לדבר על הכול

תפקיד בית הספר בתקופה קשה זו
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

אנו חיים באחת התקופות הקשות ביותר למדינה ולתושביה. הטבח הנוראי והמלחמה שבעקבותיו באו עלינו בהפתעה בעת שהפילוג והשסע בעם גדולים מאוד. טוב עשה משרד החינוך שהחליט לפתוח את בתי הספר ולהחזיר את התלמידים ללימודים. אין כמו השגרה, הגורמת לסוג של ביטחון. הארץ רועשת וגועשת ניתוחים, האשמות ומסקנות – לא תמיד נכונות או ראויות – על המצב.

בית הספר אינו יכול להיות אזור מנותק מן הנעשה במדינה, מקום שמתעלמים בו ממצבנו המיוחד. צריך לדון בו – כמובן בהתאם לגיל הלומדים – במה שאנו והם חווים, מרגישים וחושבים. יש לאפשר לכל תלמיד ותלמידה להתבטא ויש מקום לכל דעה בתנאי שאינה פוגעת באחרים ואין בה משום הסתה. קללות וגידופים אסורים לחלוטין. חשוב מאוד שילדים ישמעו דעות שונות, ידונו בהן, יקבלו אותן או ידחו אותן, כל אחת ואחת על פי הבנתה. המורה צריכה להיות קשובה לכל מה שמביעים התלמידים, לא לגנות ולא לגעור אם הדברים אינם חורגים משני התנאים הנ"ל. הבעת הדעות השונות מעשירה את התלמידים ומרחיבה את עולמם. אסור למורה לפסול דעה השונה מדעתו. הוא יכול להסביר מדוע אינו חושב כתלמידו, אך חובתו לתת מקום גם לדעתו של התלמיד. גם למורה בכיתות הגבוהות, בעיקר בתיכון, מותר להגיב על דברי התלמיד, להציע לו דרכי התבוננות אחרות. משרד החינוך צריך להיות פתוח יותר וליברלי לגבי הדברים שמורים מביעים. אמירה כגון "גם ילדים בעזה סובלים" היא אמירה לגיטימית שיש לה מקום. אחת הדרכים הטובות לוויכוחים פוריים בכיתה היא הקניית קריאה ביקורתית של טקסט כתוב או טקסט דבור. כשבראש וראשונה יש להקנות את הדרכים לאבחנה בין עובדה לדעה. אף על פי שאנו חיים בעולם פוסט-מודרני שבו לכל אחד יש "האמת" שלו, בית הספר צריך ללמד כיצד למצוא את האמת ולהבחין בינה לבין מה שאינו אמת. יש תרגילים רבים להקניית היכולת לזהות אמת מול שקר, להבחין בין סיבה לתוצאה, בין תנאי אמיתי לתנאי מדומה. כשהתלמידים מצוידים בידע זה השיח פורה ומעשיר.

יש תלמידים השומעים את דעות הוריהם על המצב הפולטי ועל המלחמה, יש  הניזונים מידיעות ברשתות החברתיות ויש הצופים בטלוויזיה ושומעים שם דעות רבות ושונות, על פי דעתם של הדוברים בתוכניות השונות בערוצים השונים. יש תלמידים שהוריהם מסבירים להם את המצב ומנתחים אותו על פי השקפת עולמם. אך יש גם ילדים רבים שבביתם אין שיחות בין ההורים ובין הילדים על המצב. הם שומעים יום יום על החיילים הנהרגים במלחמה ופוחדים, הם שומעים את האזעקות וחוששים מנפילת טיל בביתם. לילדים אלו במיוחד חשוב שיהיה מקום  שישוחחו בו בשום שכל ובהתאמה לגילם על המצב במדינה. לילדים החוששים מן המצב ואין בסביבתם מבוגר שיכול לענות על צורכיהם ולהרגיעם מתפקידו של בית הספר לדבר איתם, להסביר להם, לתמוך בהם ולסייע להם. תלמידים רבים זקוקים למי שיעשה להם סדר באירועים שאנו עוברים בחודשיים האחרונים, ירגיע ויקנה תחושה של ביטחון מסוים בהתנהלות המדינה.

כאשר יש תלמיד המוצף רגשית ולמורה אין כלים לסייע לו, יש להפנותו ליועצת בית הספר. הורים ומורים צריכים לעקוב אחר התנהגות ילדיהם ותלמידיהם, ואם הם רואים בעיה קשה בהתנהגותם שאינם מצליחים לטפל בה צריך להפנות את הילד לטיפול כדי שיוכל להתגבר על מצוקתו והיא לא תתקבע.

למורים יש תפקיד חשוב של מחנכים בימים מורכבים אלו. אני משגרת להם ברכת הצלחה במילוי משימותיהם. הדור הבא הוא פרי חינוכם ורצוי מאוד שיהא זה דור נבון, היודע לחשוב בצורה הגיונית, להחליט החלטות גם בתנאים של אי ודאות ולנתח כל מצב ועניין מנקודות ראות שונות, ואף פעם לא להתעלם מדעה אחרת, אלא לחשוב עליה, לנתחה ואז להחליט אם כדאי להיאחז בה או לא. גם חינוך לצניעות ולכבוד לאחר הוא דבר חשוב. נתינת כבוד לזולת (פרט או מדינה), התייחסות אליו כאל שווה ערך לך והתייחסות רצינית לדבריו תועיל מאוד לעתידנו כאן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. לדבר על הכל, שהרי בשל הגישה של כל ילד ונער לכל מידע, עדיף שישמע ממבוגרים אחראים ולא מהאינטרנט.

  2. לדבר על הכל. לפתוח הכל. אבל לצייד את האמירות בערכים. ולמנוע בשיח ניבולי פה.

  3. אבל יש ערכים שמשרד החינוך צריך להכתיב למורים. לא כל אחד ילמד מה שהוא רוצה

  4. ממש מסכימה לכל. זו הדרך היחידה שיכולה במשהו לשפר מצבם של התלמידים.

  5. אהבתי. מאמר שבה להואיל. שמביע דעה בלי התלהמות. שמעורר מחשבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן