סליחה

פגמים וכשלים במחקר על זיהום האוויר בחיפה
חיפה צילום: Michael Paul Gollmer de Benutzer Mipago he.wikipedia.org

לאור פרסום מסקנות הוועדה המדעית, שבדקה את תוצאות המחקר שבחן האם יש קשר בין התחלואה לבין זיהום האוויר במפרץ חיפה, אני רוצה לבקש סליחה מכל תושבי האזור. במיוחד אני מבקש סליחה, מאלפי האימהות הצעירות שהיו בהיריון או ילדו ושהיו חשופות למסקנות השגויות והבלתי-מבוססות שפורסמו (בעיקר בערוץ 2), על השפעות זיהום האוויר על היקף הגולגולת של תינוקות.

כיוון שלא ראיתי אף אחד ממחברי המחקר הבלתי-אחראי הזה וגם לא אף אחד מבין העיתונאים ו/או המדליפים שגרמו לסערה התקשורתית, מתנצלים בפני הציבור הזה, אעשה זאת אני. אני מבקש סליחה מאלפי הזוגות הצעירים שנגרם להם זעזוע נפשי עמוק וחרדות אין-סופיות וכל זאת עקב צרות אופק, חוסר מקצועיות וחוסר אחריות ציבורית של חוקרים, אנשי סביבה בלתי-מקצועיים ואינטרסנטים למיניהם.

אני עושה זאת בשם אנשי איכות הסביבה העוסקים בנושא עשרות שנים במסירות ובאחריות, אשר עושים לילות כימים כדי להבטיח את בריאות התושבים תוך כדי מאמץ עילאי ובדרך כלל ללא כל תמיכה מצד אמצעי התקשורת.

כיוון שאני צופה לתגובות הרגילות שאני מקבל, אני מבקש להודיע חד-משמעית שאין לי כל קשר, כזה או אחר, לא עם המפעלים התעשייתיים במפרץ חיפה וכבר לא עם אוניברסיטת חיפה. זה עשרות שנים שאני כן עוסק בטיפול בנושאי איכות האוויר של האזור. בשנות ה-70 וה-80, בשיתוף פעולה הדוק עם איגוד הערים לאיכות הסביבה של מפרץ חיפה, התחלנו לטפל בזיהום האוויר החמור ששרר אז באזור. הגשנו צווים אישיים נגד מנכ"לי חברת החשמל ובתי הזיקוק, הגענו עד לבית המשפט העליון וכפינו עליהם להפחית את זיהום האוויר על ידי שיפור הדלק שהם שרפו. הקמנו מערך ניטור אוויר שהוא בין המשוכללים בעולם והתחלנו לראות שיפור משמעותי במצב.

לאורך כל השנים מאז, קראנו ושמענו טענות על כך שיש באזור יותר מקרי סרטן. חוקרים למיניהם, פרסמו עבודות שונות ומשונות שלא היה להן כל ביסוס. לכן שמחנו שאיגוד הערים החליט לפרסם מכרז לעריכת מחקר שייקבע פעם אחת ולתמיד, האם יש אמת בטענות האלה. במכרז, שהיה צריך להימשך 5 שנים, זכתה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת חיפה וזאת הגישה בחודש מרץ האחרון את הדוח שלה לשנת המחקר הראשונה.

עוד לפני שהדוח הוגש לשרי הבריאות והגנת הסביבה, דאג מאן דהוא להדליף את "תוצאות" המחקר. הידיעה המרעישה שיש באזור חיפה "נקודות חמות" של זיהום אוויר שגורמת להיצרות בהיקף הראש של תינוקות, גרמה להלם קשה, בעיקר כמובן באזור המדובר. טוב עשו שני השרים שהקימו ועדה מדעית שבדקה את ממצאי המחקר והיא כאמור פרסמה את ממצאיה השבוע.

צר המצע מלתאר את כל הממצאים השליליים של הוועדה. במשך חיי קראתי ביקורות רבות מאוד על עבודות מדעיות כאלה ואחרות. אני לא זוכר ביקורת כל כך נוקבת וקשה כמו זאת שמופיעה בעשרות עמודי דוח הוועדה. כמעט כל נושא ונושא המופיע בדוח החוקרים, נמצא שגוי, לא נכון, לא מבוסס, פגום מבחינה מדעית ואינו ניתן לשימוש כל שהוא. בין השאר כותבים חברי הוועדה כי "שיטות המחקר שהוצגו […] אינן מהוות תשתית מחקרית מבוססת ולכן לא ניתן להתייחס לממצאים שהתקבלו עד כה. ממצאים אלה אינם יכולים להוות בסיס להערכת התחלואה ולקשר שבין זיהום האוויר ומצב התחלואה באזור מפרץ חיפה".

חשוב להבין, מצב שבו קיימת פעילות כלכלית (תעשייה, תחבורה, חקלאות) ליד מקומות יישוב, אינה אומרת בהכרח שחייב להיווצר במקום זיהום אוויר והוא בהכרח פוגע בבריאות התושבים. המשוואה הפשטנית הזאת, המקובלת לצערי על ידי כמה קבוצות אזרחים (שבדרך כלל כוונותיהם טובות) אינה תמיד נכונה. קשה מאוד להוכיח קשר כזה וחברי הוועדה המדעית אכן כותבים כי "קביעת מקבצי תחלואה בשיטות שאינן מתאימות למטרה זאת, עלולה לאתר ריכוזים גיאוגרפים של מחלה שאינם קיימים. הספרות (המדעית) מדווחת על מספר זעום של מחקרים אשר הצליחו לקשור מקבצי תחלואה לזיהום סביבתי".

אני משער שבעקבות פרסום ממצאי הוועדה המדעית, יקומו כל מיני שוחרי טוב ירוקים שיאשימו את הממשלה (וכל אחד אחר) בניסיון להסתיר את המידע החמור וכן בכל מיני קונספירציות למיניהן. טוב יעשו גורמים אלה אם יקראו ביסודיות את דוח הוועדה וישימו לב למשפטים הבאים: "לחוקרים היכרות שטחית עם נושא זיהום האוויר בכלל והערכת החשיפה למזהמי אוויר בפרט. אנו נאלצים לקבוע כי ממצאי החוקרים אינם קבילים, שכן אינם מייצגים את החשיפה האמתית של התושבים למזהמי אוויר באזור חיפה".

לכן במקום לזעוק חמס נגד החלטת השרים להפסיק את המחקר הזה, טוב יעשו האנשים הדואגים באמת לנושאי הסביבה באזור מפרץ חיפה, אם יאמצו את המלצת הוועדה המדעית, לבצע מחקר על פי שיטות המחקר המקובלות בעולם ומתוך גישה מדעית ולא מתוך נטיית לב והתרשמויות, כפי שזה נעשה במחקר הנוכחי. "יישום המלצות הוועדה עשוי לשנות משמעותית את תוצאות המחקר".

לידיעת תושבי מפרץ חיפה: תוצאות העבודה הזאת אינן מדגימות עודף מקרי סרטן, או מקרי אסטמה בילדים, או השפעות על גיל התינוקות והיקף ראשם וגם לא עודף של מקרי אסטמה בקרב מתגייסים לצבא. מצב זיהום האוויר השתפר מאוד בשנים האחרונות. בין השנים 2003 ו-2014 הממוצעים השנתיים של מזהמי האוויר במפרץ חיפה, היו נמוכים מאלה של תל אביב ומאז שנת 2011 נמוכים גם מאלה של חדרה. מקרי סרטן הריאה בחיפה נמוכים מאלה של תל אביב או חדרה ויש יותר מקרי אסטמה בילדים בחדרה מאשר בחיפה.

לסיכום: באזור מפרץ חיפה אכן שרר במשך שנים רבות זיהום אוויר וייתכן שגרם בעבר לנזקים בריאותיים. בזכות עבודה קשה הצליחו המשרד לאיכות הסביבה ואיגוד ערים מפרץ חיפה, להפחית בצורה משמעותית ביותר את רמות זיהום האוויר באזור, עובדה המבוססת על מערך איסוף נתונים מהמפותחים בעולם. מנגד, עבודת המחקר שהודלפה בחדש מרץ האחרון, אינה אמינה מקצועית ומדעית ונעשו בה אין-ספור שגיאות שאינן מאפשרות לקבל את הממצאים שנכתבו בה.

אני מבקש מכם, תושבי מפרץ חיפה, סליחה על שבנוסף לכל דאגותיכם, הטילו עליכם בצורה בלתי-אחראית בעליל, דאגה קשה נוספת ולא אמינה. טוב עשו שרי הבריאות והגנת הסביבה שביטלו את המשך המחקר הזה ויש לקוות כי יאמצו את המלצות הוועדה המדעית, לערוך את המחקרים הנדרשים על פי קני מידה מדעיים ומקצועיים, שיאפשרו קבלת החלטות מבוססות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. כדאי לדרוש חשיפה של משתני המחקר ומקורות הנתונים. שם השגיאה. אם מסתכלים על המפה שצוירה על ידי החוקרים – רואים את חוסר הכרתם את הסביבה, וחוסר הבנה בתחומים נוספים, כולל מבנה דמוגרפי של תושבי חיפה…

  2. אורי מרינוב היקר,

    כמי שעוקב אחר הישגיך בתחום התמחותך אין ךי ספק כי שקלת כל מלה שכתבת -ורשימתך נאמנה וחשיבותה עצומה לאור הבהלה. ראוי היה להפיץ רשימתך זו בכל בית בחיפה.

  3. אי אפשר לעבור בשתיקה ויש לודא שגם איגוד הערים וגם אוניברסיטת חיפה יבואו איתם חשבון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך