טראמפ – סכנה לעולם

השלכות פרישתה של ארה"ב מהסכם פריז
טראמפ נואם
דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org

ביום שישי פעל הנשיא הנבחר של ארצות הברית בשתי חזיתות שלכאורה אין כל קשר ביניהן: הוא חתם (בניגוד להבטחתו במערכת הבחירות) על צו הדוחה את העברת השגרירות לירושלים, והודיע בחגיגיות רבה שהוא מקיים את הבטחתו לפרוש מהסכם פריז בנושא שינויי האקלים. מובן שהודעתו הראשונה העציבה את תומכי הימין בישראל. אבל יש לי חדשות טובות בשבילם: אם מדינות רבות אחרות תלכנה בעקבות הנשיא האמריקני ותפרושנה גם הן מהסכם פריז, בסופו של דבר יצטרכו האמריקנים להעתיק את מקום מושבה של השגרירות, השוכנת ברחוב הירקון בתל אביב, לירושלים, כי בשל שינויי האקלים יעלו מי הים התיכון וישטפו אותה.

חשוב להבין. אין זאת הפעם הראשונה שארצות הברית מחבלת במאמצי רוב מדינות העולם למנוע קטסטרופות עולמיות כתוצאה משינויי האקלים. ידוע לכול כי המפלגה הרפובליקנית איננה מאמינה במדע, והיא מתעלמת מהעמדה הנחרצת של יותר מ-95% מהמדענים העוסקים בנושא. כך היא מצליחה במשך שנים רבות למנוע מממשלת ארצות הברית להצטרף למאמץ העולמי. אף שהנשיא קלינטון חתם בזמנו על פרוטוקול קיוטו שקבע מכסות פליטה לגזי חממה למדינות המפותחות, הרי הנשיא בוש שבא אחריו, לא אישרר את הפרוטוקול.

הסכם פריז משנת 2015 בא במקום פרוטוקול קיוטו, והסיבה העיקרית לכך שהוא לא נקרא "אמנת פריז" היא שהנשיא אובמה ידע כי הקונגרס הנשלט על ידי המפלגה הרפובליקנית לא יאשרר את האמנה. לכן נסע אובמה לפריז והצליח להחתים קרוב ל-200 מדינות על ההסכם, וזאת לאחר עבודת הכנה שנמשכה שנים. אין ספק שהסכם זה, על כל חסרונותיו, היווה נקודת אור במאבק האין-סופי להתגבר על כל המתנגדים, ולהציב מטרות ניתנות להשגה במאבק על שלום הציוויליזציה שלנו.

עכשיו מצטרפת ארצות הברית הגדולה והנאורה לסוריה ולניקרגואה, שתי המדינות היחידות שעד עתה לא חתמו על ההסכם. אכן, "כבוד" גדול לאומה שהייתה ראשונה בשנת 1970, להקים את הארגון הממשלתי הגדול ביותר בעולם (EPA) לטיפול בבעיות הסביבה, שתמכה יותר מכל מדינה אחרת בהקמת ארגון האו"ם לאיכות הסביבה (UNEP) ובמימונו. המדינה שהצליחה לשפר משמעותית את איכות האוויר, המים והים שלה, נסוגה עכשיו באופן שיטתי מכל הישגיה. הנשיא החדש פועל לקצץ יותר מ-30% מתקציב ה-EPA ולפטר יותר מ-3000 מעובדיו.

הנשיא אובמה הצליח לחתום על תקנות המחייבות הפחתת פליטות של גזי חממה מתחנות כוח, ואילו אחד הדברים הראשונים שעשה הנשיא הנבחר טראמפ, בעודו מוקף בכורי פחם, הוא לחתום על צו המורה לבטל את התקנות האלה. שלא תהיינה אי-הבנות: לבד מגזי חממה, פולטות תחנות הכוח השורפות פחם, גזים רעילים וגורמות לעשרות אלפי מקרי מוות בארצות הברית.

נאומו של הנשיא בגן הוורדים היה מלא בסילופים ובחצאי אמִתות שבאו להגן על ההחלטה הנוראה הזאת. כך למשל, טען טראמפ כי הסכם פריז יגרום לנזקים כלכליים ולאבטלה בארצות הברית, בעוד שמדינות רבות אחרות תיהנינה מההסכם. אין שטות גדולה מזו. השימוש באנרגיה סולארית הוא כמובן זול יותר מכל מקור אנרגיה אחר, הוא מעסיק יותר כוח אדם וכמובן אינו גורם נזקים לסביבה. מכמה בחינות – טכנולוגית, כלכלית, חברתית, סביבתית ופוליטית – המעבר מכלכלה המושתתת על דלק מחצבי, נחותה יותר מהשימוש באנרגיה סולארית.

הנשיא טראמפ גורם לארצו נזק גדול כאשר הוא מונע ממנה לעמוד בראש העולם המודרני שלא תהיה לו ברירה אלא לעבור לכלכלה חלופית. כבר עכשיו קורא הנשיא הנבחר של צרפת, למדענים אמריקנים לעבור לארצו כדי לקדם את הטכנולוגיות הסביבתיות שהעולם זקוק להן כל כך.

לעומת זאת, ייתכן ובצעדו של טראמפ יש גם צדדים חיוביים: שאר מדינות העולם תחזקנה את מאמציהן בנושא. בבואן לדון באמנות הבאות לשמירה על האקלים, תהיינה מדינות העולם משוחררות מהכבלים שהטילה ארצות הברית מאז שנת 2000 על הגבלת הפליטות. הן תוכלנה ביתר קלות להטיל הגבלות על חברות הנפט הפרטיות והלאומיות (סעודיה למשל). ללא התערבות מזיקה של האמריקנים תהיה סין הראשונה להרוויח מכך.

גם בתוך ארצות הברית עצמה יש לצפות לתנועת נגד קשה. ימים אחדים לאחר צעדו זה של הנשיא, הודיעו עשרות ראשי ערים, מושלי מדינות ומנכ"לים של חברות פרטיות, כי בניגוד להצהרת הנשיא בעניין, יגבירו את מאמציהם להפחית את פליטות גזי החממה. זוהי מגמה חיובית ויש לקוות שהיא תקיף את מרבית תושבי ארצות הברית, ש-70% מהם תומכים בהגבלת הפליטות. כדאי לזכור שרק 45% הצביעו עבור טראמפ.

אין ספק שהנשיא טראמפ מערער בחלק ממעשיו והחלטותיו את יציבות העולם, ופוגע בסיכויים למניעת פגיעות אנושות בציוויליזציה העולמית. נשאר רק לקוות שצעדי הנגד של יחידים, חברות ומדינות יהיו אפקטיביים מספיק, כדי למנוע סכנה אמתית לשלום כדור הארץ שלנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. הלוואי שתחלוף
  גם אצלנו יש מנהיגים שמזלזלים בסכנות איכות הסביבה

 2. אנשים מותירים עולם עם צרות ומחלות שיפגעו בילדיהם ונכדיהם וממש לא מוכנים אפילו להקשיב

 3. אני חושב שצריך להסתכל על כל נושא טראמפ בזווית קצת יותר ניהולית ופחות רגשית.
  נתחיל מלשים לב למגמות בשוק האמריקאי מאז כניסת טראמפ לתפקיד.
  1. רמת האמון במשק האמריקאי מטפסת מדי יום כלומר יותר ויותר משקיעים מאמינים באיש העסקים שמנהל את המדינה.
  2. האיום על חברת לוקהייד-מרטין המייצרת את ה-F-35X כי תונהג שיטת חוזים פרטיים דרבנה אותם לזרז את הפרויקט שהיה אמור להסתיים לפני שנתיים ב-2015 הוא דוגמה טובה לניהול תקין.
  3. הסכם פריז הוא הסכם יפה מאוד,נראה יוזמה מבורכת אך הטענה המרכזית של טראמפ, שקצת חסרה במאמר, היא שאין הצדקה שארצות הברית תישא ברוב הנטל הכלכלי בביצוע התכנית בזמן שמדינות אשר נחשבות למזהמות יותר יתרמו פחות או בכלל לא.
  4. אני לא תומך בממשל טראמפ ולא מתנגד לו, רק מנסה להציג זווית טיפה אחרת לדברים שמזינים אותנו.

 4. ו…עוד נקודה ששכחתי,

  5. המגמה של מעבר לאנרגיה ירוקה רק הולכת ומתגברת וזהו תהליך ארוך ומייגע שיעבור העולם בשנים הבאות עד שהנפט והפחם לא יהוו מקורות האנרגיה העיקריים. כבר היום ניתן לראות בכל העולם ובארצות הברית בפרט עלייה במודעות לצורך באנרגיה ירוקה וחברות כמו TESLA למשל הולכות ומתחזקות, חברות HOME IMPROVEMENT מתקינות פאנלים סולאריים בכל מקום אפשרי (כן כן, גם כסככות לחניות בבתי הספר).

 5. טראמפ ואוהדיו טוענים שהסיפורים על התחממות כדור הארץ לא נכונים
  הרבה מדענים טוענים שזה קורה ושהמצב הולך ומחמיר
  אני לכ מבין איך האמת לא ידועה. הרי מדובר בנתונים ובעובדות ובסטטיסטיקה. יש אמת אחת שאפשר הרי להועיח אותה חד משמעית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן