מה שציוצים של נשיא יכולים להרוס

חשיבותה של ברית נאט"ו
תמונה של דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org

שבעים שנה הצליחה ארצות הברית לשמר על ההגמוניה שלה באירופה מול האיום ממזרח באמצעות חברותה בברית נאט"ו. אכן במחיר לא קטן, כפי שהעיר שוב ושוב הנשיא טראמפ, אבל בהתחשב בכך שמדובר במדיניות חוץ של האימפריה, בכלכלה האדירה בעולם, הנטל אינו מכביד לעומת היתרונות בקניית חזית שקטה לאורך שנים רבות כל כך. לשם השוואה, ארה"ב הוציאה 20 ביליון דולר על מיזוג אוויר לכוחותיה באפגניסטן ובעירק ועוד טריליוני דולרים על המערכה, ולא השיגה דבר במהלך 18 שנות מעורבות שם.

עם זאת, התקציב הביטחוני של ארה"ב ייצר הרבה מאוד מיליונרים ומיליארדרים חדשים והגדיל משמעותית את הפער בין יצרניות הנשק האמריקניות לשאר אומות העולם. אבני היסוד במדיניות החוץ של ארצות הברית שהונחו במהלך קיומה הם שילוב מוצלח של פתיחת שווקים לגידול התעשייתי הענק על ידי גידול בעוצמה הצבאית. ה"בזבוז" הצבאי הוא כורח לתעשייה הצבאית האדירה בעולם.

הצהרת מונרו מתחילת המאה ה-19 גידרה את השטח שהמעצמה הצעירה סברה שנחוץ להתפתחותה. ההתראה למעצמות הימיות ספרד ואנגליה להתרחק ממושבותיהן לשעבר וההדגשה כי האמריקות הנן החצר של ארה"ב, ולאחר מכן שכלול הדוקטרינה בידי נשיאים אגרסיביים כטדי רוזוולט – מהלכים אלה הרחיבו את תחום ההשפעה האמריקנית עד להוואי ולפיליפינים. באמצעות ייצור נשק והגדלת כוחה הצבאי הגנה ארה"ב על שווקי החוץ שהיו נחוצים לה לשיווק תוצרתה התעשייתית הגדלה בהתמדה. רכישת אלסקה מהרוסים וסילוק כל מכשול ואיום באוקיינוס השקט בכוח שירתו את ארה"ב היטב.

עד לראשית המאה העשרים הייתה אירופה מחוץ לתחום האינטרסים של ארצות הברית. אירופה הייתה גדושה בסכסוכי שכנים שהאמריקנים לא מצאו יתרון כלכלי להתערב בהם. רק עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה ולאחר מכן מלחמת העולם השנייה נגררה ארה"ב "הבדלנית" לסכסוכי הדמים ביבשת הישנה.

הסיכונים לסחר הימי של ארצות הברית מכיוון אירופה – בבניית עוצמה ימית צבאית של גרמניה ופגיעה באניות אמריקניות ניטרליות – אילצו את ארה"ב להפשיל שרוולים ולהתערב במהומה האירופית. מעורבותה בשתי מלחמות העולם ומתן סיוע נדיב לשיקום אירופה (תכנית מרשל) הקנו לארה"ב מעמד מיוחד באירופה ואפשרו לה להגן על עצמה מפני ה"סכנה האדומה" שהתפתחה במזרח לאחר המהפכה הבולשביקית של 1917, שחלחלה לשכנות האסייתיות ממזרח – סין, וייטנאם וקוריאה.

כריתת בריתות עם אויבתה לשעבר גרמניה ובניית הכוח המשמעותי של נאט"ו בהשתתפות גרמניה היו חוכמה מדינית שהביאה ל"פקס אמריקנה". ברית נאט"ו הצליחה להשאיר את הסובייטים בגבולותיהם, למעט תרגילי כוח בשטח גרורותיהם לפי ברית ורשה – צ'כוסלובקיה, הונגריה וגרמניה המזרחית. הדוב הסובייטי נזהר שלא לחצות את הקווים ששורטטו לקראת תום המלחמה בוועידת יאלטה.

עלייתו לשלטון של איש עסקים והפיכת אמריקה לעסק משפחתי של שושלת טראמפ-קושנר יצרה מדיניות חדשה: "Trump First", שראש המשפחה מכנה אותה בציניות "America First". טיפוח קשרי עסקים בין היזם טראמפ לצמרת הפוליטית-כלכלית המושחתת של רוסיה, בשעה שכל בר דעת מבין את הנזק העצום לאמריקה משיתוף פעולה כזה, או כפי שאמר הסנטור המפוכח מקיין: "רוסיה מדאיגה יותר מדאעש". טראמפ הצליח בתקופת ממשלו הקצרה לפגוע באינטרסים הטובים של אמריקה ולגרום לבני בריתה בברית האטלנטית זה למעלה משבעים שנה, הגרמנים, להתפכח מהאשליה שארה"ב תמשיך להיות שותף נאמן לברית.

האישה החזקה של אירופה הגברת מרקל אמרה, בעודה לוגמת בירה לאחר התוועדות בסיציליה שבה נכח טראמפ, כי כנראה יהיה על אירופה לסמוך על עצמה. גברת מרקל איננה נתונה לחסדי טראמפ כמו עושי דברו בבית הלבן, והיא רואה נכוחה את הברית שבין האינטרסים של היזם טראמפ לשכניה המסוכנים ממזרח פוטין ושות'. מרקל, שגדלה במזרח גרמניה, מבינה כי יחסי ארה"ב-אירופה נסוגו מאה שנה לאחור וכי גרמניה נותרה חשופה לאיום הרוסי.

הנזק המתמשך מיישום "מדיניות" טראמפ – דהיינו ריקוד צמוד עם הצאר פוטין ומשטרו המושחת על חשבון הברית היציבה עם מדינות אירופה – יכה בעתיד בכולם, אם לא יתוקן מיד. הנזק יכה גם בארה"ב עצמה, שכבר ניזוקה מהמעורבות הרוסית בפגיעה במערכת הבחירות האחרונה לנשיאות.

הזדיינות אירופה והקטנת המעורבות של ארצות הברית בנאט"ו היא תחילתו של תהליך החזרה למיליטריזם האירופי שהאמריקנים ידעו לרסן מאז 1945, ועד כה בהצלחה רבה, בהיותם האח הגדול ובעלי הכיס הנפוח. כן, ארה"ב מממנת את נאט"ו, ואפשר לשנות את יחסי המימון בדיפלומטיה שקטה. לבעוט בבוטות בשותפים הוותיקים לברית ולצייץ כי "הגרמנים רעים", לערער את ביטחון אירופה והברית הצפון אטלנטית – זהו הישג גדול לפוטין, הממתין מעבר לפינה ומחכך ידיו למראה השור הבלונדיני המסתער על כל חנות חרסינה העומדת בדרכו. רוסיה המוחלשת לאחר פירוק ברית המועצות לא תוכל למערב אירופה כל עוד ארה"ב שותפה בברית נאט"ו, אך קרע בברית נאט"ו יחזיר את רוסיה לאוקראינה, לבלארוס, למדינות הבלטיות ולפולין בתוך זמן קצר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. ולמען הבטחון בעולם יותר מה שאובמה עשה בכל שנות השלטון שלו

 2. מי שראה את הסנטור מקיין אתמול בדיון על קומי- טראמפ הבין שמקיין לא בשיאו.ולעצם הנושא,טראמפ לא מתפקד כנשיא רגיל ולכן יש לו טעויות מצערות.

 3. רק צרות צרורות הוא יביא על כולם. גם על ארה"ב, גם על רוסיה, גם על ישראל, גם על הפלסטינים, וגם על כל היתר. ואני לא רואה שיורידו אותו. ומדהיםפ כמה מעריצים יש לו ובמיוחד ישראל.

 4. ארה"ב לא הוציאה 20 ביליון דולר על מיזוג אוויר לכוחותיה באפגניסטן ובעיראק.
  ארה"ב השיגה לא מעט ב- 18 שנות המלחמה שם. למצער – ריסקה את הצבא העיראקי. 100% לטובתנו.
  ארה"ב מייצאת 100 מיליון טון גרעינים לכל העולם.
  ארה"ב מחזיקה כוחות צבא בכ- 70 מדינות.
  לעומת זאת רוסיה היא כיום מדינה בנסיגה משמעותית. אפילו נושאת המטוסים היחידה שלה כשלה במלחמה בסוריה.
  אל דאגה, נאטו לא מתפרקת. אולי טורקיה תעוף מנאטו. הדרישות של טראמפ ממרקל ומאחרים להשתתף במימון נאטו – מוצדקות.
  טראמפ יודע מה הוא עושה. הוא גם מוקף ביועצים מעולים.

 5. יצחק שלום
  הערכותיך לגבי טראמפ ונושאים אחרים אינן עולות בקנה אחד עם השקפותי ואפילו לגבי מה שנחשב כעובדות , אנו חלוקים . וזה בסדר כל עוד פרופסור כשר מתיר להביע דעות נוגדות עלי אתר
  אבל לגבי קביעתך כי טראמפ יודע מה הו עושה , אני סבור שכדאי להעביר לו את המסר כי לי נראה ׳ שאפילו הוא אינו יודע מה הוא עושה ואם לא מזחיחות דעת הרי לפחות מתוך ניסוי וטעיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך