האם ישראל "תידרש לשלם שכר דירה" לבעל בית חדש?

תובנות ממפגש פוטין-ארדואן-רוהאני בסוצ'י
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

ביום רביעי 22 בנובמבר 2017 פתחה ידיעה מרעישה את חדשות הערב בישראל. מגישי החדשות המצודדים הכריזו בסבר פנים רציני על מפגש פסגה שנערך בבוקרו של אותו יום, בעיר הקיט סוצ'י שבחוף הרוסי של הים השחור, בין נשיאי רוסיה, טורקיה ואיראן. במסיבת העיתונאים שנערכה בתום מפגש הנשיאים, הכריז הנשיא פוטין על סיום הקרבות להבסת המדינה האסלאמית דאעש בסוריה. השלושה דנו על עתיד השטח שכונה לפני פרוץ האביב הערבי, הרפובליקה הערבית הסורית. מגישי החדשות אף ידעו לספר על מפגש בין הנשיאים פוטין ואסד שהתקיים יומיים קודם לכן בסוצ'י. הדעת נותנת, הם דיווחו, שפוטין "סגר" קודם לכן את העניינים עם הנשיא הסורי ולאחר מכן הוא השלים את "הינדוס" המצב הפוליטי החדש בסוריה עם שני שותפיו להבסת דאעש. האמריקנים לא שותפו במפגש זה, ומובן שגם הישראלים לא.

מייד אחרי שידור ההודעה המרעישה פנו המגישים לפרשנים המלומדים, כדוגמת אהוד יערי וצבי יחזקאלי, בבקשה לבאר את המתרחש באזורנו ולהסביר לעם ישראל מה קורה אצל שכנינו "הטובים" מצפון-מזרח. זפזופ בשלט עצר אותי בדיוק כאשר יחזקאלי הסביר לצופים שהאמריקנים נעלמו מהזירה והרוסים שבו אליה "בגדול". מכך מסיק יחזקאלי שיש בעל בית חדש במזרח התיכון. קוראים לו פוטין והוא עושה מה שטוב לרוסיה.

לגבי ישראל יש בכך מעין חזרה לשנות השמונים והתשעים של המאה הקודמת. אז הסובייטים "ישבו חזק" בעשרות אתרים במרחב, וישראל נאלצה להילחם לא רק נגד צבאות ערב אלא גם נגד הנשק וה"יועצים" הסובייטיים. מיותר להזכיר לקוראי שורות אלו מי ניצח במלחמות ההן, כמו גם את העובדה שרוסיה הסובייטית נעלמה ממפת העולם ולישראל עלו, בשני גלים, כמיליון ורבע דוברי רוסית שרובם המכריע יהודים. כך התגבשה במדינת ישראל פזורת דוברי הרוסית הגדולה ביותר בעולם, החיים במדינה אחת שמחוץ לרוסיה. בישראל הפכה קהילת דוברי הרוסית לעדה הגדולה ביותר. בניה מכהנים כיום במשרות פוליטיות חשובות בישראל כדוגמת שר ביטחון, יו"ר הכנסת ויו"ר הסוכנות היהודית.

הפרשן המלומד יחזקאלי הסביר שהנשיא פוטין תפש, כתוצאה מניהול הלחימה נגד המדינה האסלאמית בסוריה והבסתה, עמדה פוליטית חדשה. למעשה, טען הפרשן שמר פוטין הוא בעל הבית החדש של מזרח הים התיכון. התפתחות זו, לדברי יחזקאלי, ולמוחרת היום גם לדברי פרשנים אחרים, משיתה על מדינת ישראל צרה חדשה. הנה הרוסים חוזרים לזירה ולכן צפוי לישראל עתיד קשה עד כדי חידוש הלחימה נגד הקואליציה הבלתי קדושה הנ"ל. הפעם אפילו ייתכן שלא תהיה לישראל תמיכה אמריקנית כיוון שהנשיא טראמפ עדיין לא נוקט מדיניות חדשה כלפי המזרח התיכון, כזו שתשנה את כיוון רוח התבוסתנות שהנשיא אובמה השרה בזמנו על מדיניות החוץ האמריקנית, כולל על אזור המזרח התיכון.

יש לתמוה: "בעל בית חדש"? האמריקנים הסתלקו מהזירה והותירו אותה לדוב הרוסי? ישראל היא הצד המפסיד מחיסול המדינה האסלאמית והשארת הנשיא בשאר על כיסאו?

אולי בעל הבית החדש הוא דווקא מדינת ישראל, שראשיה נהגו בחוכמה כאשר לא התערבו במלחמת האזרחים בסוריה, פרט לטיפול בפצועים ולמתן רשות לחיל האוויר הרוסי להפציץ בסוריה תוך תיאום וחלוקת גזרות עם חיל האוויר הישראלי?

מה אנו יכולים ללמוד ולהבין מההתקלות האווירית שהתרחשה לפני ימים אחדים ברמת הגולן? להלן פרטי האירוע: תחנות התראה אוויריות ישראליות זיהו מל"ט מתקרב מכיוון דמשק לעבר גבול ישראל. הגילוי דווח מייד למטה חיל האוויר בבור בקריה. עם קבלת הדיווח יצרו מהבור בתל אביב קשר טלפוני עם המשל"ק הרוסי בסוריה, ושאלו את הקצין התורן הרוסי האם המל"ט שהתגלה לתחנות ההתראה הישראליות הוא שלהם. מייד עם קבלת התשובה מהמשל"ק הרוסי שהמל"ט לא שלהם, הופל המל"ט באמצעות טק"א שנשלח ממוצב צה"לי קדמי ברמת הגולן. כך הובטח שכלי הטיס שהופל אינו רוסי. זו כמובן הוכחה לשת"פ מודיעיני וקרבי ממש בזמן אמת בדרגי השדה, אף ללא צורך בהתערבות מטכ"לית.

יש באמתחתנו ראיה חותכת עוד יותר לשת"פ עם הסובייטים. בטקס החלפת מפקדי חיל האוויר שנערך לפני חודשים אחדים, אמר האלוף אשל, בעת שמסר את מפתחות החיל לאלוף נורקין, שחיל האוויר הישראלי ביצע יותר ממאה גיחות הפצצת מטרות קרקע בסוריה בתקופה האחרונה. הסורים לא העזו ליירט אף מטוס ישראלי. עד היום הם לא העזו לירות "ירי נקמה" לעבר ישראל. הם יודעים למה. ההרתעה הישראלית כלפי הסורים עובדת באופן יותר ממשביע רצון וגם הרוסים של פוטין בהחלט נמנעים מלהיתקל באוויר עם ישראל.

בתום מפגש פוטין-ארדואן-רוהאני בסוצ'י ערכו שלושת המנהיגים מסיבת עיתונאים. הנשיא פוטין הכריז על הבסת המדינה האסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק ועל סיום מלחמת האזרחים שם. הרושם שכמה עיתונאים ופרשנים קלטו והעבירו לציבור בישראל היה כי הנה כאשר יגורנו בא לנו – שלוש המדינות הללו יעשו יד אחת ויסכנו את קיומה של ישראל כפי שכבר קרה בעבר עם מעורבות רוסית סובייטית. כיום ידוע שגם בעבר המעורבות הסובייטית אומנם יצרה בעיות חמורות למדינת ישראל, אולם בשום שלב המעורבות הזו לא ממש סיכנה את קיום המדינה.

ראשית יש להבין שהודעת פוטין מאפשרת לרוסים לדלל את כוחותיהם בסוריה. מטרתם האסטרטגית הושגה. הם הבטיחו את המשך נוכחותם בנמלי לטקיה וטרטוס ובשדה התעופה "חמימים". בזה הם בהחלט מסתפקים ומתכננים שמעתה יוכלו לצמצם דרסטית את העלות הכספית של מעורבותם בסוריה. ממילא כיום צרורם נקוב, וכך כנראה יימשך מצבם הכלכלי עוד לזמן ממושך.

שנית יש להפנים שמלחמת האזרחים בסוריה עוד לא באמת הסתיימה. בשטח של מה שהייתה פעם מדינת סוריה פועלים עשרות ארגוני גרילה שגם להם יש אינטרסים משלהם. טורקיה מסובכת בעימות פנימי עם הכורדים ופועלת נמרצות נגד התבססות מדינית כורדית בשטחי צפון עיראק וצפון-מזרח סוריה. הכורדים לא הניחו את נשקם. הם השתתפו בלחימה הבין-לאומית להבסת דאעש. כשהסתיימה הלחימה נגד המדינה האסלאמית הכורדים נבגדו על ידי האמריקנים. יש להבין שהעניין הכורדי עוד לא בא על פתרונו. עוד צפויים בתחום זה מאבקים רבים שללא ספק יתדרדרו למופעי אלימות כמיטב המסורת של המזרח התיכון.

בשבוע שעבר (שבוע 48 בשנת 2017) ביקר בישראל ראש שירות ביון החוץ הרוסי (מקביל למוסד שלנו). המבקר הוא איש אמונו המלא של הנשיא פוטין וכנראה גם הפונקציונר הממשלתי הרוסי הקרוב ביותר אליו. האיש נפגש בין היתר עם שר הביטחון ליברמן. אין לי ספק שהקרבה התרבותית והלשונית בין שני האישים הללו מהווה בסיס ליצירת הבנה הדדית ושיתוף פעולה קונסטרוקטיבי בין שתי המדינות. לראיה – זמן קצר אחרי הפגישה הפציץ חיל האוויר הישראלי בסיס צבאי סורי משוקם שהיה מוכן לקלוט כ-500 חיילים איראנים ו/או מגויסים מארצות אסלאם קיצוני אחרות. זאת ועוד – ישראל הבהירה לנשיא סוריה המשתקם, אסד הצעיר, שהיא נחושה לסכל חדירה צבאית איראנית לסוריה. אם כך יהיה, הודיעה ישראל לאסד, היא תפעל בכוח רב להפלת משטרו. הרושם המתקבל הוא שאסד הפנים את המסר. יש לשער שגם הרוסים עזרו לו להבין את האזהרה הישראלית.

בסיכומו של דבר, השורה התחתונה היא שישראל צריכה להיות מעוניינת בהישרדות נשיאות אסד ובהמשך השלטון העלאווי בסוריה. אסד הצעיר ומנהיגי העלאווים התומכים במשטרו לא יעיזו לצאת להתמודדות עם ישראל. אם כך יעשו, כוחם הצבאי ייחלש והם יהיו צפויים לנקמת דם אכזרית במיוחד מצד קרוביהם של אותם מאות אלפים שנטבחו בשבע שנות מלחמת האזרחים הסורית. אפילו אם בסופו של דבר ייחתם הסכם שיסדיר את הכאוס הפוליטי בסוריה, יש להניח שבשאר אסד ומשפחתו לא יישנו לילה אחד בשלווה. נקמת הדם המוסלמית המסורתית תרדוף אותם עד סוף ימיהם.

אסיים מאמר זה במה שהתחלתי בו – לא רק שישראל לא תצטרך "לשלם שכר דירה" לבעל בית חדש, אלא שישראל התקדמה בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה, למעמד של כמעט בעלת הבית במרחב. ניתן לצפות להתפתחויות נוספות בכורדיסטאן, במובלעות הדרוזיות, להתבססות של הרוסים בצפון מערב סוריה ולאי-שקט מתמשך בטורקיה. הבעיה הקשה ביותר שעימה ישראל תצטרך להתמודד היא סילוק המעורבות הצבאית האיראנית מסוריה. יש להניח במידה רבה מאוד של ודאות שישראל מכינה תגובה צבאית הולמת גם נגד האיראנים וגם נגד שלוחיהם, החיזבאללה, אם הם יעיזו להתערב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. אני רואה זאת אחרת. איראן התקרבה. הטורקים שהיו בני ברית אסטרטגיים מתרחקים ועויינים. אסד מתפנה אלינו.ואפשר להמשיך.

  1. תודה על תגובתך ותשומת לבך לעניין.
   אין כאן שאלה של זכויות, אלא ניתוח רציונלי על סמך מצב בשטח ונתונים אשר בוודאי חלקם נעלמים ממך.
   אולי אתה יכול להסביר מדוע אתה רואה זאת אחרת?
   לידיעתך –
   איראן לא התקרבה. היא נמצאת בסוריה עוד מימי אסאד האבא.
   הטורקים לא היו אף פעם בני ברית אסטרטגיים. סה"כ הם היו לקוחות של נשק ישראלי ושותפי סחר שאגב רק הולך ומתפתח.
   אסאד עוד רחוק מאד מלהתפנות אלינו. ייקח לו עוד הרבה זמן לפתור את בעיות הביטחון הפנימי שלו – אם בכלל.
   והרוסים – שרק יהיו בריאים ולא יתקררו בחורף הרוסי. כי הם באמת בני ברית כיום.
   אנא טול קורה מבין עיניך.

 2. הניתוח מעניין ממנו מסיק הכותב שאסד הצעיר לא יתפתה לפתוח במערכה נגד ישראל ממנה במצבו הנוכחי הוא יוכל לצאת רק בשן ועין.
  מנגד, יש לזכור, שאסד חב את חייו, תרתי משמע, לאירן, חיזבאללה ורוסיה. ובהחלט אפשרי שאולי בעל כורחו, ובניגוד לאינטרסים שלו, כפי שפורט במאמר, יאלץ להיענות לתכתיב אירני אם יגזור עליו לפעול נגד ישראל. לכן התפקיד של פוטין הוא קריטי להרגעת השטח וטוב שליברמן ימשיך לדבר רוסית ככול שניתן.

 3. וכל הכבוד למנהיגים הפוליטיים והצבאיים
  ואני לא מבין למה יש תמיד כאלה שעובדות חיוביות מרגיזות אותם

 4. או כי הם לא מעודכנים
  או כי הם סתומים
  או כי הם (או היו)קומוניסטים
  או כי הם שונאים את הציונות
  או כי הם קטני אמונה
  או כי מרגיז אותם שהם כבר לא מחזיקים במפתחות הקופה הציבורית
  או כל הנ"ל ביחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן