הבית בוער

השריפות באמזונס משפיעות על כדור הארץ כולו
שריפה
שריפה צילום AMOS Flickr.com

התלבטתי רבות בבחירת השם למאמר זה. והנה לפני כמה ימים נתקלתי בציוץ של נשיא צרפת מקרון, שדיבר על השריפות באמזונס ובאזורים נוספים בדרום אמריקה ואמר "הבית שלנו בוער". כל מי שבוחן את המצב, מוכרח להסכים עם נשיא צרפת.

אין זאת הפעם הראשונה שבאזור האמזונס מתחוללות שריפות יער. במשך שנים רבות נהגו גורמים שונים, בעיקר מהמגזר החקלאי, להבעיר את יערות הגשם באזור כדי לפתח שדות מרעה חדשים וכן שטחי כרייה וחקלאות, בעיקר גידול של פולי סויה עבור סין. אולם אין ספק שהשריפות השנה חורגות בהיקפן, במיוחד לאחר מספר שנים של התעוררות במודעות הסביבתית בברזיל, שהביאה לירידה ניכרת בהיקף ההצתות.

אציין מספר עובדות כדי להבהיר את חומרת המצב. אזור האמזונס נחשב ליער הטרופי הגדול בעולם וזכה לכינוי "הריאות של העולם". על פי הערכות, הוא מייצר כ-20% מכלל החמצן באוויר, מגביר את כמויות הגשם ובעיקר קולט כמויות גדולות של גז החממה דו-תחמוצת הפחמן. כל עלה ירוק פועל כמעבדה כימית מדהימה, שעד עתה איש לא הצליח לחקות אותה: הוא קולט דו-תחמוצת הפחמן, מייצר סוכר ופולט חמצן.

כעת, במהלך השריפה של העצים, נפלטות לאטמוספירה כמויות גדולות של דו-תחמוצת הפחמן וגם חד-תחמוצת הפחמן, שהוא גז רעיל במיוחד. כמו כן היער מכיל 3 מיליון מינים של צמחים ובעלי חיים, וגרים בו כמיליון בני אדם. להצתת היערות יש משמעות גדולה ברמה הגלובלית. במקום שיערות הגשם יפחיתו את כמויות גזי החממה באטמוספירה, השריפות מגבירות את קצב הפליטה שלהם. כמובן נוצר גם זיהום אוויר חמור. יש דיווחים שהעשן מהשריפות הגיע לעיר סאו פאולו, במרחק של יותר מ-3,000 ק"מ.

האשם העיקרי במצב הוא נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו. האיש נבחר לתפקידו בחודש ינואר האחרון ובמהלך מסע הבחירות שלו הבטיח "לפתח את האמזונס", להפחית את הבקרה על הצתות ולהגביר את בירוא היער למטרות חקלאות וכרייה. ואכן היקף השריפות השנה גבוה ב-85% מאשר בשנת 2018 ופי שניים יותר מאשר בשנת 2013. אין ספק כי הרוב המכריע של השריפות הן מעשי ידי אדם. הערכה היא כי בשבעת החודשים הראשונים של השנה אבדו יותר מ-3,000 קמ"ר של יער טרופי. והשריפות נמשכות.

בתחילה טען נשיא ברזיל כי ארגונים לא ממשלתיים – קרי סביבתיים – הם אלה שמציתים את היער, כדי לפגוע בו פוליטית, אולם בעקבות הזעקה הבין-לאומית הוא הודיע על גיוס הצבא לכיבוי הדליקות. עד עכשיו לא ברור מה הצליח הצבא לעשות וסביר שהדליקות תמשכנה עד לסוף העונה היבשה בחודש אוקטובר.

לנוכח הפשע הסביבתי הנורא הזה, חשוב להבין כי נוסף לפגיעה הקשה בסביבה בקנה מידה גלובלי, גם מבחינה כלכלית הפעילות הזאת אינה יעילה ואף פוגעת ביכולתה של ברזיל להתמודד עם בעיותיה. במחקר שנערך לאחרונה התברר כי הערך הכלכלי של יערות הגשם עולה בהרבה על הערך שיופק מהשטח לאחר בירוא היער. החוקרים מצאו שליער הטרופי יש ערך של יותר מ-8 מיליארד דולר בשנה, מעל ומעבר להכנסות הצפויות לכאורה מהחקלאות שתפותח באזור. חשוב להבין כי הקרקע שעליה גדל היער ענייה בחומרי מזון. על פי ניסיון העבר, כשלוש או ארבע שנים לאחר התחלת הפעילות החקלאית הקרקע מאבדת את יכולתה לתמוך בגידולים והחקלאים נוטשים אותה, מחפשים שטחי יער חדשים ומבראים גם אותם. השטחים שנזנחו הופכים לשטחי בור חסרי כל תועלת.

אין ספק שאנו עדים לפשע ברמה בין-לאומית, ואילו היה קיים בית דין עולמי לפשעי סביבה, היו צריכים להעמיד לדין את הנשיא בולסונרו על פגיעה ממשית באיכות הסביבה הגלובלית. עדיין קשה להעריך את ממדי ההשפעה של פליטת אלפי טונות של דו-תחמוצת הפחמן על התחממות כדור הארץ. עתיד הציוויליזציה שלנו תלוי במניעה של עליית הטמפרטורה הממוצעת העולמית. שריפות היער הטרופי לא רק מפחיתות את יכולת הספיגה של הגז, אלא מוסיפות לאטמוספירה כמויות עצומות. למעשה זה עלולות להיות תוצאות חמורות ביותר.

יש לקוות כי דעת הקהל הבין-לאומית תתעורר לנוכח מעשים חמורים אלה ותיצור לחץ על הנשיא בולסונרו ועל אישים נוספים באזור להפסיק מיד את הפעילות הנפשעת הזאת, כדי למנוע קטסטרופות מעשי ידי אדם שעלולות לפגוע ביכולתנו לשרוד על פני הכדור הזה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

 1. שאף מפלגה שמתמודדת על השלטון כיום אצלנו לא מדברת אפילו מילה על איכות הסביבה?

  1. ולא רק לחדשות על זמרות רדודות, פוליטיקאים אפסיים, ומשחקי ספורט בחו"ל

 2. והצנהיגים ועוד יותר האזרחים עוסקים בשטויות. לא איכפת לכם מה אתם משאירים לילדים שלכם?

 3. יערותיה? מה מוכנים לתת לה בתמורה? שאלה לא פשוטה שכולם מתעלמים ממנה

 4. בעולם מקורם ביערות הגשם ולא עשרים אחוזים. מי יכול לספק נתוני אמת?

  1. שטח יערות הגשם באגן האמזונס הוא בערך 7 מיליון קמ"ר. בברזיל בלבד שטחם בערך 5 מיליון קמ"ר.
   על פי עיתונות חוץ נשרפו בברזיל בערך 17 אלף קמ"ר יערות גשם. דהיינו בסך הכל בערך 0.25% משטח יערות הגשם נשרפו.
   זה בטל בשישים – והבית לא בוער. בכלל כל שנה שורפים אלפי קמ"ר יערות גשם בברזיל לצורך יצירת שדות לגידול סויה ותירס ורעיית בקר לבשר.
   זו התפתחות חיונית לכלכלת ברזיל, להזנת 210 מיליון תושביה וגם ליצוא הסויה בעיקר לסין.
   אחרי עונות גשם אחדות חלק מהיער מתחדש.
   בסך הכל זו מהומה על לא כלום למרות שכל מיני מומחים בגרוש טוענים אחרת.

 5. השכונה בוערת
  המדינה בוערת
  היבשת בוערת
  העולם בוער
  וכולם כמעט אדישים
  ויש כמה שמדברים דיבורים שלא מלווים במעשים

  1. אם את רואה כל כך הרבה אש בוערת בכל העולם מומלץ שתפני לאנליזה מקצועית בתחום הלכי הנפש.

 6. יותר מידי אנשים מאמינים לשטויות של טראמפ שכאילו מבין ויודע משהו באיכות הסביבה

 7. גורמים לכך שלא מטפלים מספיק באיכות הסביבה. זה מסיט את הטיפול לנושאים אקטואליים.

 8. ושוב תראו שאת אף אחד לא מעניין שר איכות הסביבה
  והבית בוער!

 9. לא מדובר הפעם במאמר חולף-אורח – אלא במאמר זועק ומבטא זעם אין-אונים וקריאת יאוש שאנחנו שותפים לה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר