איראן, אך צפון קוריאה תחילה

מדיניות טראמפ אל מול צפון קוריאה
תמונה של דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org

על מנת לנתח, לא כל שכן לחזות, את שצופן לנו העתיד במתיחות שבין ארה"ב לצפון קוריאה, יש לקחת הימור וסיכון ממש לא מושכל, או (בהומור כמובן) להוסיף בסוף כל הערכה שכזו את המילים: ו/או להפך. הסיכון שבכך רב משום שבמקרה זה, משני עברי המתרס עומדים אנשים בלתי צפויים שאת פעולותיהם מי ישורנו.

מהעבר האחד קים ג'ונג-און מנהיגה הטוטליטרי והאכזר של הרפובליקה העממית הדמוקרטית של קוריאה, שאינו חושש לאיים על המעצמה החזקה בעולם בהשמדה גרעינית. מהעבר השני ניצב הנשיא טראמפ – תעלומה בפני עצמה – אדם ש"ניחן" ביכולת ורבלית ובאוצר מילים של נער בגיל בר מצווה, אדם שתהה בקול טרם בחירתו : "בשביל מה אנחנו צריכים פצצות אטום אם אנחנו לא משתמשים בהן" (ציטוט מדבריו).

קודם שננסה בכל זאת להבין לאן עשוי/עלול להתגלגל סכסוך זה, נתעכב בקצרה על ההיסטוריה הגרעינית של הרפובליקה העממית הדמוקרטית של קוריאה וכיצד כבר היתלו בעבר הצפון קוריאנים במערב.

בשנת 1994 בניסיון לעצור את תכנית הגרעין הצפון קוריאנית, חתמה עמה ארה"ב על הסכם שלפיו תכנית הגרעין תוקפא, ובתמורה לכך יסופקו לצפון קוריאנים שני כורי כוח גרעיניים, ועד שאלו יופעלו תיהנה צפון קוריאה מאספקת נפט מהמערב. באמצע שנות התשעים פקד רעב כבד את צפון קוריאה, 1-3.5 מיליון איש גוועו ברעב ומתו (הנתונים נותרו עד היום עלומים), אך הדבר לא שינה במאום את מדיניות ה"סונגון" שלפיה הצבא קודם לכול, וכל זאת במדינה שהתל"ג בה הנו מהנמוכים בעולם. בשנת 2002 כבר הגדיר הנשיא בוש את צפון קוריאה כחלק מציר הרשע שכלל גם את עיראק ואיראן.

בחודש אוקטובר 2006 ביצעה צפון קוריאה, לתדהמת העולם כולו, פיצוץ גרעיני תת-קרקעי. מועצת הביטחון הטילה סנקציות קשות על המדינה, ובעקבות כך בחודש פברואר 2007 נחתם שוב הסכם לעצירת הפיתוח גרעיני, ושוב בתמורה לאספקת נפט ומזון. לא חלפו שנתיים וב-25 בחודש מאי 2009, שבו הצפון קוריאנים לסורם וביצעו פיצוץ גרעיני תת-קרקעי נוסף. כל אותו הזמן המשיכה צפון קוריאה להשקיע מאמץ עצום בפיתוח טילי קרקע-קרקע לטווחים שונים.

תקיפת טילי הטומוהוק בסוריה והשימוש הפומפוזי שעשו האמריקאים בפצצת ה-43 GBU (אֵם כל הפצצות), נועדו ראשית לכול והרבה מעבר לנזק שגרמו בפועל, לאותת לפיונגיאנג, ולא פחות מכך לטהרן, שכללי המשחק השתנו ושמדיניות הבית הלבן בשמונה השנים האחרונות פסה מן העולם.

אני מוכן להסתכן ולהעריך שצפון קוריאה לא הורתעה דיה, וכי הפיצוץ הגרעיני התת-קרקעי אכן ייערך בזמן הקרוב. או אז עולה מאליה השאלה כיצד יגיב לכך הנשיא טראמפ. בהקשר זה חשוב להבין שחלון ההזדמנויות האמריקני לתגובה, ילך ויצטמצם ככל שיחלפו החודשים והשנים, שכן נכון להיום הטילים הבליסטיים הצפון קוריאנים לא הגיעו לבשלות ומיומנות טכנית ראויה, ושיעור התקלות ואובדן הטילים לאחר שיגורם, הנו גבוה מהמקובל ומעיד על בעיה בתחום זה. חשוב מכך, ככל שיחלוף הזמן כך ילכו הצפון קוריאנים ויתקדמו בתחום מזעור פצצות הגרעין והתאמתן לנפחם המצומצם של ראשי הקרב בטילים.

לשון אחר, היה וצפון קוריאה תתקדם בשני התחומים הנ"ל, הרי שאז ייווצר מצב חדש שלפיו כל פעולה אמריקנית כבר תיעשה, אם בכלל, תוך הבאה בחשבון של תגובה צפון קוריאנית על אדמת ארה"ב. על כן אני נוטה להניח – חרף כל ההסתייגויות שבפתיחת הדברים – שאירוע של פיצוץ גרעיני תת-קרקעי נוסף ו/או שיגור מוצלח של טיל בין-יבשתי, עלול להביא את הנשיא טראמפ לפעול בנחישות בחלון ההזדמנויות העכשווי, ובכך גם לנטרל כל רצון איראני עתידי להמשיך בתכנית הגרעין שלהם גם אם בסתר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

19 תגובות

 1. ניתוח מעניין ואני מסכים שקשה מאוד לצפות את העתיד כששני השחקנים הם בלתי צפויים לחלוטין ואחד מהם חסר נסיון מדיני

 2. ניתוח ברור ומדויק.
  לגבי צפון קוריאה – יש אומרים שהטילים הבליסטים שהוצגו במצעד האחרון הם Fake. יש גם סרטון שמראה שחלק מהראשים של הטילים הנ"ל הוסטו לזווית מוזרה עקב הרוח.

  1. יש מצב ששליטי צ.קוריאה משחקים פוקר ללא קלפים חזקים ביד.

 3. אכן כללי המשחק השתנו לחלוטין מאז נבחר טראמפ, ומצד שני קשה לצפות לאן מנשבות הרוחות. ימים יגידו אם אתה צודק או לא, מה שבטוח הוא שההימור שלך יכול עוד להתממש

 4. ניתוח מעמיק של שורשי הסכסוך. כנראה שצפ'קוריאה "לא תפתיע" והניסוי הבא הוא רק עניין של זמן. אכן נראה שטראמפ "לא עושה חשבון" אבל ישנם שני גורמים שהיה מעניין לשמוע דעה: הרוסים האם ינקטו צד ויהיו אקטיביים ויותר מהם מה יעשו הסינים. עם כל הכבוד לטנגו הזה צריך לפחות שניים.

  1. מסובך לחיזוי, מעריך שהיה ויתפתח עימות הרוסים יתמכו בצפון קוראנים מילולית, יניעו כוחות בסמוך לגבול המשותף, יציבו שם טילי נ"מ ארוכי טווח, יאיימו אך לא מעבר לכך. הסינים מוצגים עתה ע"י ארה"ב כמי שפועלים לצד ארה"ב להרגעת המפון קוראנים והאינטרסים הכלכליים מול/עם ארה"ב ימנעו מהם להיות אקטיביים בעת עימות, כך שלהערכתי צפון קוריאה בפועל תישאר לבד

 5. דודי מסכם במאמרו בצורה תמציתית וקולעת את המצב.לדעתי הניסוי" הכושל" שביצעה בשבוע שעבר צ.קוריאה הוא יריית פתיחה בכיוון של הסדר דיפלומטי בחסות הסימים בחזקת…..אנחנו לא מפחדים מאף אחד ולראיה הירי משבוע שעבר….הכישלון תוכנן ונועד כך שלא יגרום לגינויים רועמים מידי תרתי משמע

 6. מה הוא מתערב בסוריה
  ולגבי צפון קוריאה זה הכל שטויות הם קליפת שום

  1. שרון, בסוריה זו הייתה הזדמנות להכריז "חזרנו לעיניינים גם במזה"ת" לא הרבה מעבר לכך ובטח לא להשפיע צבאית על המערכה שם. לגבי צ.קוריאה מדינה בעלת יכולת גרעינית צבאית גם אם מוגבלת, לא יכולה בשום אופן להחשב כקליפת שום!

 7. דודי אני חושב שאתה טועה קצת בהתייחס להיותו של טראמפ לא צפוי

  טראמפ וציוותו סיימו לאחרונה גיוס של 130 מיליון דולר כחלק מהערכות למסע הבחירות של 2020. (הגיוס כלל גיוס ישיר בסך 8 מיליון דולר, גיוסים עקיפים בסך 30 מיליון דולר ועוד עודפי תקציב ממסע הבחירות הקודם)

  מי שעובד כך הוא אדם / ממשל מאוד מאוד מתוכנן

  ההבדל העיקרי בין ממשל טראמפ לממשלים הקודמים הוא שממשל טראמפ החליט לטפל בבעיות במקום לדחות אותם.

  1. אלעד, "לטעות קצת" זה מונח שאני יכול לחיות איתו בסדק גמור, וברצינות יתר, גיוס הכספים לעתיד אכן מעיד על אנשי עסקים וטראמפ אכן כזה. לגבי מדיניות חוץ ובטחון, דיי מוזר שהמאנשים החשובים שאליהם הוא הכי קשוב הם ביתו וחתנו, אם כי מסכים איתך שהממשל החדש ובניגוד לקודמו אכן החליט לטפל בבעיות

   1. דודוי, אני הייתי נזהר מלאמץ את הקביעות העיתונאיות בהתייחס לביתו וחתנו.

    התהווה אצל הדודנים בצד השני של השלולית האטלנטית צוות רציני לטיפול במדיניות חוץ
    ביתו וחתנו לא חלק ממנו.

    הפיתרון המוצע יהיה פיתרון הוליסטי שיכלול הטבות מסויימות לצורך הגברת הלחץ הדיפלומטי / כלכלי בעיקר מצד סין והדברים הללו מתרחשים בפועל – סנקציות על פחם ותנועה וכ"ו – ובאם תישבר מסגרת הפעולה ע"י ניסוי צפ"ק בעזרת פעילות קינטית

 8. לדעתי, הפתרון כאן סבוך הרבה יותר.
  תוכנית הטילים והגרעין של צפון קוריאה היא חלק מרכזי מאסטרטגיה שנועדה להדוף איום גדול מזה של אויב זר, כמו ארה"ב וכו', והוא ערעור המשטר בפיונגיאנג.
  התפרקות מנשק יכולה להביא להכחדה של השלטון.
  כמו כן יש לקחת בחשבון שדרום קוריאה, עם בריתה סיאול בת כ25 מיליון בני אדם,
  תיהיה מטרה לתקיפת צפון קוריאה
  וטראמפ צריך להביא זאת בחשבון בכל צעד לפירוק צפון קוריאה מנשקה או הענשתה.
  לפיכך, כל הסכם שצפון קוריאה תקבל, יעלה ביוקר לארה"ב ובעלות בריתה.

 9. ועכשיו גם את סין, האם איראן אינה מאימת להשמיד את ישראל?תקיפה בתגובה לאיום גם אם הוא מלווה בשיגור טיל בליסטי אינו עילה להתקפה (ראה איראן המאיימת להשמיד את ישראל ומפתחת טילים שיאפרו לה לפגוע גם בשטן הגדול).
  כווווולם חושבים שזו עדיין לא עילה לפגיעה באיראן, יתכן שתקיפת צ. קוריאה תשנה את המשוואה…..ואולי לא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת