ספסרות בשואה ובאנטישמיות

האלם הציבורי בישראל נוכח האנטישמיות בעולם
תמונה של צבי גיל
צבי גיל

המילה "זילות" נגזרת מן השורש ז-ו-ל, ומשמעותה חוסר כבוד, זלזול מופגן והמעטה בערכו של משהו או מישהו. לפיכך אם מנסים להמעיט מערך חשוב כמו לדוגמה השואה, אנו מתייחסים לכך כאל "זילות השואה". בין שמשתמשים בשואה לצרכים פוליטיים, כפי שעושה תכופות ראש הממשלה, ובין שמשתמשים במונחים הקשורים לשואה, כמו לכנות חיילי צה"ל: אס אס או גסטפו, ולכנות פינוי מאחז בלתי-חוקי "שואה" – זהו, ללא ספק, שימוש נלוז בטרגדיה הגדולה ביותר שפקדה את העם היהודי.

לאחרונה אנו נתקלים גם "בזילות האנטישמיות". אם ממשלה, שהיא ידידת ישראל, מצביעה בפורומים הבין-לאומיים נגד ישראל, היא מיד מואשמת באנטישמיות. לעומת זאת הנשיא דונאלד טרמפ נעזר במערכת הבחירות שלו בתנועות גזעניות ואנטישמיות, והוא היה כשר למהדרין לא רק בעיני ראש הממשלה אלא גם בעיני מפלגות הקואליציה, חילונים ודתיים, ואפילו האופוזיציה לא השמיעה ביקורת. כולם הכשירו את השרץ ששמו אנטישמיות.

במערכת הבחירות בהונגריה נוהלה תעמולה נגד איש העסקים הבין-לאומי היהודי, שמוצאו מהונגריה, ג'ורג' סורוס. התעמולה הייתה אנטישמית במידה כזאת שלא הייתה מביישת את הונגריה בעת מלחמת העולם השנייה וגם לפניה. מפלגת השלטון בהונגריה, "פידס", שבראשה עומד ויקטור אורבן היא מפלגה לאומנית גזענית, ששורשיה נעוצים בתקופת השואה. הונגריה, בראשות האדמירל הורטי, אפשרה ב-1944 את השמדת שש מאות אלף מיהודיה.

אך טבעי היה כי גם שגרירות ישראל בבודפשט וגם משרד החוץ יפרסמו גינוי לתעמולה אנטישמית בזויה במערכת הבחירות. אבל כאן נכנס האלמנט הפוליטי והקוניוקטורלי של המומחה לשיווק ביבי נתניהו. וכפי שפורסם בתקשורת, בהוראת נתניהו לא רק שלא היה גינוי לתופעה האנטישמית, אלא משרד החוץ חזר בו בלי בושה מן ההאשמה. ראש הממשלה אמור להגיע בקרוב לביקור ממלכתי בהונגריה, ולכן אסור לזהם את האווירה, להפך, יש להפוך את מי הקולחים המזוהמים למים זכים.

תופעה דומה אנו מוצאים בפולין. גם שם שולטת מפלגה לאומנית גזענית והיא החברה הטובה ביותר של ישראל, עושה איתה עסקים בתחומי הכלכלה והנשק.

מה שמזעזע עוד יותר, לפחות אותי, ואני מניח שגם אחרים חשים כמוני, הוא האלם הציבורי לנוכח התופעה הזאת במדינת היהודים, תופעה שתיזכר לדיראון עולם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

 1. מנהיגינו אוהדים אוטומטית משטרים ימניים שלא מקפידים על דמוקרטיה. וזאת התוצאה.

  1. ימין אינו אנטישמיות, כמו ששמאל אינה אהבת ישראל. המסה האנטישמית הקריטית באירופה היום היא דווקא בשמאל. הימין האנטישמי קטן וכמעט בלתי פעיל.

   השמאל הקיצוני האנטי ציוני בארץ מחובר לזרמים אנטימשיים בשמאל העולמי, ומקבל חלק מהכסף מממנים אנטישמיים (כמו קרן פורד).

 2. את מסע הפרסום נגד סורוס. בגלל דברי השגריר או בגלל מעשי ביבי. אם ההשערה השניה נכונה אז מסתבר שביבי נחלץ לעזור לאדם שמאלני שתומך בעמותות שמאל. זה הרי סוג האנשים שהוא הכי שונא.

 3. התעמולה ההונגרית נגד סורוס אינה אנטישמית. בשום מקום לא צויין שהוא כאילו יהודי, הגם שהוא אינו יהודי. סורוס ממוצא יהודי, אבל כבר בנערות הוא החליט להתנתק מהיהודים/יהדות ולהיות אתאיסט. כשהפך לקפיטליסט חזירי היא החליט שהוא בעד עולם טוב יותר, שנשלט בידי ממשלה אחת, ואז הוא הגדיר את עצמו כ"אזרח העולם". לכן מי שטוען היום שפעולה לגיטימית נגד התערבות סורוס בחיי עמים אחרים היא אנטישמיות מוזיל את משמעות המונח אנטישמיות!

  מאחר שיש אנטישמים, כמו שיש שמאלנים, שמעלים את העובדה שסורוס נולד להורים ציהודים (אימו היתה אנטישמית גסת רוח שאמרה שהיא מתביישת שנולדה כיהודיה), הם ורק הם אחראים להכנסת משמעויות זרות למאבק הלגיטימי נגד האימפריאליזם הסורוסי, או הסוריאליסטי, בו אדם אחד מקים ,קמפוסים" ברחבי העולם שילמדו את באיהן מתורת הסורוס, שמבטלת את אחריות הפרט למדינתו. אז אולי במדינות אפריקה זה לא גורם לרעשים ורעידות אדמה (כי מושג הלאומיות זר להן), אבל באירופה זה נוגד את טובת הכלל והאינטרס של החברה המארחת את הפרוייקטים של סורוס. זכותה של חכל חברה, וממשלתה הנבחרת, להגן על ערכי החברה של עצמה.

  מעבר לכך, מאחר שכאמון קיצונים מימין ומשמאל חוזרים ןמזכירים שסורוס נולד כיהודי, כחלק ממלחמתם האנטישמית בציונות, תמיכה של יהודים בסורוס היא עזרה לאנטישמים.

  מכאן שדווקא התנערות נתניהו מפעולותיו של סורוס בהונגריה, ותמיכה לזכותה של ממשלת הונגריה לשמירה על ריבונותה, היא הצעד המתבקש להגנה על יהודי הונגריה. הנהגת יהודי הונגריה מבינה זאת עכשיו, וההדורים בין נתניהו והינם הוסדרו. רוה"מ הונגריה חיזק את המחוייבות שלו להילחם באנטישמיות. דווקא חיזוק השת"פ בין ישראל להונגריה, לפולין ולמדינות אחרות במזרח אירוםה יאדיר את שם ישראל והיהודית, יאיר קידמה ואהבת ישראל במדינות האלה, ויקטין בהרבה את חורי החושך האנטישמי בהן. לכן צריך לשבח את נתניהו על מהלכו הנכון בעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה