כל משבר מייצר הזדמנויות

מלחמת שבעה באוקטובר וההזדמנויות לקידום בחינוך
תמונה של אורית
פרופ' אורית חזן

במאמר זה אטען שכל משבר מייצר הזדמנויות ואתמקד ביישומו של רעיון זה בהקשר להזדמנויות שנפתחו בפני מערכת החינוך במהלכה של מלחמת שבעה באוקטובר. בפרט, אציג שלושה כיוונים בחינוך שעל נחיצותם מדברים כבר זמן רב, והמלחמה מהווה הזדמנות לקידומם ופיתוחם – חינוך מקצועי, חינוך למדע והנדסה וחינוך ממלכתי-חרדי.

ראשית, חינוך מקצועי: עם פרוץ המלחמה, כאשר החלו לדבר על מחסור בידיים עובדות בחקלאות (ונשלחו הודעות רבות הקוראות להתנדב) ובבנייה (והתחיל הדיון הביטחוני בנושא), שאלתי את עצמי: מדוע לא להזמין אוכלוסיות שונות שאינן משתתפות באופן פעיל במלחמה לקחת חלק במאמץ זה? מדוע מנסים להביא עובדים זרים על מנת להשלים את כוח האדם החסר? מדוע לא לחזור לעבודה עברית של תחילת ימי המדינה?

התלות שפיתחה ישראל בעובדים זרים, שאינם זמינים בכל פעם שמתחולל משבר ביטחוני, מחזקת את הצורך בהקמה מחדש של החינוך המקצועי. חשוב לציין, מסלול לימודים זה יעוצב כמסלול עם בגרות מלאה שישלב לימודים עם התנסות מעשית, וימוצב כמסלול לימודים איכותי, המאפשר להמשיך ללימודים אקדמיים. מעבר להורדת תלותה של מדינת ישראל בעובדים זרים, לרעיון זה יתרונות נוספים. למשל, חלק מבוגרי ובוגרות המסלול המקצועי יבחרו, על בסיס התנסותם במהלך התיכון, להמשיך ללמוד באקדמיה לימודי הנדסה. כמו כן, בלימודים אלה ניתן לשלב בטבעיות הוראת מיומנויות (כמו עבודת צוות) שללמידתן מיוחסת לאחרונה חשיבות רבה.

שנית, חינוך למדע והנדסה: חשיבות קידומו של החינוך למדע והנדסה ידועה שנים רבות. ליל ה-13.4.2024, שבו ישראל, יחד עם עמיתותיה בעולם המערבי, הגנו באמצעות טכנולוגיות מתקדמות ומתוחכמות על שמי ישראל, הדגים לכל העולם את תוצאותיו של החינוך למדע והנדסה בישראל, ושיקף את חשיבותו ותרומתו של חינוך זה לביטחון המדינה והאזור. מעבר להישגים המשמעותיים במדע והנדסה שאפשרו את השגת היעדים בלילה זה, קל היה להבחין גם ביכולות ובמיומנויות שבלעדיהן לא ניתן היה להגיע להישגים אלה: עבודת צוות, התמדה (פיתוח של למעלה מעשרים שנים), צניעות והרבה הרבה השקעה, מחשבה ויצירתיות. חשוב לנצל את המומנטום שנוצר ולהציע לכמה שיותר תלמידים, המתאימים לרמת לימודים זו, למצות את כישוריהם.

ושלישית, חינוך ממלכתי-חרדי (ממ"ח): להערכתי, חלק מההורים החרדים נעים בחוסר נוחות למשמע אמירותיהם של מנהיגי המפלגות החרדיות בשנה האחרונה: החל מדרישת תקציבי ענק ועד לסירוב מוחלט לתרום למדינת ישראל שמיתרונותיה הם נהנים ועליהם אינם מוותרים. הורים אלה מודעים לקיומו של מסלול אלטרנטיבי – חינוך ממלכתי-חרדי – המשלב לימודי ליבה עם חינוך תורני, והיו כמהים לשלוח את ילדיהם ללמוד בו, אילולא היו נתקלים בקשיים רבים ובמחסומים בירוקרטיים הנובעים מהעובדה שקידומו של מסלול לימודים זה יסיט תקציבים מהחינוך הפרטי החרדי לחינוך הממלכתי-החרדי. קשיים אלה שבהם נתקלים ההורים משתקפים באחוז הנמוך של הילדים החרדים הלומדים בחינוך הממלכתי החרדי – כ-5% בלבד.

על מנת לקדם מסלול לימודים זה, ניתן למנף את העובדה שבעקבות המלחמה חלק גדל והולך של המגזר החרדי מבין את חשיבות שילובו במערכות השונות של מדינת ישראל. בפרט, על משרד החינוך לעודד את צמיחתו של מסלול לימודים זה, בין השאר על ידי מיסוד מנגנונים שיאפשרו מעבר פשוט מהחינוך החרדי הפרטי לחינוך הממלכתי החרדי.

קידום שלושה מסלולי חינוך אלה – חינוך מקצועי, חינוך מדעי הנדסי, וחינוך ממלכתי-חרדי – יאפשר למספר גדול יותר של תלמידים למצות את כישוריהם, ובו בזמן לתרום לחוסנה החברתי, הכלכלי והביטחוני של מדינת ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. את מובילי החינוך מעניין דבר אחד. שהמפלגה שלהם תזכה שוב בבחירות כדי שהם ימשיכו לשבת בממשלה.כך שאין סיכוי שהם בכלל יתעניינו בהצעות נבונות כמו שאת העלית

 2. לגבי הרעיונות האחרים אינני יודע. אבל מה שבטוח שהרעיון לגבי החינוך החרדי לא ייושם. החרדים יקבלו מה שהם רוצים מבלי לוותר על כלום. לא בתקופת הממשלה הנוכחית וכנראה גם לא אם אולי ממשלה זו תוחלף באחרת

 3. כמה מעודד שיש גם מי שחושב גם על חינוך, ולא רק על מלחמות ומאבקים פוליטיים.

 4. כמה שאת צודקת
  כמה שזה חשוב
  אבל עד שלא יוחלפו המופקדים על החינוך
  אין סיכוי
  נראה לך ששר החינוך הנוכחי מוכן בכלל להתעסק בנושאים החשובים הללו?

 5. עובדים מקצועיים זה נכס אמיתי. הם מקצוענים ומתוגמלים טוב. כמו בגרמניה למשל. וכל הצדדים יוצאים נשכרים. ולא העובדים המחפשים שיש בארץ

 6. בטח יש גם דיעות אחרות
  אבל בכל מקרה ראוי לבחון הצעה רצינית כזאת לעומק
  שינוי במצב הקיים חייבים לעשות

 7. וכל הצעה רצינית שמעלים ישר מעוררת אופוזיציה
  החל בגולשים וכלה בממשלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן