עוד חוק מיותר

חוק המואזין – האם הוא אכן נחוץ?
צילום: רונן עמנואל commons.wikimedia.org

לידיעת ראש הממשלה, השר להגנת הסביבה וכמה חברי כנסת, שאולי אינם יודעים, או שבוחרים מסיבותיהם הם לשכוח:

בשנת 1961 יזם חבר הכנסת מהמפלגה הליברלית ד"ר כנוביץ' ז"ל, את "החוק למניעת מפגעים", הידוע גם כחוק כנוביץ'. על פי החוק הזה אין לגרום ל"רעש בלתי סביר" וכן אסור לגרום לזיהום אוויר ולריחות. במשך שנים רבות לא נאכף החוק הזה, ולא פורסמו בגינו תקנות המאפשרות את אכיפתו. בשנת 1992, כלומר לפני 24 שנים, פרסם המשרד לאיכות הסביבה תקנות לחוק זה, הנקראות "תקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש) 1992". סעיף 7 בתקנות אלו קובע בין השאר כי: "לא יפעיל אדם ולא ירשה להפעיל באזור מגורים, מגביר קול […] כדי להפנות תשומת לב […] למתן הודעה או לפרסומת אחרת".

כלומר, כבר משנת 1992 יש בידי המדינה ובעיקר בידי המשרד להגנת הסביבה, כלי חוקי ברור שלא ניתן לפירושים, כדי למנוע הפעלת רמקולים מכל סוג שהוא בשכונות מגורים. אי לכך אין כל צורך בחוק החדש המוצע על ידי כמה חברי כנסת והמיועד באופן ספציפי כנגד רמקולים המופעלים על ידי המואזינים הקוראים לתפילה.

בוויכוח שהתעורר בעקבות ההצעה, נאמר יותר מפעם אחת, כי חוקים דומים קיימים גם במדינות מוסלמיות ואף נאכפים על ידן. אכן קיימים חוקים למניעת רעש במדינות רבות בעולם, אך למיטב ידיעתי אף אחד מהם אינו חוק ספציפי כנגד בית תפילה כזה או אחר. אם יחוקק החוק הזה, שכאמור אין בו כל צורך, תהיה ישראל המדינה היחידה בעולם, שיש בה חוק ספציפי כנגד בית תפילה כלשהו.

אין זאת הפעם הראשונה שהצעה לחוקק חוק כזה, עולה לסדר היום של הכנסת. פעם בכמה שנים צץ הרעיון אבל עד כה נבלם, בין השאר הודות לחווֹת דעת שהגיש המשרד להגנת הסביבה ובהן קבע כי אין בחקיקה זאת כל צורך. זאת ועוד, המשרד עשה כמה פעולות כדי להגיע להבנות עם מפעילי מסגדים, ללא צורך בנקיטת צעדים משפטיים. כך, לדוגמה, הגיע המשרד להבנות עם מואזינים בעכו וביפו, תוך הפעלת אמצעים טכנולוגיים שבעזרתם הופסקו כמעט כליל מטרדי הרעש לשכנים, יהודים וערבים כאחד.

ועוד עובדה מעניינת לידיעת השר להגנת הסביבה. חלק ניכר מהמואזינים הם עובדי מדינה. אם הם עוברים על החוק, ניתן לנקוט נגדם אמצעים מנהליים ומשפטיים כמו נגד כל עובד מדינה אחר העובר על החוק. האין זה פשוט יותר מאשר להעביר עוד חוק מיותר, שיכול רק להגביר את הניכור של כ-20% מתושבי המדינה? ומי לדעת השר יאכוף את החוק החדש? האם יפעיל כבוד השר את עובדי משרדו? אם כן מדוע הוא אינו עושה זאת כבר עכשיו?

ברצוני להציע הצעה טובה יותר. בהרצאותיי לסטודנטים בנושא אכיפת חוקי איכות הסביבה, אני מדגיש תמיד כי יש לעשות כל מאמץ כדי להימנע מהשימוש באמצעי אכיפה. פעמים רבות אכיפה היא אמצעי יקר, קשה, מבזבז משאבי כוח אדם ותקציב ולעתים קרובות לא יעיל. תמיד אבל תמיד, צריך לנסות להגיע להבנות עם אלו העוברים על חוקי הסביבה. השימוש באמצעי אכיפה צריך להיעשות רק אם לא מצליחים להגיע לפתרון בדרכים אחרות. בהכירי את עובדי המשרד להגנת הסביבה, אני משוכנע שאם כבוד השר להגנת הסביבה יציב בפני עובדי משרדו את האתגר לטפל במפגעי הרעש של גורם כלשהו, הם יעשו זאת בצורה יעילה ומקצועית ולרוב ללא צורך בנקיטת הליכים משפטיים.

אני מציע לכבוד השר לנסות את הדרך הזאת, לפני שהוא נותן יד לחקיקת חוק מיותר ומזיק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. הוא הביע התנגדות נמרצת לחוק המואזין מתוך חשש שזה יכול גם על הרכזות הרמקולים על כניסת השבת. אבל אמר בגלוי כי אם זה יחול רק על הערבים אין לו בעיה

  2. צריך להפסיק אותם, לא משנה באמצעות איזה חוק. מדברים הרבה ועושים מעט. אגב, אם יש רעים של דתות אחרות והם מפריעים, צריך להפסיק אותם. כל אחד שיחגוג את דתו בתוך ביתו ובשקט.

  3. מסכימה שלא צריך את החוק
    לא מקובלת עלי ההתעלמות מהרעש שהולך וגובר בשל עצימת העינים. חייבים לאכוף את החוק

  4. הכוונה של אלה שהציעו את ההצעה הזאת היא רק לעשות כותרת ורעש, וגם קצת הסתה נגד המוסלמים, ולמשוך את תשומת הלב של הציבור מנושאים אחרים כמו הצוללות ועורך הדין שימרון, תקציב המדינה ומצב החינוך,המצב בבתי החולים, דוח העוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך