פנייה אישית לנשיא החדש בבית הלבן

פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני בתיווכה של ארה"ב
טראמפ נואם
דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org

אדוני הנשיא הנבחר של ארה"ב דונאלד טראמפ, איננו מכירים, אני ישראלי שחי בישראל, ומלווה באופן פעיל את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, זה למעלה מ-70 שנים.

על אף עברי הצבאי-ביטחוני העשיר ורב השנים, ואולי דווקא בעטיו, אני נמנה עם אלו הקרויים במדינת ישראל: "סמולנים". אלו המאמינים שיש רק פתרון אחד למאבק המתנהל בינינו, היהודים בישראל, לבין בני העם הפלסטיני – פתרון בדמות הסכם מדיני שיהיה מקובל על שני הצדדים. הסכם כזה ישים קץ למאבק הנמשך כבר כמעט 100 שנים, מאבק שלדאבוני, עדיין איננו רואים את פתרונו.

שמחתי לשמוע כי בשבועות הספורים העומדים לרשותך עד לכניסתך לבית הלבן, ביקשת להתעדכן גם בענייננו, ובצדק אמרת כי המצב הנוכחי הוא בלתי נסבל. הבהרת כי בכוונתך, בין שאר בעיות הפנים והחוץ המונחות על שולחנך, ללמוד ביסודיות את נושא הסכסוך, להתמקד בו ולנסות לפתור אותו.

הרשה נא לי לעוץ לך עצה: ברוכה התערבותך הצפויה, אך, אנא, הנמך ציפיות. אין שום סיכוי להגיע להסכמה כוללת אשר תביא ליישוב סכסוך זה מיסודו. כולנו מצטערים על כך, אולם זו המציאות, וחבל שגם לחובתך, כמו לקודמיך, יירשם ניסיון כושל נוסף במציאת פתרון לסכסוך רב השנים.

לא ארחיב בהסברים, צוות היועצים שלרשותך יוכל לעשות זאת ביסודיות ובמלוא הפירוט. אסתפק בהערה אחת. אפילו אם בדרך נס היית מעלה נוסחת פלא של פתרון, שתהא מקובלת הן על העומדים בראש המערכות בישראל והן על הפלסטינים – אין די בכך. בכל מקרה תידרשנה שנים רבות, לפחות שנות דור, ליישום ולביצוע המוסכם. זו תקופת הזמן שבה שני הצדדים יידרשו למאמץ ולהחלטות קשות, וכמובן גם ייאלצו להתמודד עם אלו המנסים לחבל בהסכם ולנטרל אותם. זו תקופת זמן שתימשך ללא ספק מעבר לכהונתך כנשיא ומעבר לכהונתן של המנהיגות הישראלית והפלסטינית של היום.

עם זאת אינני מציע להרים ידיים וכלל לא לנסות ליישב את הסכסוך. ראוי לבחור נושא אחד ממרכיבי הסכסוך, ולהגיע עליו להסכמה עם שני הצדדים – בדרך זו תוכל להתחיל בתהליך הדרגתי של הפשרת הקיפאון. בטוחני כי חבר היועצים שלצדך יוכל להעלות הצעות לנושאים כאלו. ובכל זאת, רק על מנת להבהיר את כוונתי, אעלה כאן שניים מהם.

הנושא הראשון: בעיית הפליטים הפלשתינים, אלו הנופלים בקטגוריה של פליטי מלחמת 1948. שום הסכם בילטראלי לא יוכל להתממש כל עוד קיימת "פזורה" בלתי פתורה זו. להלן הצעות אחדות שתאפשרנה פתרון הבעיה:

הקמת קרן בין-לאומית לפיצוי הפליטים, קרן שגם ישראל, כמובן, תהיה בין התורמות הגדולות לה. קרן זו תציע לכל פליט פלסטיני המחפש פתרון לו ולמשפחתו, לקבל את המגיע לו ולהשתקם;

החלטה פוליטית, בין-לאומית, אשר תבטל את המעמד החריג של אונררא, ותעביר את הטיפול למערכת של האו"ם האחראית לכלל הפליטים בעולם, ולפי אותם כללים;

מתן סיוע למדינות ערב המאכלסות היום את מחנות הפליטים, לשם הקמת עיירות מסודרות אשר תקלוטנה את הפליטים ותשקמנה אותם.

הנושא השני: הר הבית. מקום קדוש זה הוא המוקד לבעיות ולעימותים בין מאמיני שלוש הדתות המונותאיסטיות. זהו פצע פתוח החייב פתרון שיהיה מוסכם ומיושם.

אין לי ספק שאין לתת לאחת משלוש הדתות המונותאיסטיות שליטה בלעדית במקום. דווקא בנושא רגיש זה תוכל אתה, כמי שעומד בראש המעצמה הגדולה בתבל, בעזרת המנגנונים הבין-לאומיים, לכנס את המנהיגים של שלוש הדתות ולהגיע לפתרון שיהא מוסכם ומיושם.

ולסיכום, כבוד הנשיא, אדגיש כי עמי האזור משוועים להתערבותך ולעזרתך. הדרך להצלחתך כאן, באזור הכל כך נפיץ הזה, היא ההליכה המתונה המצניעה לכת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. טראמפ לא יהיה סבלני כמו אובמה. אתו צריך להתנהג ביתר התחשבות. הוא באמת יכול לעזור לנו לפתור הבעיה.

  2. טראמפ מתענין בסכסוך בקושי רב כעת.עליו להקים שלטון ואז אחרי הקמת השלטון יתפנה לבעיות העולמיות.זה ייקח זמן יתכן שרק בעוד כשנה.

  3. גם הישראלים וגם הפלסטינים יבינו מהר שאתו לא מתעסקים וכדאי לזרום אתו.

    1. לגמרי לא בטוח. מדיניות חוץ לא מענינת אותו לפחות בשנת כהונתו הראשונה.

  4. למה שהמנהיגים הדתיים יסכימו להאזין דווקא לטראמפ? דומני שהסיכוי לכך נמוך.

  5. דעותיו כנגד ההתנחלויות קשות מאד
    פתאום יתחילו להבין כאן כמה אובמה היה נוח וטוב לנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן