מקץ שנה ראשונה לנשיאות דונלד טראמפ

סקירת זירות אחדות בעולם מגלה הקצנה והחמרת עימותים
טראמפ נואם
דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org

ב-30 בדצמבר 2017, ממש בערב חגיגת ראש השנה האזרחית, צפיתי בתוכניתה הדוקומנטרית של גב' כריסטיאן אמנפור ב-CNN. ראיתי את הלא ייאמן: שוק למכירת עבדים בלוב, בשלהי העשור השני של המאה ה-21. לא רק שלוב הפכה למדינה כושלת אשר מחוזותיה ההיסטוריים – טריפוליטניה, קירינאיקה ופזאן – מתנהלים על פי גחמותיהם של מנהיגי שבטים מדבריים, ולא רק שלוב הפכה ל"צינור" העיקרי שמזרים מהגרים אפריקנים לאירופה – לוב הפכה למוקד של סחר עבדים.

אמנפור הציגה בתוכניתה מכירה פומבית, במכרז פתוח, של עבדים שחורים לכל המרבה במחיר. מחירו של עבד אחד נע בין 400 ל-800 דולר. האומללים שנמכרו היו מהגרים שחורים ממדינות התת-סהרה שנתפסו על ידי סוחרי עבדים ערבים. לוב, שבימי שלטון קדאפי הייתה אומנם דיקטטורה, אבל התנהלה כמדינה עם שלטון מרכזי חזק ומסודר יחסית, הפכה לטריטוריה מופקרת שבה כל דאלים גָבַר ולא מעט דם ממשיך להיספג באדמתה.

שכנתה של לוב ממזרח היא מצרים. מדינה זו נמצאת כבר כמה חודשים תחת משטר חירום צבאי, בשל טרור אימתני המשתולל במחוזותיה ובעיקר בחצי האי סיני. לפני ימים אחדים תקפו טרוריסטים מוסלמים כנסייה קופטית בקהיר, הרגו כעשרה ופצעו עוד כמה עשרות נוצרים. דובר הארגון הרצחני, המהווה זרוע מיליטנטית של האחים המוסלמים, הודיע שההתקפה שכוונה נגד הכנסייה הקופטית מהווה "מתנת סילבסטר לנוצרים" בשם האסלאם הקדוש.

בתימן מתנהלת זה כמה שנים מלחמת אזרחים עקובה מדם. האיראנים תומכים ב"חותים". קבוצה אתנית שמנסה לתפוס את השלטון בתימן בשליחות משמרות המהפכה מטהראן. הדבר הוא לצנינים בעיני הסעודים שהגבירו את תמיכתם בשלטון החוקי בתימן. עם מינויו ליורש העצר בסעודיה, העצים מוחמד בן סלמן בן ה-32 את המעורבות הסעודית במלחמה זו. נראה שסיום המלחמה עדיין רחוק ואין לדעת מה יהיה בסופה.

בעיראק המהומה בעיצומה. האמריקנים חיסלו את סדאם ומשטרו הסוני-תיכריתי. הנשיא אובמה הבטיח במסע הבחירות שלו לסיים את המעורבות האמריקנית בעיראק, וכך הוא עשה. הצבא האמריקני הגדול יצא מעיראק. הוא הותיר אחריו נשק רב ומעט מאמנים לצבא עיראקי ממשלתי, שהחל להתארגן. עיראק התפצלה. הכורדים בצפון משתוקקים להקים לעצמם מדינה. הדבר עדיין לא עלה בידם. הם השתתפו באופן פעיל בלחימה נגד דאעש ובהבסתו, בעצה אחת עם האמריקנים. אולם אלו בגדו בהם ומשדאעש הובס, "שכחו" האמריקנים את הבטחתם לתמוך בכורדים בדרכם לייסוד מדינה משלהם. המצב בעיראק מבשר בוודאות ששנת 2018 תהיה שנה רווית אלימות גם שם.

שנת 2017 הייתה אחת השנים הרעות ביותר בהיסטוריה הטורקית המודרנית. ארדואן המשיך לדרדר את המדינה למחוזות אסלאמיים קיצוניים. בעקבות ניסיון ההפיכה נגדו בשנה הקודמת שנכשל, הודחו ממשרותיהם, נאסרו ללא משפט והושפלו כ-150 אלף פקידי ממשלה, קצינים גבוהים בצבא ובמשטרה, שופטים ופרופסורים באוניברסיטאות, בנקאים ותעשיינים ועוד. שכבת המעמד הבינוני בטורקיה ספגה מכה אנושה. נוסף על כך, מיעוט של כ-15 מיליון כורדים ממשיך לדרוש הגדרה עצמית. הכורדים לא רק מפוזרים במחוז דיאר בקיר (דרום מזרח טורקיה) אלא הם נמצאים בריכוזים של מאות אלפים בערים הראשיות של טורקיה ובמיוחד באיסטנבול ובאנקרה הבירה. על כל אלו ארדואן נמצא על מסלול התנגשות חריף עם ארה"ב, ומעמדה של טורקיה בנאט"ו היה נתון בסימן שאלה בעקבות התקרבותו חסרת הפשר והסיכוי לרוסיה. שקט בטורקיה לא יהיה בשנה הבאה.

בלבנון שוררת מהומה שלטונית. החיזבאללה הפך לגורם הדומיננטי ביותר במערך השלטוני שם. הדבר לא מצא חן בעיני הסעודים, ועל כן הם הזמינו את ראש הממשלה חרירי אליהם, והכריחו אותו להתפטר באמצעות הודעה בטלוויזיה, כעונש על שהוא החל לשתף פעולה עם האיראנים באמצעות החיזבאללה. הנשיא הצרפתי טס לסעודיה והצליח לשחרר את חרירי ולהביאו לפאריס. משם שב חרירי ללבנון וביטל את התפטרותו. אביו של חרירי, שהיה גם הוא ראש ממשלה בלבנון, נרצח בידי שליחים של המוחבאראת הסורי. לא מן הנמנע שבנו ילך בשנת 2018 בעקבותיו.

היחסים בין ארה"ב לרוסיה צללו בשנת 2017 לשפל שלא היה כמותו מאז תום המלחמה הקרה. הרוסים מסובכים במלחמה במזרח אוקראינה ואינם מצליחים לסיימה. האמריקנים החליטו לספק לאוקראינה מאות טילי נ"ט ולאמן את החיילים האוקראינים בשימוש בהם. הדבר מבטיח שהרוסים לא יצליחו במשימתם להשתלט על מזרח אוקראינה כמו שהם השתלטו על חצי האי קרים. האמריקנים החליטו לספק גם לגיאורגיה טילי נ"ט ופריטי נשק הגנתי נוספים. יוזכר כי לפני 8 שנים הסתיימה מלחמה "קטנה" בין רוסיה לגיאורגיה בתיקו. כל אלו מסמנים שרוסיה עדיין לא הצליחה לשקם את עוצמתה הצבאית. נוסף על כך רוסיה מוכת טרור מוסלמי. רק לפני ימים אחדים שלוחה סודית של המדינה האסלאמית ביצעה פעולת טרור בסנט פטרבורג, הרגה ופצעה כשני תריסרי בני אדם.

על העימות בין ארה"ב לצפון קוריאה אין צורך להכביר מילים במסגרת זו. הרבה מאוד נכתב על כך בכל אמצעי התקשורת בארץ בשנת 2017. לאחרונה צפון קוריאה סיימה לפתח טילים בליסטיים שמסוגלים להגיע לאלסקה ויש האומרים שגם לחוף המערבי של ארה"ב. עדיין אין להם את היכולת להטעין את הפצצות הגרעיניות בראשי הטילים הללו. אבל בשל יכולתם הטכנית והמימון שהם מקבלים מ"גורמים עלומים" הם עלולים להשלים את פיתוח הנשק הגרעיני ולחברו לראשי הטילים הבליסטיים. במקרה זה לא תהיה לאמריקנים ברירה. הם יצטרכו "להרוס את צפון קוריאה" כפי שהנשיא טראמפ כבר אמר קבל עם ועדה.

אומנם בכוחות משותפים הצליחו המעצמות לרסק את מדינת דאעש. אפילו הנשיא פוטין ערך לפני כחודש בסוצ'י ועידת פסגה זוטא עם ארדואן ורוהאני. הוא גם הכריז על סוף המערכה בסוריה ובעיראק ועל כך שרוסיה תוציא את צבאה מסוריה בהקדם. אצלנו מאוד התרגשו מהוועידה המדומיינת הזו. אומנם הרוסים הוציאו חלק נכבד מכוחות הקרקע שלהם מסוריה, אולם הם גם הודיעו שהם מתכוננים לקיים נוכחות קבועה במזרח הים התיכון בנמלי טרטוס ולטקיה ובשדה התעופה חמיימים. כל אלו בצפון מערב סוריה, רחוק מגבול ישראל.

מה שבאמת מתרחש בשטח הוא לא "סוף המלחמה". לא רק שקבוצות טרור רבות נותרו בסוריה במקומות שונים תוך כדי שהם נטמעים באוכלוסייה, אלא שחיילי דאעש וחלק ממפקדיהם "זורמים" לאפגניסטן ושם הם מתארגנים מחדש. הם הגבירו את נוכחותם בסומליה, בצפון ניגריה, בדרום לוב, במערב סודאן הצפונית ובחצי האי סיני. הם הודיעו באמצעי התקשורת הבין-לאומית שהם לא הניחו את נשקם, אלא שההפך הוא הנכון. מהמקומות הללו הם ימשיכו לשלוח זרועות של טרור לכל רחבי העולם הראשון והשני. יש לצפות לשנה (שנייה) קשה מאוד לממשל טראמפ. מנהיגותו תעמוד למבחן ההיסטוריה. אם יצליח, יהפוך לאחד המנהיגים הגדולים של המאה ה-21. אם ייכשל הוא יהפוך לפארסה היסטורית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. ולא רק בזירות חיצוניות גם בזירות פנימיות בתוך ארצות

    1. טראמפ ירש מקודמיו שורה של משברים בינלאומיים: קוריאה, איראן, אביב ערבי, אוקראינה, הסכם התחממות כדור הארץ ועוד. גם בתחום הפנימי הוא ירש משבר כלכלי, בריחת הון, מיליוני זרים לא חוקיים, בריחת תעשיות מסורתיות ועוד.
      המתחים בחוץ ובפנים נוצרו בשל נסיונותיו לתקן את המצב מבחינת ארה"ב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מייצג כסאות

רות הישראלית

תובנות אקטואליות מקריאה ישראלית במגילת רות

מהי שחיתות?

הגיגים על מה שמתרחש אצלנו בצמרת ההנהגה

מדביר מועך חרק

הדברת נמלים

למה כדאי לעשות את זה בצורה מקצועית?