חלם לעניים

יש גז, אין שכל להשתמש בו
תמונה של אורי
פרופסור אורי מרינוב

בנעורינו קראנו בשקיקה סיפורים על העיר חלם, שהייתה ידועה בטיפשותם המדהימה של "חכמיה". סיפור ידוע נשאר בזיכרון, על אותו לילה חורפי שבו התכסתה העיר בשלג. התכנסו חכמי העיר לדון בשאלה: מה לעשות כדי שהשמש, ההולך להעיר את התושבים לתפילת שחרית, לא יפגע בשלג הלבן והנקי. ישבו וחשבו ובסופו של דבר החליטו כי שמונה מצעירי הכפר יישאו את השמש על כפיהם, וכך תימנע הפגיעה בשלג הצח.

זה הדימוי העולה בראשי כשאני קורא על מדיניות הממשלה בכל הנוגע לנושא האנרגיה. שנים לימדו אותנו שישראל, שאין לה מקורות אנרגיה משלה, חייבת לייבא נפט גולמי זול ומזהם. לאחר מלחמת יום הכיפורים וחרם הנפט ביקשו את עזרתנו המקצועית כדי להתגבר על ההתנגדות לשימוש בפחם כתחליף לנפט, כי "אין ברירה". עשינו זאת, וכיחידה ממשלתית קטנה במשרד הפנים הובלנו מהפך בדרך קבלת ההחלטות בכל הנוגע להקמת תחנות כוח לייצור חשמל. הצלחנו להעביר שורה של החלטות הקשורות להקמת הנמלים בחדרה ובאשקלון לייבוא הפחם, להתקנת מערכות טיפול מונע, להקמת יחידות פיקוח ובקרה ולהכפפת חברת החשמל ובעיקר ועד העובדים שלה לחוקי מדינת ישראל.

לפני כמה שנים חל מהפך. נמצא גז בארץ, ואין כל ספק שמכל בחינה עדיף להשתמש בגז ולא בנפט או בפחם: השימוש בו גורם פחות זיהום אוויר ופליטת גזי חממה, הוא מספק עצמאות אנרגטית למדינה, ואם רוצים הוא יכול להיות זול יותר מנפט ומפחם. נוסף לכך, השימוש בגז ממוסה, לעומת השימוש בפחם או בנפט, ולכן יכול לספק מקורות כספיים לשימושים שונים, נניח הקמת בתי חולים או הגדלת מספר המיטות לחולים כרוניים.

נשמע טוב, נכון? אז מדוע הממשלה עושה כל שביכולתה כדי למנוע שימוש מוגבר ובלעדי בגז? האם יש חשש למחסור בגז? בהחלט לא. כל המומחים מבטיחים לנו שבים טמון כל הגז הדרוש למדינה לאורך שנים. מדוע משרד האנרגיה ממשיך לתמוך בשימוש בפחם בתחנות חדרה ואשקלון? כיצד משרד האוצר מאשר הוצאה של יותר מ-6 מיליארד שקל על התקנת מתקנים לטיפול בגזי הפליטה בתחנות הישנות בחדרה, ועדיין לא הצליחו לסיים את הפרויקט?

בכל העולם המערבי ואפילו בסין מפחיתים באופן משמעותי את השימוש בפחם, ואצלנו מקימים מתקנים כדי להמשיך להשתמש בפחם עוד עשרות שנים. אין כל סיבה שלא להחליט על סגירת תחנות החשמל המופעלות בפחם ולהקים במקומן בתוך שנים אחדות תחנות המופעלות בגז, שהן כאמור נקיות וגם יעילות יותר. הסיבה היחידה לכך שזה לא נעשה היא העובדה שבמשך שנים רבות מדיניות האנרגיה וייצור החשמל לא נקבעה על ידי משרד האנרגיה כי אם על ידי ועד עובדי חברת החשמל. מבחינתו "יותר פחם, יותר עמל" – בעיקר לקרובי משפחה.

השבוע הודיע סוף סוף שר האנרגיה שהוא באמת חושב שצריך להפחית את השימוש בפחם ולעבור לשימוש מוגבר בגז. אבל הוא מתנה זאת בכל מיני תנאים, שספק אם יאפשרו את הפעלת התכנית בשנים הקרובות. כבר היום מספקות תחנות כוח פרטיות כ-30% מצריכת החשמל והן עושות זאת תוך שימוש בגז וביעילות רבה.

יש לי הצעה לשר האנרגיה: תן לשוק להחליט. תקבל החלטה אמיצה כי משרדך לא יתערב יותר בקביעת שיטות ייצור החשמל. תאפשר לחברות המסחריות להקים תחנות כוח מופעלות בגז בכל מקום שבו הן תקבלנה אישור על פי חוק התכנון והבנייה ועל פי תקני המשרד להגנת הסביבה. תן להם, ולא לוועד עובדי חברת החשמל, להחליט. דרך אגב, ועד זה יצא לאחרונה במבצע הסברה לתושבי חדרה והסביבה: מדוע עדיף להם להמשיך לחיות בצד ארובות הגורמות לזיהום אוויר.

ולא רק בייצור חשמל מתנהגת המדינה כחלם. השבוע קיבל מפעל תעשייתי אישור להסבה ממזוט לשימוש בגז, וזאת לאחר שנתיים של עיכובים. שנתיים כדי לאפשר למכון התקנים לרדת לחייו ולדרוש כל מיני דרישות, רק כדי שיוכל להפחית את זיהום האוויר שהוא מייצר. ויש עוד עשרות מפעלים שמחכים בתור כדי שיוכלו להסב את השימוש ממזוט מזהם לגז.

האין זאת התנהגות של חלם? בעצם אפילו חכמי חלם היו מתביישים לקבל החלטות כאלה. מדינת ישראל מתנהגת בנושא זה לא כחלם אלא כחלם לעניים. יש לה גז נקי יותר, מזהם פחות, שניתן להשתמש בו לאורך שנים ארוכות, הוא יכול להיות זול יותר ממזוט או פחם, והמסים הנגבים מהשימוש בו יכולים להקל על תקציב המדינה. אבל היא עומדת על כך שצריך להמשיך לייבא פחם ונפט, שהשימוש בהם מזהם את האוויר וגורם לפליטת גזי חממה. האין זה חלם?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

  1. מי שעושה בדיוק ההיפך ממה שצריך בביטחון ובכלכלה ובחינוך ובבריאות יפעל נכון דוקא באיכות הסביבה?

  2. לפרופ' מרינוב,
    אתה צודק בכול פרט לדבר אחד –
    זה לא "חלם", זו שחיתות.

  3. שהיא דוחפת את נושא הגז ללא הצדקה. מהצד השני אתה מאשים שהממשלה לא רוצה לקדם את הגז. התבלבלתי.

  4. שהסיעות החרדיות ידרשו זאת
    אבל נושא זה גם אותם לא מעניין

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך