טרור אסלאמי או אסלאמופוביה?

התקינות הפוליטית מונעת מאבק מוצדק בטרור
תמונה:Kbolino en.wikipedia.org

על רקע מתקפת הטרור באורלנדו ועוד קודם לכן בפריז, ולאור הימנעות נשיא ארצות הברית ברק אובמה לכנות את ההתקפה "טרור אסלאמי", מתעורר ויכוח בשאלה מהו הטרור הזה וכיצד לכנותו או להגדירו.

נבחן כמה עובדות שנראה שאין עליהן ויכוח: מבצעי הפיגוע באורלנדו וגם זה בפריז נשבעו אמונים לדאע"ש אך לא היו חלק ממנו לפני כן ולא נשלחו על ידי הארגון לבצע את הפעולות. ארגון המדינה האסלאמית קיבל אחריות בדיעבד על הפיגועים. זהו דפוס די נפוץ לאחרונה – גורמים יחידים בעלי זיקה מוסלמית קיצונית מחליטים על דעת עצמם, אך בהשראת דאע"ש, נשבעים אמונים לארגון ומבצעים פיגועים קשים. בדיעבד הארגון לוקח אחריות למעשים ומתפאר בהם ובכך תורם להפצת תורתו ולגיוס מחבלים-מתאבדים חדשים.

יש סוגים שונים של טרור. טרור לאומי, טרור חברתי-כלכלי וטרור דתי. הטרור הפלסטיני למשל הוא בחלקו טרור לאומי ובחלקו טרור דתי-לאומי (חמאס). הטרור הדתי הוא טרור הנובע ממניעים דתיים ושואף להשיג מטרות דתיות.

המטרה של חברי המדינה האסלאמית איננה לקבל שליטה על טריטוריה שבה הם יושבים ושם להשליט את תפיסת עולמם. המטרה שלהם היא להשליט את האסלאם, על פי תפיסתם, על השטחים שבהם חיים מוסלמים ועל העולם כולו, לא פחות. אם כך, זוהי מטרה דתית ולשם כך מפעילים טרור דתי אסלאמי. איך שלא נסובב את זה, לשם אנחנו מגיעים.

אם כך, יש כאן טרור שמניעיו דתיים ומטרותיו דתיות מוסלמיות. המסקנה הלוגית המתבקשת היא – "טרור אסלאמי"!

מובן שאין פירוש הדבר שכל או רוב המוסלמים תומכים בטרור. סביר להניח שהרוב המכריע של המוסלמים אינם מקבלים את התנהלות גורמי הטרור האלה. זה לא משנה את העובדה שישנה תופעה כזו ויש לכנותה בשמה על מנת להתנגד לה ולהכריעה. אין צורך להיגרר להתבטאויות קיצוניות כמו של דונאלד טראמפ על האסלאם, אלה רק מגבירות את הקיצוניות, אך יש לקרוא לכל האחראים לתופעה להכיר באחריותם.

יש לקרוא לטרור האלים והרצחני בשמו האמתי ולדרוש מכל הגורמים המתנגדים להוקיעו פומבית ולהילחם בו.

כיום בשם התקינות הפוליטית מנסים להימנע מהגדרה של דברים כפי שהם. זהו, לדעתי, עיוות של הדברים שנכון וחשוב להגיד ולעשות. בשם התקינות הפוליטית מאפשרים לתופעות בלתי נסבלות להמשיך להתקיים ולא קוראים לסדר את האחראים.

בשם נקיפות המצפון וההכאה על חטא המערב נזהר בכבודן של מדינות ערב והמדינות המוסלמיות. הגיע הזמן להשתחרר מרגשות אלה ולעבור פרק. עברו כבר עשרות שנים מסיום הקולוניאליזם והגיע הזמן שהמדינות אשר השתחררו מעול זה ייקחו אחריות על עצמן וייקחו אחריות לתוצאות ההתנהלות שלהן עצמן. ההקצנה הדתית המוסלמית מבית המדרש של המדרסות בסעודיה ובפקיסטאן היא הגורם המרכזי בהתפתחות זו. עוד גורם מרכזי הוא הדיכוי וחוסר החופש במדינות אלה. אלמנט נוסף הוא המצוקה הכלכלית של אזרחים מוסלמים רבים, למרות עושרן המופלג של חלק ממדינות האסלאם. גורם משפיע חשוב אחר הוא החינוך המסורתי, הדתי דוגמטי.

כל אלה אינם גורמים הנובעים מן הקולוניאליות המערבית ששררה באזורים אלה לפני עשרות שנים. גורמים אלה הם הלכה למעשה תוצאה של התנהגות השלטון במדינות אלה מאז. זה באחריותם ואין לאפשר להם להתנער מכך בשם הטיעון המאוס של תקינות פוליטית.

בשם התקינות הפוליטית ותפיסת אחריות היסטורית מאפשרים לעולם הערבי ולעולם המוסלמי שלא להתמודד עם תחלואיו הרבים ולא לקבל אחריות למה שקורה בסביבתו: ההקצנה הדתית, הניצול הכלכלי, הפגיעה החברתית, חוסר החופש והשוויון, גילויי האלימות כלפי אחרים, זרים ונשים, חינוך לשנאה ולראייה חד-צדדית וחד-ממדית. הגיע הזמן להתעמת עם כל אלה ולשים את המראה לעולם הזה על מנת שיתמודד עם הבעיות, שכן הן כבר מזמן חורגות מתחום המושב של העולם הערבי והעולם המוסלמי.

מי אחראים להקצנה בעולם המוסלמי ולהתפתחות הטרור הדתי מוסלמי, סוני ושיעי כאחד?

מן הצד הסוני, ערב הסעודית – כמדינה או באמצעות אלפי נסיכיה העושקים את האוכלוסייה – מימנה ומממנת את ארגוני הטרור הדתיים האלה. בין אם זה אל-קאעידה,המדינה האסלאמית או אחרים. מן הצד השיעי, איראן תומכת ומממנת גורמי טרור שחלקם דתיים וחלקם לאומיים (לאו דווקא שיעים).

התקינות הפוליטית הגורסת שאין להכתים ציבור גדול באשמה קולקטיבית של טרור אסלאמי היא זריית חול בעיניים! הגיע הזמן לקבלת אחריות, מבלי לגרוע באחריות הקולוניאלית ההיסטורית, ולביקורת עצמית של העולם הערבי והעולם המוסלמי. האחריות של הציבור המוסלמי הרחב, אם אינם רוצים לראות עצמם חלק מטרור זה, היא להתנער בצורה גלויה ופומבית ולהתנגד לתופעה באופן פעיל וגלוי.

האחריות העיקרית מוטלת על מנהיגי הדת המוסלמיים המרכזיים ועל מנהיגי המדינות המוסלמיות. מנהיגים אלה צריכים להוביל את המאבק בטרור הדתי המוסלמי, אלא אם כן הם אינם מתנגדים לו. זוהי חובתם הדתית, זוהי חובתם המוסרית וזוהי חובם הלאומית והבין-לאומית!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

15 תגובות

 1. על כל מדינה בעולם לדרוש מראשי הקהיה המוסלמית ומכוהני הדת בשטחה לגנות מפורשות את הטרור.

  1. הדבר החשוב הוא להביא את מדינות האסלם להתמודד בצורה ראויה עם מחדליהם ולטפל בשורשי התופעה במדינותיהם. זה כבר יוביל בצורה קלה ופשוטה יותר להוקעה בכל המדינות האחרות.

 2. נכון שלא כול המוסלמים טרוריסטים אבל כול הטרוריסטים מוסלמים.
  מנהיגי הדת והמנהיגים הפוליטיים של חלק ממדינות האסלאם הם הם הטרור בהתגלמותו. החל בנסיכים הסעודים וכלה בעולאמא האירניים.
  אין סיכוי שהם ילחמו בטרור.
  אחרי שמנהיגי המערב יתעוררו והנשיא האמריקני האסלאמופיל יסיים את תפקידו – אולי תתחיל מלחמה יותר רצינית נגד הטרור.

 3. לא כל המוסלמים טרוריסטים, למעשה רוב המוסלמים אינם טרוריסטים, וגם לא כל הטרוריסטים מוסלמים. קל מאוד לסלף את הדברים ולהכפיש. לא הייתה כוונה במאמר להתגולל על כל המוסלמים אלא לשים את הדברים כפי שהם והם מספיק קשים. למרות טענתך אני משוכנע שבסופו של דבר ילחמו מדינות ערב בטרור האיסלאמי. למעשה במידה מסוימת זה כבר התחיל.

 4. דרישה במדינות מסוימות מראשי הקהילה היהודית שלא לתמוך בצעדים מסוימים של ממשלת ישראל….

  1. מה הסיכון בכך? לא צריך שממשלות ידרשו מיהודים לא לתמוך במעשים של ממשלת ישראל הם מבינים לבד שמעשים מסויימים הם בעיתיים, בלשון המעטה.
   חוץ מזה זה לא קשור! מה שצריך לגנות ולהוקיע צריך להעשות

 5. סוף סוף לשמוע את מה שאני מחכה שיאמר ולא נאמר באופן תמוה עד היום!
  אני לא מבינה איך עד כה העדר התגובה של מדינות מוסלמיות וקהילות מוסלמיות, לא עלה לסדר היום העולמי.
  על כל מדינה בעולם לגנות בעצמה ולדרוש ממנהיגי הדת בשטחה לגנות במפורש (כולל סימון פעילויות אלו כחטא מפורש) את הטרור המופעל על ידי דאעש.
  הם חייבים להתנער מתנועה זו כמייצגת של האסלם והאו"ם חייב לעזור /לדחוף אותם לגינוי זה.

  1. זה בגלל שנותנים הנחות לדת ולהתנהגויות בעיתיות בשם הדת. וזה לא מוגבל רק כלפי האסלם אם כי העיקר הוא בהתנהגות של גורמים מוסלמיים

 6. העולם יפסיק לפחד וגם המוסלמים יבינו שהעתיד שיך לאנשים המתקדמים ולא לאלה שרוצים להחזיר אותנו אלפי דנים אחורנית

  1. המדינה האיסלמית היא רק התוצאה של התנהלות מדינות וגורמי דת מוסלמים. חלקם נחשבים "מתונים". סעודיה למשל היא מולדת הקיצוניות המוסלמית ועכשיו באופן פרדוכסאלי נחשב בין המדינות המתונות. זה עקום.
   הבעיה לא תיפתר עד שלא ידרשו ממדינות אלה למתן את אנשי הדת שלהם ואת התנהלותן הפנימית האנכרוניסטית.

 7. עקרונות הדמוקרטיה מחייבים צעדים הכי נוקשים נגד טרוריסטים, אחרת הדמוקרטיה תקרוס מהר בפני הטרוריסטים

  1. לא הבנתי הפוך ממה?
   לא מדובר על דמוקרטיה מדובר על התמודדות מול גורמים חיצוניים מצד מדינות המערב. והתמודדות של המדינות המוסלמיות, הלא דמוקרטיות, עם החוליים שלהן.

  1. לצערי הרב רבים מאוד לא מוכנים לראות כך את הדברים. מטעמים של תקינות פוליטית או מאשליה עצמית. כאן מתחילה בעיה קשה של חוסר יכולת להתמודד עם הדברים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך