"הקשר הצרפתי"

יחסי ארה"ב-צרפת-ישראל בעבר ובהווה
צבי גיל

ביקורו של שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק איירו בישראל, לקראת כינוס ועידה בין-לאומית לשלום בין ישראל לפלסטינים ביוזמת צרפת, לא היה אלא מהלך כדי לצאת יציאת ידי חובה. לשם קיום הכנס צרפת אינה זקוקה, לא לברכת נתניהו ולא לברכת יו"ר הרשות אבו מאזן, שתומך ביוזמה.

אולם פריז זקוקה גם זקוקה לברכתה של וושינגטון, בין שתהיה זו הסכמה בשתיקה או בין שתהיה זו תמיכה גלויה. שכן צרפת של היום לא תנקוט צעדים משמעותיים בין-לאומיים, לרבות או בעיקר, במזרח התיכון ללא תמיכתה של ארה"ב. קרוב לוודאי שוושינגטון של הנשיא אובמה, אשר עייפה ממדיניותו של ראש ממשלת ישראל, תשמח מאוד אם מלאכתה תיעשה בידי צרפת.

יחסי ארה"ב וצרפת עברו מסלול הפכפך מאז מלחמת העולם הראשונה. במקרה או שלא במקרה, ישראל הקטנה נדחקה פנימה. צרפת, חרף אובדן האימפריה, כמו אנגליה שכנתה מעבר לתעלה, נמנתה לא רק עם בעלות הברית במלחמת העולם אלא עם המעצמות הקבועות במועצת הביטחון לצד ארה"ב, רוסיה (ברה"מ בעבר) וסין. שארל דה גול, גיבורה הגדול של צרפת ראה עצמו כמנהיג שווה ערך למנהיגי המעצמות הגדולות, בעלות הברית במלחמה. אולם רבים, מן הסתם, לא יודעים את שהתרחש מאחורי הקלעים של הדרמה הגדולה – מלחמת העולם השנייה. נשיא ארה"ב פרנקלין רוזוולט, בניגוד לשותפו מעבר לים וינסטון צ'רצ'יל, ראה בדה גול, חרף כל עברו הצבאי המפואר, גורם מטריד. זאת לא רק בשל אישיותו הגאוותנית, שגם היא הייתה לצנינים בעיניו של רוזוולט, אלא בשל תכניות אחרות שהיו לנשיא ארה"ב לגבי צרפת הפוסט-מלחמתית.

הנשיא רוזוולט, על אף יחסיו הקרובים עם ראש ממשלת בריטניה צ'רצ'יל, התנגד בחריפות למדיניות וייטהול שצידדה בדה גול ובכוחות שתמכו בו בצרפת הכבושה. רוזוולט, בעינו החדה, ראה בדה גול גורם מפריע, ואפילו "קוץ בישבן" לתכניות וושינגטון לאחר המלחמה. עד כדי כך שרוזוולט תמך באדמירל דארלן, מי שהיה בפועל הנציב העליון של משטר וישי בצפון אפריקה ושלט על הצי הצרפתי אשר עגן בנמלי מרוקו ואלג'יריה, ולתפקיד שהוא עתיד היה למלא לסיום המלחמה היה רב ערך. זאת בשעה שממשלת בריטניה והמחתרת הצרפתית ראו בדארלן בוגד.

מי שקורא את הכתובים ההיסטוריים במסכת מסמרת השיער מאחורי הקלעים של המלחמה, יכול להתרשם עד כמה סוגיה זו גרמה מתח לשתי השותפות המערביות, ארה"ב ובריטניה, במערכה נגד הנאצים. מפליא לתאר את התמונה הזאת ההיסטוריון הבריטי אנתוני ורייר (Anthony Verrier) בספרו "רצח באלג'יר", והכוונה להירצחו של דארלן על ידי פרנאנן בונייר, צעיר צרפתי בן 22. עד היום הזה לא נפתרה התעלומה מי עמד מאחורי הרצח: האנגלים? המחתרת הצרפתית שפעלה באלג'יר? ואגב הקבוצה הבולטת שבה הייתה מורכבת מיהודים, או אפילו גורמים אמריקניים שחשבו שראוי לסלק את דארלן, בשל החשש שיבגוד גם בוושינגטון? כך או אחרת, לאחר הרצח, לא היה עוד ספק מי הוא האיש שישלוט בצרפת ברבות הימים.

ב"מבצע קדש" בשנת 1956 במערכה המשולבת של בריטניה, צרפת וישראל נגד נאצר, גירש הנשיא אייזנהאואר את אנגליה וצרפת בבושת פנים. אך בשעה שעם אנגליה יושרו ההדורים, לא כך היה עם צרפת. בעידן דה גול, לאחר מכן, תקפה פריז את מדיניות ארה"ב בוייטנאם בכל זירה אפשרית, באירופה ובאו"ם.

אשר לישראל, שנות ה-50 וראשית שנות ה-60 היו "ירח הדבש" ביחסי ישראל צרפת, לרבות עזרתה של האחרונה בהקמת הכור הגרעיני בדימונה. לעומת זאת, ידה של וושינגטון הייתה קמוצה בסיוע הביטחוני לישראל. במלחמת ששת הימים, לאחר שישראל תקפה את מצרים ולא שעתה לאזהרת דה גול שלא לתקוף ראשונה – הטיל דה גול אמברגו נשק על ישראל. מי שמילאה את החלל הזה הייתה ארה"ב, אשר מאז היא ספקית הסיוע הביטחוני הגדולה ביותר של ישראל. דה גול גם הוציא את צרפת מפיקוד נאט"ו המשותף, מהלך שהיה בבחינת מכה יוקרתית קשה לארה"ב. אך כל זה חלף. בימינו אין כל ספק מיהו הפוסק במדיניות הגלובלית של ארה"ב לרבות באזור שלנו. ולכן לא נופתע אם הפעם "שליחת המצווה" של וושינגטון במזרח התיכון תהיה לא אחרת מאשר צרפת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

  1. חשבתי איזה נושא חם
    הנחקר בהונאת הענק הרי טען בחקירתו כי נתן מיליון לביבי
    קראתי והבנתי שזה על קשר צרפתי אחר
    פחות חם

  2. למדינת ישראל מעט מאד ידידים אמיתיים. בלעדי ידידים אלה המדינה תיעלם בתוך חודש. בין הידידים האלה צרפת. וגם אובמה, דרך אגב. אם תימשך ההתבהמות וההשתלחות ימאס לידידינו האחרונים ואז נגמר הסיפור.

    1. על הערות המגיבים.חזונו של איוב "הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" גם אם פעם בהיסטוריה הוא היה תקף- לא עוד. אין מדינה בעולם, אולי למעט צפון קוריאה,שאמנם מבודדת, אך העולם חושב על מעלעליה,וביום מן הימים משטר אימים שבה ייפול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן