האם הכסף הוא חזות הכול?

האם הטקטיקה של טראמפ מתאימה למזרח התיכון?
טראמפ נואם
דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org

מאז שטראמפ העביר את השגרירות האמריקנית לירושלים במהלך חד-צדדי לטובת ישראל, חל משבר אמון בינו ובין אבו מאזן, המצפה ממתווך המתיימר להיות נטול פניות שהתנהגותו תהיה מאוזנת, אם לא לטובתו. תגובת אבו מאזן הייתה חריפה במונחים דיפלומטיים והוא לא חסך מטראמפ את שבט לשונו בגידופים ובכינויים, בהעלבת שליחיו ובבוז גלוי לכל יוזמת שלום עוד טרם הצגתה.

כאיש עסקים מנוסה, טראמפ השיב בכלי המשא ומתן המוכרים לו – קיצוץ בתמיכה הכספית של ארצות הברית לאונר"א והפסקת הסיוע הכספי לרשות הפלסטינית בכלל, יחד עם דרישה לסילוק הנציגות הפלסטינית מוושינגטון. מבחינתו, מי שנושך את היד המאכילה אינו ראוי להמשך התמיכה הנדיבה. לפי התפיסה ה"עסקית" של טראמפ, פגיעה בכיס אמורה לדאוג לסדר עדיפויות נכון בראשו של הסורר ולהשיבו לדרך ההתנהגות הראויה.

שאלה מעניינת היא אם תפיסת עולם קפיטליסטית מערבית זו פועלת באופן דומה גם בתרבות המזרח התיכון. מחקרי התרבות והיחסים הבין-לאומיים עמדו כבר מזמן על כך שבמדינות המזרח האידאולוגיה משפיעה ומנחה את קובעי המדיניות הרבה יותר מבמדינות המערב. תרבות האסלאם הערבי בשילוב אורך נשימה ממושך הרבה יותר מזה שבמערב, מאפשרים להם לנהל מדיניות עיקשת ועמידה איתנה על עקרונות ללא פשרות. כך ניתן להסביר גם את העלייה המסחררת של המדינה האסלאמית (דאע"ש), ששטפה את המזרח התיכון וצפון אפריקה וקנתה לה אחיזה גם באירופה, ואלמלא העליונות הצבאית המערבית הייתה משיגה את יעדיה. מי שחושב שתפיסת עולם זו חוסלה, לוקה באשליות מסוכנות. גם ערפאת אמר לא פעם שהפלסטינים יכולים לחיות על פיתה וזיתים זמן רב, שלא כמו היהודים. ולראיה, רוב הישראלים אוחזים בדרכון זר כדי להימלט בעת צרה, וחולשה זו מעודדת את תקוות הפלסטינים שהאידאולוגיה שלהם תנצח בבוא העת.

לצד ההיבט האידאולוגי, ממד התרבות המוביל בחברה הערבית היא תפיסת הכבוד, שמשמעה האופן שבו נתפס האדם בהתאם לעמידתו בציפיות החברה ממנו בהתאם למעמדו. כישלון ברמה האישית מקרין מיד לרמת הקהילה, וזו מגיבה בבוז, בדחייה ולעיתים גם באגרסיביות (למשל גאולת דם) – הסנקציות החברתיות הקשות ביותר בחברה קולקטיביסטית.

מכאן, בהיכרותינו את חמאס, חיי האזרחים ורווחתם הכלכלית הם משניים להשגת היעדים המדיניים. המוכנות להקרבה אישית היא מצווה עליונה הזוכה לתמיכת הקהילה ובני המשפחה הקרובה, ולכן אבו מאזן לעולם לא יפסיק לתמוך כלכלית במשפחות הרוצחים, יהיה המחיר אשר יהיה. מכאן שיש מקום להטיל ספק ולשאול אם טקטיקת הסנקציות הכלכליות על הפלסטינים באמת תביא אותם לידי כניעה. ייתכן שמודל הסנקציות הכלכליות על איראן הוא מודל חיקוי, אך למעשה איראן רק השהתה את תכניותיה להתעצמות גרעינית, היא לעולם לא תחדל לשאוף לממשן ותעשה זאת ברגע שתזהה את חולשת המערב (כפי שאירופה מסמנת עתה), כי האידאולוגיה חזקה יותר.

לכן צהלות השמחה במחננו לנוכח מהלכי טראמפ, אף אם אלו מהלכים צודקים, הן מוקדמות מדי. כי בשיח המשא ומתן המדיני במזרח התיכון יש שתי אפשרויות: האחת, להביא להכרעה מלאה בכוח, בהנחה שהערצת הכוח יכולה להניע לשיתוף פעולה עם החזק; השנייה, לנקוט שיטות שכנוע רכות יותר תוך שימוש במגוון כלים – לא די במקל, נדרש גם הגזר, יחד עם התייחסות לממד הכבוד והשארת פתחי מילוט מתאימים. חוכמת המשא ומתן במזרח התיכון היא לדעת לשלב אותם במינון האפקטיבי הנכון תוך הפגנת נחישות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

 1. פשוט בעולם לא ערוכים להתמודד עם הסגנון שלו ושל דומיו. אבל לטווח הרחוק נדמה לי שהוא מוליך אותנו למה שיהפוך בכיה לדורות.

 2. הסגנון המערבי המלוטש של אובמה לא הביא לתוצאות המקוות ביחסיו הבין לאומיים- כך לפי רוב האנליסטים במערב. ארה"ב איבדה את ההגמוניה העולמית, רוסיה תפסה את מקומה בחלל הריק שנוצר, אירן בעוד שנים ספורות תהיה רשאית לעשות כחפצה בנושא הגרעין..סין הפכה למעצמה כלכלית עולמית
  על חשבון המערב..אולי דווקא הסגנון של טרמאפ יביא לתוצאות טובות יותר?
  אם את חושבת אחרת, יהיה מעניין לשמוע למה.

  1. אכן בתקופת אובמה חל פיחות משמעותי במעמדה של ארה"ב מבחינות רבות. אולם אינני סבור שארה"ב איבדה את ההגמוניה העולמית. רוסיה בוודאי לא תפסה את מקומה. סה"כ רוסיה כיום היא מדינה בנסיגה. אפילו בסוריה רוסיה חייבת לתאם פעולות עם ישראל. סין אכן התחזקה אולם היא סובלת מקשיים רבים וההתחזקות על חשבון המערב כנראה נבלמה כמו גם הגלובליזציה.
   לאירן לא יהיה גרעין. הסכם הגרעין בוטל ע"י טראמפ. לא בטוח שמשטר האייטולות ישרוד עוד שנים אחדות.
   אם ביקשת מנילי אייזנברג לנמק את מה שהיא כתבה בתגובון – אל תצפה לתשובתה. אי אפשר לנמק תחזית שמדברת על בכיה לדורות.

   1. דגני
    הפוסט שלי עוסק במדיניות ארהב ובסגנון המיוחד של טראמפ השונה מאד ממה שהכרנו בזירה הבין לאומית. יהיה מעניין לבחון את מידת האפקטיביות של סגנון זה, ומה ניתן ללמוד ממנו בשיח הבין תרבותי במאבק בין הציווילזציות על ההגמוניה העולמית.
    בשלב זה התגובות של הציבור נעות בין סקרנות ובין גילויי שאת נפש, כול אחד לפי מידת תמיכתו או הסתייגותו מטראמפ (ראה תגובת נילי).
    אנו זקוקים עוד לפרספקטיבה של זמן כדי לשפוט את תוצאות

  1. המאמר שלי נכתב לפני חודש ורק עתה עלה לדפוס.. לכן אין קשר בין שני האירועים.
   יש הרבה ניחושים מדוע פרשה, בכול מקרה- הפסד לכולנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך