אופנוע חשמלי? זה לא בשבילי

עולם האופנועים מתקשה לעכל את המעבר למנוע חשמלי
תמונה של בועז
בועז קורפל

עולם הרכיבה על אופנועים עומד משתאה לנוכח התמורות העצומות של תעשיית הרכב בשנים האלה ומביט בעניין על המעבר הבלתי הפיך מטכנולוגיה של מנועי בנזין למנועים חשמליים. השיח העולמי עובר גם הוא מהפכה בתקופה הזאת ובמרכז העניינים נמצאים נושאים כמו טווח, חרדת טווח, טעינה מהירה ורגילה, שימושיות ומחיר. נוסף לכל אלה נמצאים גם נושאים כמו חוויית נהיגה וחוויית נסיעה (חלוקת החוויה בין הנהג לנוסעים).

בל נחשוב שיצרניות האופנועים נמצאות במקום אחר. ממש לא. גם מפעלי הרכב הדו-גלגלי בעולם המערבי הולכים בכיוון החשמלי, אם כי בקצב אחר ובזהירות רבה. חוקי זיהום האוויר והקנסות האדירים על כל מכונית מזהמת שיוצאת משערי המפעלים עדיין אינם מעיקים על צווארם של מפעלי האופנועים, והיצרנים נהנים מכך. חלקם גם מנסים לרכוב על הגל, ולראיה הפריחה במכירות אופנועי הפנאי והשטח, שמקומם הולך ומתרחב בשנתיים האחרונות. יצרניות האופנועים, ובעיקר הקטנועים, ביפן עובדות בימים אלה יחד ובשיתוף פעולה מלא לפיתוח סוללות אחידות, עמדות טעינה אחידות וגם כוורות ציבוריות של סוללות מהירות להחלפה, בלי קשר לדגם האופנוע וליצרן שלו.

אבל, ויש כאן אבל גדול, האם תהיה השפעה כלשהי על תעשיית האופנועים בכפוף לדרישות של הרוכבים עצמם? האם לקהילת הרוכבים בעולם יש השפעה על קצב הפיתוח של האופנועים החשמליים? קשה לענות באופן נחרץ על השאלה הזאת, אבל בה בעת מסתבר כי לא מדובר בקומץ של מתנגדי אופנועים חשמליים כי אם בנתח גדול שמנסה להילחם ברוע הגזירה החווייתית.

לאחרונה נערך סקר מדוקדק בין רוכבי האופנועים בבריטניה וממנו עולה נתון מדהים. 31% מהמשתתפים בסקר פסקו חד-משמעית כי אם יכריחו אותם לעבור לרכיבה על אופנוע חשמלי, הם יזנחו את הרכיבה בכלל. מדובר בנתון משמעותי, כי אותם אנשים יעברו בחזרה לתחבורה ציבורית או למכוניות – וזה ישפיע מיד על האיזון בין משתמשי הדרך, השפעה שיש לה משמעויות כלכליות בעיקר.

הפרלמנט הבריטי קבע כי בשנת 2030 לא ניתן יהיה למכור בשטח הממלכה הבריטית מכוניות לסוגיהן, לרבות רכבי עבודה והסעות, עם מנועי בעירה פנימית מבוססי בנזין או סולר. המכירות כולן תהיינה של הנעה חלופית, בעיקר חשמל. יש רק מדינה אחת באירופה שתקדים את בריטניה בעניין הזה והיא נורווגיה, שם החוק הזה ייכנס לתוקף ב-2025. אבל הנורווגים כבר עומדים ביעדים פחות או יותר, והמדינה הסקנדינבית היא אחת המדינות המתקדמות בעולם בעניין שמירה על איכות הסביבה.

הסקר בבריטניה הקיף כ-5,000 רוכבים, החל ברוכבים קבועים, דרך רוכבים מזדמנים וגם כאלה שמחזיקים ברישיון רכיבה אך אינם בעלים של כלי דו-גלגלי. התפלגות הנתונים בסקר משקפת את רמת ההזדהות עם העולם הדו-גלגלי. התקנה הבריטית החדשה לא כוללת אופנועים בשלב זה, אבל 8% מהנשאלים לא היו מתנגדים שהיא תכלול גם את הכלים הדו-גלגליים. 36% מהנשאלים היו מצפים מארגוני הרכיבה בבריטניה לנסות לדחות את ההחלטה למועד רחוק יותר, ואילו 55% מהרוכבים טוענים כי הם לא רוצים לראות את התקנה הזאת פועלת בכלל על התחום הדו-גלגלי, שלדבריהם אינו מזהם כמו מכוניות ורכבי משא ותחבורה ציבורית. לדבריהם, האופנועים הם דווקא הפתרון הנכון לזיהום, ואף פתרון לתנועה מהירה בערים הגדושות והצפופות ומבלי לגזול שטח גדול לחניה.

עורכי הסקר ביקשו להבין את ההשפעות של החלטות הרשויות ושאלו את הנסקרים כיצד הם היו פועלים אם התקנה הייתה מופעלת על האופנועים כבר ב-2030. התשובות היו מדהימות. 31% מהנשאלים פסקו באופן נחרץ כי הם היו מוותרים על הרכיבה לחלוטין, משלוש סיבות עיקריות: ההנאה ברכיבה וחוויית הנסיעה; טווחי הנסיעה והשימושיות, לרבות הצורך בטעינה למי שעובר מרחקים ארוכים; והסיבה השלישית היא בטיחות, כי מנוע חשמלי הוא שקט יחסית. כיום, כשמנועי האופנועים מפיקים צלילים גבוהים וחזקים, נהגים בכלי רכב לא תמיד שמים לב לנוכחותם בגלל נסיעה בחלונות סגורים ותנאי מזג אוויר. אם יש תאונות וסכנות כשהמנועים רועשים, טענו הרוכבים, מה עלול לקרות כשהמנועים יהיו שקטים?

עוד עולה מהסקר כי 55% היו רוכבים על אופנוע רגיל עד ליום האחרון שמאפשר זאת ולא מחליפים את האופנוע שלהם באופנוע חשמלי חדיש וטכנולוגי יותר. ההתלהבות הטכנולוגית והשמירה על איכות הסביבה אינן התכונות המובילות של הרוכבים הבריטים. רק 13% הצהירו כי אם התקנה תכלול אופנועים הם לא יהססו ויעברו לאופנוע חשמלי.

ניתן להניח כי לו היה נערך סקר כזה בישראל, המגמות היו דומות. התוצאות אולי לא היו זהות לאלה של הסקר הבריטי, אבל גם כאן אצלנו ניתן לשמוע את הדיון בין מצדדי הטכנולוגיות השונות. מצד אחד של המתרס נמצאים אלה המצדדים ברכיבה חשמלית זולה, והם בעיקר רוכבים מהקטגוריה העסקית – קטנועי שליחים וכו'. מולם נמצאים רוכבי האופנועים הפרטיים המשתמשים בהם לנסיעות יומיות לעבודה ולטיולים בסופי שבוע, לרבות רוכבי ספורט, והם עדיין אינם מוכנים לשינוי בנושא הטכנולוגי.

אחת היצרניות החשובות בעולם שנמצאת לפני שינוי חשמלי היא "הארלי דייווידסון", והקהילה של רוכבי הארלי יעמדו בקרוב למבחן – האם הם הולכים בכיוון שמתווה היצרן האמריקני או שגם הם יישארו, לעולם ועד, מכורים לרטט המנוע.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. אפשר בשלב ראשון לאסור על אופנועים לא חשמליים לנסוע בשטח עירוני – לא רק בגלל זיהום האויר אלא גם בגלל הרעש.

 2. הגברים שחייבים אופנוע דול מרעיש עולמות הם כאלה שבתוך תוכם יש להם בעייה עם גבריותם

 3. בסופו של דבר כולם ישתכנעו שחייבים לשמור על כדור הארץ שלנו. לפני כל שיקול אחר. אישי או לאומי.

 4. האם האופנועים החשמליים לא מרעישים? אם הם לא מרעישים אז ברור שהנוהגים באופנועים לא ירצו בחידוש. רעש זאת סיבה מרכזית לנהיגה באופנוע.

 5. החלק הכי חשוב שלא מדברים עליו אני בתור מכונאי דו גלגלי וחשמלי יכול לומר לכם שאופנועים והקטנועים החשמלים אינם עומדים בסנדרטים בטיחותיים כגון מוטות בולמים קדמים שהם מישקל נוצה ולא כמו במנועי בנזין שילדת מירכב מחומרים זולים סינים כמובן קטנוע כזה בתאונה פשוט מתפרק מערכות בלמים מיושנת כל זה כדי להפחית מישקל ולקבל טווח נסיעה ארוך יותר בקיצור אנחנו עדיין לא שם

 6. הכוונה לא רק לאופנועים גדולים ומקסימים ורועשים
  הרוב זה קטנועים ודברים דומים
  ולהם מה זה משנה לעבור לחשמלי?

 7. אותי מעניין הכי הרבה הרכב שגם נוסע וגם טס וגם שט. נידמה לי שבקרוב זאת תהיה המציאות.

 8. אני כבר הרבה שנים על אופנוע
  אין סיכוי שאני יעלה על אופנוע חשמלי
  זה צעצוע

 9. ועוד אספקט,
  בגלל האופנוע החשמלי פחות גדול וכבד, ופחות מהיר, ופחות מרעיש הוא מושך פחות אנשים שאוהבים לנסוע מהר ולנהוג בצורה מסוכנת.
  התוצאה תהיה פחות תאונות.

 10. הסכנה הכי גדולה בכביש אלה האופניים
  לא משנה אם הם יהיו חשמליים או מונעים בדלק
  יש לעשות הכל לסלקם מהדרך!

 11. בתור רוכב אופנוע המכוניות לא שמות לב לאופנועים אז בלי רעש שזה חשמל בכלל ישימו לב זה מתכון למוות רוצים להכחיד את ענף האופנועים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן