מצפון קוריאה תיפתח הרעה

האיום האסטרטגי מפיונגיאנג על העולם כולו
פיצוץ אטומי
צילום: National Nuclear Security Administration

בשנת 2009 ערכה צפון קוריאה ניסוי גרעיני בהתרסה מול העולם כולו, והותירה תחושה של מהפיכה עולמית באסטרטגיה הבין-לאומית ואיום במלחמה. תחושה שלא הייתה כדוגמתה מאז הפצצת ארצות הברית את יפן לקראת סיום מלחמת העולם השנייה. במחצית המאה ה-20 התקבע בתודעת העולם כי באיום האסטרטגי ההדדי שבין שני הגושים – על אף הסיכון העצום שכרוך בו – יש פוטנציאל מרגיע אשר מונע בעצם מהצדדים לקדם מלחמה מחשש לחורבן עולמי מוחלט. מלחמת הכוכבים מתקופת הנשיא רייגן הפכה לשוברת שוויון, היא הביאה לקריסתה הכלכלית של בריה"מ – אשר חשה כי איננה יכולה לעמוד יותר בהתמודדות בעידן המלחמה החדש – והיה לה חלק מכריע בחיסול הגושים שהיוו בזמנו איום על שלום העולם. לפתע הייתה תחושה מדומה של הקלה, מתוך אמונה כי אין יותר איום בנשק גרעיני על השלום העולמי, והעולם ציפה כי המאה ה-21 תביא עימה פריצה של שלום, שגשוג, שיתוף פעולה וביטחון.

בינתיים השתנו הכוחות המובילים את הנהגת העולם. ארצות הברית, תחת שלטונו של ברק אובמה, סירבה להמשיך לשרת בתפקיד השריף העולמי, ודחקה עצמה לעמדה מתפשרת. היא נתפשה בעיני ידידותיה ותומכותיה כנמר של נייר, סירבה לקבל על עצמה אחריות לשלום העולם, ואף לא עמדה מאחורי ידידותיה המובהקות.

הסימן הראשון לכך היה חוסר תגובה קיצוני לניסויים הגרעיניים של פיונגיאנג. לאחר מכן נוספו לכך אי- עמידה לצידה של גאורגיה שהותקפה על ידי רוסיה, אי-תמיכה בידידיה הוותיקים כמו נשיא מצרים חוסני מובארק, וסיוע להפיכה של האחים המוסלמים במצרים בראשות מורסי. אי-עמידה מול רוסיה במאבק נגד אוקראינה וכיבוש חצי האי קרים, למרות עמידתה לצד המדינות התומכות בארצות הברית ובברית נאט"ו, אי-עמידה או אפילו תמיכה בהפלתו של מועמר קדאפי, אשר למרות היותו דיקטטור ידוע, בהחלט הייתה יכולה לראות בו בן ברית, בהיותו הראשון שהתפרק מרצון מנשק גרעיני ומנשק להשמדה המונית, והיווה את החסם המרכזי של ההגירה מארצות המגרב ואפריקה, דרך האי למפדוזה לתוככי אירופה, אי-קיום איומיה כלפי סוריה, שם התרחש ומתרחש עד היום רצח עם של כ-600 אלף איש. חרף האיומים של ארצות הברית על בשאר אסאד נשיא סוריה, המאיים ומשתמש בנשק כימי רעיל, וההתקפלות המוחלטת של ארצות הברית מול ההפרות האלה, כל אלו ועוד ערערו את הביטחון העולמי ביכולת המעצמות להבטיח את שלום העולם וברצונן לעשות כן.

כאשר המציאות העולמית הופכת לשבירה כל כך, מדינה חסרת אחריות כמו צפון קוריאה ומדינות המחזיקות נשק גרעיני, מהוות גורם שובר שוויון בכל המציאות האסטרטגית-פוליטית ברחבי העולם. אין יותר מצב של איום הדדי או אחריות הדדית. מדינה שתושביה מורעבים ואין בה זיק של דמוקרטיה וזכויות אדם, מדינה המתריסה כלפי כל העולם כולו ואינו חוששת לעשות כן – מהווה מדינה שוברת שוויון.

היכולת הגרעינית של צפון קוריאה ויכולת המזעור של נשק זה תוך שימוש בארסנל טילים המאיימים על כל מרחבי היבשות בעולם, ושיתוף הפעולה בינה לבין אוסף של מדינות המקיימות ביניהן דיאלוג של מדינות במצוקה ובעימות עם שאר העולם, מביא את המציאות הפוליטית לידי נקודת רתיחה שלא הייתה זה זמן רב.

פיונגיאנג אינה חוששת לאיים, ואף אינה חוששת לקיים חלק זה או אחר מאיומיה, היא מציבה בפני העולם השבע, שהתפרק כבר מזמן מצביונו ומיכולת ההגנה של רוב המדינות, אתגר אמיתי – עמידה מול מדינת טרור מחומשת ומצוידת באמצעים הרסניים. אך העולם מעדיף לקבל החלטות שידחו את הרע ביותר, רחוק ככל האפשר, בתקווה שאיומים מעין אלו ייעלמו.

זוהי אותה תפיסה שנקט העולם בטרור האווירי, כאשר נחטפו והופצצו מטוסים על ידי הטרור האסלאמי ברחבי העולם, לא ננקטה אף פעולה כדי להילחם בפיראטיות החדשה הזאת. שדות התעופה בעולם מוגנו בשכבות של אמצעי מיגון, כולל המצאות חשובות, במטרה למנוע מהטרור לפגוע ולפגע, אך לא נעשתה שום פעילות לאתגר את הטרוריסטים באשר הם, ולהביא להסרת האיום או להקלה באיום על התחבורה העולמית. מדי יום ביומו עשרות מיליוני נוסעים הם בני ערובה של הפחד מפני הטרור, ואנו נאלצים לקבל את האיום הזה כחלק מחיינו. אי-היענות לאתגר שהציבה צפון קוריאה בניסיונותיה לבנות נשק גרעיני, טילי שיוט, ומזעור פצצות גרעיניות – הם שלב נוסף באיום הטרוריסטי על העולם, המסרב להכיר בסכנה וחושש מלנקוט פעולה מתחייבת.

צפון קוריאה מהווה ראש גשר למדינות טרור פוטנציאליות הנהנות מהפיתוח הגרעיני והרקטי של צפון קוריאה, ועוקבות בדריכות אחרי פעילותה המתגרה מול העולם, כאשר כולנו מצפים לראות מה באמת יעלה בגורל מדינה זו המאתגרת את העולם כולו. העולם החופשי מפוחד, איננו מאוחד ואיננו מוכן לסיכונים המתחייבים במלחמה מול אתגר מעין זה, ועשייתו היא אך ורק במסגרת המעט המתחייב או המינימום הנדרש כדי לדחות את הסכנות והאיומים האופפים אותו.

לא לחינם ידידות רבות של ארצות הברית ומדינות המערב מעלות ספקות ביכולתן לסמוך על פטרוניהן מרחבי העולם, בראותן כיצד המדינות המאותגרות מתחמקות מקבלת החלטות אמיצות. הטילים המזדקרים מעל צפון קוריאה מאתגרים את העולם כולו, העוקב בדריכות עד כמה הוא נכון להגן על עצמו ובאיזה מחיר, או שמא באמת ייתכן ותם עידן מעצמות העבר, וצפוי עידן היסטורי חדש בהנהגת העולם המבוסס על עקרונות חדשים הבזים לעקרונות הישנים שלא השכילו להגן על עצמם. צפון קוריאה אינה מאיימת רק על ארצות הברית, אלא היא קונספציה הקוראת תיגר על העולם החופשי והעולם הערכי, ולמעשה היא דוחקת את העולם למתן תשובה, קבל עם ועולם, לאתגר שהיא מציבה בפניו.

ניסיון העבר מוכיח כי היעדר תשובה גם הוא מהווה תשובה. היעדר תגובה מצידו של העולם החופשי תהא מדיניותו בהווה ובעתיד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של גדעון

הפתעה שלא הייתה

החלטות שגויות של הדרגים המדיני והצבאי ערב המלחמה