מי לחינוך – אליי

לקראת שנת הלימודים – המשבר הוא הזדמנות לשינוי
תמונה של רות
ד"ר רות בורשטיין

בעוד ימים ספורים אמורים להתחיל הלימודים בבתי הספר, ולפי דיווחים של משרד החינוך חסרים 6,000 מורים. נראה כי משרד החינוך נכשל כישלון חמור בכך שלא דאג שלא יהיה מחסור במורים.

חשוב ביותר שבחטיבה העליונה לא יחסרו מורים, ויש להעביר מורים בעלי ידע מתאים, המלמדים בחטיבת הביניים, לחטיבה העליונה כדי שהתלמידים יספיקו ללמוד את כל הנושאים הנדרשים לבחינות הבגרות. אסור שתלמידים אלה יינזקו בשל הבעיה שמשרד החינוך לא הצליח לפתור. הם ניזוקו דיים בתקופת הקורונה.

בחטיבות הביניים יכולים ללמד מורים פנסיונרים שיהיו מוכנים להירתם למשימה הלאומית של כולנו למען ילדינו. צריך לתת להם תנאים מיטיבים כדי שיסכימו לחזור לתקופה מסוימת להוראה בבית הספר.

בחינוך היסודי אני רואה במשבר זה דווקא הזדמנות לשינוי, להרחבת הדעת. כדאי לחשוב בצורה יצירתית כיצד להתגבר על המחסור: אפשר לפרסם הצעות לאקדמאים בכל התחומים, למשל, אומנות או משפטים, ולהציע להם להיפגש עם תלמידי בתי הספר בקבוצות. האקדמאים שיגויסו למשימה יוכלו לספר לתלמידים על נושאי עבודתם בצורה המתאימה לגילם של הילדים ובדוגמות המתאימות לגילם. העשרה בתחומים שאינם בתוכנית הלימודים תיעשה באווירה נינוחה שכן אין חשש שלא להספיק את החומר לבחינות.

עורכי דין יכולים להכיר לתלמידים חוקים המתאימים לגיל הלומדים ולתרום להבנת השיקולים והמטרות של חקיקתם, וכך לפתח את דרך החשיבה של התלמידים. עיון בחוקים פשוטים הנוגעים להתנהגות האנשים במרחב הציבורי כולל מדרכות וכבישים עשוי לתרום בעקיפין גם לשיפור ההתנהגות של הציבור בישראל. הילדים ישתפו את הוריהם במה שלמדו ואולי גם יעירו להם כשלא ינהגו על פי מה שלמדו (מה שקרה לפני עשרות שנים בהגנה על פרחי הבר). אדריכלים יכולים לספר לתלמידים מה הם שיקוליהם בהכנת תוכנית, מה חשוב שיהיה בדירה או במקום עבודה או במוסד ציבורי. ההסברים ילוו במצגות ובסיורים באזור בית הספר. בוטנאים יוכלו ללמד ילדים על הצומח בסביבת בית הספר ולערוך עימם סיורים מדגימים, לשתול צמחים בחצר בית הספר ואף לפתח אזורי גידול ירקות בית ספריים או קהילתיים. העוסקים בקיימות יכולים ללמד את התלמידים נושאים בתחום זה וכך לתרום לשמירה על כדור הארץ – כל אחד בביתו ובשכונתו.

וכמובן, אין כמו אומנים בתחומים השונים שבסיפוריהם ובהצגותיהם מעשירים את התלמידים בנושאים שילוו אותם כל חייהם. ידוע שבארץ צעירים מעטים פוקדים את אולמות הקונצרטים של מוזיקה קלאסית או את מופעי האופרה. לעומת זאת יש מדינות שבהן יש קהל צעירים בהופעות אלו. מתברר שבמדינות אלו לוקחים את התלמידים כבר מגיל צעיר לצפייה והאזנה באולמות של מוזיקה ומחול המתאימים לגילם. כל הנושאים הללו חשובים לא פחות מהמקצועות הנלמדים בבית הספר. הם משמשים מצע חשוב וטוב להתפתחות האישית ולבילוי בשעות הפנאי. לימוד שאין עימו מורא בחינה הוא לימוד רגוע שיכול להעמיק ולהתרחב על פי נטיות הלומדים.

אני מסכימה לדבריו של יוסף בורג ז"ל שמורה נולד מורה. כל מי שייאות ללמד במצב החירום של החינוך בישראל בימים אלו אמור להיות אדם שאוהב אנשים ואוהב ללמד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. בארצות הכי מתקדמות בעולם, המורים הם בעלי תואר שני ולעיתים יותר, שכרם גבוה בהרבה ממה שמשולם אצלנו, שיטות ההוראה משיגות אותנו בעשרות שנים. גם הממשלה וגם הסתדרות המורים פועלים מתוך מניעים פוליטיים ולא מתוך ערכים ורצון טוב. בקיצור, אני צוששת מאוד שהכיאוס בחינוך לא רק ימשך, הוא יתעצם, והמערכת תמשיך להתדרדר.

 2. העלאת שכר חייבת להיות חלקמתוכנית מפורטת של שנים קדימה עם מטרות ומדדים, ולא תוצאה של מו"מ כמו בשוק.

 3. הזדמנות נדירה שמותנית בכך שגם יעלו את הרמה הממוצעת של המורים.

 4. יש מודלים מוצלחים שהוכיחו עצמם
  מדינות שבחינוך נמצאות מאוד גבוה מעלינו
  לדוגמא, אסטוניה
  או למשל חלק מהסקנדינביות
  לא בושה, ואפילו חכם ללמוד מהצלחות גדולות ויציבות.

  1. לשיראל נתן
   את עושה את אותה הטעות שעושים דילטנטים אחרים כאשר משווים את רמת החינוך בישראל עם הסקנדינביות ו\או אסטוניה.
   השונות ביו מהות האוכלוסיות ותנאי החיים בין ישראל לארצות סקנדינביה ואסטוניה היא כל כך גדולה עד שכל השוואה מסוג זה אינה בת תוקף.
   האמת היא שישראל מתקדמת משמעותית לעומת המדינות הללו במספר תחומי מדע וטכנולוגיה ידועים, ולא רק ביטחוניים.
   אם תעשי את ההשוואה הנכונה בין תוצאות החינוך בין המדינות הללו והאוכלוסייה הרלוונטית בישראל אין לי ספק שתופתעי.

 5. עובדה שהמורים לא באמת נלחמו על שום דבר פרט להעלאת שכר ועוד כמה הטבות .

 6. תודה למגיבים ולמגיבות, מניסיון רב שנים אני יודעת שבהוראה כמו בכל מקצוע אחר יש עובדות ועובדים בכל הרמות: יש מצוינים, יש טובים מאוד, יש טובים ויש פחות טובים וגרועים. הוראה אינו שונה מכל מקצוע אחר.
  יש מורות שנותנות הכול למען תלמידיהן ותלמידותיהן. הוראה הוא מקצוע קשה הדורש ידע רב וסבלנות אין קץ, הכלה, קבלה ואהבה לזולת. ינסו נא כל המלעיזים להיכנס לחדר עם 40 תלמידים ללמדם. אני בטוחה שאחרי ניסיון חד פעמי ילמדו להעריך את המורים והמורות העושים זאת יום יום שעה שעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן