נקמת הקולוניות

קריסת הסדר הפוליטי באפריקה והשפעתה על אירופה
מפת אפריקה

במקומותינו נהוג לסיים את אמירת הסליחות ולברך ב"תכלה שנה וקללותיה – תחל שנה וברכותיה". לצערי, הגם שכמובן אני מברך כל אחד מכם בשנה טובה, הדברים שלפניכם אינם נושאים בשורות טובות.

תנועת בני אדם ממקום למקום על כדור הארץ התחוללה כבר בפרה-היסטוריה. כיום אנו יודעים שערש הולדתו של ההולך על שניים – הומו ארקטוס, שקדם לאדם החושב – הומו ספיאנס – היה ביבשת אפריקה. משם יצא האדם דרך עמק הנילוס למסע ארוך וכיום צאצאיו מאכלסים את כל כדור הארץ. אגב, לדעתי אין סתירה בין תורת האבולוציה לבין סיפור הבריאה בספר בראשית. סדר הבריאה בששת הימים הראשונים חופף בדיוק את הסדר האבולוציוני. מי אמר שיום בבראשית נמשך 24 שעות – אולי מי שכתב את ספר בראשית התכוון לתקופה במשמעות האבולוציונית? תחשבו על זה.

אולם דווקא במאה ה-21 זרימת בני אדם מהעולם השלישי לעולם הראשון, דהיינו מהארצות הקרויות בטעות "מתפתחות" לארצות המפותחות, הולכת וגוברת. ראו את התנועה מהמזרח התיכון ומאפריקה לאירופה וכן תנועת בני אדם מדרום אמריקה וממרכז אמריקה לצפון אמריקה – עד כדי כך שאחד מהנושאים שסייעו לנשיא טראמפ להיבחר היה הבטחתו להקים חומה בגבול ארצות הברית-מקסיקו כדי למנוע את הצפת ארה"ב במהגרים לא חוקיים. אם תרצו אפשר להזכיר בהקשר זה את הגדר הגבוהה שהקימה ממשלת ישראל בגבול עם מצרים, שכיום מונעת לחלוטין את ההגירה הלא חוקית מאפריקה לישראל. הגירה מסוג זה מתרחשת גם ממזרח אסיה ואוקיאניה לאוסטרליה ולניו זילנד, ואפילו אגלה לכם שמתחוללת הגירה ממדינות שבדרום היבשת השחורה אל מדינת דרום אפריקה המפותחת יותר – הגם שהיא הולכת ומידרדרת.

בואו נתבונן על מה שקורה באירופה. שם התופעה משנה סדרי עולם, לא פחות. ראשית, מפני שמהמזרח התיכון ומאפריקה – מוסלמים מהגרים לאירופה הנוצרית. במקביל מתעצמת מלחמת עולם רביעית בארצות המוצא – האסלאם נגד כולם. מובן שאותנו בישראל זה חייב לעניין, שהרי לאמתו של דבר אנו נמצאים בעין הסערה, גם מכיוון שישראל מהווה מדינת יעד להגירה בלתי חוקית וגם מפני שמה שקורה באירופה בוודאי ישפיע על יחסי ישראל עם מדינות היבשת בעתיד, ולדעתי אנו מבחינים בהשפעה זו כבר היום.

הבה ננסה להבין מה הם הגורמים לתופעת נדידת האוכלוסין הזאת. הקביעה הבאה עשויה להישמע מוזרה, אך עובדה היא שגילוי תפקידי הוויטמינים בהזנה והפניצילין ברפואה, ואיתם המצאת הגלולה למניעת היריון, ממלאים תפקיד מכריע בדחיפת והאצת נדידת העמים בתקופה המודרנית. על אלה התווספו במאה ה-21 רשתות טלוויזיה לוויינית והמצאת האינטרנט. אמצעי תקשורת אלה מאפשרים לכל אחד בעולם השלישי להציץ צפונה, להתרשם ממה שמתרחש בעולם המפותח ולהתמלא בקנאה.

תרחיש זה לא היה קיים לפני כן. העברת מידע חזותי מסוג זה מעוררת מוטיבציה אדירה להגר מאפריקה הנחשלת לאירופה המאתגרת. כך כמובן אחרי שהבאת הוויטמינים והאנטיביוטיקה לאפריקה גרמו לריבוי אוכלוסין חסר תקדים ביבשת השחורה, מבלי שהמשק הלאומי וכושר ייצור המזון באפריקה התפתחו כדי למלא את הצורך באמצעי קיום עבור האוכלוסייה המקומית. לעומת זאת, באירופה גרמה הגלולה לצמצום ילודה ולהתמעטות האוכלוסייה המקומית. נוסף על כך, באירופה הביאה הטכנולוגיה המודרנית לעלייה חסרת תקדים ברמת חיים יחד עם ייצור עודפי מזון מעל ומעבר לצורכי האוכלוסייה.

אם נסובב את מכונת הזמן לאחור, נגלה שהקשר הבלתי אמצעי בין אירופה לאפריקה התחיל בסוף המאה ה-15, כאשר אירופים החלו להגיע לאפריקה ולהקים שם קולוניות. ראשונים הגיעו הפורטוגלים, אחריהם באו ספרדים, צרפתים, בריטים, בלגים, איטלקים ובשלהי המאה ה-19 גם גרמנים. במקרים רבים הם כבשו בכוח את הקולוניות באפריקה ונישלו את המקומיים ממקורות פרנסתם. האירופים אפילו ארגנו בשנת 1874 ועידה בברלין ובה קבעו את הכללים להשתלטות על אפריקה כדי להימנע ממלחמות בין כובשים אירופים לבין עצמם כאשר הם משתלטים על שטחים עצומים ביבשת השחורה.

בנקודה זו אינני יכול שלא להזכיר את רצח העם הראשון במאה העשרים, שערכו הגרמנים ב-1904 בנמיביה. רופא צבאי גרמני היה הראשון שהחל לבצע ניסויים רפואיים בבני אדם. ב-1933 מינה המשטר הנאצי את הרופא הזה לדיקן של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת ברלין. ד"ר מנגלה יימח שמו היה תלמידו של אותו רופא מפלצת אנושית.

האירופים ניצלו את המקורות הכלכליים באפריקה ללא רחם. השיא היה כמובן סחר העבדים הטרנס אטלנטי. בני אדם סחרו בבני אדם כאילו היו חפצים שאין בהם טיפת אנושיות. השליטה בקולוניות רוששה אותן והעשירה את האירופים.

הקולוניאליזם האירופי באפריקה החל להתפרק אחרי מלחמת העולם השנייה. עם עזיבת האירופים הוקמו באפריקה משטרים שנוהלו בידי מנהיגים מקומיים, ואלה לא היו מסוגלים להתגבר על הפער הסוציו-אקונומי שנוצר במקומותיהם בתקופה הקולוניאלית. על כן המשטרים שהוקמו עם עזיבת האירופים קרסו בזה אחר זה. פרצו מלחמות מקומיות וחלקן הידרדרו לממדי רצח עם. הפיכות צבאיות הפכו לחזון נפרץ ברחבי אפריקה. הסדר הפוליטי הסביר שהוקם עם תום התקופה הקולוניאלית קרס והתמוטט לחלוטין.

אך יחד עם זאת, אל לנו לשכוח ששיפור ההזנה והכנסת אנטיביוטיקה מודרנית המשיכו להעצים את ריבוי האוכלוסייה ביבשת. כך החלה נדידת עמים מאפריקה לאירופה, וזו הלכה והתגברה בעשור האחרון. מאז התמוטטות המשטר בלוב הפכה מדינה זו לשטח הפקר שדרכו זורמת ההגירה מאפריקה לאירופה כמעט ללא הפרעה. מיליוני בני אדם כבר היגרו מאפריקה לאירופה ועוד היד נטויה. הבעיות שהגירה זו יוצרת באירופה כבר משפיעות לרעה על מדינות אירופה. בין הבעיות אפשר למנות הכבדה קריטית על תקציבי הסעד והרווחה באירופה, הפצת מחלות טרופיות מדבקות מהאזור הטרופי בלב היבשת האירופית, ערעור מצב ביטחון הפנים – הגברת הפשיעה – בעיקר בערים הגדולות באירופה. ישנם אזורים בלונדון, בפריז, בבריסל, בברלין ואפילו במאלמו ובורשה שתושבים לבנים מקומיים לא נכנסים אליהם, וגם לא שלטונות המס והמשטרה.

ההגירה לאירופה יצרה שינויים תרבותיים ופוליטיים, למשל צמיחת ימין פוליטי קיצוני שנוטה לפשיזם, דוגמת מארין לה פן בצרפת. מתרחבים גם הסדקים בקהילייה האירופית, לדוגמה מקרה הברקזיט. הבריטים מבקשים למנוע הגירה ללא פיקוח אל תוך בריטניה כפי שמתחייב מאמנת שנגן של הקהילייה האירופית. נראה שעזיבת בריטניה את הקהילייה האירופית היא הסנונית הראשונה.

לסיכום, בראייה היסטורית המלווה בשיקולים מוסריים פואטיים, בעלי מצפון חברתי מפותח יכולים להתייחס להצפת אירופה במהגרים מאפריקה כאל "נקמת הקולוניות" בנוגשים האירופיים המנוולים מהעבר. כמו שאמרו לי מכרים אפריקנים – עכשיו תור האירופים לשלם על העוול הנורא שהם גרמו לנו בתקופה הקולוניאלית. זה מגיע להם.

(המאמר מבוסס על הרצאה שנשאתי ב"ליל המדענים" ב-19 בספטמבר 2017)

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. האפריקנים מהווים באירופה אחוז יותר קטן מהמוסלמים בישראל בתוך הקו הירוק. אתה רואה בחומרה את מה שיקרה באירופה ומקל ראש במה שיתרחש בישראת.

  1. אנא קראי את המאמר עוד פעם. הוא אינו עוסק בפלסטינים בישראל. תנסי להפנים את מה שכתוב במאמר. לעניין ערביי ישראל יש להתייחס בנפרד. הם אזרחי המדינה ולא מהגרים מהקולוניות. אין שום מכנה משותף להשוואתם עם המהגרים האפריקאים לאירופה. רוצה לקוות שעכשיו זה ברור לך.

 2. אם יהיו בני אדם שאין להם מה להפסיד, ואין להם עתיד, אלה שיש להם ישלמו את המחיר.

  1. לא אם יהיו – כבר יש – והרבה.
   לא אלה שיש להם עתיד – ישלמו.
   הם כבר משלמים. והתשלום הולך ועולה.
   ולא רק עולה. אלא ילך ויעלה עוד.
   זה כמו אצל עורכי דין.
   יש כאלה שאין להם מה לאכול.
   ויש כאלה שאין להם זמו לאכול.
   אז כולם לא אוכלים
   כמו בסוציאליזם.

 3. אפילו אם זה לא קשור לפוליטיקה השמאלנים תמיד קופצים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גד

אין לי

שיר על חסר

ציור סמלי

חשמל מודרני

מעבר אקטיבי למקורות אנרגיה ירוקים