לא שוכחים, לא סולחים אבל מתקנים

המטוטלת במערכת הבחירות בארה"ב וההשלכות על ישראל
הילרי קלינטון צילום רשמי של הסנט האמריקני en.wikipedia.org

"בלתי נסלח", סרטו הבלתי נשכח של קלינט איסטווד משנת 1992, שזכה בארבעה פרסי אוסקר ונחשב לאחד הסרטים הטובים בתולדות הקולנוע האמריקני ולקלאסיקה בז'אנר המערבונים, הוא בעצם משל לתולדות ארצות הברית של אמריקה. צריך היה רק להוסיף לו את המילים "בלתי נשכח". אבל "בלתי נסלח" כבר מגלם בתוכו תובנה זאת.

הכלל במדיניות האמריקנית של בלמים ואיזונים (checks and balances) חל לא רק במאוזן-רוחבית, כלומר במערכת הרשויות – המחוקקת, המבצעת והשופטת – אלא גם אנכית, כלומר לאורך ההיסטוריה. בכל מהלך ההיסטוריה האמריקנית תמצאו את הקלקולים ואת התיקונים, והאמריקנים מצטיינים בשניהם.

נביא דוגמה בסוגיה אחת מן המאה ה-20. אחרי מלחמת העולם הראשונה, בעלות הברית ובראשן ארה"ב ריסקו את גרמניה, פיזית כלכלית ומוראלית, ובכך זרעו את זרעי המפלצת הנאצית. אחרי מלחמת העולם השנייה עמדה ארה"ב בראש המערכה לשיקום אירופה, כולל שיקומה של גרמניה האויבת, ב"תכנית מרשל", וסללה את הדרך לאירופה חדשה ושלווה עד היום הזה.

ועוד דוגמה. בראשית מלחמת העולם השנייה, חרף העובדה שהגייסות הנאציים שטפו את אירופה ובריטניה נותרה כאי אחרון של התנגדות, ואף שהנשיא רוזוולט נטה להצטרף למערכה, העם האמריקני התנגד. הבדלנות חגגה. אבל אחרי ההתקפה של היפנים על "פרל הארבור", לא רק שארה"ב הצטרפה למלחמה, אלא היא הפכה למכלול מלחמתי אדיר של ייצור כלי מלחמה, ביבשה, באוויר ובים. מאות אלפי טנקים, אניות ומטוסים יוצרו בשיטת הסרט הנע, וסופקו גם לבנות הברית, כולל רוסיה. התבוסה של גרמניה הייתה רק עניין של זמן.

התופעות שהזכרתי כאן הן רק שתיים מתוך תופעות רבות, המראות שבחברה האמריקנית יש נטייה לשבירת כלים, ומנגד מנגנון אשר מתקן פגיעות במערכות.

כל הפרשנים בארה"ב ובעולם תמימי דעים כי ההופעה המטאורית של דונלד טראמפ וברני סנדרס במערכת הבחירות לנשיאות היא תגובה קיצונית מימין ומשמאל. הימין זועם על אובדנה של הפרוטסטנטיות הלבנה, והשמאל כועס על הדמוקרטים שאפשרו את שלטון ההון המושחת. טראמפ הוא תשובה לראשונים, וסנדרס הוא מענה לאחרונים. אבל באמריקה כמו באמריקה, הכיפופים מימין ומשמאל יביאו לאיזו דרך ביניים. טרמפ, כל כולו הוא תגובה ריאקציונית, ואני מניח שבסופו של יום הוא לא ייכנס לבית הלבן. הילרי קלינטון המנוסה תלמד את הלקחים, ולא נופתע אם לאחר הבחירות היא תנוע שמאלה, חברתית וכלכלית, כדי להפיס את דעת הציבור שתמך בסנטור סנדרס. לכך כמהים חלקים הולכים וגדלים של החברה האמריקנית, הן מקרב הדור הצעיר והן מקרב האוכלוסייה השחורה וההיספאנית. יתרה מזאת, מיד לאחר מינויה של הילרי קלינטון כמועמדת הדמוקרטים לנשיאות, או אף קודם לכן, יש לצפות שהנשיא אובמה יירתם במלוא המרץ כדי לכבוש את הקונגרס מידי הרפובליקנים.

בהקשר זה, אני מעריך שגם מדיניות החוץ תושפע, ובראש ובראשונה המדיניות כלפי ישראל. עם כל התמיכה המדינית והביטחונית שצפויה מצד הנשיאה החדשה, זאת תהיה מדיניות ביקורתית ואקטיביסטית יותר אם הממסד הישראלי ימשיך בקו הנוכחי. למעט הציבור היהודי-אמריקני, שגם בקרבו קיימת ביקורת נוקבת על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים ועל צעדים אנטי דמוקרטיים, הציבור האמריקני ככלל יתבונן בזכוכית מגדלת על מה שקורה בישראל. הוא עושה זאת כבר עתה. כפועל יוצא, גם השדולה הישראלית הידועה "אייפק", אשר גם כך נפגעה קשה במאבק נגד הסכם הגרעין עם איראן, תאבד מכוחה. גם לכך תהיינה כמובן השלכות על ישראל.

**

האתר של צבי גיל הוא "זרקור" http://zvigill.wordpress.com

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

  1. אני מקווה לטובת אררצות הברית וישראל שטראמפ יזכה ולא הילארי

  2. וזה יקרה בכל מקרה, יבחר מי שיבחר שם לנשיא. והכל בגלל מדיניות לא אחראית של שרים, חברי כנסת ומנהיגים אחרים. כאשר יגיע זמן התשלום הם יתכחשו לכך שהם הגורמים לבעיות ויביאו זאת כהוכחה לכך שכל העולם נגדנו.

  3. לו היה נבחר טראמפ היה קוטל את ראש ממשלתנו ומחזיר אותו לפרופורציה הנכונה.

  4. כבר קיבל הערה משר האוצר ואפילו מליברמן כי אל לא להמשיך ולסות להתערב בממשל וכי כדאי לו לגמור ההתחשבנות הביטחונית כעת ולא לחכות לנשיא החדש, אבל הוא עוד לא החליט ונקווה שזה לא יהיה מאוחר יותר בכל מקרה נשלם על ההתנהגות שלו

  5. גם יש לאומנים מתלהמים ימניים
    אבל משקלם הרבה יותר קטן מאמשר אצלנו
    ואם לא נבין זאת נקבל הרבה כוויות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה