שינויים בסביבה האסטרטגית של ישראל במאה ה-21 (8)

אתיופיה ואריתריאה: מידידות לעוינות ובחזרה
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

בפרק זה אמשיך בתיאור השינויים המתרחשים בסביבה האסטרטגית של ישראל ומשפיעים על מעמדה במזרח התיכון ובעולם. במאמר זה אתמקד באתיופיה ואריתריאה, אך הפעם אתחיל בנימה אישית.

קיץ 1992. אסמרה. אז עדיין עיר פריפריאלית באתיופיה. היום בירת אריתריאה. היינו תשעה. ארבעה אנשי צוות של התעשייה האווירית, יהודי אמריקני בעל מבנה גוף אתלטי, מר עדני (שם מושאל) ואביו הקשיש, החבר ישראלי (שם מושאל) משגרירות ישראל באדיס אבבה ואנוכי עבדכם הנאמן.

מר עדני, גבר נאה, אז בשנות הארבעים לחייו, בא בבקשה מעניינת: יש באסמרה, הוא אמר, בית כנסת ישן. לא התפללו בו במשך כעשרים שנה. פעם, בימי הקיסר היילה סילאסי, הייתה כאן קהילה יהודית עתיקה. בית הכנסת היה פעיל מדי יום ביומו. אחרי הפיכת מנגיסטו הורע מצב היהודים וכולם, פרט למשפחתי, עזבו את אסמרה. חלקם עלו לישראל והיתר התפזרו למקומות אחרים. הוריי הקשישים החליטו להישאר במקום ואנוכי, שהתחתנתי עם אישה איטלקייה, נשארתי איתם. מכיוון שלראשונה זה שנים רבות התאספו באסמרה כמעט עשרה יהודים, ביקש אבי הקשיש שנפתח את בית הכנסת הישן, נארגן תפילה והוא גם יוכל לומר קדיש לזכר הוריו.

מובן שהסכמנו. מר עדני פתח את בית הכנסת, שהיה למעשה בליל של ריהוט שבור וזוהמה שהצטברה במקום במשך שנים. למניין דרושים עשרה, אולם היינו תשעה בלבד. יסלח לנו מי שמשגיח מלמעלה על המניינים. אביו הקשיש של מר עדני ניהל את התפילה בנוסח יהדות תימן. אני זכיתי במצווה שעד היום מחממת את לבי כשאני נזכר במעמד החריג הזה שהייתי שותף לו לפני 25 שנים באסמרה.

לאורך אלפי שנים הייתה אתיופיה מונרכיה שנשלטה על ידי קיסרים. על פי המסורת האתיופית היה הקיסר האחרון היילה סילאסי, גור אריה יהודה, הקיסר ה-225 בשושלת שהקים מנליק הראשון, בנם של מלכת שבא והמלך שלמה. מכל עמי אפריקה השוכנים מדרום לסהרה רק באתיופיה התפתח כתב. לכן יש עדויות כתובות על ההיסטוריה של אתיופיה, לעומת עמי אפריקה השחורה האחרים, אשר בהעדר כתב אין ידע היסטורי מסודר על אודותיהם.

פרט לתקופה קצרה מאד לפני ובזמן מלחמת העולם השנייה, שבמהלכה השתלטו האיטלקים על אתיופיה, הייתה מדינה זו היחידה באפריקה שלא הייתה קולוניה אירופית (גם ליבריה לא הייתה קולוניה אירופית. ארצות הברית הקימה אותה במאה ה-18 במטרה לקלוט עבדים משוחררים מאמריקה). בתקופת שלטונו של סילאסי נמנתה אתיופיה עם מדינות הגוש המערבי בנטייה חזקה לכיוון קשרים עם ארצות הברית.

כאשר קמה מדינת ישראל נקשרו יחסים דיפלומטיים וכלכליים עם אתיופיה הקיסרית. מכיוון שלא נמצא בישראל די בשר בקר להזנת האוכלוסייה, הקימו יעקב מרידור ועזריאל עינב חברה בשם "אינקודה" שרכשה בית מטבחיים ליד אסמרה. אינקודה קנתה ראשי בקר ממגדלים מקומיים, ארגנה שחיטה כשרה וייצרה קופסאות שימורי בשר. כך בשנים הראשונות לקיומה של מדינת ישראל היוותה אתיופיה מקור חשוב ובלעדי לבשר בקר עבור אוכלוסיית מדינת ישראל הצעירה. חיילי מילואים ותיקים זוכרים בוודאי את קופסאות הבשר של "אינקודה" שהוכנסו למנות הקרב, ואת קופסאות הלוף האגדי של ריכרד לוי, שהתבססו על בשר בקר שסיפקה חברה זו.

היחסים עם אתיופיה התחממו והיא הפכה לבת ברית של מדינת ישראל. מאות ישראלים עבדו באתיופיה בתפקידי סיוע שונים. הקבוצה הגדולה והבולטת ביותר בין הישראלים כללה מאות קציני צה"ל שלמעשה הקימו את הצבא האתיופי, אימנו אותו וציידו אותו. אל על קיימה קו טיסות ישיר לאדיס אבבה. תנועת תיירות מישראל החלה להתפתח, היעדים באתיופיה היו בעיקר אתרים היסטוריים, אתרי טבע, נוף, מסעות ספארי והעיר לליבלה – שם, על פי הסיפורים, נמצא ארון הקודש המקורי מבית המקדש.

פעמים אחדות הצילו ישראלים את היילה סילאסי מהפיכות שתכננו קושרים נגדו ונגד משטרו. הוא עלה לשלטון בשנת 1930 ובראשית שנות ה-70 של המאה העשרים הוא שלט באתיופיה, שכללה אז גם את אריתריאה, במשך יותר מארבעים שנה וכבר היה מבוגר וחולה. שלטונו התערער בהדרגה עד שבשנת 1974 הדיחה אותו קבוצת קצינים צעירים מצבאו. זמן קצר לאחר מכן הלך סילאסי לעולמו.

הקצינים הקושרים נתמכו בסתר על ידי שליחי ברית המועצות. הייתה זו אחת מתקופות השיא של המלחמה הקרה והסובייטים, במסגרת מאמציהם לחדור ליבשת אפריקה, ניסו את מזלם גם באתיופיה – והצליחו. המשטר באתיופיה הפך לדיקטטורה צבאית שהשתלטה באכזריות – כמו שהסובייטים ידעו לעשות במקומות רבים, כולל בארצם שלהם – על כל מוסדות השלטון במדינה. בסיוע ברית המועצות הנהיגו הקצינים, ובראשם הסרן הצעיר מנגיסטו היילה מריאם, משטר מרקסיסטי באתיופיה וניתקו את הקשר עם האמריקנים וגם עם ישראל. תוך זמן קצר סילק מנגיסטו באכזריות את שותפיו להפיכה והקים באתיופיה משטר יחיד דיקטטורי – בדומה, אגב, למה שעולל סטאלין בברית המועצות.

הייתה זו אחת המפלות הקשות ביותר של המעורבות הישראלית באפריקה, ולא היחידה שבהן. ישראל איבדה את מעמדה באתיופיה ולמעשה לא נותרה לה דריסת רגל גלויה בחוף המערבי של ים סוף למשך כעשרים שנים. כל זה החל להשתנות אחרי התמוטטות ברית המועצות. המעורבות של הסובייטים באפריקה וניסיונות החדירה שלהם למקומות רבים ברחבי היבשת התנדפו כמעט בבת אחת. ישראל, אשר בכל זאת שמרה על קשרים חשאיים עם גורמים באתיופיה, שבה בגדול ובגלוי למדינה זו. ב-1991 נפתחה מחדש שגרירות ישראלית באדיס אבבה וחודש הקשר האווירי בין נתב"ג לשדה התעופה שם.

בעקבות התמוטטות ברית המועצות התפרק גם המשטר המרקסיסטי באתיופיה. תושבי אריתריאה, שבמשך שנים ארוכות ניהלו מלחמת גרילה כדי לזכות בעצמאות, ניצלו את ההזדמנות ובמאי 1991, בטריטוריה שתהיה בעתיד אריתריאה העצמאית, הוקמה ממשלת מעבר זמנית בראשות מנהיג לוחמי הגרילה אייסאייס אפוורקי. ב-24 במאי 1993, אחרי שנערך במקום משאל עם ובו הצביעו 99% מתושבי המקום בעד העצמאות, הכריז אפוורקי באופן רשמי על הקמת מדינת אריתריאה. ממשלה לגיטימית הוקמה והוכרה על ידי האו"ם וגם על ידי ממשלת אתיופיה.

עם הקמתה קשרה אריתריאה יחסים דיפלומטיים עם מדינת ישראל. עד מהרה הפכו היחסים עם ישראל לשיתוף פעולה הדוק גם בענייני ביטחון. ישראל הקימה תחנת האזנה על פסגת אחד ההרים מצפון לאסמרה וקיבלה רשות להקים בסיס ימי קטן על אחד האיים, לא רחוק מנמל מאסאווה. כמובן שהתפתחות זו שינתה את המעמד האסטרטגי של ישראל ב-180 מעלות בפינה זו של העולם, שחשיבותה לאבטחת השיט לאילת אינה מוטלת בספק.

סיפור עלייתם ארצה של יהודי אתיופיה, בתחילה בחשאי (מבצעי "משה" ו"שלמה") ואחר כך בגלוי הוא פרק רווי הוד וגבורה בהיסטוריה הישראלית. תקצר היריעה בחיבור זה מלספר על אודותיו כאן. הייתי במחנה מעבר של יהודים באדיס אבבה ולא אכחד כי הזלתי דמעה בסתר. נכחתי בשדה התעופה באסמרה כאשר "אסטרה" של התעשייה האווירית השיב את איסאייס אפוורקי מטיפול רפואי מציל חיים בישראל. הטסת אפוורקי לישראל בשנת 1992 התבצעה הודות לשיתוף פעולה בין ארצות הברית וישראל. על הצלת חייו יש להודות לפרופ' אלי שוורץ ולמומחי המחלקה למחלות טרופיות בבית החולים שיבא.

תקצר היריעה מלספר את סיפורו של מטוס מיג 21, מהדגם המתקדם ביותר בעת ההיא, שאנשי התעשייה האווירית "רכשו" והביאו לישראל משדה התעופה באסמרה. מטוס עם "אפס קילומטרים" שנותר בשדה התעופה באסמרה אחרי שהסובייטים סיימו את תפקידם שם. בחינת קרביו של מטוס זה לימדה את חיל האוויר הישראלי הרבה מאוד על תכונותיו של המיג 21, שהיה אז מטוס המערכה העיקרי של הסובייטים וגרורותיהם. מידע זה הועבר לאמריקנים וסייע להם בתכניות ההגנה מהסובייטים.

בימינו אלה מעמדה של ישראל יציב גם באתיופיה וגם באריתריאה. קיימות שגרירויות ישראליות באסמרה ובאדיס אבבה ושגרירויות של שתי מדינות אלה בתל אביב. ישראלים יכולים לטוס בחופשיות לשתי הארצות. חברת התעופה הלאומית של אתיופיה "אתיופיאן איירליינס" מקיימת טיסות סדירות פעמים אחדות בשבוע מאדיס אבבה לישראל ובחזרה. נמל התעופה המודרני באדיס הפך לתחנת מעבר חשובה עבור ישראלים המבקשים לטוס למקומות אחרים באפריקה. חברת התעופה האתיופית מקיימת קשרי תעופה עם עשרות יעדים ביבשת השחורה וטיסותיה נחשבות לבעלות רמה גבוהה של שירות ודיוק.

כיום מעמדה האסטרטגי של ישראל במזרח אפריקה השתפר לבלי הכר לעומת הוואקום ששרר שם עד לא מזמן. אולם המהפכה לא נגעה רק בפן הביטחוני. נפתחו לרווחה שווקים ליצוא ישראלי לחלק זה של העולם. כמו כן אוכלוסיית יוצאי אתיופיה שנקלטה בישראל מהווה גשר חשוב בין שתי המדינות, אם כי נדרש שיפור בתחום זה.

עם נעילת הפרק השמיני בסדרה זו הסתיימה הסקירה על המדינות שנכללות בקבוצת הפריפריה האפריקנית – לוב, סודן, דרום סודן, אתיופיה ואריתריאה. בפרק הבא נעבור לעסוק במדינות הפריפריה הים תיכונית: קפריסין ויוון.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

  1. נכון מאד כתבת. ובהרחבה: בחינת כל עניין לעומקו, בניגוד לרכילות עיתונאית או אחרת, מחייבת, כמו במתמטיקה, פירוק לגורמים, בחינת כול גורם בפני עצמו, חיבור המסקנות והפקת לקחים. כך גם במקרה זה – בוחנים מה קורה בכל מדינה ואח"כ מסיקים מסקנות.
   ולענייננו – כבר הבנת שאני צודק בתזה הכללית. תודה על הפרגון.

 1. מוניר רדפא הביא מעירק לישראל כבר ב1966 מטוס מיג 21. מה כבר התחדש לישראל 25 שנה מאוחר יותר במטוס זה?

 2. האם לדעתך מיג 21 שהביא מוניר רדפא ומיג 21 שהובא 25 שנים לאחר מכן מאריתריאה הם אותו מטוס?
  האם, לדעתך, לא חלו שינויים באוויוניקה של המטוס הזה?
  האם לא היה שווה ללמוד את זה?

 3. וכעת כבר מתחבקים עם הודו שעד אתמול ראש ממשלה שלה לא טרח להגיע. תקיפה חיובית.

  1. על יחסי ישראל-הודו ייכתב בהמשך פרק מיוחד. אכן התפתחות היחסים עם הודו היא מדהימה. נפתח שם לרווחה שוק ענק ל"תוצרת הארץ". התקשורת במדינות ערב כבר "מייללת" על: "איך הפסדנו את הודו". לא אלמן ישראל.

  1. תודה על האבחנה. בוודאי שהכול סובייקטיבי. בייחוד כשבוחנים את מה שקורה סביב מדינה שכל כך הרבה נלחמנו למענה וכל כך הרבה התאמצנו להביא את דברה לעולם. מה רע?
   ואם אני מאושר (על פי הבחנתך) – מעט. יש מקום לשיפורים ואנו עובדים על כך.

  1. התשובה היא שזה מהחלט בזכות מדיניות ישראלית נכונה, כולל הסכמים מסחריים בין מדינות, רמה טכנולוגית גבוהה של מוצרים שונים יכולת לתקשר עם קליינטים בחו"ל וכיוצא באלו.
   למשל, דווקא בשל מדיניות נכונה בתחום הביטחון זכינו להערכה גבוהה (ברוסיה למשל) שהביאה להסכמים מסחריים משמעותיים ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה