ליבי ליבי עם תלמידי מדינת ישראל

הקשיים של מערכת החינוך לנוכח נזקי הקורונה והמלחמה
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

תלמידי מדינת ישראל חוו שתי טלטלות קשות – הפסקת הלימודים לתקופות ממושכות וניסיון לימודים ממרחק, שלא כל כך צלח – בעת הקורונה ובעת המלחמה. אין צורך להכביר מילים על הנזק הזה. כל מי שיש במשפחתו ילדים חווה זאת היטב.

ואיני מתכוונת לילדים המפונים מבתיהם בדרום ובצפון שחייהם קשים ביותר מכל הבחינות, אלא לילדים שנשארו במקום מגוריהם. בשלוש וחצי השנים האחרונות לא הספיקו המורים ללמד את כל הנושאים שהיו אמורים להילמד, והתלמידים לא הגישו את כל מטלות הלימוד ולא נבחנו בכל הבחינות.

כדי להשלים פערים ולהתקדם בהוראה המדינה זקוקה למורים טובים בעלי הכשרה ראויה בתחום ההוראה ובחינוך. אך המצב בארץ כיום הוא שחסרים מורים למקצועות רבים – בעיקר עברית, מתמטיקה, פיזיקה ואנגלית. בשל כך בבתי הספר שבהם חסרים מורים מקצועיים התלמידים אינם לומדים מקצועות אלו, או לחלופין התלמידים לומדים עם מורים שאינם מוסמכים למקצוע, אלא עם מורים שכפו עליהם ללמד מקצוע שלא רכשו בו השכלה. אפשר לומר שהם לומדים את המקצוע יחד עם תלמידיהם.

שלוש הסיבות העיקריות למחסור במורים, נוסף על המשכורת שאינה גבוהה, הן אלו: א. המעמד הנמוך של המורים בחברה, מעמד שגם התלמידים ערים לו בדרך שהוריהם מתייחסים למורים; ב. ה"ניירת" שהיא חלק מעבודת ההוראה, מילוי טפסים, שאלונים ודיווחים למיניהם; ג. בעיות המשמעת הקשות והתחצפות כלפי המורים.

עבודת המורה אינה מסתיימת בבית הספר. יש לו עבודה רבה גם בבית: הכנת שיעורים, בדיקת עבודות בית, בדיקת מבחנים.

במצב כזה בלתי אפשרי להגיע לרמת לימודים טובה ברמה הארצית. ביישובים שרמת ההכנסה של ההורים גבוהה, והם מוכנים לשלם כדי לשכור מורים ברמה גבוהה, הבעיה נפתרת. וכך שוב האוכלוסייה הענייה מקבלת רמת חינוך נמוכה יותר מאשר ביישובים המבוססים. אך חובת המדינה לדאוג לכלל האוכלוסייה.

היה שר חינוך אחד במדינת ישראל שתמך בעיירות פיתוח וביישובים הסמוכים לגבול ותקצב אותם במידה גבוהה יותר משתקצב את היישובים המבוססים. כשהוא התפטר (בעומדו על עקרון היושר), ראשי המועצות והיישובים שהועדפו הביעו צער רב ועלו אליו לרגל בתקווה שיחזור בו. היישובים שיוסי שריד תעדף לא היו ממצביעי מרצ, אך שריד היה איש ישר שלא פעל ממניעים מפלגתיים, אלא לאומיים.

אני מצפה משר החינוך שיעסוק בתחום שיש לו מינוי בו – בחינוך – וידאג כמו יוסי שריד בזמנו לתמיכה כספית מסיבית במקומות שהישגי התלמידים בהם נמוכים, יתמרץ מורים טובים לעבוד שם ויוסיף להם שעות לימוד כדי שידביקו פערים. העברת כספים על פי הסכמים קואליציוניים ולא על פי צורך אמיתי של התלמידים אינה נכונה, היא מקפחת ומפקירה את עתיד הילדים לחיים טובים. היא פוגעת, מעליבה ומשפילה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. התלמידים החרדים דווקא מקבלים כל מה שמנהיגי הדת שלהם חושבים שנחוץ מכל ההיבטים והרבה.

 2. זה לא בגלל קורונה
  גם לא בגלל מלחמה
  זה בגלל ה"מנהיגות" שלנו ומה שמנחה אותה

 3. אם תשאלו את ראש הממשלה או את שר החינוך תבינו שהם לא אחראים למצב
  הם בסך הכל נותנים הוראות, ומחלקים פקודות, וקובעים נהלים, ומציבים מטרות, וממנים את מנהלי הביצוע
  האחראים הם מי שעזבו את משרות השלטון לפני 20 שנים

 4. בקשר לכותרת שלך
  פעם מזמן היה שיר שנעלה
  ההתחלה היתה:
  קח את ליבי הוא לא נחוץ לי יותר, אחרי שבי בגדת
  ומי בגד במי?
  הפעם המנהיגים בעם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

דילוג לתוכן