שיא מביש של מדינת ישראל

משרד הבריאות נכשל בטיפול בעישון
סיגריה ועשן
צילום: Paolo Neo

בימים אלה מציינת הכנסת אירוע הנקרא "יום ללא עישון". האירוע נערך בדרך כלל באחת מוועדות הכנסת, ועל פי ניסיוני האישי, משתתפים בו חברי כנסת בודדים, בעוד שרובם ממשיכים לשבת במזנון או לצאת החוצה כדי לעשן. השנה נערך הדיון לאור דו"ח חדש שפרסם משרד הבריאות ובו נקבע כי בעשור האחרון חלה עלייה של יותר מ-10% במספר המעשנים בישראל. זהו שיא מביש של מדינת ישראל, המפגרת בנושא בין כל המדינות המפותחות. כמה ימים לאחר פרסום הדו"ח הודיע שר הבריאות כי הוא דוחה את ממצאי הדו"ח שפרסם משרדו.

זהו עוד מעשה תמוה של שר הבריאות. בשנה האחרונה הוא עשה פעולות אחדות שבהן הוכיח כי הוא לא מייחס לנושא הזה חשיבות כלשהי. הוא סירב למספר רב של הצעות להחמיר את התקנות העוסקות בפרסום סיגריות וגם נפגש עם שתדלנים ועם מנהלי חברת הסיגריות "פיליפ מוריס", ובעקבות כך לא הסכים להטיל מגבלות על מכירת הסיגריה האלקטרונית, שלא שורפת את הטבק אלא רק מחממת אותו. רק בעקבות עתירה לבג"ץ הוחלט להטיל על הסיגריה הזאת את כל המגבלות החלות על עישון סיגריות אחרות.

בימים אלה פורסם כי קבוצת מומחים בעלי שם עולמי בתחום בריאות הציבור פרסמו מכתב פומבי ובו אמרו כי "אנו מגיבים בתדהמה לחדשות כי שיעור המעשנים בקרב המבוגרים בישראל מגיע ל-22.5% מהאוכלוסיה […] ממשלת ישראל משתרכת כיום אחרי מדינות רבות בנושא המאבק בטבק."

חשוב לזכור: על פי כל הידוע, כל שנה מתים 8,000 אזרחים כתוצאה מעישון סיגריות. למעשה כ-50% מכל המעשנים מתים כתוצאה מהעישון. ומי יכול לספור את כל אלה החולים במחלות שונות ומשונות כתוצאה ישירה משימוש במוצרי טבק. אין מערכת אחת בגוף האדם שאינה נפגעת כתוצאה מעישון.

בתאונות דרכים נהרגים כל שנה כ-400 אזרחים. איך ניתן להשוות את היקף הפעילות של משרד התחבורה ושל המועצה למניעת תאונות דרכים להיקף הפעילות של משרד הבריאות למניעת עישון. אולי יואיל המשרד לתאר בפנינו את מבנה המנהלת או הרשות או המחלקה או האגף שהקים כדי לטפל בבעיה. אולי יסביר לנו מה הם סדרי העדיפויות של המשרד בטיפולו בגורמי מוות או מחלות. מה הוא היקף התקציב השנתי המיועד למלחמה בעישון. כמה פקחים עובדים בנושא זה, כמה תלונות הוגשו נגד מעשנים העוברים על החוק ומה היו העונשים שהוטלו עליהם. כל המידע הזה אינו קיים, כי למעשה משרד הבריאות נכשל כישלון חרוץ בנושא שגורם למוות של כ-8,000 איש בשנה.

אין להתפלא על כך ששר הבריאות לא מתעניין בנושא. אבל יש לו מנכ"ל, איש מקצוע יוצא אגף תקציבים באוצר, שבוודאי יודע כיצד להעריך סיכונים ומה ניתן לעשות כדי למנוע אותם. אולי הוא לא זוכר, אבל בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת, הים היה מזוהם. אניות שפכו מי נטל מעורבבים בדלק ותאונות פריצות דלק באילת היו מעשה שבשגרה. כל חופי הרחצה היו מזוהמים ומכשירים מיוחדים הוצבו כדי לעזור בהורדת הזפת מהרגליים. ה"שירות לשמירת איכות הסביבה", יחידה קטנה במשרד הפנים, החליטה לטפל בנושא. היא הצליחה להעביר תיקון לחוק שאפשר לה לגבות אגרה למניעת זיהום ים מכלי שיט שהגיעו לחופי הארץ. בכסף שנאסף הוקמה יחידה שרכשה ציוד, הקימה תחנה למניעת זיהום ים באילת ושכרה יוצאי חיל הים שידעו לגלות כל שיט ולחקור מקרי זיהום. באמצעות הקרן נשכרו עורכי דין, ובעזרתם הוגשו תביעות נגד רבי-חובלים שלא מנעו את הזיהום והוטלו עליהם קנסות כבדים. וראה זה פלא: הזיהום נפסק. הים הוחזר לשימוש הציבור. למיטב ידיעתנו אף אזרח לא מת כתוצאה מרחיצה בים מזוהם, אבל הוא בוודאי חש אי נוחות ופגיעה.

אם משרד הבריאות באמת היה רוצה לפעול כנדרש כדי להפחית את מפגע העישון הנורא, בייחוד במקומות ציבוריים, היה יכול לפעול בצורה דומה. הוא יכול לפעול להטלת אגרה על כל מוצרי הטבק הנמכרים בארץ, לאסוף את הכסף ולהקים רשות למניעת עישון. אין ספק שבתוך שנים אחדות היה מספר המעשנים בארץ יורד משמעותית ובוודאי שלא היו מקרים של עישון ברשות הרבים וחשיפת אחרים לעשן הסיגריות במרחב הציבורי. עד שתוקם הרשות הזאת, ניתן לצפות משר הבריאות ומאנשי משרדו שייענו להצעות שעולות מפעם לפעם על הגבלת הפרסומת למוצרי טבק, ושיחשבו יותר על אזרחי ישראל מאשר על האינטרסים של חברות הסיגריות.

ומילה אחרונה לשר האוצר. קראתי בעיתונים כי אתה מתנגד לחתום על תקנות המטילות מס על צריכת טבק לגלגול סיגריות. כתוצאה מכך עלתה מאוד צריכת טבק מסוג זה. הסיבה כנראה היא שאינך רוצה להטיל מסים נוספים על הציבור. עיון מעמיק יותר בנתונים היה מוכיח לך כי העדר מס גבוה על צריכת טבק גורם, מלבד הנזק האישי לכל מעשן, עומס נוסף על בתי החולים והוצאות רבות יותר מתקציב המדינה עבור בריאות – ואתה, שר האוצר, צריך להיות מודאג מכך. אני בטוח כי הרוב המכריע של תושבי ישראל ימחאו לך כף ויודו לך מאוד אם תסכים לחתום על התקנות להשוואת המסים על טבק לגלגול לאלה המוטלים על מוצרי טבק אחרים.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. אז נאסור על שיווק דאגות? תנו לאנשים את חופש הבחירה כל עוד אינם פוגעים באחרים.

 2. את זה צריך ללמד בבית הספר. אלא שחלק מהצעירים מרדנים ולכן לפעמים עושים דוקא וההיפך.

 3. לא רק פוגע בשותים
  גם באחרים שנדרסים או נהרגים ע"י שיכורים

  והפעה רעה על בני המשפחה

 4. אנחנו מזניחים את איכות הסביבה ומרעילים עצמנו וילדינו בעשן ובסיגריות שזה בורם ליותר מקרי מוות מכל המלחמות

 5. זה לא יעזור
  אנשים חסרי כל קונים סמים בהרבה כסף ושום דבר לא עוצר אותם

 6. כאשר מה שקובע שם זה רק אינטרסים מגזריים ופוליטיים

 7. ברשימת העדיפויות הם מתעסקים בכל דבר אחר רק לא בעתיד העולם ובהגנה עליו

 8. ואם הם לא נרתעים מלהזיק לעצמם הרי ההסברים על הנזק לסביבה בודאי לא ישכנע אותם.

 9. למשל בפריז ראיתי הרבה יותר מעשנים מאשר אצלנו. כמובן שסאת התרשמות ולא עשיתי מחקר.

 10. אם הסברה נגד עישון ופעולות אחרות כמו "חפיסה אחידה" או הזהרה גרפית או זיהוי של קהילות מעשנות היה דבר לא מועיל – אז חברות הטבק לא היו מתנגדות לדבר הזה. הן מתנגדות משום שהן חייבות להמשיך לשווק טבק לבני נוער כדי להמשיך עוד דור של מתמכרים.

  ההסבר להצלחה של חברות הטבק הן קשרי הון שלטון בתחום הטבק – לדוגמה חברת פוליסי שמייצגת את פיליפ מוריס ואת רוב החברות הגדולות במשק – מעט חברי כנסת רוצי להתסתסך עם לובי כזה.

 11. יורד בהדרגה כל הזמן
  השבוע למשל הודיעו כי בעיר הבהדים בדרום לא ימכרו סיגריות

 12. הם הצליחו להוריד משמעותית סיגריות ואלכוהול בקרב הנוער תוך שי מת דגש על ספורט אמנות וכן הלאה
  צריך רק להתעסק בדברים החשובים שעוסקים בעתיד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן