השני של המאה העשרים ואחת, ידע טכנולוגי ויכולת תעשייתית לייצר בעצמם נשק גרעיני. לכן מאמציהם בתחום זה נסמכים על סיוע שמקורו במדינות אחרות ועל כסף רב המצוי ברשותם כדי לשלם עבור התשומות הנדרשות לעניין זה.

האמביציה של האייתוללות להשיג יכולת גרעינית התגלתה לפני יותר משני עשורים. על כן ניהלו המדינות המובילות בקהילה הבין-לאומית משא ומתן עם האיראנים במטרה לבלום את הפיכתה של איראן למעצמה גרעינית. המגעים הללו התנהלו, על פי הידוע לכותב שורות אלה, החל משנת 2003. אחרי עליות ומורדות בניהול המשא ומתן שנמשכו כ-12 שנים הבשיל ההסכם. לפיכך ב-14 ביולי 2015 נחתם בווינה, מקום מושבה של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, הסכם בין איראן לבין שש מדינות: ארה"ב, רוסיה, סין, גרמניה, בריטניה וצרפת. ההסכם עצר את מאמצי איראן להשיג נשק גרעיני למשך 10 שנים. על פי פרשנים אחרים תקופת הקיפאון האיראנית לצורך השגת נשק גרעיני עומדת על 15 שנים.

הנשיא האמריקני ברק אובמה ושר החוץ שלו ג'ון קרי התגאו בהסכם זה שהושג בהנהגתם וכתוצאה ממאמציהם הבלתי נדלים. כבר בעת חתימת ההסכם היו מי שטענו שההסכם הוא בבחינת כניעה מבישה לאסלאם שיעי רדיקלי, שבכוונותיו להשתלט בכוח על המזרח התיכון ואחר כך לזלוג ליתר העולם. אובמה ואנשיו, כולל הגברת קלינטון, טענו שהם בלמו את האיראנים. כיום, כשנתיים וחצי מאז חתימת הסכם הגרעין כבר ברור לכל מי שעיניו בראשו שהסכם זה הוא הברית הפוליטית הגרועה ביותר שהתגבשה ונחתמה מאז הסכם מינכן, שהחל את תהליך ההתדרדרות למלחמת העולם השנייה.

הסכם הגרעין של מעצמות המערב עם איראן הסיר חלק נכבד מהסנקציות הכלכליות שהן הטילו על איראן, במטרה להכריח אותה לבוא אל שולחן הדיונים. הסרת הסנקציות כללה בראש וראשונה ביטול הקפאת חשבונות בנק של ממשלת איראן בבנקים באירופה ובארה"ב. לפיכך מייד עם חתימת ההסכם יכלה ממשלת איראן למשוך מחשבונותיה שהופשרו סכומי כסף אדירים בהיקף של כמאה מיליארד דולר אמריקני (אטינגר: "מדיניות החוץ של ארה"ב", 22 בנובמבר 2018). הון עתק זה זקף את גבם של האיראנים ואפשר להם להעצים את חתרנותם הטרוריסטית, בעיקר באמצעות "משמרות המהפכה" שלהם, לא רק במדינות המזרח התיכון אלא גם במקומות אחרים בעולם.

ממשל "נורמטיבי" היה משקיע את מרב האמצעים שהועמדו לרשותו אחרי חתימת הסכם הגרעין בהטבת מצבו הכלכלי-חברתי של עמו. אולם האייתוללות שטופי מזימות קיצוניות שיעיות, ומשמרות המהפכה עושי דברם, העדיפו להשקיע הון עתק בקידום מטרותיהם הפוליטיות המיליטנטיות. במזרח התיכון הזרימו האייתוללות אמצעים ללא חשבון למשטר הסורי, לחיזבאללה בלבנון ולג'יהאדיסטים ברצועת עזה ובמדבר סיני. הם ציידו בנשק ובטילים את החות'ים בתימן וגרמו שם להרס טוטאלי שמתפתח למעשה לג'נוסייד.

החות'ים הפגיזו בטילים איראניים שטחים חיוניים בערב הסעודית. ב-8 בספטמבר 2018 האיראנים הפגיזו בטילים את האזור הכורדי בצפון עיראק וגרמו למהומה ולנפגעים רבים. האיראנים מממנים פעילות מחתרתית בקרב המיעוטים השיעים בנסיכויות המפרץ הפרסי ולא מושכים ידם ממעורבות באפגניסטן השסועה ממלחמות זה עשרות שנים. זרועותיהם החבלניות שלוחות גם לעבר אזרבייג'אן וה"סטאנים" של בריה"מ לשעבר. הרוסים המקיאווליסטים שוגים קשות כאשר הם משתפים פעולה עם האייתוללות. הטרור השיעי יציף גם אותם בעתיד לבוא.

מחוץ למזרח התיכון ניתן לזהות מעורבות איראנית "מהפכנית” בקרב הפזורות המוסלמיות בדרום אמריקה. משולש הגבולות פרגוואי-ברזיל-ארגנטינה נשלט למעשה על ידי התנחלות מוסלמית שיעית שמרכזה בעיר הפרגוואית "סטרוסנר סיטי" הסמוכה לגשר על נהר הפרנה, למפלי האיגואסו ולעיר הברזילאית "פוז דה איגואסו". בזמנו נקלעתי לאזור זה ויכולתי ללמוד כיצד המקום מהווה גן עדן למבריחים, לחלפני מטבע וכיו"ב. ידוע כי בארגנטינה הייתה בעבר מעורבות של האיראנים ואף התחוללו שם אירועי טרור נגד יהודים וישראלים שגבו מחיר של מאות נפגעים. כמו כן, האיראנים יצרו בזמנו קשרים טובים עם משטר הוגו צ'אבס בוונצואלה. משטר שנקט עמדה אנטי-אמריקנית ואנטי-ישראלית קיצונית.

במערב אירופה, במדינות אחדות, נתגלו תאי טרור שמומנו והופעלו על ידי המודיעין האיראני. חלק מפעולות הטרור שהם יזמו והוציאו לפועל, גרמו למאות נפגעים ולנזק רב. חלק אחר נמנע, כנראה גם בשל ההתרעות בזמן אמת שהתקבלו בארצות הללו מהמודיעין הישראלי.

בעיקרם של הדברים – צרה גדולה נפלה עלינו ועל העולם בשל הכסף שהוזרם לאיראנים, כתוצאה מהפשרת הכספים שלהם, שהוקפאו קודם לכן בבנקים במערב. הנשיא אובמה ואנשי צוותו לא נתנו את ליבם לעניין זה. בעיוורונם הפוליטי, ואולי גם בשל נטיות לב פוליטיות מוצנעות, הם אומנם האטו את קצב פיתוח הנשק הגרעיני באיראן, אולם מנגד הם ניפחו באמצעות "משאבת לחץ פיננסי" את הטרור האסלאמי בעולם בכלל ובמזרח התיכון בפרט.

היה מי שחזה מראש את הקטסטרופה שהסכם הגרעין עם איראן ימיט לא רק על ישראל אלא גם על יעדים נוספים בעולם. נראה שהיו עוד רבים שסברו כך. ברם בזמן אמת בכירי המדינאים בעולם נמנעו מלדבר ולפעול נגד חתימת הסכם הגרעין עם איראן. רק מדינאי אחד, ממדינה קטנה במזרח הים התיכון, העז להתייצב לפני כינוס משותף של שני בתי הקונגרס האמריקני ולהטיף נגד הסכם הגרעין מבית מדרשו של הנשיא אובמה. בארצו שלו רוב הפרשנים והעיתונאים יצאו נגדו בחריפות יתרה. אמרו שהאיש מקלקל את היחסים עם הדוד סם. אמרו שהוא דמגוג וכופר בעיקר.

כיום, בשלהי 2018, מתברר ללא כל ספק שהנשיא אובמה טעה טעות היסטורית. יש אומרים שטעה בשל חוסר ניסיונו בזירה הבין-לאומית. אחרים טוענים כי לא טעה אלא הוביל את מדיניות ארה"ב בהתאם לתיאולוגיה שספג במדרסות (בתי מדרש מוסלמיים) באינדונזיה.

במקומותינו, ראוי שכל אותם צרי אופק ולקויי ראייה למרחוק יפנימו את המציאות ויכו על חטא. למרבה הצער כיום מוטלת על המנהיגות בישראל, כמו גם על המנהיגות בארה"ב, המשימה החשובה לתקן את הנזק שהנשיא אובמה ומזכיר המדינה שלו גרמו.

אולי גם בשל עניין זה (ניחוש מושכל של כותב שורות אלה) ראה הרב דרוקמן לעצמו חובה להתקשר באישון לילה אל שר החינוך ולדרוש ממנו לא להפיל בעת הזו את הממשלה. לאחר מכן הודיע שר החינוך ששרת המשפטים והוא עצמו החליטו לא להתפטר, כי אם לא כן ממשלת ישראל הייתה עלולה להתפרק. עוד טען שר החינוך – הפעם ראש הממשלה ניצח ואנו (בנט ושקד) הפסדנו. לא אדוני שר החינוך – אומנם אתה ושותפתך לדרך נחשפתם בקלונכם, אולם לא ראש הממשלה ניצח, אלא נמנעו ממדינת ישראל זעזועים פוליטיים שנזקם, ללא כל ספק, היה רב מתועלתם. הישראלים ניצחו, זאת האמת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. ההתנהלות מול אירן מובילה גם על ידינו להחרפה שסופה לא ברור. אנחנו מעמידים את עצמנו כמי שמסיתים את ארה"ב נגד אירן. זה עלול להתנקם בנו.

  1. אתה טועה בגדול. אם לא נפעל נגד איראן ולא נפעיל את ארה"ב ואחרים נגדה – זה יתנקם בנו.
   עד כה אנו מצליחים לא רע. יש להניח שמשטר האייטולות ייפול במוקדם או מאוחר. יש לצפות לחידוש קשר חיובי עם איראן.

  2. נכון שהעולם מאד לא אוהב את מה שנתניהו עושה כאשר דוחף אותם לעשות משהו נגד, שעה שכולם עומדים מנגד ולא עושים כלום.
   האם יש לך הצעה אחרת, יותר אפקטיבית מה לעשות במקרה זה?

  1. הקשיחות מול איראן בפירוש צמצמה את ההישגים שלהם במרחב, כולל בתוך ארצם. העצמת הקשיחות גם תביא בסופו של דבר לחיסול משטר האייטולות ושובה של איראן למשטר נורמלי. זו רק שאלה של זמן. על כן למעשה הקשיחות הישראלית מול איראן פועלת גם לטובת העם האיראני.

 2. חלק מהעולם כן אוהב את מה שביבי עושה נגד איראן. חלק זה הולך ומתרחב ולפחות חלקם כן עושה די הרבה נגד איראן (סעודיה ואזרביג'אן למשל).
  יש להמשיך במאבק באיראן. להעצים את מה שעושה עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר. להרוס בכוח את התשתיות האיראניות בסוריה ולבנון. להעצים את התעמולה הבינלאומית נגד איראן, כולל שידורי רדיו וטלוויזיה בפרסית לתוך איראן. ליצור שת"פים עם גורמי אופוזיציה איראנית שנמצאים במערב, ועוד.
  הרבה מזה אנו כבר עושים. יש להרבות בכך, שלא לדבר על פעילות חשאית שמתנהלת בתוך איראן.

 3. תלוי ברב דרוקמן על פי פרשנותך, אני מטיל ספק בלוגיקה של המאמר כולו

  1. כנראה שלא הבנת את הנקרא. העניין של הרב דרוקמן, כמו גם התנפחותו של השר בנט הם בשולי השוליים של ביטחון ישראל. קרא נא עוד פעם את המאמר ובטוחני שתבין.

  1. מה יש לך עם צפון קוריאה?
   אותנו צריך לעניין מצבנו מול איראן.
   אולם עם נגעת כבר בצפון קוריאה – הם מדינה פושטת רגל עם אוכלוסיה מורעבת ודלה.
   לעומתם לאיראנים יש מיליארדים והם הרבה יותר מסוכנים לעולם מצפון קוריאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן