שר הסביבה

למשרד להגנת הסביבה דרוש שר במשרה מלאה
תמונה של כחלון
משה כחלון צילום: dikla bassist shafrir commons.wikimedia.org

בימים אלה החליטה הממשלה למנות את שר האוצר, מר משה כחלון, גם לשר להגנת הסביבה. הדבר נעשה לאחר שהשר המכהן, מר אבי גבאי, התפטר מתפקידו לאחר שנה בתפקיד. על פי חשבוני, מר כחלון הוא השר ה-15 המשמש בתפקיד, מאז שהוחלט על הקמת המשרד בסוף חודש דצמבר 1988. כלומר במהלך כ-28 שנות קיומו של המשרד, כיהנו בו השרים פחות משנתיים בממוצע.

רבים לא יודעים, או לא זוכרים, כיצד הוקם המשרד. לאחר הבחירות של שנת 1988, היה ברור שעומדת לקום ממשלת אחדות לאומית, שתהיה רחבה וגדולה יותר מקודמותיה. כיהנתי אז כמנהל "השירות לשמירת איכות הסביבה" במשרד הפנים. יחידה קטנה זאת הוקמה על ידי יגאל אלון המנוח בשנת 1973, ונאבקה במנכ"ל משרד הפנים דאז, אריה דרעי, שהצר את צעדיה ומנע ממנה שירותים חיוניים.

בעצה אחת עם היועצת המשפטית של "השירות", עו"ד רות רוטנברג, הכנו הצעה מפורטת להקמת משרד לנושאי איכות הסביבה. את המסמך העברתי לח"כ רוני מילוא, שכיהן אז כסגן שר במשרד ראש הממשלה והיה מועמד לתפקיד שר. בליל המו"מ על הקמת הקואליציה, סיפר מילוא, הציעו לו בשעה שתיים לפנות בוקר להיות שר התיירות, בשעה ארבע את תפקיד שר התחבורה ואילו בשעה שש לפנות בוקר הוא נשאר ללא תפקיד. או אז שלף מר מילוא את התיק שהכנו לו, והודיע שהוא עומד להיות השר לאיכות הסביבה. כך הוקם המשרד.

מאז כאמור כיהנו במשרד כ-15 שרים. חמישה מהם כבר נפטרו, כולל ראש הממשלה יצחק שמיר, שקיבל את סמכויות השר לאחר שממשלת האחדות התפרקה ורוני מילוא עבר להיות שר המשטרה. כך נשאר המשרד הצעיר, קצת יותר משנה לאחר הקמתו, ללא שר במשרה מלאה ועם סגן שר, מר יגאל ביבי. כמנכ"ל המשרד לא פגשתי את מר שמיר אפילו פעם אחת במהלך השנים, ורק לאחר הבחירות של שנת 1992, ליוויתי את השרה החדשה אורה נמיר למשרדו ל"טקס" החלפת השרים. אורה נמיר רצתה מאוד להיות שרה, ולחצה על מר רבין למנותה. זה לא הפריע לה לקפץ תוך כמה חודשים לתפקיד שרת הרווחה, וזאת לאחר שבמהלך כהונתה ירדה לחייהם של עובדי המשרד הנבוכים.

למיטב ידיעתי, רק גברת יהודית נאות ז"ל ביקשה לקבל את התפקיד של השרה לאיכות הסביבה. כל השאר קיבלו את התפקיד תוך מחאה, לעתים בכי, בכוונה לקפוץ בהזדמנות הראשונה לתפקיד בכיר יותר או "חשוב" יותר. יוסי שריד ז"ל, שהיה אחד השרים הטובים יותר שכיהנו בתפקיד, הודיע כי אם אי פעם יחזור לממשלה, הוא יבקש להיות השר לאיכות הסביבה. זה כמובן לא מנע ממנו לקבל את תפקיד שר החינוך, כשחזרה מפלגתו לממשלה.

למיטב ידיעתי, דרישתו של ח"כ משה כחלון, בשיחות על הקמת הממשלה, לקבל לאחריות מפלגתו את המשרד להגנת הסביבה (השר גדעון עזרא ז"ל החליט משום מה לשנות את שמו של המשרד), הן ללא תקדים. אף פעם בעבר לא עמדה דרישה כזאת על הפרק. להפך, המשרד היה תמיד בסוף סולם העדיפויות של כל המפלגות. אינני יודע מה הייתה הסיבה לדרישתו זאת של השר כחלון. יש הטוענים כי מאן דהוא לחש על אוזנו שהמשרד להגנת הסביבה פוגע במאמצים לאשר תכניות חדשות לבנייה. לכן דרש שר האוצר המיועד להעביר גם את מִנהל התכנון ממשרד הפנים למשרדו. זכורה תמונתו של ראש מפלגת כולנו, מר כחלון, במהלך תעמולת הבחירות, ניצב ליד שדה ירוק כשהוא טוען ששדה זה הוא אחת הסיבות למחסור בדירות לזוגות צעירים.

האם יצליח השר כחלון במשימתו להגדיל את ההיצע של הדירות? עדיין לא ידוע. מה שברור הוא, שלא מִנהל התכנון ובוודאי לא המשרד להגנת הסביבה, היו הגורמים לעיכובים בתהליכי קבלת ההחלטות או למחסור בדירות. אני מקווה שלאחר שנה בתפקיד, גם שר האוצר יודע זאת. רק לאחרונה הוא התבטא בנושא ואמר כי כל העוסקים בנושא הם נגד הורדת מחיר הדירות, למעט הזוגות הצעירים שעדיין אין להם דירה. זה נכון. לאף אחד אין אינטרס להוריד את מחירי הדירות, ובמיוחד לא לקבלנים, שהם אלה הקובעים את גובה ההיצע כדי לשמור על רמת מחירים גבוהה. הייתי נוכח לאחרונה בדיון רב-משתתפים, שבו נעשה ניסיון לבחון אם המשרד להגנת הסביבה הוא הגורם לדחיות בהליכי האישור של תכניות חדשות. בסיכום הישיבה הוברר כי לא המשרד הוא המעכב את ההחלטות.

אין ספק שמר אבי גבאי, שכיהן על פי החלטתו של השר כחלון כשר להגנת הסביבה, היה שר אפקטיבי, וזאת למרות האג'נדה של הורדת מחירי הדיור, שליוותה אותו כמו את כל חברי הסיעה. הוא הצליח בזמן הקצר של כהונתו להתחיל כמה פרויקטים חשובים. יש הטוענים כי התמקדותו בנושאי זיהום האוויר (במיוחד במפרץ חיפה) על חשבון נושאים אחרים, הייתה שלא במקומה. אני נוטה להסכים. בדיקות נוספות של נושא זיהום האוויר במפרץ חיפה עוד יוכיחו כי הזעקה הגדולה שקמה לפני כמה חודשים (על גודל הגולגולות של ילודים) הייתה מיותרת ומזיקה. אבל אין ספק כי כיווני פעולתו של השר גבאי היו נכונים ומועילים.

עתה צריך לחכות ולראות כיצד יתפקד השר כחלון כשר להגנת הסביבה. ברור מראש כי עקב תפקידיו האחרים, לא יוכל להקדיש די זמן לנושאי הסביבה. לכן טוב יעשו ראש הממשלה ושר האוצר אם ימנו בהקדם שר במשרה מלאה, כפי שמחייב התפקיד החשוב הזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. גם לא שר תקשורת
  אז כעת אין לה גם שר איכות הסביבה
  האזרחים מרוצים
  גם הפוליטיקאים

 2. בהרבה ארצות יש מעט שרים. אבל בהחלט צריך טיפול רציני באיכות הסביבה. אצלנו הטיפול כולו אמירות סרק. השינוי יבוא אם יכירו בחשיבות ולא אם יהיה שר. אבל אצלנו יש הרבה בעיות יותר חשובות. חלקן אמיתיות ורובן הגדול שטויות של הקואליציה.

 3. בנושאים שכאלה צריך להביא אנשים שיש להם מחוייבות פנימית לנושא, אחרת העניין לא יקודם. לרוב הפוליטיקאים הנושא זר. צריך למצוא מישהו שהנושא בדמו, שיש לו עניין בנושא. כחלון, עם כל הכבוד, איננו כזה.

 4. איך לאנשים אצלנו לא איכפת מעתיד ילדיהם
  במדינות הנאורות משקיעים באיכות הסביבה יותר ויותר
  בארצות העולם השלידי המחשבה היא לא להתייחס ולהשאיר הבעיה לארצות המתקדמות
  וכולנו יודעים מה בדיוק עושים בארצנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

צילום של גדעון

דילמת "המחיר"

הלכידות החברתית היא המפתח להישרדותנו בארץ הזאת

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

דילוג לתוכן