אפקט הפרפר מדאבוס עד בריסל

משב רוח קל שהתעורר בשווייץ טרק דלתות במטה נאט"ו
תמונה של ארדואן
ארדואן צילום: ממשלת צ'ילה Wikimedia.org

מר ארדואן עדיין לא היה נשיא רב-סמכויות בטורקיה. הוא היה "רק" ראש ממשלה. קשרי טורקיה וישראל היו טובים. היה לארדואן קשר ישיר עם ראש ממשלת ישראל מר אהוד אולמרט. ארדואן אף הסכים לתווך בשיחות על הסדרת הסכסוכים בין ישראל לסוריה ולשליטי חמאס בעזה.

שמעון פרס ז"ל היה נשיא מדינת ישראל. הוא היה בעל יוקרה רבה בזירה הבין-לאומית. מדי שנה, באמצע החורף, הוא היה נוסע לעיירה בשם דאבוס הממוקמת באלפים השוויצריים. במקום זה מתקיים אחת לשנה כנס בין-לאומי כלכלי-פוליטי בהשתתפות מנהיגים, אקדמאים, בנקאים, אנשי מסחר, אנשי תעשייה ועיתונאים מכל העולם.

באחד הדיונים הפומביים שהתקיימו באולם הגדול בדאבוס ישבו על הבמה מזכ"ל האו"ם דאז באן קי-מון, האדונים פרס וארדואן ומזכ"ל הליגה הערבית עמר מוסא. מנחה הדיון היה העיתונאי האמריקני דיוויד איגנאשיוס. הוויכוח בין פרס וארדואן התלהט ועלה לטונים גבוהים. פרס החל לענות לדברי ההתקפה של ארדואן על ישראל בקשר לאירועי מבצע "עופרת יצוקה", וארדואן התפרץ ושיסע את דבריו. איגנאשיוס ניסה לעצור את ארדואן ולאפשר לפרס להמשיך בתשובתו. לפתע קם ארדואן על רגליו, פלט בקול כמה משפטים נרגזים לעבר מנחה הדיון וירד בהפגנתיות מן הבמה. תקרית זו אירעה ב-29 בינואר 2009. "משב רוח קל" נוצר בחלל האולם בדאבוס והחל להתפשט לכל עבר.

על מנת לנסות להבין מה פשר התנהגותו הבלתי ראויה של ארדואן יש לסובב את מחוגי הזמן בסך הכול כחודש אחד לאחור. אחרי פרק זמן ממושך של ירי טילי קסאם ופצמ"רים על יישובי עוטף עזה, החליטה ממשלת אולמרט להורות לצה"ל לצאת למבצע צבאי נרחב לעצירת הירי מהרצועה על יישובים בישראל. כיפת ברזל עוד לא נולדה. בישראל נהרגו ונפצעו אזרחים ונגרם נזק רב לרכוש ולציוד אזרחי.

הימים היו ימי חנוכה, לכן השם שנבחר למבצע הצה"לי היה "עופרת יצוקה". המבצע החל ב-27 בדצמבר 2008 והסתיים ב-18 בינואר 2009. הירי מעזה לעבר ישראל נפסק לחלוטין. בשלושת השבועות של המבצע נהרגו ברצועת עזה כ-1,400 בני אדם. כמחציתם היו פעילי טרור. יותר מ-5,000 בני אדם נפצעו. כ-25,000 בתים נפגעו בדרגות שונות ויותר מ-100,000 בני אדם נותרו ללא קורת גג מעל לראשם. ללא ספק, בלימת הירי לעבר ישראל גרמה לאסון בממדים של "נכבה קטנה" ברצועת עזה.

עופרת יצוקה יצר בטורקיה וגם בארצות אירופיות אחדות גל של מחאות אזרחיות, בעוצמות שונות, נגד ישראל. לנו ברור שלממשלת ישראל לא הייתה אפשרות אחרת לעצור את הירי מעזה לעבר יישובי העוטף. אחרים מחוץ לישראל חשבו שתגובת ישראל לא הייתה "מידתית". ייתכן שהאיש שחש עצמו הנפגע העיקרי מצעדיה של ישראל היה ראש הממשלה הטורקי ארדואן. בשל קשריו הטובים עם שני הצדדים הוא ניסה לתווך ביניהם על מנת להשיג הפסקת אש. הוא גם ניסה להציע את שירותיו הטובים ליצירת שיח בין ראש ממשלת ישראל לנשיא הסורי במטרה להגיע להסכם שלום, בדומה למה שכבר נחתם בין ישראל לירדן ובין ישראל למצרים. התנהלות ישראל בעופרת יצוקה הדהימה את ארדואן בעוצמתה. יחסיו עם ראש הממשלה אולמרט החלו להתקרר.

באותה העת התקיימו קשרים חיוביים, שהלכו והתפתחו, בין שליחי צה"ל לקציני מטה נאט"ו בבריסל. תוצאות מבצע עופרת יצוקה והמצור שישראל הטילה על עזה הביאו לפעילות בין-לאומית נגד המצור. נערכו ניסיונות לשלוח ספינות אזרחיות עם ציוד ומתנדבים על מנת לפרוץ את המצור שחיל הים הטיל על עזה. כך, באמצע מאי 2010 יצאה "שייטת" ספינות ישנות וצמוקות מטורקיה לעבר רצועת עזה. רוב ספינות המשט התגלו ונשלחו על ידי כלי שיט של חיל הים לנמל אשדוד. שם נפרקה הסחורה שנשאו והועברה בדרך היבשה לעזה. אחת הספינות – ה"מאווי מרמרה" – והאנשים שעליה לא נשמעו להוראות של חיל הים והתעקשו להפליג לעזה. במקום לעצור את הספינה באמצעים מתוחכמים, מסוקים של צה"ל הנחיתו על סיפון המרמרה לוחמי שייטת 13, ואלה השתלטו על הספינה במהלך קצר. תוך כדי כך הרגו החיילים תשעה מבין האנשים שהיו על הספינה שהתנגדו להשתלטות חיילי צה"ל עליה. תשעת ההרוגים היו אזרחים טורקיים.

אירוע זה הוסיף לכעסו של ארדואן על ישראל, שהחל לגאות בעת מבצע עופרת יצוקה והוציא את ארדואן מדעתו. הוא הורה להוריד את דרג היחסים הדיפלומטיים בין טורקיה לישראל. הוא גם החל לנהל תעמולה קשה נגד ישראל ולבלום את פעילות ישראל בגופים בין-לאומיים בכל מקום שהיה ביכולתו. אוושת כנפי הפרפר שנוצרה זמן קצר קודם לכן בדאבוס החלה לגלוש ממרום הרי האלפים אל עבר ארצות השפלה. גל האוויר התעצם במורד ובמהרה הגיע עד מטה נאט"ו בבריסל.

טורקיה הייתה והיא גם כיום חברה בנאט"ו – הארגון של מדינות הברית הצפון אטלנטית. הברית נוסדה בתקופת המלחמה הקרה בהנהגת ארצות הברית כדי להיות משקל נגד לאיום של רוסיה הסובייטית על מערב אירופה. סעיף מספר 5 בברית נאט"ו קובע שכל ההחלטות האופרטיביות של המפקדה בבריסל חייבות להתקבל פה אחד על ידי כל המדינות החברות בברית. אם כן לטורקיה שמורה הזכות להטיל וטו על התפתחות הקשרים בין צה"ל לבין ברית נאט"ו, והטורקים ניצלו את זכותם זו. נציגי ישראל וצה"ל ששהו בבריסל או הגיעו לשם לצורך משימות שונות החלו להרגיש שהדלתות ננעלות בפניהם. משב הרוח הארדואני שהגיע מדאבוס החל לטרוק ולנעול דלתות בפני קציני צה"ל במטה נאט"ו בבריסל.

נעילת הדלתות בנאט"ו ומשב הרוח הקרה משם כלפי הישראלים נמשכו שנים אחדות. רק עם ההסכם שערכה ישראל עם טורקיה שהבטיח פיצוי בסך 21 מיליון דולרים למשפחות הרוגי המרמרה הסכימה טורקיה לבטל את התביעות המשפטיות שהוגשו נגד קציני צה"ל ולשפר את היחסים עם ישראל. זה כלל את הסרת המחסומים על שיתוף הפעולה בין ישראל למטה נאט"ו בבריסל. כיום ההדורים עם נאט"ו יושרו ואף השתדרגו עד כדי חתימת הסכמים אחדים לשיתוף פעולה בתחומים מסוימים שיביאו יתרונות לשני הצדדים.

השגיאה המונומנטלית שנעשתה עם ההשתלטות הברוטאלית על המרמרה האטה מאוד את התקדמות שיתוף הפעולה של צה"ל עם מדינות ברית נאט"ו. דהיינו הנזק שנגרם בשל סיפור המרמרה – השתלטות שטותית של "הצבא הכי טוב במזרח התיכון" על ספינת טיולים טורקית – לא הצטמצם לתחום היחסים עם טורקיה, להפסד של 21 מיליון דולר, לפגיעה במוניטין של ישראל בחו"ל, לפציעות של כמה מחיילי שייטת 13 ולביזוי של צה"ל בשל המבצע. מנעד הנזק שנגרם התרחב עד למפקדת מדינות ברית נאט"ו וכנראה גם לאפשרויות של יצוא מוצרים ביטחוניים מישראל ליעדים אירופיים ואחרים.

כאשר הפרופסור לורנץ המציא את המושג "אפקט הפרפר" ביחסים בין-לאומיים, בהרצאה שנשא באקדמיה האמריקנית למדעים בשנת 1972, הוא יצר מסגרת תיאורטית שהתאימה למקרים מסוג זה שתואר לעיל. סוף מעשה במחשבה תחילה כבר אמרנו?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. מאמר חשוב!
    אבל יחד עם זאת, אין ספק שהטיפול שלנו במרמרה היה יכול להיות הרבה יותר חכם, אבל הוא בסהכ תירוץ בידיו של ארדואן, שבלעדי האירוע הזה היה מוצא סיבה אחרת, בדיוק כפי שתולים את פתיחת מנהרות הכותל כסיבה לפרוץ האינטיפדה הראשונה..שערפאת נתלה בה בעזרת הפרשנות שלנו.

  2. ועם גב כזה הנוגדים שלו מול ישראל יהיו גדולים יותר. ארדואן הוא עיקר הבעיה אבל חלק מהשרים בהתלהמות שלהם מחמירים המצב.

  3. בשבוע הבא צפויות בחירות לנשיאות בטורקיה. כלל וכלל לא בטוח שארדואן ינצח בגדול. חוץ מארדואן עוד 3 מתמודדים. ביניהם אישה ומנהיג כורדי (שאגב יושב בכלא). אם ארדואן לא יבחר בסיבוב הראשון בשל פיצול קולות המצביעים ל- 4 יש סבירות שבסיבוב השני המתמודד מולו יאחד את הכוח האלקטוראלי של יתר השלושה וידיח את ארדואן.
    עוד קצת סבלנות ונראה אם אבינו שבשמים יעזור לנו בטורקיה כמו שעזר בארה"ב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?