ב-11 ל-11 בשעה 11 בשנת 1918

סוף מלחמת העולם הראשונה ויציאה לעידן חדש
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

ביום ה-11 בחודש נובמבר 2018 מלאו 100 שנים בדיוק למועד שבו ביקשו הגרמנים הפסקת אש והסכימו להיכנע למדינות ההסכמה. בכך הסתיימה מלחמת העולם הראשונה. בינואר 1919 התכנסה בארמון ורסאי, ליד פריז, ועידה בין-לאומית שהסתיימה בחתימת הסכם שהביא לסיום הרשמי של מלחמה זו. סיום מלחמת העולם הראשונה ציין סוף לתקופה היסטורית שזמנה חלף. משם התחילה תקופה היסטורית חדשה וצצו ועלו סדרי עולם חדשים, שלא היו מקובלים לפני המלחמה. אחד המסמכים החשובים ביותר שהוגשו לוועידת ורסאי התבסס על "נאום 14 הנקודות" של נשיא ארצות הברית וילסון, שנישא ביום ה-8 בינואר 1919.

במסמך זה הונחו יסודות לסדר בין-לאומי חדש בעל משמעות פוליטית מרחיקת לכת. אחד הנושאים החשובים ביותר מבין 14 הנקודות עסק בהקמת מוסד בין-לאומי חדש אשר יהיה ממונה על השכנת שלום בין העמים. המוסד החדש הוקם בז'נבה שבשווייץ ונקרא "חבר הלאומים". לרוע המזל מוסד זה לא הצליח למלא את המשימות שלשמן הוקם. חבר הלאומים לא הצליח למנוע את ההתדרדרות למלחמת העולם השנייה והתפרק עם פריצתה. הוא הוקם מחדש בעיר ניו יורק וניתן לו שם חדש: האו"ם (האומות המאוחדות), ושם הוא קיים ופועל עד לימינו אלה. בסופה של מלחמת העולם השנייה, בסביבה הפוליטית החדשה שנוצרה אחרי המלחמה, הורחבו והתבססו יסודות להקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל. בין היתר תרמה החלטת האו"ם על תכנית חלוקה בארץ ישראל, בכ"ט בנובמבר 1947, לבסיס הלגיטימי של ההכרזה על ייסוד מדינת ישראל.

בכל שנה ביום ה-11 בנובמבר בשעה 11 בבוקר מתקיימים טקסי אזכרה לחיילי האימפריה הבריטית שנקברו במקום נפילתם במלחמה ההיא. בישראל מצויים בתי קברות בריטיים ממלחמת העולם הראשונה בירושלים, ברמלה בבאר שבע ובחיפה. בתי הקברות הללו מתוחזקים בכבוד על ידי ממשלת בריטניה. את טקסי הזיכרון מארגנת השגרירות הבריטית ומגיעים אליהם נציגי צבא הוד מלכותה ואישים מקומיים אחדים כנציגי מדינת ישראל. כיוון שאין כיום בישראל חיילים בריטים, נוצר נוהג שאת משמר הכבוד בטקסים המכובדים הללו מאיישים חיילי צה"ל.

סיום מלחמת העולם הראשונה הביא למפנה מהפכני בסדרי העולם. באירופה התפרקה האימפריה האוסטרו-הונגרית ובמקומה נוסדו מדינות לאום. במזרח אירופה השתלט הקומוניזם על האימפריה הרוסית. באפריקה התעצם תהליך הקולוניזציה של היבשת בהנהגת מדינות אירופיות אחדות. במזרח הרחוק יפן הפכה למעצמה אימפריאליסטית. האימפריה הטורקית (העותומאנית) התרסקה לרסיסים. בשל תבוסת גרמניה חוסלו מושבות הענק שלה באפריקה, והשטחים נתפסו בידי בריטניה וצרפת. ארצות הברית, שהצטרפה למלחמה נגד גרמניה, החלה להתבלט ככוח עולמי עולה, תהליך שהגיע לבשלות אחרי מלחמת העולם השנייה. כאמור המעמד החדש של ארצות הברית התבטא במסמך 14 הנקודות של הנשיא האמריקני, שהתווה כיוון חדש להתנהלות היחסים הבין-לאומיים.

המזרח התיכון, שהיה קודם לכן בשליטת הטורקים, חולק בין בריטניה לבין צרפת. צרפת השתלטה על סוריה ולבנון. בריטניה השתלטה על ארץ ישראל, שכללה גם את המדינה שאז נקראה "עבר הירדן". בעבר המערבי של הירדן ניגשה בריטניה להגשמת הצהרת בלפור, דהיינו להקים בית לאומי לעם היהודי. משימה זו הסתבכה לאחר מכן בשל התנגדות ערבית שהחלה להתפתח עם צמיחת היישוב היהודי ממערב לירדן.

גרמניה לא הובסה לחלוטין בסיום מלחמת העולם הראשונה. היא נכנעה אחרי ארבע שנות לחימה שלא הביאו לה שום יתרון. כיוון שהגרמנים היו הצד החלש ואלה שביקשו את הפסקת הלחימה, המעצמות המנצחות כפו עליהם תנאים קשים ומשפילים בחוזה ורסאי. מתוך ההסדרים הפוליטיים שהונהגו בתום מלחמת העולם הראשונה צמחו ארבעה משטרים רצחניים ומושחתים עד היסוד. משטרים אלו החלו להתדרדר, אולי מבלי לתת לעצמם דין וחשבון בתחילה, אל מלחמת העולם השנייה. מלחמה זו שברה את כל פסגות האיוולת, הרוע, הטמטום, האכזריות, הרצח התעשייתי והטיהורים האתניים.

מבין המשטרים המפלצתיים שהתפתחו אחרי מלחמת העולם הראשונה הייתה הדיקטטורה הנאצית בגרמניה הבולטת ביותר ברשעותה. ברוסיה הוקמה "דיקטטורה של הפרולטריון". זה היה משטר קומוניסטי שרצח מיליונים מבני עמו ודרדר את הכלכלה הרוסית לשפל המדרגה. יפן הקיסרית הפכה למעצמה אימפריאלית שדרסה באכזריות נוראה את העמים שהיפנים כבשו ברחבי המזרח הרחוק. אפילו באיטליה בעלת התרבות הים תיכונית התפתח משטר פשיסטי בהנהגת דיקטטור מוטרף, שלא היסס להצטרף לצד הנאצי במלחמת העולם השנייה.

משבר כלכלי עולמי שהחל להתפתח בעשור השלישי של המאה העשרים היה גם הוא בין הגורמים שדרדרו את העולם למלחמה שנייה, שאכן פרצה בעוצמה רבה כעשרים שנה בלבד אחרי שנחתם הסכם ורסאי. במלחמת העולם השנייה התחוללו זוועות שהעולם טרם ראה כמותן. הצטרפות ארצות הברית למלחמה הפכה את היוצרות, ובסופו של דבר הובסו גרמניה, איטליה ויפן. הפעם תבוסתן לא הייתה חלקית אלא תבוסה מוחלטת, ואחריה השכילו האמריקנים לשנות את האופי הפוליטי של גרמניה ויפן. רוסיה הסובייטית, שהשתתפה בהבסת גרמניה הנאצית, הפכה לאויב העיקרי של השלום העולמי. רק כשבעים שנים אחרי ייסודו של "הסוציאליזם הסובייטי" התמוטט משטר איוולת זה ועבר מן העולם.

בין שתי מלחמות העולם חלה תפנית פוליטית ללא תקדים בפינה המזרחית של הים התיכון. הטורקים, שהנהיגו במקום משטר מושחת ורקוב במשך יותר מארבע מאות שנים, נעלמו. הבריטים, שהפכו לאדוני המקום, החלו לפתח אותו ולהקים בו מסגרת מדינית מודרנית. תוך כשלושים שנים גדל פי עשרה מספר התושבים היהודים שהתגוררו במקום – מ-65 אלף בערך לכ-650 אלף. עם הסתלקות הבריטים והקמת מדינת ישראל העצמאית המשיך היישוב היהודי לגדול ותוך כשבעים שנים שוב התעצם פי עשרה, מ-650 אלף ל-6.5 מיליון.

בשנה שעברה צייַנו מאה שנים להצהרת בלפור. השנה אנו מציינים מאה שנים לסיום מלחמת העולם הראשונה, לסילוק הטורקים מארץ ישראל ולהקמתה של ממשלת המנדט הבריטי. השנה אנו גם מציינים מלאת שבעים שנים למדינת ישראל. רבים בעולם רואים במדינת ישראל ובהישגיה מפעל מדיני שאין כדוגמתו. עם כל קשיי ההקמה וההגנה על המדינה היהודית, החברה הישראלית צמחה, התבססה ותפסה את מקומה בין אומות העולם.

ב-11 בנובמבר בהחלט ראוי לזכור ולכבד את תרומת בריטניה להקמת הבית היהודי בארץ ישראל, כמו גם להוקיר את יותר משנים עשר אלף מחייליה אשר מסרו נפשם על כיבוש הארץ מידי הטורקים והינם קבורים בבתי קברות צבאיים בארץ ישראל. יהא זכרם ברוך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. אתמול ומחר כבר יש שערוריה חדשה
  ואתה עם מלחמת העולם הראשונה.

 2. כנראה שלא הבנת את ההקשר. מה שנקבע אז הוא הבסיס למה שקורה היום. קצת היסטוריה לא מזיקה. מדוע לקדש בורות?

 3. התחזקו ונוצרו שליטים פאשיסטיים שבתהליך לא מידי ארוך הביאו למלחמה עולמית נוספת
  רק אחרי המלחמה הבאה נוצרה אוירה יותר חיובית בהיבט גלובאלי אבל הנה כיום שוב הולכים ומתחזקים כוחות פאשיסטיים חשוכים בעולם
  מה יהיה?

 4. הצדק אתך. כיום רוב הפשיזם המתפתח בעולם הוא ממקור של אסלאם רדיקלי. לא עוברת יממה מבלי שאין כמה פעולות טרור רצחניות בפינות שונות של הגלובוס. בעיקר מוסלמים רוצחים מוסלמים, אך לא רק.
  למרבה הצער התופעות הללו הולכות ומתעצמות הן בכמות והן באיכות.
  נראה שהעולם יצטרך ללמוד לחיות עם תופעת הפשיזם המוסלמי החדש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך