חדשות טובות לסביבה

מקבלי ההחלטות החדשים נושאים בשורה לאיכות הסביבה
תמונה של אורי
פרופסור אורי מרינוב

ללא כל קשר לעמדתנו הפוליטית בעד או נגד הממשלה החדשה, אין ספק שהימים האחרונים הביאו לנו חדשות טובות בכל הקשור לנושאי איכות הסביבה בארץ.

ראשית בחירתה של ח"כ תמר זנדברג לשרה להגנת הסביבה. כמי שעוקב אחר כל המינויים של שרים למשרד להגנת הסביבה, אני יכול להגיד כי היא אחת הבודדות מבין כל השרים והשרות שכיהנו בתפקיד, שבחרה ולפי דבריה אף נאבקה כדי לקבל את התפקיד הזה. יותר מפעם אחת ראינו שהכהונה במשרד זה נאכפה על פוליטיקאי כזה או אחר, ויש אפילו ידיעות על כך שחלק התנגדו, התמרמרו ואף הזילו דמעות עם קבלת הידיעה על שיבוצם. לכן היה משמח מאוד לשמוע את השרה החדשה מצהירה על דרישתה לכהן במשרד. גם הדברים שאמרה בטקס חילופי השרים משמחים מאוד.

הדרישה של מפלגת מרצ להכניס לקווי היסוד של הממשלה החדשה את הצורך בחקיקת חוק האקלים, גם היא בשורה חשובה. אמנם לאחרונה הוכנה טיוטת חוק כזה, אך היא אינה מספקת. יש רק לקוות כי השרה החדשה, ואיתה שרים אחרים בממשלה ובמיוחד שרת האנרגיה החדשה, יצליחו להעביר בכנסת חוק אקלים חדש, שישנה את יחסה של ישראל לתופעת ההתחממות.

גם שרת התחבורה החדשה מרב מיכאלי הפתיעה אותנו כבר בשבוע הראשון לכהונתה. יחד עם השרה להגנת הסביבה הודיעה גב' מיכאלי כי כל החלטות הפיתוח של משרד התחבורה יעברו בדיקה באשר להשלכותיהן הסביבתיות. חשוב להדגיש כי למשק התחבורה יש השלכות סביבתיות רבות, הן באשר למפגעי זיהום אוויר ורעש והן באשר לפליטות של גזי חממה. מעבר לנושא התחבורה הציבורית, טוב תעשה השרה החדשה אם תקבל החלטות למניעת יבוא של כלי רכב בעלי מנוע בעירה פנימית, לחיזוק השימוש בכלי רכב מונעים בחשמל או במימן, לחשמול הרכבת ועוד.

עוד חדשות טובות הגיעו מכיוון הכנסת. במסגרת החוק הנורווגי נכנס לכנסת פרופ' אלון טל ממפלגת כחול לבן. אלון הוא איש סביבה ותיק ולו זכויות רבות בנושא. הוא יזם את הקמת הארגון "אדם טבע ודין", את מכון הערבה ללימודי סביבה ועוד. מאז חברותו של יוסף תמיר ז"ל לא היה בכנסת איש המזוהה כל כך עם הנושא הסביבתי. אין ספק שחברותו של ח"כ טל בוועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת תהיה בעלת משמעות רחבה מאוד לעבודת ועדה זאת, והוא יספק עזרה ממשית וחשובה לשרה זנדברג.

להלן מספר הצעות להחלטות בנושאי איכות הסביבה, שיש לקוות כי תתקבלנה בעתיד הקרוב:

 • ביטול התכנית להקמת תחנת כוח גרעינית בנגב
 • ביטול התכנית להקמת מפעל לכרייה ושריפה של פצלי שמן
 • ביטול חברת קצא"א, או לפחות ביטול ההסכם עם האמירויות לשינוע נפט מאילת לאשקלון באמצעות המתקנים שלה
 • סגירת תחנות הכוח של חברת החשמל המופעלות בפחם

החלטות בנושאים האלה יצביעו על כך שמדינת ישראל עוברת באמת ובתמים ממדיניות אנרגיה של המאה ה-20, שגרמה לתהליך מסוכן מאוד של התחממות ומציבה סכנה לעצם קיומה של הציוויליזציה שלנו, למדיניות מקיימת ומבטיחה של חיים בסביבה בריאה ובטוחה.

פרופ' אורי מרינוב היה המנכ"ל הראשון של המשרד לאיכות הסביבה, ראש החוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה וממקימי בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי בהרצליה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. לא רק שכעת יש לנו שרים יותר רציניים, אלא שיש גם הרבה שרות יחסית ועליהן אני יותר סומכת בענייני הסביבה

 2. אבל אם הממשלה תמשיך להתחלף כל שנה, אי אפשר יהיה להגיע לכלום. צריכים רגיעה כדי שהשלטון ימשול ןיבצע

 3. בשורות טובות לאיכות הסביבה.
  השרה זנדברג כבר ארגנה כנס על ה"כיבוש-אפרטהייד" בכנסת.
  בקרוב היא תצביע בעד זכות השיבה באמצעות נישואין.
  כל גבר מוסלמי יוכל להכניס לישראל עד 4 נשים.
  ניצחנו אותם. מוסי רז ידליק משואה ביום האדמה.

  1. לא משנה במה המאמרים עוסקים אתה תמיד עובר לדברים מתלהמים גם אם אין להם קשר לנושא

   1. ליוסי היקר – נכון מאד. אתה צודק באבחנתך. וזה עוד בעדינות. כנס על "כיבוש ואפרטהייד" בכנסת פוגע אנושות באיכות הסביבה הפוליטית-תרבותית וזה הרבה יותר חמור מאיכות הסביבה הפיזית שגם זה כשלעצמו חמור. הקשר קיים – ועוד איך.

 4. מעריכה מאוד את אלה שעוסקים גם בטובת העולם ולא רק באקטואליה פוליטית ספורטיבית.

 5. סוף סוף ממשלה שמעניינת בעוד משהו פרט לפוליטיקה פופוליסטית.

 6. כאן חשובה מעורבות גדולה גם של שרת החינוך. להתחיל להטמיע את הנושא בקרב אזרחי העתיד שלנו.

 7. צריך מלבד אנשי מפתח שחושבים על הנושא גם תקציבים. מבלעדי תקציבים הכל ישאר מילים ללא כיסוי. ובקרוב מאוד יתברר שיש בעיות כלכליות והשגת תקציבים לפעילות לטווח הארוך לא תהיה בראש סדר העדיפויות של מנהיגינו. התוואי שאני טועה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן