שעתם היפה של אנשי החינוך

השדרה החינוכית בעת המלחמה: קולם של המורים המפונים
תמונה של מגי
ד"ר מגי מועלם

רצף ההתפתחויות במציאות הביטחונית בישראל יצרו בבת אחת תזוזה חסרת תקדים של 130,000 מפונים לכל רחבי הארץ. משרד החינוך והרשויות המקומיות נדרשו למצוא פתרונות יצירתיים וזמניים עבור עשרות אלפי התלמידים והמורים המפונים.

מאמר זה מתמקד בכוח המניע של מערכת חינוך בעת חירום: המורים המפונים.

פינוי צוותי המורים נעשה על פי מקום מגוריהם ולכן הם מפוזרים על פי הרשות המקומית שבה הם מתגוררים. במציאות המורכבת ייתכן מצב שבו המורה לא מפונה אך תלמידיו מפונים, מורה מפונה שתלמידיו לא מפונים ובמרבית המקרים מפונים המורים והתלמידים למקומות שונים. המורים המפונים נדרשים לסגל לעצמם יכולות להתמודדות עם מצבים לא מוכרים המשתנים תדיר.

התמודדות אישית – "מורה מפונה" העונה להגדרה "הורה מפונה" מתמודד עם המורכבות האישית הקיימת בתא המשפחתי בחדר המגורים הזמניים על כל המשתמע מכך. המורים המפונים מעידים על רצון לעמוד בציפיות האישיות מעצמם כהורים, כמורים, וכבני זוג תומכים. אך השאיפה לעמוד בכל הציפיות הללו כמעט בלתי אפשרית.

המורים חווים בלבול אישי, תחושת תלישות מהבית וממקום העבודה המוכר ובדידות במקום העבודה החדש נטול העוגנים המוכרים. תחושות אלה מתכנסות לידי תחושת חוסר ודאות, חרדה קיומית, כלכלית, עצב, ודאגה מתמשכת.

התמודדות מקצועית – המורים המפונים שובצו ללמד במסגרת לימודית אחת מתוך מגוון מסגרות הלימוד שהוקמו: קבוצות לימוד בבתי המלון, כיתות הטרוגניות בבתי ספר חדשים שהוקמו לטובת המפונים, או שילוב במערך הוראה קיים בבתי ספר מקומיים באזורי הפינוי. במסגרות הלימוד החדשות נוצרו כיתות חדשות לעיתים מיישובים שונים. המסגרות אינן יציבות, הרכב התלמידים בכיתות משתנה בכל יום בשל מעבר משפחות או חוסר מוטיבציה של תלמידים להגיע ללימודים. השונות בכיתות, חוסר היציבות ולעיתים חוסר במשאבי הוראה (מחשבים למשל) מקשים על יכולת המורה לייצר רצף בלמידה ומכאן הקושי ביצירת סקרנות ומוטיבציה ללמידה.

נוסף על כך, מורים מנהלים כפילות בחייהם המקצועיים, כעת הם אחראים על תלמידיהם המקוריים וגם על תלמידיהם החדשים. מחנך כיתה למשל, אמור להיות בקשר עם כיתתו המקורית וגם עם הכיתה החדשה במוקד הלמידה, ולמצוא פתרונות לכולם. מורים המגישים לבגרות אמורים לעמוד ביעדים שקבע משרד החינוך בכל מקצוע, על אף הכפילות בחייהם כמורים.

המסגרת החינוכית המתהווה של כיתות המפונים היא בעלת שונות פדגוגית, תרבותית, ארגונית וחברתית. התהוות בתי ספר במהירות ובתנאי המלחמה מוסיפה מורכבות ליכולת ההתמודדות של המורים, זאת בנוסף על הצורך להתמודד עם הקושי האישי המצטבר של התלמידים וחוסר המוטיבציה להגיע למסגרת החינוכית באופן שגרתי.

מיומנויות – חלק מהמורים המפונים רואים במצב הנוכחי אתגר חינוכי שיש לצלוח, הם מלאי מוטיבציה לעשייה ושופעים רעיונות יצירתיים. מורים אלה הסתגלו למצב הנוכחי יחסית מהר יותר מאשר עמיתיהם המתקשים להסתגל ולהתמודד עם השינוי הכפוי, בקבוצה זו נכללים מורים בעלי סף חרדה גבוה, ומורים המתמודדים עם אתגרים אישיים מגוונים.

בנימה אישית, כמי שמכירה היטב את הלך הרוח בקרב מורי ישראל, צוותי ההוראה המפונים מהווים מנוע קריטי לחוסנו של העורף. המורים המפונים, על אף האתגרים העומדים בפניהם, פוגשים את התלמידים במוקדי ההוראה, מלמדים ומאמצים אותם לליבם. זוהי שעתם הקשוחה של צוותי ההוראה. זוהי גם שעתם היפה של אלפי אנשי חינוך המובילים תלמידים באכפתיות, באהבה ובהתמדה בימים שבהם חוסר הוודאות ניכר היטב בחיי היום היום ולכן גם העשייה החינוכית אינה פשוטה ואינה ברורה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. מהמם. כתוב בדרך שממש מיצגת את המסר. חדוב שכל אחד יפיץ לכל המורים וכל ההורים שיש לו קשר אליהם.

 2. מאמר מעניין וחשוב. אני עוקבת אחרי הפרסומים שלך כבר זמן מה ותמיד את מעשירה בדברי טעם. ישר כוח

  1. המורים מתמיד עובדים קשה, ומתוגמלים נמוך. נקווה שהשינוי קרוב.

 3. מגי, כתבת כל כך נכון, מעומק הלב אכן אנו אנשי החינוך וההוראה, בעת הזו איננו רק אנשי חינוך, אלא גם עוסי"ם, פסיכולוגים אנשי פיקוד העורף, נציגי רשויות, גב לתושבים על כל פלחי הגיל ועוד.

  מציאות שלא זימנו לעצמנו שהפכה להיות שיגרה קבועה שבה מגיעות אלינו דילמות רבות ערכיות מוסריות וחשובות מנשוא, הכל תוך כדי תנועה ולמי הפתרונות?!?

 4. מרתק,מעניין ומאתגר,,תקופה לא פשוטה בתחום החינוך שצריך לצלוח אותה,והתיאור של דר מרגלית מאוד ממצה
  מנוסח יפה מאוד ובאופן רהוט!!

 5. תראו מי הם שרי החינוך. תראו כל כמה זמן מחליפים אותם. ותבינו למה יש סיכוי שהבעיה עם המורים רק תלך ותחמיר

 6. השנים היפות. לא שעה, לא חודשים. אלא שנים. קודם קורונה. כעת מלחמה שרחוקה מלהסתיים.

 7. סגל ההוראה בארץ ברובו נשמות טובות. ולא לשכוח כי רובן נשים.

 8. רמת מדינה נמדדת על ידי: רמת הבריאות, רמת הבטחת הכנסה, וקודם כל רמת החינוך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן