ביום שאחרי הפצצה

ואם ייעשה שימוש בגרעין בעימות האמריקני-קוריאני
פיצוץ אטומי
צילום: National Nuclear Security Administration

במאמר קודם עסקתי בסבירות שהאיומים ההדדיים בין וושינגטון ופיונגיאנג יבשילו לכדי עימות מזוין. הפעם אבחן את האפשרות שבעימות שכזה ייעשה שימוש בנשק גרעיני וכיצד מהלך שכזה אמור להשפיע על אזורי מתיחות אחרים.

"בשביל מה יש לנו נשק גרעיני אם אנחנו לא יכולים להשתמש בו". את המשפט ההזוי והמצמרר הזה אמר לא אחר מאשר הנשיא טראמפ במהלך הקמפיין לבית הלבן. מעשיו ובעיקר אמירותיו של הנשיא האמריקני מעמידים אותו במקום "מכובד" ברשימת המנהיגים הבלתי צפויים, וכשבר-הפלוגתא שלו הוא קים ג'ונג און, אזי כל מה שעל פניו נראה לא סביר, עלול להפוך באחת לסביר ולהביא עמו מציאות מבעיתה למדי. למרות הקשיים וההימור שבכך, אנסה לבחון את התוצאות האסטרטגיות העתידיות ששימוש בנשק גרעיני עשוי או עלול להביא בעקבותיו.

מאז מלחמת העולם השנייה ולאורך 72 שנה הוכח שנשק גרעיני הנמצא בידי שני הצדדים הנצים, הופך באופן אבסורדי למשכין שלום ולגורם ממתן המשמר עצימות נמוכה ומוגבלת בסכסוכים צבאיים אלימים. כך השתמר המצב בין ארצות הברית וברית המועצות לאורכה של תקופת המלחמה הקרה וכך בדיוק אירע בעימותים צבאיים שהתרחשו בין הודו ופקיסטן. המצב של ארצות הברית וצפון קוריאה כיום שונה לחלוטין משום שהוא א-סימטרי. לשון אחר, לצפון קוריאה עדיין אין יכולת מוכחת בתחומי מזעור ראשים גרעיניים והטילאות הבין-יבשתית, ודווקא מצב זה עלול להיות תמריץ לממשל האמריקני לתקוף את צפון קוריאה, בטרם יבשילו יכולותיה הגרעיניות למבצעיות במלואן.

אם אכן תתקוף ארצות הברית את צפון קוריאה בנשק גרעיני, אם כצעד מניעתי אם כתגובה למעשה תוקפנות קוריאני, הרי שלחלוטין לא סביר שיתקפו ערים ומרכזי אוכלוסין, כפי שארצות הברית עצמה תקפה את יפן במלחמת העולם השנייה. סביר יותר להניח שייעשה שימוש בראשים גרעיניים טקטיים המוגבלים בעוצמתם, ואלו ישמידו תשתיות צבאיות ואזרחיות ובהן כמובן אתרי הגרעין (כורים, מרכזי מחקר ופיתוח), בסיסי טילים ומרכזים צבאיים. השאלה שתישאל לאחר אירוע שכזה היא כיצד יושפעו וינהגו מדינות במוקדי סכסוך שונים בעולם ובכלל זה באזורנו אנו.

האפשרות האחת תאופיין כאפקט הסכר שנפרץ, קרי תקדים שלפיו אם כתוצאה משימוש בנשק גרעיני לא ממש נפלו השמים (למרות האבדות הרבות, בעיקר בשל קרינה רדיואקטיבית שתיפלט מאתרים שיותקפו), אזי במקרים קיצוניים ניתן יהיה, ובחשש פחוּת מבעבר, לחזור על תקדים זה, ולשוב ולהשתמש בנשק גרעיני.

האפשרות השנייה הפוכה לחלוטין: עצם השימוש בנשק גרעיני, גם אם מוגבל, עשוי להופכו שוב – כבעבר, ואף ביתר תוקף – לגורם ממתן ומרסן, משום שלראשונה לא רק מאיימים באמצעותו אלא אף משתמשים בו, ולכן על כל הצדדים כולם, בכל מקום שהוא על פני הגלובוס, לחשוש מכך ולהבא לכלכל ביתר זהירות את צעדיהם.

לעניות דעתי האפשרות השנייה תהיה סבירה יותר. אינני מייחל כמובן לשימוש בנשק גרעיני, אך אם אכן תותקף צפון קוריאה בנשק גרעיני, תהיה לכך השפעה מיידית גם על אזורנו, שכן צעד כזה לא יהיה רק איתות למשטר בטהרן, אלא יתקבל כלא פחות מהצבת זרקור אדום ורב-עוצמה בלב לבה של טהרן.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. תקיפה של ארה"ב כנגד צפון קוריאה, תכניס את סין לתוך העימות, כך שטראמפ לא יעשה את הצעד הראשון ואם יצטרך להגיב, תגובתו תהיה מוגבלת ומינורית.

  1. דרור, עימות עם סין יכול להיות אפקטיבי גם כעימות כלכלי ולאו דווקא צבאי שהסבירות שיתחולל לעניות דעתי נמוכה

 2. האימות "מעודד" את "השוק השחור" של ידע, טכנולוגיה ומוצרים בנושא נשק גרעיני (אחת הפרשות הידועות היא רשת ההברחות של ד"ר עבדול קאדר חאן מפקיסטן. שהואשם בניהול רשת הברחות של מרכיבי טכנולוגיה גרעינית בעולם).

  1. עמוס, שוק שחור בתחום מטריד בעיקר באספקט של טרור גרעיני, עבדול קאדר היה בראשית דרכה הגרעינית של ארצו, והקוריאנים כבר ממש לא שם. המאמר התייחס למעשה ליום שאחרי (אם וכאשר כמובן)

 3. מעניין , ככל שננסה להבין מהם המהלכים הצפויים , עדין ניוותר באפלה היות וקבלת ההחלטות אינה רציונאלית וכמובן מהן התגובות הצפויות , מצדן של סין , רוסיה, ואפילו הודו שנמצאת בשכונה

  1. צודק, ולכן כל ההסתייגויות במאמר (אם וכאשר, היה ו…, כל מה שלא צפוי עלול להפוך לצפוי וכד'), אגב, להערכתי גם פעולה אמריקאית לא תניב תגובה צבאית סינית, רוסית או הודית, התגובות יתרכזו בפן הכלכלי דווקא (שוב להערכתי)

 4. היא תעשה שימוש בנשק שאין לו קרינה רדיו אקטיבית, כמו פצצות נוייטרון וכדו'. וכמו כן היא תנסה לפגוע בהנהגה המדינית והצבאית של צפ' קוריאה.

  1. חיים, אזכרתי גם את תקיפת/השמדת הכורים הגרעיניים ואת זה לא ניתן לעשות ללא תוצאה קטססטרופלית לסביבתם הקרובה ואף הרחוקה

 5. יש וצריך לקוות שנשק גרעיני יהיה גורם ממתן בגדר איום בלבד.

 6. קבלת החלטות באר"הב מסודרת ואחראית,ולכן תיתקבל רק אחרי ירי ממשי של צפון קוריאה,אם ואז טראמפ יהיה חייב תגובה כפי שהבטיח,אחרת זה נמר של נייר,לדעתי אין סיכוי למעשים הכל הצגות.

  1. קבלת ההחלטות בארה"ב אכן הייתה (בלשון עבר)
   מסודרת ואחראית, לא כך פני הדברים בממשל הנוכחי והאיש הבלתח צפוי שבראשו

  1. אני מניח שהתכוונת לצפון (לא דרום) קוריאה. אולם צפון קוריאה היא כן איום רציני ודווקא עלינו. תתאר לעצמך מצב שאיראן, שהוגבלה בפיתוח נשק גרעיני, משלמת לצפון קוריאנים כדי שיפתחו עבורה נשק גרעיני.
   הלוזר הגדול הוא מר אובמה. בהסכם הגרעין עם איראן הוא הציל אותם ממשבר כלכלי ונתן בידם מיליארדי דולרים. בכסף זה הם מפיצים מחדש טרור ויכולים לממן את צפון קוריאה. תחשוב על זה.

  1. תגובה "רגילה" כגון שיגורי טילי השיוט על סוריה, אינה אפקטיבית מעבר להעברת מסר והפגנת כוונות ונועדה בעיקר לי שלא מהווה איום בתקיפת נגד. על כן בסכסוך הנוכחי תקיפה קונבנציונלית לא תשיג מאום, להוציא מתן לגיטימציה לתקוף חזרה ובעצימות אחרת (גרעינית)

  1. עוזי אולי, אך "הבדיחה" הזו תחזור ותעלה שוב ושוב ושוב, ובאחת מפעמים אלו הבדיחה עלולה להיות בין אם בכוונת מכוון או לא), להיות נפיצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן