כשהקואלה צמאה

השריפות באוסטרליה צריכות להטריד את העולם כולו
תמונה של דבי קאופמן
דבי קאופמן

בעוד שאמריקה הגדולה מתמודדת עם האיום האיראני, בצידו השני של העולם מיליוני חיות מקפחות את חייהן כתוצאה משריפות ענק ביבשת אוסטרליה. כרגע האסון נוגע בעיקר לחיות ופחות לנפשות אדם, אך מחר הוא עלול להתברר גם כקטסטרופה אנושית. כבר כעת נאלצים בני האדם לנשום אוויר מזוהם כתוצאה מריבוי שריפות.

בניגוד לאיום האיראני, שכולם מצפים לו ונערכים אליו, לאיום הסביבתי לא מצפים משום מה, והעולם לא מוכן לקראתו. לכו תסבירו לאדם שהסביבה זה העתיד שלנו. שאם לא נשמור עליה נמות. פשוט כך, נורא ככל שיישמע.

לטבע חוקים משלו, והוא צריך הגנה, בוודאי בעת כתיבת שורות אלו, כשענני עשן סמיכים מכסים בשכבה עבה של זיהום אוויר מסוכן ורעיל את הערים הגדולות באוסטרליה, ולמעשה את אוסטרליה כולה וגם את ניו זילנד. מבחינה גיאוגרפית ובהתחשב במערך הרוחות העולמי, למזהמי אוויר אלה כנראה תהיה השפעה ארוכת טווח שתגיע לעוד מרחבים על פני הגלובוס.

ספק אם מישהו ניבא את השריפות שמשתוללות בימים אלו באוסטרליה ואת האבדות האיומות שנלוו אליהן. ממש כפי שלא יכולנו לנבא את מותם של סתיו הררי ודין שושני, שניספו באופן מזעזע מטביעה במעלית כתוצאה מטירוף מזג אוויר ורשלנותו של האדם בבניית תשתיות ראויות לימים של מזג אוויר פרוע שכזה. אבל משני האירועים אנו למדים שהסבל האוסטרלי עלול להכות את העולם כולו, ובפרט את אותן מדינות שמזלזלות בהשפעת האדם על שינויי האקלים.

קחו למשל את אמריקה הגדולה. הנשיא טראמפ הוא אחד המנהיגים החשובים ביותר בעולם, ואולי הוא מצהיר כי הוא מאמין בשינויי אקלים, אך דיבורים לחוד ומעשים לחוד. הוא החליט לפרוש מאמנת פריז, שעליה חתם הנשיא לשעבר ברק אובמה. הסכם פריז הוא הסכם שנחתם בין מדינות האו"ם ועוסק בשינויי האקלים הנרשמים ברחבי הגלובוס. מטרתו לקיים שיח בין-לאומי ולהחדיר את המודעות לנושאי סביבה, בהם פליטות גזי חממה, ואף לנקוט צעדים מעשיים לשיפור. למשל צעדים להפחתת גזי חממה אמורים לכלול בניית מנגנונים כלכליים לתמיכה בהפחתות ופיתוח מנגנוני פיצוי למדינות שנפגעות משינויי אקלים – כדוגמת הסיפור האוסטרלי.

טראמפ עדיין לא חזר מפרישתו מההסכם, גם לא אחרי הדו"ח שפרסם הממשל האמריקני לפני כשנה, שבו נטען כי שינויי האקלים עלולים לפגוע בכל תחומי החיים, החל בבריאות הציבור, דרך התשתיות האמריקניות ועד ליכולת הייצור החקלאי. "ככל שיימשך הגידול בשיעור פליטת גזי החממה בהיקפים היסטריים, ההפסדים השנתיים בחלק מהסקטורים הכלכליים צפויים להגיע למאות מיליארדי דולרים עד סוף המאה – יותר מהתוצר המקומי הגולמי הנוכחי של מדינות רבות בארצות הברית", נכתב באותו דו"ח כאות אזהרה. כעת נראה שאזהרות אלו יתממשו ביבשת האוסטרלית.

בינתיים אמריקה הגדולה ממאנת להצטרף למאבק העולמי בשינויי אקלים, וגם אוסטרליה אינה מעורבת כפי הדרוש. היא אמנם חברה בקבוצת מדינות ה-Umbrella (קבוצת מדינות חזקות שאינן חברות באיחוד האירופי ושיעדיהן בנושא האקלים אינם שאפתניים – גם ארה"ב וישראל חברות בקבוצה זו כמשקיפות), אך זוהי טיפה בים המאמצים להילחם בשינויי האקלים.

המשבר האקלימי הגדול בתולדותיה של אוסטרליה עד היום, שלא ברורות השלכותיו לעתיד האזור ולאנושות כולה, אמור ללמד שיעור חשוב – שיעור לעולם כמו גם לישראל. הנזק כנראה יהיה ארוך טווח, וסביר להניח שעוד נלמד את השפעותיו על בריאות הציבור.

"סכנות זיהום האוויר לא תמיד ברורות וגלויות, משום שהשמיים יכולים להיראות צלולים, אבל רמות הזיהום יהיו גבוהות פי 5 או 10 מהרגיל", דיווח ל"ניו יורק טיימס" פרופ' בריאן אוליבר, מומחה למחלות נשימה מאוניברסיטת סידני לטכנולוגיה. וכאן מסתתרת הסכנה הגדולה לעתיד האנושות. אולי לאור המתרחש באוסטרליה, טראמפ יאות לחזור בו מפרישתו מאמנת פריז ולהתחבר לעולם במאבק נגד ההתחממות הגלובלית, מה שקרוב לוודאי יסייע לעולם כולו להיערך טוב יותר לאסונות של שינויי אקלים ואולי אף להימנע מהם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

    1. וזאת הבעיה הגדולה והעתובה והוא לא היחיד גם ראש ממשלת אוסטרליה באותה מחשבה

    1. עזבי לסמוך על טראמפ. צריך להיות ידוע לך שאנו סומכים על עצמנו. השאלה האמתית היא אם טראמפ יכול לסמוך עלינו?
      או הוא ואנו ביחד יכולים לסמוך על כל מיני יהודים "טמבלים שימושיים" בארה"ב?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך