לימודים ב"חופש הגדול"

פתרון לפגיעה מערכת החינוך בעקבות הקורונה והמלחמה
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

ארבע השנים האחרונות היו שנים קשות לכולנו: הקורונה והמלחמה פגעו בכל אחת ואחד מאיתנו במידה זו או אחרת. כל מי שהוא תלמיד בעת הזאת לא למד את מה שהיה אמור ללמוד על פי תוכנית הלימודים של משרד החינוך. הלימודים בזום אינם דומים ואינם שווים ללימוד בכיתה עם מורה, ותלמידים רבים לא הצליחו לעקוב וללמוד בדרך זו.

כדי להשלים את החסר עד כמה שאפשר, אני מציעה לבטל את ה"החופש הגדול" ולקיים בו השלמה למה שלא נלמד. נוסף על הלימודים העיוניים אני מציעה לשלב תמיכה חברתית ונפשית בתלמידים באמצעות תכנים לימודיים, כגון סיפורים על בעיות ודרכי ההתגברות עליהן או העלאת רגשות או פחדים בשל המלחמה ושיתוף התלמידים. חשוב לתת מקום של הבנה והשתתפות לכל חשש ופחד של תלמידים ולהציע במשותף דרכי התמודדות. יש לתת לפחד מקום כדבר טבעי ומובן, אין להתבייש בו ואין לאפשר ללעוג למי שפוחד.

לא המורים הקבועים ילמדו במסגרת זו שכן הם זקוקים לחופשה, לרענון ולאגירת כוחות לקראת שנת הלימודים הבאה. סטודנטים להוראה במכללות ובאוניברסיטאות ופנסיונרים יכולים למלא את התפקיד כראוי. אין צורך בתוכנית לימודים מגובשת. לכל מורה יינתן החופש לבחור אילו נושאים ואילו תכנים הוא רוצה ללמד. מניסיוני במשך שנים רבות בהוראה וממחקרים למדתי ששיעור טוב הוא שיעור שהמורה אוהב את שהוא מלמד. מבלי משים הוא מעביר את אהבתו לתלמידים בהתלהבותו ובדרך הוראתו. ובכל זאת כדי שהתלמידים ירגישו שאין לימודים אלו לימודים רגילים, יש להסתפק בארבע-חמש שעות לימוד ביום. למי שמעוניינים בכך אפשר להוסיף גם חוגים לספורט, לתנועה, למחול, למשחק, לתפירה, לסריגה, לעבודה בעץ, לציור, לשירה ועוד.

המורים של "החופש הגדול" אמורים להיפגש עם מורי הכיתה הקבועים לפני תחילת החופשה ולהתעדכן מה למדו במשך השנים עד עתה כדי למנוע חזרות.

מומלץ מאוד שהשיעורים הללות יתקיימו בלא מחשבים, אלא פנים מול פנים. בשיעורים יושם דגש רב בהשתתפות התלמידים, בהבעת דעתם, בהאזנתם זה לזה, בלימוד מתן ביקורת הוגנת ומכבדת. אלו נושאים שלרוב נזנחים מחמת הלחץ של המורים להספיק לסיים את חומר הלימודים. אך אלו נושאים חשובים ביותר לטיפוח כבוד ואמפטיה לזולת.

שמעתי מאנשים רבים העובדים בטכנולוגיה עילית (היי טק) כי היכולת לעבוד בצוות חשובה יותר מכל הכישורים האחרים של עמיתים לעבודה. באמצעות "סיעור מוחות" אפשר להגיע לתוצאות טובות יותר מן התוצר של אדם יחיד. כל אדם רואה זווית אחרת במיזם וכל אחד תורם מניסיונו ומאופיו לגיבוש הרעיון או התוצר הסופי.

אם משרד החינוך לא יממש הצעה זו, אני מציעה להורים לפנות למנהלת בית הספר להציע לה לקיים לימודים בדרך אחרת ב"חופש הגדול".

הערה: "החופש הגדול" מובא במירכאות כי חופש הוא דרור, ואילו בקיץ יש חופשה מלימודים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. לא רק שלא ילמדו בחופש וישלימו את החסר, כבר מדברים על אי פתיחת שנת הלימודים הבאה.

    1. אידה ניתוק מהמציאות… במהלך השנה אין כוח אדם פתאום בקיץ הם יגיעו…

  2. אנחנו גרים בישוב שנחשב ברמה גבוהה. בכל זאת הילדים בקושי לומדים, אם בכלל כבר שנים. רק כאילו. וזה הרי עתיד המדינה. ומי אחראי, בטח לא ראש הממשלה, ולא שר החינוך, ולא שר האוצר וכן הלאה.

  3. גם בימים רגילים אין הרבה שיעורים, וגם חסרים מורים ואי אפשר להעביר שיעורים, וגם אחוז גבוה של תלמידים לא מגיעים כל יום.

  4. התנהלות הממשלה בתחום החינוך פוגעת בעתידם של ילדינו וגם בעתיד המדינה!

  5. בישראל זה לא יעבוד. משמעת ההורים לא קיימת. גם באמצע השנה ההורים לוקחים את ילדיהם לחו"ל למרות שיש לימודים. וגם בימים רגילים תלמידים לא באים לבית הספר כשלא מתחשק להם.

  6. חופשה במערכת החינוך שלנו היא הכלל
    לימודים הם היוצא מן הכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן