טראמפ: אמריקני שאינו בפריז

האמריקנים, איכות הסביבה והסכם פאריז
תמונה של דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org
תמונה של מרים
ד"ר מרים לב-און
תמונה של פרי
ד"ר פרי לב-און

 

 

 

 

 

 

 

 

ב-1 ביוני הודיע הנשיא טראמפ כי ארצות הברית פורשת מהשתתפותה ב"הסכם פריז 2015", הסכם שמטרתו להגביל את ההתחממות העולמית לשם הפחתת הסיכון הטמון בשינוי האקלים. ההסכם קבע שהאומות יפעלו כדי שעד סוף המאה ה-21 תעלה הטמפרטורה בלא יותר מ-2 מעלות צלזיוס (יחסית לתחילת העידן התעשייתי), בשאיפה לא לעלות מעל 1.5 מעלות צלזיוס.

בהכרזה זאת צירף טראמפ את ארה"ב לקבוצה "אקסקלוסיבית" שהמדינות החברות בה, דוגמת סוריה וניקרגואה, לא חתמו על הסכם רב-לאומי זה. הנשיא טראמפ הוסיף כי הוא יהיה מוכן למשא ומתן על "עסקה טובה יותר", אבל מנהיגים אירופיים ואחרים פסלו את הצעתו והכריזו שאינה אפשרית.

למעשה, על פי סעיף 28 של הסכם פריז, שנכנס לתוקף ב-4 בנובמבר 2016, ארה"ב לא תוכל לסגת מההסכם לפני 4 בנובמבר 2020. במקרה או שלא, המועד לנסיגה מההסכם הוא יום אחד בלבד אחרי הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020.

זמן קצר לאחר ההכרזה של דונלד טראמפ הודיעו מושלי מדינות קליפורניה, ניו יורק וּוושינגטון על ייסוד "ברית האקלים בארצות הברית", כדי להמשיך ולקדם את היעדים של הסכם פריז. בהסכם זה יש אפשרות מובנית לשיתוף ממשלים תת-לאומיים, והם יכולים להציג מטרות משלהם לקידום יעדי ההסכם. אמנם מהלך שכזה לא מאפשר לגופים אלה להיות צד להסכם במובן המשפטי – נכון לעכשיו רק אומות יכולות לעשות זאת – אך זה מאפשר להם לדווח דרך פורטל ייעודי של אמנת האקלים על פעולותיהם, למרות הודעת הנשיא טראמפ.

"אנחנו הולכים לעשות את כל מה שאמריקה היתה עושה אם הייתה נשארת מחויבת להסכם", הצהיר ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג, העוזר לתאם את המיזם, והדגיש את המחויבות של המגזר העסקי והציבורי בארה"ב להמשך הפעולות שיביאו להשגת המטרות הלאומיות להפחתת פליטות גזי חממה כפי שנמסרו לאו"ם על ידי הנשיא הקודם ברק אובמה.

החשיבות של המהלכים הפנים-אמריקניים בזירה הבין-לאומית התבטאה השבוע במפגש יוצא דופן בין הנשיא הסיני שי ג'ינפינג למושל קליפורניה ג'רי בראון, שלפגישתם בנושא שינוי האקלים היו כל הסממנים של פגישה בין ראשי מדינות.

דעת הקהל בארה"ב כיום נוטה לתמיכה בהגנה על הסביבה ומזעור הסיכון משינוי האקלים. זה מתבטא בסקרי דעת קהל שנערכו בחודש האחרון (http://climatecommunication.yale.edu/publications/paris_agreement_by_state/) המראים במובהק שרוב האמריקנים – בכל אחת ממדינות ארה"ב! – רוצים שארה"ב תישאר במסגרת הסכם פריז. כ-69% מהאמריקנים, ואפילו כ-50% מאלה שהצביעו עבור טראמפ, רוצים להישאר בהסכם פריז, רק 13% חושבים שארה"ב אינה צריכה להשתתף ועוד 19% לא יודעים אם עליה להישאר או לפרוש.

אחד מהאינדיקטורים לשינוי בדעת הקהל נראה באסיפה השנתית של "אקסון מוביל" ב-31 במאי 2017: למעלה מ-62% מבעלי המניות הצביעו בעד לחייב את החברה למסור דו"ח שנתי מפורט על הסיכון הכלכלי לחברה עקב שינוי האקלים, לעומת 38% שהצביעו עבור הצעת החלטה דומה ב-2016.

הנשיא לשעבר ברק אובמה, אשר ניהל את המשא ומתן על הסכם פריז, קרא להחלטה של דונלד טראמפ "התפטרות ממנהיגות" וכן "דחייה של העתיד". אמירה חשובה עוד יותר השמיע דן ראת'ר, לשעבר עורך החדשות של רשת סי-בי-אס, אשר בריאיון לרשת הכבלים של אן-בי-סי אמר כי "ההיסטוריה תעניש את דונלד טראמפ על החלטה זו".

האם אמירתו של טראמפ אכן תמתן את ההשקעות האמריקניות והעולמיות באנרגיות מתחדשות, בהתייעלות אנרגטית, במציאת תחליפי דלק המבוססים על מקורות בני-קיימא וכדומה? נראה שהתשובה היא לא. אפילו הסינים, כמו שאר העולם, ולמעשה חוץ מטראמפ, הבינו כי הפעולות האלה לא רק מפחיתות גזי חממה, הן גם מפחיתות זיהום אוויר מקומי, חוסכות כסף, מקדמות התייעלות אנרגטית ואף מייצרות אלפי מקומות עבודה חדשים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

 1. מרינוב בנושא מציירים תמונה ממש מדאיגה. איזה עולם אנחנו הולכים להשאיר לדורות שאחרינו?

 2. היא גם על האזרחים
  האנשים צריכים פשוט להגיס שמי שלא ידאג לאיכות הסביבה לא יבחרו בו
  ואז פתאום המנהיגים יתחילו לדאוג

 3. ובינתיים צובר יותר ויותר תומכים בקרב מנהיגים ואזרחים כולל בארץ. והסוף יהיה גרוע.

 4. של מובילת העולם הנאור?
  הוא לא רואה מה קורה בעולם?
  מה יהיה עם הנכדים שלנו?

 5. הגאון הזה החליט שכל נושא גזי החממה הוא פייק
  לא תצליחו לבלבל אותו עם עובדות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך