נותרו שנים ספורות להצלת הציוויליזציה

הודעתו החשובה של השר שטייניץ
ילום של השר
יובל שטייניץ, צילום: Olaf Kosinsky/Skillshare.eu he.wikipedia.org

אינני יודע מי מכם קרא את הידיעה המרעישה הזאת: שר האנרגיה, ח"כ יובל שטייניץ, הודיע כי עד שנת 2030 תיאסר בישראל מכירת רכבי בנזין ודיזל, יופסק השימוש בפחם לייצור חשמל וכן יופסק השימוש במזוט בתעשייה. אין ספק שאלה הן חדשות מדהימות, במיוחד כשהן באות משר האנרגיה. הסיבות שמנה השר למהלך זה נשענות בעיקר על בעיות זיהום האוויר, אבל בידיעה שפורסמה יש גם התייחסות לדוח בנושא ההתחממות הגלובלית, שפורסם יום קודם לכן.

אינני יכול להתפאר בכך שאני עוקב אחרי כל כלי התקשורת במדינה, אבל אני מנסה לבדוק מה נכתב בנושאי אנרגיה. לא ראיתי שאמצעי התקשורת נתנו לידיעה הזאת מקום מרכזי. השר לא רק פרסם הצעת תוכנית, אלא גם הודיע כי הוא עומד להביא את התוכנית לאישור מליאת הממשלה עד סוף חודש נובמבר. אין ספק שזו ידיעה בעלת משמעות אדירה למשק הישראלי, אבל תגובות לכאן או לכאן לא מצאתי, למעט תגובה לקונית של המכון לאנרגיה על כך שיש לדון עם חברות האנרגיה על תוכנית כזו.

אין ספק שזו הפעם הראשונה ששר בישראל מתייחס לנושא הפסקת השימוש בפחם, מזוט ובנזין בתחבורה, בייצור חשמל ובתעשייה. אינני יודע אם השר או אנשיו קראו את הדוח המיוחד שפורסם יום קודם לכן, אבל אין ספק שהוא קלע בדיוק למטרה. הדוח של ארגון "הפאנל הבין-לאומי לבעיות שינוי האקלים" (IPCC) פורסם בדרום קוריאה, והוא בעל משמעות עמוקה ביותר לעתידו של כדור הארץ והציוויליזציה שלנו.

אין זה עוד מאמר או עבודה מדעית של מדען כזה או אחר. הפאנל מורכב מעשרות בכירי המדענים מ-40 מדינות בעולם העוסקים בנושא, והוא מתייחס לכ-6000 מאמרים שפורסמו בכתבי עת מהימנים. הדוח המיוחד הזה הוכן לבקשת ארגון האו"ם לנושאי האקלים, לאחר ועידת פאריז שהסכימה בשנת 2015 על תוכנית להתמודדות עם בעיית ההתחממות העולמית. הוועידה קבעה אז כי העולם צריך להתגייס כדי למנוע את עליית הטמפרטורה העולמית מעל 2 מעלות מעבר לרמה שהייתה לפני התחלת המהפכה התעשייתית. הוועידה גם ביקשה מהפאנל לבדוק מה יקרה אם הטמפרטורות יעלו ב-1.5 מעלות. הדוח שפורסם השבוע עוסק בשאלה הזו.

והתשובה ברורה לחלוטין. הדוח קובע כי נותרו לנו רק עוד שנים מספר כדי למנוע קטסטרופה גלובלית. עוד קובע הדוח כי קיים הבדל מהותי בין עלייה של 1.5 מעלות לעלייה של 2 מעלות בממוצע הטמפרטורה העולמית. למשל, בעלייה של 2 מעלות, חלק מיבשת אנטארקטיקה יופשר והמים שיגיעו לאוקיאנוסים ולימים יציפו את כל ערי החוף בעולם. בעלייה של 1.5 מעלות יהרסו חלק משוניות האלמוגים בעולם. בעלייה של 2 מעלות יהרסו כולם.

הערה אישית: נסעתי לאחרונה לאוסטרליה לראות את השפעת ההתחממות על שונית האלמוגים הגדולה. השונית הייתה ידועה בעולם כעשירה במיוחד. איני יכול לומר שזו הייתה חוויה נעימה. השונית שראיתי נראתה מתה לחלוטין. על פי דוח המומחים כ-70% משוניות האלמוגים בעולם כבר נפגעו.

עד היום עלתה הטמפרטורה העולמית הממוצעת בקצת יותר ממעלת צלזיוס אחת. ההשפעה של עלייה זו היא מדהימה: עונת ההוריקנים האחרונה הייתה ההרסנית ביותר בתולדות ארה"ב, שריפות ענק בכל רחבי העולם, עלייה במפלס פני הים, ירידה בכמות הקרח בקוטב, ועוד ועוד.

כמי שעוסק בנושא כבר כמה עשורים, אני נתקל מפעם לפעם באנשים המביעים ספק בעצם קיומה של ההתחממות. להלן כמה מה"טיעונים" הנשמעים מפעם לפעם ותשובות לכל אחד ואחד מהם:

אין בכלל התחממות. עובדה, היה לנו חורף קשה במיוחד. התשובה: יש ויש וההוכחות לכך קיימות וברורות.

ההתחממות היא לא מעשי ידי אדם. היא נובעת אולי כתוצאה מכתמים על השמש. התשובה: היא בהחלט מעשה ידי אדם.

היו כבר בעבר תקופות של התחממות ואחר כך הייתה התקררות. התשובה: בכל תולדות כדור הארץ, ההתחממות לא הייתה מהירה כל כך. בדרך כלל נדרשות עשרות אלפי שנים כדי להבחין בשינויים בטמפרטורה העולמית.

יש אכן התחממות, אבל כבר אין מה לעשות כנגד זה. לכן כדאי שנחיה טוב, בבחינת "אכול ושתה כי מחר נמות". טענה זו פורסמה לאחרונה פורסם בארה"ב דוח ממשלתי. התשובה: לא נכון. יש לנו עדיין זמן (לא הרבה) לפעול כדי למנוע את הקטסטרופה.

אין פתרונות מעשיים. התשובה: לא נכון. השמש מספקת את כל צורכי האנרגיה של העולם בשעה אחת. יש כבר מדינות שבעזרת השימוש באנרגיית השמש, כולל רוח, מספקות אחוז ניכר של צריכת החשמל השנתית שלהן.

השימוש בשמש אינו מעשי ויקר מאוד. התשובה: לא נכון. בשנים האחרונות עקב ירידה משמעותית במחירי קולטי השמש, עלות השימוש באנרגיה זו השתוותה לעלות השימוש בדלק מחצבי או שהיא אפילו זולה יותר.

המהלך יהיה כל כך יקר שהעולם לא יוכל לעמוד בזה. התשובה: לא נכון. יהיה צורך בשינויים מהותיים בכלכלה אבל ייווצרו עוד מקומות עבודה, ניתן יהיה לייצר אנרגיה באזורים שלמים הסובלים כיום ממחסור.

יש לנו פתרונות גיאוטכניים ברמה עולמית: אנחנו נקלוט את הפחמן מהאטמוספרה, נציב מראות בחלל כדי לקרר את כדור הארץ ועוד ועוד. התשובה: עד עכשיו לא נמצאה אף שיטה מעשית לקליטת פחמן מהאטמוספרה ולכל הפתרונות האלה יש פוטנציאל לגרימת נזקים סביבתיים גדולים.

הפסקת השימוש בדלק מחצבי אינה מעשית. הדבר מחייב שינויים מהותיים בכלכלת העולם בכל ענפי המשק. התשובה: נכון שזו משימה קשה ביותר, אולי הקשה ביותר שעומדת בפני האנושות. אבל אין ברירה. אם אנחנו חפצי חיים, העולם צריך לעבור תהליך של דה-קרבוניזציה, כלומר ייצור אנרגיה ושימוש באנרגיה ממקורות שאינם מכילים פחמן.

יש לנו מספר שנים לא רב כדי להציל את הציוויליזציה שלנו. הפליטות של גזי חממה יגיעו, כך על פי הדוח, לשיא בשנת 2020, ועד שנת 2030 צריך להפחית את הפליטות למחצית לעומת שנת 2010. יש לעבור לייצור חשמל ממקורות סולריים, לתחבורה ניתן להשתמש בחשמל או במימן שייווצר ממים. עלינו להפנים וליישם את הדברים הללו, ויפה שעה אחת קודם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

 1. אם זה באמת כל כך חמור איך כל המנהיגים עוצמים עיניים?
  נתעורר אחרי החורבן?

 2. הוא מסית שאין התחממות של כדור הארץ. וזה מנהיג העולם. מדכא לחשוב לאן הגענו.

 3. במקום לעשות מלחמות סחר ומלחמות עם פגזים ודם תתחילן לשתף פעולה בהצלת העולם שלנו ושל ילדינו.

 4. לא אומרות כלום ועושות עוד פחות
  למה?
  זה יכול וצריך להיות הנושא הכי חם

 5. לא שמננו ולא ראינו שהוא עושה משהו לטובת איכות הסביבה
  סתם עוד חנפן לרגלי ראש הממשלה

 6. ולצורך זה צריך להתאחד לשיתוף פעולה
  וזה בעצמו כבר יתרון

 7. נדחק לקצה התחתית. גם של המנהיגים אבל גם של התושבים. אוליאפשר לעורר את הנושא בבחירות?

 8. אתם באמת מאמינים שהממשלה תעשה בכלל משהו בכיוון. לדעתי אין שום סיכוי.

 9. מוכיח עד כמה אתה צודק
  ומה עושים מנהיגינו?
  ומה עושים מנהיגי העולם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר