פומה ברחובות בירת צ'ילה

השפעות הקורונה על איכות הסביבה
תמונה של ליאור
ליאור אביטן

סביר להניח שכל אחד ואחת מאיתנו צפה בסרט שעוסק בסופה של האנושות. בכל הסרטים הקץ מגיע בצורה שונה. לרוב מדובר על מלחמה או התנגשות מטאור בכדור הארץ, וחלק מהתסריטאים אף הגדילו לעשות וניבאו את הקורה עכשיו – התפשטות של נגיף קטלני ברחבי העולם.

נשאלת השאלה מה יקרה אחרינו. האם הטבע ישתלט מחדש ויתאושש מהנזקים שגרמנו לו במשך השנים? עדיין מוקדם לענות על שאלה זו אבל ניתן להסתכל מה קורה לטבע כיום בימי הקורונה. האם שמתם לב למשל לציוץ ציפורים בקרבת ביתכם שמזמן לא שמעתם? אתם לא לבד, השתלטותו של הטבע מורגשת בכל העולם. בחיפה ובברצלונה ניתן לראות את חזרתם של חזירי הבר לרחובות. בעבר היו לחיות הבר שטחים גדולים ברחבי הכרמל, אך עם התפתחות העיר שטחים אלו צומצמו. כיום תושב חיפה היוצא להליכה סביב ביתו יפגוש בחזיר בר חוצה את מעבר החציה ומשפחת חזירים משחקת בחצר השכונתית. בסנטיאגו בירת צ'ילה הופיעה פומה במרכז העיר, ביפן יש איילים בתחנות רכבת מושבתות ובבאר שבע מסתובבים צבועים המחפשים ארוחה טובה בפחים אשר בשכונות המגורים.

ומה בנוגע להתחממות הגלובלית ולחור באוזון בתקופה שכזו? אם תשאלו את אנטרה בנרג'י, החוקרת הראשית באוניברסיטת קולורדו-בולדר בארצות הברית, וחוקרים נוספים, החור באוזון קטן ב-30 שנים האחרונות ללא קשר לתקופה הנוכחית אלא בגלל ההסכם שנחתם במונטריאול ב-1987, ההסכם היחיד של האו"ם שאושר על ידי כל מדינה בעולם, ואסר על שימוש בתרכובות כלור רבות שנעשה בהן שימוש בעבר לחומרי קירור ולתרסיסים. להערכתם זו אחת הסיבות העיקריות להקטנתו. הם טוענים שתקופה כה קצרה כמו זמן התפשטות הקורונה אינה יכולה להשפיע באופן דרמטי על גודלו.

בנוגע לזיהום האוויר יש חדשות משמחות: בחודשיים האחרונים נרשמה ירידה חדה ברמת הזיהום בישראל ובעולם בכלל. על פי נתונים של המשרד להגנת הסביבה, בישראל נרשמה ירידה של 30% בריכוז החנקן הדו חמצני באוויר, כתוצאה מהפחתה משמעותית בפעילות של תחבורה ושל מפעלי תעשייה גדולים.

גם בעולם התת-ימי ניתן לראות שיפור. בעת האחרונה נצפו בשונית באילת זני דגים שלא נראו בעשור האחרון, המים בתעלות ונציה צלולים למדי ויש דיווחים רבים על צבות ים אשר מטילות ביצים בחוף ללא הפרעה מצד בני האדם.

הטבע מרגיש את השינוי שחל בחיינו ואף מפיק ממנו את המירב. עם זאת יש להדגיש שאין זה הפתרון האידאלי. חוקרים רבים שבים ומזהירים כי אכן חל שיפור במערכת האקולוגית העולמית, אך יחד עם זאת עלינו להמשיך ולשמור על הטבע גם כשנחזור לשגרה. אין לנוח על זרי הדפנה ולהזניח הרגלי מחזור שאימצנו בגלל שקראנו לאחרונה כותרות אופטימיות לגבי המצב של הכדור שעליו אנו חיים. אין לדעת כמה זמן יימשך המצב, אם שיא המשבר מאחורינו או שפנינו לחזרה לשגרה.

בשל המצב וחוסר הוודאות עלינו לזכור שבכל רגע שבו אנחנו בבתים וכולנו כחברה מזהמים קצת פחות ונותנים לטבע להתאושש, אם במכוון או לא… אנו יכולים להתנחם בזה שבעיר רחוקה בלב צ'ילה יש פומה שמסתובב לו כי הוא מרגיש קצת יותר בנוח.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של שאול

הכרעה ולא פשרה

המיתוס המשיחי המסוכן של הציונות הדתית

תמונת הנשיא

בין שני נשיאים

הצעה לשיתוף פעולה לנוכח דחיית מתווה הנשיא הרצוג

תמונה של אליהו

חוכמת הפרדוקס

תגובה למאמר של פרופ' דורון מנשה על הרפורמה המשפטית

כדורגל

הצמד המבטיח

תולים תקוות בנבחרת לקראת מוקדמות היורו 2024

מסך בתערוכה

אקדמיה במיטבה

רשמים מביקור בתערוכת התיירות הגדולה בעולם