שנאה היסטורית ואשמה קולקטיבית

לשנות גישה כדי להיחלץ מהמשבר עם פולין
תמונת ראש של יואל
יואל אמת

שנאה היסטורית היא תופעה תרבותית ופוליטית. היא נובעת מאירוע קשה על רקע לאומי שהופך לאתוס המשמר את הזיכרון ומשליך את האחריות של האשמים באירוע על יורשיהם לדורות. שנאה זו משרתת צורכי זהות, מורשת וחשבון נפש.

העם היהודי ידע סבל רב בכל תפוצותיו בגלל ההאשמה על מותו של ישו וצליבתו. אותה פעולה, שכנראה נעשתה בהסכמתם של כמה רבנים קיצוניים, הביאה לאין-ספור קורבנות, לסבל ולהגליה בכל דור. השנאה העיוורת וחסרת עילה אישית שהופנתה גם כלפי יהודים מיטיבים זכתה לתואר "מחלת הרוח של הגויים" בפי זאב ז'בוטינסקי, שחלם על פתרון ציוני ליהדות הגולה.

אך שנאה היסטורית מולידה בעיה: החשבון עם האשמים באירוע ועם צאצאיהם שלא פשעו מטיל על הדורות הבאים אחריות היסטורית קולקטיבית שעליהם להתמודד עמה, ואת זאת לא פשוט לשאת.

הגרמנים שמצאו עצמם אחראים לזוועות הנאצים פתרו את בעיית האחריות ההיסטורית בהסדר התשלומים עם נפגעי המשטר הנאצי, ובהמשך הפך המשטר בגרמניה לתומך נמרץ במדינת ישראל בכל פורום אפשרי ובאספקת נשק. צעירים גרמנים רבים פועלים באגודות ישראליות שונות ותורמים להן, ואילו חלק מהם מזדהה עם הסבל של הפלסטינים ופועל גם במגזרם למטרות הומניות. כך נשמרה מסורת האחריות ההיסטורית של העם הגרמני נכון להיום ונשמרו גם יחסים תקינים באופן שוטף.

לעומת גרמניה, ספרד אינה נחשבת למדינת שואה או למוקצית בגלל גירוש ספרד, לפחות לא בחוגים חילוניים, והיחסים המסחריים והדיפלומטיים עמה תקינים. זהו מצב אידילי המבטא נורמליזציה, היעדר האשמה היסטורית וכן השלמה עם הווה חדש ומעשי. גם חלק מהעם הצרפתי שיתף פעולה עם הנאצים והמשטרה שלחה קהילות שלמות להשמדה. למרות זאת אין עוינות גורפת והאשמה קולקטיבית של כל בני העם הצרפתי בחלקם בשואה. הייתה התנצלות של הממשל והיחסים התקינים השוטפים נשמרו לטובת מדינת ישראל.

בפולין נוצר מצב מורכב. הפולנים היו בהחלט קורבנות של הכיבוש הנאצי וסבלו מהם רבות, אך משהתברר להם שהגרמנים הציבו את השמדת היהודים בראש סדר העדיפויות שלהם, פולנים רבים הצטרפו למאמץ הנאצי ובחסותם אף רצחו מאות ואלפי יהודים כדי להשתלט על רכושם. היהודים היו תמיד נטע זה בפולין, למרות הוותק שלהם, בעיקר מחמת הסתה של כמרים ובגלל החינוך הקתולי, שהאשים את היהודים והתיר את דמם. עם זאת, יהודים רבים ניצלו בעזרת פולנים שסיכנו את חייהם לשם כך.

משקעים קשים נותרו בשל בגידתם של פולנים רבים ובשל העובדה שמחנות ההשמדה הגדולים היו בעיקר בפולין, ומשקעים אלו האפילו על מעשיהם של חסידי אומות עולם פולנים. הזיכרון הלאומי הוא שפולין הינה גיא הריגה של העם היהודי, ובמידה רבה זה נכון. מצב זה מקובע בעבר ומכתיב את ההווה – עד כה יחסים נורמליים עם פולין, כולל השקעות של ישראלים בפולין וביקורים במחנות ההשמדה, ובד בבד שמירת האתוס של המעורבות הרבה של העם הפולני בביצוע ההשמדה.

התוצאה הייתה המשך הטלת אחריות קולקטיבית והיסטורית על הדור הנוכחי, שלא גרם לאסון ולא היה שותף בו. זהו מצב קיצון שמביא לתגובת נגד, כמו בכל תופעה המושכת לקצוות. נכון להיום הדור הנוכחי בפולין מסרב להתהלך עם אות קין על מצחו ולהיחשב לאשם בכל מה שקרה בעבר. הדור הנוכחי רוצה להיות משוחרר מאשמה היסטורית קולקטיבית, בניגוד לרצונם של שורדי השואה ושל מדינת ישראל לשמר את זיכרון העבר והעוול. רצונות מתנגדים אלו הגיעו לידי התנגשות, והמצב דורש שידוד מערכות.

לא ניתן להכריח עם כלשהו לשאת באחריות היסטורית חסרת מידתיות והבחנה, ועלינו לשים עצמנו במקומם כקורבנות של האשמות היסטוריות חסרות שחר, כדוגמת אלו שרדפו את עמנו. על מדינת ישראל לשנות גישה כלפי העם הפולני וממשלת פולין כדי לחזור ליחסים תקינים. הרגעת המצב תאיין את תוכנו של החוק הפולני.

על מדינת ישראל לשנות גישה ולהכריז שהעם הפולני החי כיום אינו אשם בפשעי העבר של אותם פולנים שרצחו יהודים והסגירו אותם לנאצים. כמו כן יש מקום להודות על תרומתם והעזתם של פולנים רבים אשר סיכנו את חייהם למען הסתרת יהודים והצלתם, ולפרסם את סיפוריהם כמופת לדור הנוכחי החי בישראל ובפולין. על המדינה להודות בעובדה שהקמת מחנות השמדה בפולין הייתה בחירה של הגרמנים והפולנים לא היו אחראים לכך, ויש להביע צער על כך שחלקים מהאוכלוסייה הפולנית ניצלו את המצב כדי לבזוז את רכושם של היהודים שחיו בפולין כמעט אלף שנה ולקפח את חיי שכניהם היהודים שהיטיבו עמם. ויש להבין שזכותה של ממשלת פולין לחוקק חוקים כרצונה, זהו ממשל ריבון במדינתו ואם נערער על זכותו לחוקק חוקים, גם לא נעימים לנו, אנו מערערים על זכות יסוד הנתונה לכל ממשלה חופשית.

בסופו של יום יש להימנע מהתנגשות עם הכבוד הלאומי הפולני, שהקונפליקט מלבה אותו, כי הוא יעצים ככל שממשלת ישראל והארגונים היהודיים ימשיכו לזעוק "אשמים, אשמים". היחסים עם העם הפולני יידרדרו והאנטישמיות המושרשת בו תגבר, הקשרים ייפגעו ורק אויבי מדינת ישראל ירוויחו מכך. עלינו לשנות גישה בנושא זה, שאחרת יחמיר המצב הקיים ללא כל תועלת.

לא יזיק לנו גם חשבון נפש משלנו לגבי עקרון הפעלת אשמה היסטורית קולקטיבית על עם או על מדינה כלשהי. יש מדינות שמצאו דרך לפיוס בין צדדים פגועים בפרויקטים משותפים. הכלה, מחילה והבנה יסללו דרך להשלמה ושלום פנימי עם הכאב ועם העולם שסביבנו, שישראל זקוקה לו כל כך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. גם הספרדים, גם האוקראינים, לטוים, קרואטים, ….. סייעו לנאצים או גרשו יהודים או פגעו בהם בתקופות שונות. פנינו קדימה.

  2. העם הפולני בחלקו הגדול היה, וכנראה עדיין אנטישמי. במשך דורות, לפני מלחמת העולם השנייה, היהודים בפולניה סבלו מרדיפות, גזרות כלכליות ומפעם לפעם רציחות. הכנסיה הקתולית בפולניה ניהלה הסתה והטיפה לשנאת היהודים.גם אחרי השואה ומלחמת העולם השנייה היו בפולניה רציחות ורדיפות של יהודים בגלל אנטישמיות . מגיע להם שנחרים אותם לכמה דורות. לא לנסוע לשם. גם עכשיו יש עדויות על אנטישמיות.

  3. עד מאי 2012 אף אחד לא דיבר על "מחנות השמדה פולניים", עד שב- 30 במאי 2012 בעת טקס הענקת מדליה נשיאותית לפולני בשם יאן קרסקי הנשיא אובמה דיבר על השואה והשמדת היהודים במחנות ההשמדה הפולניים. הדבר עורר תגובות נמרצות של ממשלת פולין. הבית הלבן התנצל אחר כך אבל הנזק כבר נעשה. אגב – כמו הרבה נזקים אחרים שאובמה גרם, ראה טרור אסלאמי. מאז בחוגים מסוימים מדברים על מחנות השמדה פולניים – מה שגורם לפולנים תסכור רב כיוון שמחנות ההשמדה היו גרמניים. על כן יש לראות את החוק הפולני האחרון בעניין זה בקונטקסט הנכון. מבלי להתעלם מהאנטישמיות הפולנית ההיסטורית, אנו נמצאים בעידן חדש ובהתאם לכך עלינו לנהוג. צודק יואל אמת. רבותי תרגיעו ותרגעו.

  4. גם אם פולין נגועה באנטישמיות, כמו גם אירלנד ולא מעט בהולנד, אל לנו להתמיד בהטלת אות קין לדורי דורות בדיוק כפי שהטילו בעם היהודי, דרך ההידברות עדיפה לכול

  5. והם כעת חברים טובים. הגרמנים הרגו כ-12 מיליון רוסים והם לא כאלה אויבים כעת. צריך להסתכל קדימה ופשוט לחפש את הדרך למנוע מלחמות בעתיד.

  6. ביקור ראשון בפולין הרשים אותי. האנשים אוהבים ישראלים ואת ישראל. מקבלים בחיבה מופגנת. והרי הממשלה שלהם קרובה בקווי החשיבה לממשלה שלנו. והם מהבודדים שלפעמים תומכים בנו בארגונים הבין לאומיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות