מלחמת הציוצים

ארה"ב נגד איראן בטוויטר
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

בשבועות האחרונים אנחנו עדים לשינוי בתפיסה הרווחת אצל מנהיגי העולם על כלי המסר שבשימוש שחקנים מדיניים רבים – טוויטר.

במלחמה בין ארצות הברית ואיראן המתחוללת בזירת הציוצים, מעניין לראות מי יישבר ראשון. הקרב בין הנשיא טראמפ ובין קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס מאז 1998, עולה מדרגה מציוץ לציוץ. ברם, יש לנסות להבין מה באמת מסתתר מאחורי המסרים בטוויטר, אשר לעיתים קרובות בהחלט אינם מתאימים לאנשי ממשל.

אבקש לחזור בזמן – מי פתח במתקפה? המתקפה נפתחה על ידי מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו לאחר שהשתתף בכנס בארה"ב עם גולים איראניים. האחרונים ביקשו מארה"ב לעזור ולהשפיע על הנעשה באיראן ולהמשיך ללחוץ עד להפלת משטר האייתוללות. מאז אותו אירוע לא פסקו הציוצים והמתקפה רק הלכה וגברה, מצד פומפאו והנשיא האמריקני ומנגד מצד סולימאני וגם מצד רוחאני, שלא נשאר אדיש והחל להגיב דווקא בכלי האהוב על הנשיא האמריקני וממשלתו. רוחאני צייץ כי עם איראן אפשר לעשות שלום אמיתי או לצאת למלחמה שתהיה אם כל המלחמות.

החותים הפועלים כנגד הקואליציה הערבית עושים בה שמות והם ללא צל של ספק הזרוע הארוכה של איראן. הוכחה לכוחם הפגינו בפגיעה בספינת המלחמה הסעודית "אל דאמם", פריגטה צרפתית שהיא אחת מתוך שלוש שבבעלות הסעודים. רוחאני הצהיר כי פעולה זו היא בגדר שובר שוויון במערכה נגד ארה"ב. נכון ליום כתיבת מאמר זה, החותים הכריזו על ה-1 באוגוסט כיום הפסקת אש באזור הים האדום, ויהיה מעניין כמו תמיד לראות כמה זמן תחזיק הפסקת האש ומתי איראן תחליט להפעילם מחדש.

אשר לסולימאני, זה פתח חזית מול ארה"ב לראשונה מאז כניסת טראמפ לתפקידו. זו הפעם הראשונה שהוא מעז לאיים ישירות: "אם צבא איראן לא ירצה להילחם בך, אני אלחם בך, כוח קודס שלי יילחם בך, לבד אעמוד נגדך, טראמפ המהמר, לבד אעמוד מולך".

גם באיראן יש תהליך של שינוי. בצמרת השלטון יש חילוקי דעות בנוגע לאופן התגובה לסנקציות האמריקניות שעליהן הכריז הנשיא לפני שבועות מספר. בין הצבא האיראני ובין משמרות המהפכה יש חילוקי דעות קשים ועזים לעיתים קרובות. כמו כן, הרמיזות של קאסם סולימאני הן מסר שאל לנו לזלזל בו.

גם הנושא הכלכלי משפיע על התנהלות המשטר. הריאל נסחר בימים אלו ב-142 אלף ריאל מול הדולר, לעומת 42 אלף – ערכו בתחילת השנה כשההסכם עדיין היה תקף. הנהגים מפגינים ברחובות, מוצרי החלב התייקרו ב-20% בשבועות האחרונים, הפסקות מים וחשמל במהלך היום – בעיות הפנים האלה מהוות מנוף לחץ אדיר.

כבר כתבתי פעמים מספר על ההפגנות באיראן והבעתי את דעתי כי המצב הכלכלי הורע, האבטלה מטפסת מיום ליום, ואלה הגורמים שיובילו לקריסת משטר האייתוללות באיראן.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. שהוא לא מוכן יותר שאיראנים יפגשו עם טראמפ. היה הסכם בינלאומי שנשיא של ארה"בחתם עליו. באופן חד צדדי ביטל טראמפ ההסכם נגד גדעת האיראנים ונגד דעת יתר מנהיגי העולם כמו: רוסיה, סין, גרמניה, צרפת, בריטניה. למה כעת שהאירנים ירצו לשבת אתו? בשביל מה עושיים הסכמים? בסוף טראפ והאמריקאים ותומכו הצמוד ביבי יאכלו את הכבד של עצמם.

  1. תגיד לי אתה רציני?
   טראמפ יאכל את כבדו?
   אתה מתמצא במה שקורה באיראן?
   מאיפה הדפיטיזם הזה?

 2. הרשתות החברתיות יביאו אותנו בסוף למלחמה.
  הבעיה שגם אובהמה השתמש בזה גם ליברמן מצייץ כל פעם שבא לו.

 3. הוא מקלל בטלויזיה ובעצרות העם ונוקט צעדים בשטח. אבל זה אולד פשן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן